Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Komolyan csak úgy néznem...

Komolyan csak úgy néznem kellene az emberi méltóság tiprását?

Figyelt kérdés

Nagymamám súlyosan beteg. Kb. 2 hete derült ki, amikor kapott egy mélyvénás trombózist. Kiderült, hogy több hasi szervén sok-sok apró daganat van, köztük a máján is. Az orvos csak azt hajtogatta, hogy a primer daganatot nem találja. Anyám először ezt úgy értelmezte, hogy nincs is primer daganat, és ez nem is rák (közben meg azt jelenti, hogy az a sok kicsi rengeteg ÁTTÉT). Az orvos elég rébuszokban ugyan, de felvilágosította, hogy nem eglszen így van, majd hazaadta a mamámat.

A zárójelentést megkaparintottam, és elolvastam, és kis guglizás teljesen nyilvánvalóan lejött, hogy kb. hetei vannak hátra.

Anyámat kérdőre vontam, mire közölte, hogy már tudja ő is, de a mamámnak ne szóljak egy szót sem, mert ő nem tudja. Rögtön kérdeztem, hogy miért, mire kiderült, hogy anyám úgy fogja fel az egészet, hogy jobb, ha nem tud róla, mert sokkal több esélye van meggyógyulni, ha bizakodó, pozitív, spirituálisann fogja fel az egészet.

Szerintem meg ez bullshit úgy, ahogy van, és mindenkinek joga van tájékoztatást kapni a saját állapotáról, és az orvost is felelősségre lehet vonni, hogy ezt nem tette meg.

Mindennek le lettem hordva, napok óta veszekszünk ezen. Ma már megfenyegettem, hogy ha nem mondja el, akkor én fogom, mire apámnak füttyentett, aki lekent egy pofont és fél órás fejmosást kaptam, hogy egy életről semmi nem tudó kis egyetemista hülyegyerek vagyok 19 évesen, földhöz vagyok ragadva és csak elkeseríteném a mamát, szóval fogjam be a pofámat, különben baj lesz.


Mit kellene tennem ebben a helyzetben? Ismerősöknek nem is merem elmondani, sem tanácsot kérni, mert biztos még jobban kapnék, ha megtudnák, hogy "terjesztem".



2022. jún. 8. 19:21
1 2 3 4 5
 11/41 anonim ***** válasza:
97%

Nagymamád milyen fizikai és mentális állapotban van? Ez eléggé meghatározó.

Az én nagyim 1 hónap alatt halt meg, mi se mondtuk meg neki, hogy mi a baja. Az orvos engem, mint unokát tájékoztatott. Az orvosok se mondták meg neki a diagnózist. Hogy miért? Mert fel se fogta volna. Az utolsó 3 hétben otthonban volt. Végig azt hitte, hogy kórházban van.

2022. jún. 8. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/41 anonim ***** válasza:
92%
2019. decemberben apu az utcán elájult. Kiderült, hogy rettenet anaemiés, tele rosszindulatú daganattal, máj, agy, vastagbél, vese. Se a műtétet, se a kemot nem javasolta az onkoteam, azt mondták, vigyük haza, legyen egy utolsó karácsonyunk... tavaly nyáron halt meg balesetben, nulla baja volt a daganatai miatt. Úgyhogy bármi lehet... nyilván ez a ritkább, de bízni azért érdemes.
2022. jún. 8. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/41 anonim ***** válasza:
40%
Ez egy nagyon érzékeny téma. Nem véletlen, hogy az orvos a hozzátartozóknak mondja el az igazat és nem a betegnek!!! Nagyon nehéz a döntés, elsősorban a beteg akarata számítana, amit lehet hogy a szüleid jobban ismernek, mint te!
2022. jún. 8. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/41 anonim ***** válasza:
96%
3, semmi nem sántít, a legközelebbi hozzátartozót bizonx tájékoztatják. Nálunk is engem hívtak be először.
2022. jún. 8. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/41 anonim ***** válasza:
93%

Nehéz kérdés, mert mondjuk én tudni akarnám, ha hetek lennének már csak hátra az életemből. Tudjátok, az ilyen halál előtti bátorság, mikor már kimersz mondani kimondhatatlan dolgokat, vagy az én esetemben pl. most nem egy vizsgára készülnék, ha tudnám, hogy meghalok stb. Szóval ezt kellene a szüleiddel megértetni, hogy a mamádnak joga van tudnia. Viszont a másik oldalnak is igaza van: az sem jobb, ha innentől kezdve rettegve fekszik le minden nap, elveszti a (hamis) reményt. De mondjuk sajnos az a helyzet, hogy az idő előrehaladtával a halál árnyéka sajnos mindenkin megjelenik. 50 felett már gyakoriak a végzetes érkatasztrófák. Szóval egy öreg már valahol végkép sejti, hogy bármikor meghalhat igazából. Szóval nem biztos, hogy a mamád összetörne ezért, ha tudná, hogy gyógyíthatatlan.

Mindenesetre a te lelkiismereted tiszta, mert te elakartad mondani. Amúgy vannak technikák, hogy hogy lehet közölni az ilyen tényt a beteggel úgy, hogy a reményt ne veszítse el, de hamis reményt se tápláljunk.

2022. jún. 8. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 anonim ***** válasza:
85%
#14: Attól még problémás. Ugyanis köti az orvosi titoktartás, a beteg hozzájárulása nélkül senkinek nem mondhatna semmit. Akár tetszik, akár nem, ez törvényi előírás. Nézz utána a betegjogoknak.
2022. jún. 8. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/41 anonim ***** válasza:
89%

9-essel értek egyet. Joga van tudni ha VALÓBAN haldoklik, és úgy általában a saját egészségi állapotával kapcsolatos információkat megkapni. Leélt 60-70+ évet, biztos van mivel számot vetnie a mamának, búcsúzni, felkészülni. Esetleg rendelkezni a hagyatékáról.

Én biztos nem akarnék tudatlanságban lenni, főleg az utolsó heteimben, nagyon hülyén érezném magam ha a halálos ágyamon derülne ki, hogy rajtam kívül mindenki tudta hogy hadoklom. Biztos hogy mérges lennék és csalódott, nem azt érezném hogy hálás vagyok amiért "megóvtak" a valóságtól.

2022. jún. 8. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 anonim ***** válasza:
95%
Ez valoban nehez kerdes, nehez erre valaszolni. A nagymamadrol nem derult ki semmi, az sem, hogy egyaltalan beszamithato-e, tenyleg erdemes-e elmondani, stb.
2022. jún. 8. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/41 anonim ***** válasza:
70%
Jobb az igazságot tudni, mégha fájdalmas is.
2022. jún. 8. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 anonim ***** válasza:
78%

Embere válogatja.

Én nem szeretném, ha a képembe kennék a halálom várható időpontját, mert gyakorlatilag attól a perctől kezdve csak a haldoklásomra koncentrálnék és gondolom baromira félnék, pedig nem vagyok fiatal.

Az öröklés egyértelmű, minden a gyerekemé, búcsúzkodni nem akarok, mert nem csípem a teátrális dolgokat, titkaim nincsenek, amiket ne vihetnék a sírba, ezért mindenki hagyjon a fenébe a nagy igazmondásával.

2022. jún. 8. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!