Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Milyen lehetőségeim vannak a...

Milyen lehetőségeim vannak a nagymamám ellátását illetően?

Figyelt kérdés

Sziasztok, picit összetett a kérdésem, viszont megpróbálom minél tömörebben, tisztábban leírni a helyzetet.


Faterom kötött eltartási szerződést a nagymamámmal, időközben faterom rákban meghalt, de előtte még a telek egyik felét nekem adta ahova építve lett a házam (A szerződésben feketén fehéren ott van, hogy az én telekrészem tiszta, és semmiféle eltartási dolog nincs rajta, eltartásra nem kötelezhetnek engem a legjobb tudomásom szerint, mivel a mamámnak 3 élő gyereke is van.)


Azonban mivel egy telken lakok mamámmal így próbálok neki ott segíteni ahol tudok, viszont én is csak munka után érek rá.

járni nem igazán tud 84 évesen.

Mostanában rendszeresen arra érek haza a munkából, hogy összeesett a földön fekszik van hogy órákat.


Van 3 élő gyereke ők nem hajlandóak ápolni, otthonba tenni, illetve nem is látogatják, abból kifolyólag, hogy én egy telken lakom vele oldjam meg én. Még ezt is megérteném valahol, de az egyik a szomszédos városban lakik ráadásul ápoló a foglalkozása, a másik 30km-en belül lakik, a 3. lakik a legmesszebb a maga szerény 60km-es távjával.


Mit tudok tenni ilyen esetben? Mivel tudnék hatni a családjára, vagy hova fordulhatok? Rendőrség, háziorvos, mentők tennének valamit ilyen esetben?



2021. szept. 28. 16:29
1 2 3 4
 31/36 anonim ***** válasza:
82%

Azért rugózunk az öröklésen, ha ugyanis a többieknek nem tetszik és megkérdőjelezik, de nem teljesen egyenes minden akkor mindegy hogy a neveden van -e most vagy nincs valami. Ha a bíróság nem látja jónak azt ahogy történt akkor elveszik amid van azt is ami elvileg a neveden van. Hát ezért nem mindegy. Igen megtehetik ha nem volt tiszta ahogy a nevedre került. Ha a többieknek nem tetszik akkor bíróság az sajnos képbe kerülhet, az ügyvéd meg nem olcsó. Akkor is ha nyersz se téríti meg senki a költségeidet. 30-40k/órától 250-500k/óráig vannak ügyvédek. Igen van aki ennyit akaszt. Akkor már érted miért fűtik be az ügyvédek a kuncsaftokat.


Emberi oldala okés. Probléma csak ott van ha te már nem tudod ellátni. Időben, és fizikai vagy eszköz hiányosságok miatt vagy nem tudod még mit és hogyan lehet és kell. Anyukám mikor lerobbant nővérek, és ápolónők mutattak nekem ötleteket fogásokat mit hogyan. Az ember nem gondol mindenre. Mit szabad mit nem hogyan. Állapot függő is jelentősen.

Arról nem beszélve hogy bele lehet kötni jogilag abba hogy most akkor kinek is kéne ápolnia, és kinek nem, de hiába te vagy a hivatalos örökös akkor sem te írtad alá a papírt. Emberi oldaláról is kéne segíteni mindenkinek. Nem lehet csak egy emberre helyezni a terheket. Egy embert erősen megterhel...


Idősotthonokban várakozási idők miatt be kell jelentkezni és hát simán van hogy éveket kell várni így is. Ahogy írtam jó lenne ha le tudnátok ülni mindannyian és együtt megbeszélni, megoldani. Unokák addig nem nagyon foglalkoznak a nagyszülők ilyen típusú ellátásával ameddig a szüleik azaz az idős ember gyerekei élnek. Így te kivétel lettél, és kivételesen egyedül is maradtál. :(

2021. szept. 29. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/36 A kérdező kommentje:

Enyém csak a fél telek ahol a házam van, másik felén ami még a faterom örökségét képezi ingatlannal együtt ott lakik a mamám, viszont még nem volt hagyatéki tárgyalás, és nem csak én vagyok jelölt faterom örökségére, így nem tudom miből lett az ide köhögve, hogy én már megörököltem azt a telekrészt is, a tulajdoni lap sem ezt mutatja, hogy 1/1-be lennék telektulajdonos.


Meglépem a legegyszerűbbet mamámmal beszéltem ő hajlik az otthon felé, elindítom ezt az egész procedurát, addig én össze szedem a pénzt, és addig ápolóval gondoskodok róla amíg be nem kerülhet, 6-9 hónapot mondtak erre telefonban.

