Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Milyen lehetőségeim vannak a...

Milyen lehetőségeim vannak a nagymamám ellátását illetően?

Figyelt kérdés

Sziasztok, picit összetett a kérdésem, viszont megpróbálom minél tömörebben, tisztábban leírni a helyzetet.


Faterom kötött eltartási szerződést a nagymamámmal, időközben faterom rákban meghalt, de előtte még a telek egyik felét nekem adta ahova építve lett a házam (A szerződésben feketén fehéren ott van, hogy az én telekrészem tiszta, és semmiféle eltartási dolog nincs rajta, eltartásra nem kötelezhetnek engem a legjobb tudomásom szerint, mivel a mamámnak 3 élő gyereke is van.)


Azonban mivel egy telken lakok mamámmal így próbálok neki ott segíteni ahol tudok, viszont én is csak munka után érek rá.

járni nem igazán tud 84 évesen.

Mostanában rendszeresen arra érek haza a munkából, hogy összeesett a földön fekszik van hogy órákat.


Van 3 élő gyereke ők nem hajlandóak ápolni, otthonba tenni, illetve nem is látogatják, abból kifolyólag, hogy én egy telken lakom vele oldjam meg én. Még ezt is megérteném valahol, de az egyik a szomszédos városban lakik ráadásul ápoló a foglalkozása, a másik 30km-en belül lakik, a 3. lakik a legmesszebb a maga szerény 60km-es távjával.


Mit tudok tenni ilyen esetben? Mivel tudnék hatni a családjára, vagy hova fordulhatok? Rendőrség, háziorvos, mentők tennének valamit ilyen esetben?



2021. szept. 28. 16:29
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:
23%

Amúgy meg, ha gyors lépéseket szeretnél tőlük, hát informáld a környezetüket, hogy milyen emberek ők.

A nyilvánosságnak azt mondják, visszatartó ereje van.. Hát itt most ösztönző ereje lenne.

Hidd el, egyszerűbb lenne lépniük, mint magukat mosdatni mások előtt.

2021. szept. 28. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 anonim ***** válasza:
94%

Azt látom itt problémának, hogy ez az idős néni az egyik gyerekének a kezére "játszotta" az örökséget, emiatt a másik 3 jogosan érzi magát megbántva.

Kérdező, a másik 3 gyermek tud arról, hogy apád után nem tartasz igényt az öröklésre? És megelégszel a fele telekkel? Lehet, hogy ha ezt elmondanád nekik, akkor megmozdulnának, mert előbb-utóbb ők (is) örökölni fognak.

A pénz hegyeket tud mozgatni...

2021. szept. 28. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 anonim ***** válasza:
100%
Apád meghalt. Leírásod alapján te vagy az egyetlen leszármazója. Mi szerepel az ő hagyatékában? A kérdés alatt ingatlanokat értek. Apádnak X, Y és Z testvérei eleve kirekesztettek az apád által kötött eltartási szerződés miatt a nagyanyai leendő örökségből. Tehát ki örökölte meg a teljes vagyont, úgy, ahogy van? Te, kedves Kérdező.
2021. szept. 28. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
27%

Ó basszus kezdem érteni.


Szóval édesapád eltartási szerződést kötött a nagymamáddal.

Ennek fejében megkapta a teljes ingatlant és a telket.

Cserébe ugye el kell tartania és gondoznia.

Csak hogy édesapád beteg lett, és tudva levő volt hogy sajnálatosan meg fog halni. Ezek után a teljes ingatlan, telekkel együtt nég felé lett volna osztva. Te is kaptál volna egy negyedet édesapád Jogán, Csak hogy ezek alapján gondolom nem biztos hogy az a telek rész teljesen a tiéd maradt volna. Ezért került még halála előtt a nevedre hogy ebből ne legyen balhé.


Ezt így értem. Jog is is valahol hogy édesapád gondoskodni akart arról hogy ne legyen lakhatási gondod ha már ez történt. Nem kalkulálta bele hogy ez lesz. NEm is lehet ugye... Csak hogy így meg a gyerekek mérgesek, mert elvileg ez le volt zsírozva hogy akkor apud megoldja.

