Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Komolyan csak úgy néznem...

Komolyan csak úgy néznem kellene az emberi méltóság tiprását?

Figyelt kérdés

Nagymamám súlyosan beteg. Kb. 2 hete derült ki, amikor kapott egy mélyvénás trombózist. Kiderült, hogy több hasi szervén sok-sok apró daganat van, köztük a máján is. Az orvos csak azt hajtogatta, hogy a primer daganatot nem találja. Anyám először ezt úgy értelmezte, hogy nincs is primer daganat, és ez nem is rák (közben meg azt jelenti, hogy az a sok kicsi rengeteg ÁTTÉT). Az orvos elég rébuszokban ugyan, de felvilágosította, hogy nem eglszen így van, majd hazaadta a mamámat.

A zárójelentést megkaparintottam, és elolvastam, és kis guglizás teljesen nyilvánvalóan lejött, hogy kb. hetei vannak hátra.

Anyámat kérdőre vontam, mire közölte, hogy már tudja ő is, de a mamámnak ne szóljak egy szót sem, mert ő nem tudja. Rögtön kérdeztem, hogy miért, mire kiderült, hogy anyám úgy fogja fel az egészet, hogy jobb, ha nem tud róla, mert sokkal több esélye van meggyógyulni, ha bizakodó, pozitív, spirituálisann fogja fel az egészet.

Szerintem meg ez bullshit úgy, ahogy van, és mindenkinek joga van tájékoztatást kapni a saját állapotáról, és az orvost is felelősségre lehet vonni, hogy ezt nem tette meg.

Mindennek le lettem hordva, napok óta veszekszünk ezen. Ma már megfenyegettem, hogy ha nem mondja el, akkor én fogom, mire apámnak füttyentett, aki lekent egy pofont és fél órás fejmosást kaptam, hogy egy életről semmi nem tudó kis egyetemista hülyegyerek vagyok 19 évesen, földhöz vagyok ragadva és csak elkeseríteném a mamát, szóval fogjam be a pofámat, különben baj lesz.


Mit kellene tennem ebben a helyzetben? Ismerősöknek nem is merem elmondani, sem tanácsot kérni, mert biztos még jobban kapnék, ha megtudnák, hogy "terjesztem".



2022. jún. 8. 19:21
1 2 3 4 5
 21/41 anonim ***** válasza:
69%

Nem kell elmondani kéretlenül.


Ha kérdez, akkor válaszolj neki őszintén, legjobb tudásod szerint. Ha nem kérdez, akkor ne beszélj róla.

2022. jún. 9. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/41 anonim ***** válasza:
100%

16, jópofa, mikor olyanok hivatkoznak valamire, amiről fogalmuk sincs...

Közeli hozzátartozó kaphat felvilágosítást (lásd törvény). A beteg ezt megtilthatja. De az alapeset, hogy jogosultak rá.

2022. jún. 9. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/41 anonim ***** válasza:
100%

3, te tévedésben élsz.

Közeli ht jogosult tájékoztatást kérni, a beteg megtilthatja. Kivéve, ha a gondozás érdekében szükséges az információ, akkor tiltás ellenére is adható információ.


A beteg megtilthatja, hogy a gyógykezelésének tényét vagy a gyógykezelésével kapcsolatos egyéb információt más előtt feltárják. Ettől csak a gondozása érdekében, közeli hozzátartozója vagy a gondozására köteles személy kérésére lehet eltekinteni.

2022. jún. 9. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/41 anonim ***** válasza:
67%

A beteget az ORVOS tájékoztatta!

Nem te, hanem a kezelőorvosa. A mamád tudja, hogy milyen súlyos állapotban van, te meg szrkavarás helyett VELE foglalkozz.


A gúgli egyébként is olyan, hogy frontérzékenyből két kattintás alatt agyrákos leszel. :D

2022. jún. 9. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/41 anonim ***** válasza:
67%
Nagyon szépen hangzik az, hogy "emberi méltóság". Csak utána a haldokló betegnek el is kell tudni hordozni ezt a terhet. Ebben ki fog neki segíteni? Az öntudatos egyetemista? Vagy a szülők, akik ott maradnak az idős asszony fájdalmával?
2022. jún. 9. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/41 A kérdező kommentje:

A fogyatékos válaszokon kívül köszönöm szépen.

Döntöttem: El fogom mondani. Meg fogom neki mutatni a zárójelentést, szóval nem azt fogom mondani, hogy mennyi van hátra. Ha nem találom meg, akkor simán csak elmondom, mi a betegsége.


