Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Mama már nem főz jól. Mit...

Mama már nem főz jól. Mit lehetne tenni veszekedés nélkül?

Figyelt kérdés
A mamám már majdnem 80 éves. Önellátó, de már vannak furcsa dolgai. Csomó mindent elfelejt, összetéveszt, nem figyel oda, meg ehhez hasonlók. És sajnos ugyanez van a főzéssel is. Emlékszem, hogy amíg kicsik voltunk, mennyire szerettük a főztjét mindannyian, de pár éve már nem nagyon sikerülnek neki az ételek. Kifelejt, túladagol vagy összecserél hozzávalókat, odaégeti meg ilyenek. Mondjuk az odaégetés ritkább, csak amikor elfelejti, hogy ő éppen főz. Legtöbbször rendesen van elkészítve az étel, csak nem finom, mert jaj elfelejtettem a sót, megcsúszott a kezemben a fahéj, ez most kicsi erősebb lett a vártnál és hasonlók. De ami engem igazán aggaszt, hogy már a higiéniára sem ügyel úgy, mint régen. Hogy például a tojáshéj belekerül az ételbe, azt még fel tudom dolgozni, a hajszálat és a kutyaszőrt viszont kevésbé, pedig egyre gyakoribb. Kinti volt a kutyusa mindig, de amióta egyik télen beteg lett és bent kellett tartania hetekig, utána nem volt szíve megint kiküldeni a hidegbe, azóta szobakutya. És hullik a szőre, nekem meg ettől sajnos elmegy az étvágyam. Nem is szívesen eszem már ott, és unokatesóim is így vannak vele. Csak a mama meg pont az a típus, aki mindig etetni akar mindenkit, így fejezi ki a szeretetét is. Egyszer próbáltam finoman mondani neki, hogy nem a kajáért járok hozzá és nem kérek semmit, de egészen kétségbeesett, hogy hát a kedvemért főzte. Anyával is beszéltem erről, ő is látja, hogy romlik a helyzet, dehát nem akarja megbántani. Múltkor mondta már neki, hogy kímélje magát, ne fáradjon a főzéssel, inkább viszünk mi ennivalót. Arra az volt a válasz, hogy az szégyen lenne neki, ha az ő házában nem az ő főztjét ennénk :( Mit lehet tenni ilyen esetben? Tényleg nem szívesen fogyasztunk már nála semmit, őt magát viszont szeretjük. Hogy lehet ezt finoman, de egyértelműen megértetni egy időssel? Ha van jó tippetek, légyszi, írjátok le.

2022. márc. 26. 14:58
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
83%

Az időseknek változik az ízérzékelésük, így gyakran nem is tudják, hogy már nem olyan a fősztjük. Én is egyre kevésbé szeretek ott enni, egyrészt nem akarom, hogy fáradjanak másrészt nem igazán finom amit csinálnak.

Megköszönöm, eszek egy kicsit, mosolygok, mást nem tehetek. Egyszer egy rokon próbált változtatást javasolni, de csak sértődés lett belőle, hogy miért szól bele a főzésbe.

2022. márc. 26. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
91%
Főzzetek együtt. Figyi mami, a multkor meseltem a barátnőmnek milyen finom izémizét keszitesz - szeretné megkostolni. Megmutatnad hogy kell elkesziteni?
2022. márc. 26. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Első, épp ez a helyzet nálunk is. :(

Második, ez tök jó ötlet! Mindkettőtöknek köszönöm.

2022. márc. 26. 15:40
 4/16 anonim ***** válasza:
81%

Hú, ismerős! Az én nagymamámnál is irdatlan kosz (már nem látja), macskaszőr. Szaga van a konyhának. Nem veszi észre ha valami romlott, mert már nem érzi. Szerencsére benne magától felmerült, hogy talán nem annyira megy ez már mint régen, illetve beismerte, hogy már nehezére esik nagyon készülni a kajával, mivel 90 is elmúlt. Így ebéddel ritkán kínál bárkit. Sütit viszont továbbra is elszántan süt. Annyira elrontani sem tudja, mert nem ízlelés alapján teszi bele a dolgokat, hanem dekára kimérve. Sokszor megeszem, és igyekszem figyelmen kívül hagyni hogy "honnan jön", sokszor csak elviszem, és vagy megeszem vagy nem.


Lehet hogy nála a felismerésben szerepet játszott az is, hogy mikor nála voltunk, és ő a konyhában tevékenykedett, akkor többször előfordult, hogy észrevettük, hogy "jesszus, valami büdös a hütőben...ez az...mióta van ez itt? Kidobom, jó?" vagy "ez a tej/túró/akármi már megromlott, ne tedd bele" vagy "vigyázz, az nem vaníliás cukor, hanem sütőpor" és "egy diófalevél van a levesben (ő szedte a kertben a petrezselyemlevelet, és nem látta hogy mi kerül még közé) :D". Ő pedig konstatálta, hogy észre sem vette.


Amúgy takarítgatunk nála, a család több tagja is, de a saját életünk és munkánk mellett nincs időnk közel sem annyit takarítani neki, mint amilyen sebességgel ő gyártja a koszt :).

2022. márc. 26. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
76%

Az első jókat ír. Nálam hasonló van, csak anyóssal. A megváltozott ízérzékelésből adódó problémák nem zavartak (nagyon), rengeteg só használata, túlcukrozás, borsozás, stb. Ha leves volt, akkor töltöttem hozzá kis vizet stb.

Viszont nála is higiéniai problémák vannak, pedig állandóan büszkélkedik vele, mennyire tiszta és rendes. Kezet alig mos, de akkor is csak lelögyböli vízzel. De semmi után nem mos kezet, tehát kimegy kutyát megetetni amihez viszi ki az ételmaradékos vödröt, ami undorító és utána nem mos kezet, hanem neki lát főzni. Rengeteget köhög, mert erős dohányos, és mindezt az étel felett, vagy bele a kezébe, aztán csinálja a salátát.A mosogató ételmaradékos, a mosogatószzivacs millió éves, de beleteszi a felolvasztandó húst stb. Még sorolhatnám. Ő inkább elvitelre ad a férjemnek ételt, ez nála szokás, mert rengeteget főz. Egy ideje alig bírok belőle enni, mert eszembe jut hogyan főz és közben szégyellem magam, mert ő csak jót akar. :( Ja ő nem enged a konyhájába főzni, az az ő területe.

2022. márc. 26. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
86%
5-ös vagyok, mielőtt írná valaki, hogy "látnám mi van az éttermekben", nem járok étterembe. (egyszer ezzel jöttek itt, amikor ezt leírtam egy másik kérdés alatt)
2022. márc. 26. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Nem is hittem volna, hogy ez ennyire gyakori probléma :( Mindenkinek köszi!
2022. márc. 26. 15:56
 8/16 anonim ***** válasza:
86%
Esetleg az ételrendelésre lenne érdemes rászoktatni őket. Én ismerek olyan idős embert, aki rendszeresen rendel kaját (bár aki korábban folyton főzött, lehet, hogy nehezebben szokna rá...).
2022. márc. 26. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
4%
Én teljesen rosszul lennék ha nem mondanám el neki az igazat. Jobb ha hazudoztok? Engem az bántana meg az ő helyében. Így most sikerült megbántanod pedig nem akartad és igazat sem mondtál. Nem ítélkezni akarok de nem lenne jobb elmondani mi történt?
2022. márc. 26. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
9-es, ezt ide szántad? Ki hazudott kinek?
2022. márc. 26. 15:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!