Ettől még a többi gyereke is a gyereke úgy hogy a hozzá állásuk nem menti fel őket sőt. Gondolom hagyatéki tárgyalás még nem volt. Az általában 6 hónap. Legalábbis felénk annyi volt kb. Ott mondhatod majd el hogy mi a szitu. Eltartási szerződést meg kéne kérdezni hogy lehet -e örökölni basszus. Meg azt is jó lenne tudni hogy atelek hány százalékán van a ház amiben laksz. (Értem tudom hogy a te neveden van) Csak ha jön a veszekedés, jönni fog, akkor ez is fel fog merülni hogy milyen szemetek vagytok. Bár ők gond és lelkiismeret nélkül útcára tettek volna ha úgy van, ha most tojnak az anyukra mikor tudják hogy apud meghalt. Gondolom tudják. Szóval hogy ha a telek ami a tiéd nem nagyobb mint a negyede akkor, eleve nem is kaptak volna többet. Így akkor is megmaradhatott volna az egész minden a neveden. Nyilván eltartási szerződést ha lehet örökölni akkor azt te nem szeretnéd, nem te írtad alá, és nem tudod vállalni.


Kérdés hogy ameddig nincs hagyatéki, akkor ilyenkor jogilag kinek kéne ápolni a nénit. Emberileg nem kérdés hogy neked is és a gyerekeinek is.


Mindenkinek jobb lenne ha megbeszélnétek, és meg tudnátok egyezni. Balhézástól nem lesz jobb senkinek. Bár lesz az elmondásod alapján és mindenkinek te leszel a célpont, szóval azért készülj fel.

Mert ahogy nézem nem az emberi oldala lesz a célkeresztben.

Bár azt nem tudják hogy balhézás ide vagy oda ettől nem mentesülnek a felelősség alól, s em emberileg sem törvényben.


Azt neked kell eldönteni hogy vállalnád -e egyáltalán a nagymamád ellátását a teljes maradék telekért és a házért. Nem az anyagi oldala most a kérdés hanem hogy energiával idővel, ezt hogyan bírnád. Dolgozni jövedelmet szerezni nem nagyon tudnál mellette. Azt viszont nem róhatják fel neked hogy dolgozol. Bíróságon sem! Sem sehol.


Sajnálom hogy ilyen helyzetbe keveredtél, és azt is hogy az ember a családtagjait nem válogathatja meg.


Nagymamádat illetően ami még is csak a legfontosabb lenne, idősotthonban lehet elhelyezni ha egyik gyermeke sem vállalja.

Ezen is jó lenne megegyezni, mert nem mindegy hol van. Ha látogatni akarják akkor ha valaki gyakrabban tudná akkor hozzá közelebb lenne a legjobb. Ha nem látogatják ahogy eddig sem akkor sajnos mindegy. Ha megpróbálnál kezdeményezni a gyerekeivel egy beszélgetést az előlre vihetné a dolgot. Egy alap nyugdíjas otthoni ellátás nem tudom most mennyi 2 éve nagymamámnak ilyen 120 volt. Nyugdíja 100 volt a többit én fizettem. Tehát ha ilyen 120-140 az úgy ha közelít a nyugdíja hozzá akkor elég jó. Kérdés a hagyatékból mi marad nagymamádnak. Idősothoni ellátás áránál ez fontos. Ár fix de ha nincs semmije a nyugdíja 80% ért ellátják. A maradék 20% is nálla vagy is az otthon ban marad és ha jön manikűrös pedikűrös fodrász ebből fizetik ha ruha kell, ha gyógyszer... Újság.... stb.

Érdemes körbe telefonálni azokat amik feléd közel vannak hol mi a helyzet. Minden tele lesz ezen ne csodálkozz, kihalásos rendszerben megy. Ahol lakik ott előlrébb tudják venni. Drágább helyekre hamarabb fel tudják venni értelem szerűen. Sok helyen fű alatt extra pénzt kérnek az idő előtti bekerüléshez. Ez milliós nagyságrendű. Nem ez nem törvényes. Ettől még ez van. Kialakul egy kép hol hogyan beszélnek veled, el is lehet menni megnézni az intézményt. Mennyire takarítják... stb. Nem árulok zsákba macskát az ilyenek fele kétharmada kvázi lepra telep. Alul fizetett dolgozók, kevés a hely, nincs pénz, nincsennek eszközök. Emberek felének a nyugdíja nullára sem hozza ki az ellátásukat. Így munkaerő is szűkösen van... Igazi depressziós tanya a nagy többség. Sok helyen kosz van... Hát gáz. Voltam egy pár helyen mielőtt nagymamámat elhelyeztük. Sterencsére a helyi ahol lakott ismerték sok ápolót ő nevelt moóind dadus az oviban, sokan emlékeztek rá hogy jajj nahát, olyan aranyos volt mindig. Úgy hogy szerették, meg nem volt egy hisztis. Jól érezte magát amennyire lehetett. Sok helyen már eleve úgy beszéltek velem hogy fordultam ki.