Ahhoz azért nem kell orvosnak lenni, hogy valaki tudja, hogy ha tele van áttéttel a mája, hasnyármirigye, de ennek ellenére nem is próbálkoznak semmilyen kezeléssel, annak nincs sok hátra. Ez nem olyan, minthogy jaj frontérzékeny vagyok, de a gugli szerint rák.


A mamám egyébként nemcsak azt nem tudja, hogy meg fog halni, hanem azt sem, hogy mi a baja. Csak annyit tud, hogy trombózisa volt. Azóta be is sárgult, és anyuék azt hazudják neki, hogy a sok gyógyszertől van, amit a trombózis miatt kap, megterhelik a máját, de nincs semmi komoly baj.

Szóval nem, nem tájékoztatta az orvos. Ez pedig akárhogy nézzük, jogtiprás.

Szellemileg ép és folyamatosan érdeklődik is, akarná látni a papírokat is, csak mindig azt mondják neki, hogy "mindjárt"


Anyám azt hiszi, hogy felépülhet, már veszi a sok alternatív vackot, meg szuggerálja a pozitív gondolatokat, és szerinte ha én el merem mondani neki, hogy mi baja van, akkor gyilkos vagyok.

Én meg azt nem értem, ilyet hogyan lehet csinálni. Halálos beteg, közben hazudoznak neki, hogy semmi komoly. Majd hogy képzelik, mi lesz? Majd amikor összeomlik, akkor közlik úgy, hogy végig tudták? Vagy úgy tesznek, mintha ők is meglepődnének és az orvos diagnosztizálta volna félre korábban? És igen, zavar, hogy nem lehet rendesen kihasználni az időt, nem tudunk elbúcsúzni, és ő sem tud számot vetni az életével.

Anyámék semmilyen fájdalommal kapcsolatban nem tudnak segíteni, mivel képtelenek egyáltalán felismerni, hogy mi a helyzet, inkább tagadásba menekülnek, ha pedig valaki kicsit is visszarántja őket a valóságba, akkor jön a sértegetés, ütlegelés. Mégis mit tudnának kezdeni az "idős asszony fájdalmával"? Csakhogy ez nem róluk szól.

Mélységesen szégyellem jelenleg a viselkedésüket.

2022. jún. 9. 07:55
 27/41 anonim ***** válasza:
42%

Hát, azt kell mondjam, 19 évesen több eszed és érzelmi intelligenciád van, mint némelyik (elvileg) érettebb, idősebb felnőttnek.


Én 30 éves nő vagyok, és édesapámat és az összes nagyszülőmet (apukámat és az egyik nagymamámat rákban) elveszítettem. Nagyon fontos része volt a folyamatnak az, hogy elbúcsúztunk. Nem tudok elképzelni olyan helyzetet, hogy ilyen helyzetben ne legyen tájékoztatva a másik ember. Szerintem ez valamilyen szinten megalázó is. De a mi családunk mindig olyan közeg volt, ahol kendőzetlenül őszinték voltunk egymással, de legalább ott voltunk egymás fájdalmában, és sokkal könnyebb ott lenni és segíteni úgy, ha nyíltan ki van mondva, hogy mi a fájdalom valódi oka.


Egyébként a pozitív hozzáállás dolog nem létezik. Nem befolyásolja a rákos betegség kimenetelét semmilyen mértékben. Semmilyen bizonyíték nincs, hogy bármit is számítana a hozzáállás, pedig voltak kutatások róla. Ugyanannyi ideje lesz hátra, ha elmondod, ha nem.

2022. jún. 9. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/41 anonim ***** válasza:
77%
Oké, joga lenne tudni, de szerintem nem a te feladatod, ill.nem neked kéne csinálni, az orvosnak kellett volna. Keresd fel az orvosát vagy a betegjogi képviselőt. Ne kezdj egyéni akcióba, nem lehet tudni, az hogy sülne el.
2022. jún. 9. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/41 anonim ***** válasza:
27%
Mondjuk, mert egy témába nem értetek egyett és ezért az agresszív impotens f.sz apád úgy reagál, hogy pofozkodik...nos, mindent elmond a szüleidről. Nem inkább az örökségüket féltik? Hogy ha mama megtudja haldoklik, akkor végrendeletet ír, és nem minden az övék lesz?
2022. jún. 9. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/41 anonim ***** válasza:
82%

"Szellemileg ép és folyamatosan érdeklődik is, akarná látni a papírokat is, csak mindig azt mondják neki, hogy "mindjárt" "


Ebben az esetben valóban veled értek egyet, kérdező.

A papírokat is mindenképpen joga van látni.

2022. jún. 9. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!