2021. szept. 29. 11:03
 33/36 anonim ***** válasza:
100%

"Faterom örökségét képezi"

Ne haragudj, de ezt nem értem.

1. faterod örökölte valakitől?

2. a faterod után te örökölted?


Ki van a tulajdoni lapon?

2021. szept. 29. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/36 anonim ***** válasza:
86%

Senki nem írta hogy megörökölted a másik részt is. Annyit írtam én hogy ha nem volt 100% tiszta ahogy a nevedre került a telek akkor azt bíróságon meg lehet támadni és el lehet venni tőled. Faterod után a testvérei csak akkor örökölhetnek ha nincs gyereke, de mint te itt vagy így te örökölhetsz csak. Nagymamád mivel a házban lakik így valószínűleg haszonélvezeti jogot fog kapni arra hogy bent lakjon. Ha a ház és minden óbelebanc faterodé volt akkor te örökölsz mindent kivétel nélkül.

Igen ha te nem kéred akkor meg nagymamádé lesz.


Amint mondtuk hogy az eltartási szerződés megkavarhatja ha abban ingatlan, és/vagy telek átruházás is történt. Azt nem tudom hogy azt tovább lehet -e részben vagy egészben ajándékozni vagy eladni. Általában ez úgy megy hogy az idős ember halálával történik meg az ingatlan és/vagy telek tulajdonjogának átruházása. Ha a család egyezett meg abban hogy azért lesz faterodé hogy ellátja az anyukáját és a többieknek ezzel nincs dolga, emiatt anyagi oldalról jogosan várják el hogy kapjanak valamit azért hogy lemondtak az örökségről. Így az örökség része azon telekrész is ahol te laksz. Ezt egymás között kell megbeszélni. Sajnos nincs olyan módszer amivel a káposzta is megmarad és a kecske is jóllakik.


Amennyiben mamádé lesz minden, akkor az otthonban megnézik mennyi a havi fizetni való. Mennyi a nyugdíja. És ha a nyugdíja nem fedezi akkor számlát kapnak a közvetlen rokonok. Ha ház a nagymamád nevén van nem fog kapni semmilyen kedvezményt csak ha az önkormányzathoz kerül a tulajdonjog.


Az eszembe jutott még hogy ha kéred az örökséget, és vállalod hogy ellátod a nagymamádat ameddig otthonba nem kerül az megoldás lehet jogilag. Hát hogy családilag ez hogy fog menni azt nem tudom. Mert ha a hagyatékin minden a nevedre kerül, akkor a nagymamádat haszonélvezeti jogot örököl csak nem tulajdonjogot. Így az nem tulajdon jogi kategória, azt nem veszik figyelembe az idősotthoni ellátás díjának meghatározásakor. Így ha a nyugdíja fedezi a nagy részét akkor anyagilag ez tiszta lesz. Telek és a két ház meg a tulajdonodba kerül. Ha nagymamádé lesz akkor biza a teljes térítési díjat ki kell fizetni vagy az önkormányzatnak kell adni az ingatlant. Akik azt csinálnak vele amit akarnak. Nyilván értékesítik de hogy kinek mennyiért az szerintem nagyon nem mindegy... Mert a szomszédaid lesznek.

Közvetlen gyerekei jogilag semmit se örökölnének egészen addig ameddig a nagymamád meg nem hal.

Nem kéne az önkormányzatnak ajándékozni szerintem...


Szóval ne sértődjél meg, hanem gondold át mert segíteni akartunk még ha nem is értünk mindent vagy kuszának tűnnek a gondolataink :D

2021. szept. 29. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/36 anonim ***** válasza:
93%
Igen,a nagymama nekiadta a klrdező apjának a házat,remélve higy örpkségére eltartja.Csak sajnos elöbb meghalt.szerintem valamennyire jogos a többi testvér részéröl hogy nem törődnek a nagymamával,hiszen ök ki lettek semmizve.az apuka után a kérdező örökli a házat,meg ha van testvére ,akkor az is.
2021. szept. 29. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/36 anonim ***** válasza:
74%
Add el az ingatlant és beteheted egy magán nyugdíjas házba. Akkor tényleg mindenki, a meghalt apukáddal is, egyenlően nem kap semmit a nagymamádtól, mert, amiben most élsz, azt is tőle kapta édesapád.
2021. szept. 29. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!