Ezekkel az információkkal lehet a rokonok elé állni hogy te biza dolgoztál, pedig neked se jogod se kötelességed. Mindkettő őket terheli...


Menj elébe a dolognak...

2021. szept. 28. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:
100%

#24, sztem rosszul látod. Itt egy az egyben a kérdező az örökös, és az öröksége meg van spékelve egy eltartási szerződéssel. (Olyasmi ez, mint amikor egy örökölt ingatlanhoz tartozik egy lakáshitel is..)

A kérdező dönthet úgy, hogy neki nem kell az örökség (se a telek, se a tartási szerződés,..) ez esetben a nagymama "visszaörököl" mindent. Feltéve, hogy az örökhagyónak nincs több leszármazottja, és a kérdezőnek sincs gyermeke. Ilyenkor ugyanis fölfelé, a szülő felé száll át az örökség, a testvérek nem kapnak semmit.

Hogy mit kezd a szegény öregasszony a tartásival ez esetben, azt nem tudom, lehet, hogy bíróság előtt kell/lehet felbontani.


Számomra az sem világos, hogy egy tartási szerződéssel lekötött telekből milyen jogcímmel lehetett lekanyarítani egy darabkát. Jobb lenne ügyvédhez fordulni. Olcsóbb, mint később évekig pereskedni.

2021. szept. 28. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 A kérdező kommentje:

25, nem örököltem még semmit, illetve nem is fogok, mert nem akarok.


Jelenleg annyi közöm van a mamámhoz, hogy az unokája vagyok és én lakok hozzá a legközelebb és, ebből kifolyólag rám akarják húzni a dolgot, olvastam hogy többeteknek nem tiszta, hogy hogyan került fateromhoz az egész telek, nos engem nem foglalkoztat ez az ő dolguk, csak azt nem értem, hogy az unokák miért rajtam akarják ezért a frusztrációt levezetni.


Személyszerint emberibb oldalú vagyok, én nem az örökség miatt ápolnám anyámat ha ilyen helyzetbe kerülne egyszerűen azért tenném, mivel a gyereke vagyok.


Mamámmal is az az álláspontom, hogy ételt, vizet, emberi körülményeket adok/próbálok neki biztosítani, de ma is olyan állapotban volt, hogy ide én kevés vagyok.


Ez az egész helyzet is csak azért dühít engem mert vannak gyerekei és nekem kell puszira törődnöm vele, ha nem lenne senkije rajtam kívül akkor szó nélkül csinálnám a dolgomat, bár lehet inkább úgy fogom venni, hogy tényleg csak én vagyok neki és elvagyok vele valahogy, mivel nem vagyok az a bíróságra járkálos fajta.

2021. szept. 28. 23:08
 27/36 anonim ***** válasza:
88%
Azt irtad minden az apukád nevére lett íratva,a nagymamád háza is.Mivel ő meghalt te lettél az örökös,akkor mi az amire nem tartassz igény?Hiszen már semmit nem lehet örökölni a nagymamádtól.Szerintem jogosan várják el most már hogy te gondoskodj a nagymamádról.
2021. szept. 29. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:
100%
Arra még mindig nem kaptunk választ,hogy a nagymama háza kinek a nevén van?
2021. szept. 29. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
100%

#28, Ez az egész helyzet is csak azért dühít engem mert vannak gyerekei és nekem kell puszira törődnöm vele


Nem vagy igazságos. Apád is a gyereke volt, és ő se "puszira" törődött az anyjával, hanem ingatlanért/telekért cserébe. (Ami telekből te már kaptál egy darabkát, bár még mindig nem értem, hogy milyen jogcímen, de mindegy.)


Amikor az öreganyád az eltartásit megkötötte, és apád kezére játszott mindent, akkor csak egy gyermeke volt? Az apád? És egy unokája? Te? Most, hogy bajban van, hirtelen jó lenne a másik három is? Vagy közülük legalább egy?


Természetesen nem ismerjük a családdinamikát; azt, hogy miért alakultak így a dolgok, és nem is a mi feladatunk kideríteni.

2021. szept. 29. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 anonim ***** válasza:
100%

"nem örököltem még semmit, illetve nem is fogok, mert nem akarok."


Már megörökölted! Az egész telek a tiéd, ezért nem segít egyik gyerek sem, még mindig nem érted!


Miért nem válaszolsz végre: kinek a tulajdona a ház, amiben a mami lakik? Ide a bökőt, hogy a tiéd!

2021. szept. 29. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!