Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Mit csináljak súlyos demens,...

Mit csináljak súlyos demens, agressziv, paranoid nagyanyámmal?

Figyelt kérdés

90 éves idős a nagyanyám, akit anyám gondoz és akit gyakorlatilag lelkileg megnyomorit. Én nem élek velük, de szememmel látom, hogy Anyám hogyan épül le. Munkáját alig tudja ellátni, folyton fáradt alig alszik, eszik. Nagyapám halálával kezdődött az egész.


Nagyanyám Agresszivan viselkedik,éjjelente veri az ajtót, ordibál. Fenyegeti és félelemben tartja anyámat. Többször ráhivta anyámra a rendőrséget, hogy megakarja ölni vagy verni. A szomszédoknak meséli,hogy bántják őt. Késsel (!!!) járkál a házban és az utcán,hogy megvédhesse magát.



Habár 2 év alatt 3szor esett el, eltört a lába, a medencéje mindet kiheverte, hatalmas életereje van. Jár és aktivan mozog. Szó nélkül elmegy otthonról. Reggel eltűnik este visszajön. Amikor elvettük tőle a kapu kulcsot, akkor kiment a kertbe és a járókelőktől segitséget kérve hatóságot hivott, hogy őt kizárták, őt verik otthon. A szomszédok már szóba nem állnak velünk.


Otthonról hallani nem akar, orvosról hallani nem akar. János kórház pszichiátrián volt. Ott agyon gyógyszerezték, majdnem meghalt. Saját felelősségre hoztuk ki miután kikötözve, falfehéren félig hullán a saját szarában és vizeletében találtunk rá egy látogatás alkalmával.(magyar egészségügy...)


Sok mindent megtett értünk, ő nevelt fel engem is, anyámat is, igen. De ez vajon legitimizálja hogy gyakorlatilag mindenkit tönkre tesz maga körül? El kéne fogadnom, hogy a múltbeli gondoskodása miatt, anyám elveszti miatta a munkáját és emberironccsá teszi?


Mi a megoldás szerintetek? Otthonban ilyet hogy lehet elhelyezni? Elvitetni?



2018. ápr. 11. 15:00
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
61%
Valóban egy otthon kéne neki, ahol tudják kezelni az ilyen viselkedést! Sajnálom hogy ilyen a helyzet!
2018. ápr. 12. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 A kérdező kommentje:

#8


"Biztos, hogy nem tudja mit csinál, de valahol meg mégis tudja, hiszen nem azt kérdezi, hogy mi történik vagy hogy mit tettem, hogy orvoshoz akartok vinni..."


Vannak tiszta pillanatai, emlékszik dolgokra. Amikor a rendőrökkel beszélt, akkor tette a szépet, úgyhogy nekik fel sem tűnt, hogy akár beteg is lenne. Mégis van, hogy bekattan (ált.amikor egyedül marad) és akkor....


Ha én ott vagyok, akkor ilyet nem csinál. Általában hallgat rám és addig nincs baj, amig el nem megyek onnan. Többször próbáltam meggyőzni, hogy jobb helye lesz otthonban.

Viszont összemossa az otthont a pszichiátriával, ahol emlékszik, hogy majdnem meghalt. És mintha falnak beszélnék, nem fogja a különbséget. Csak erőszakkal lehetne elvinni...

2018. ápr. 12. 09:50
 13/25 anonim ***** válasza:
56%

A háziorvossal beszéljetek, meg a családsegítővel!

Minden igaz, amit az előttem szólók írtak, de minden eset egyedi, ezért kellenek hozzá ők.

2018. ápr. 12. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
53%

Az öregotthonban ugyanugy agyon fogják gyógyszerezni, mint a pszichiátrián. Általában 20-30 hasonló beteget kell ellátnia egy ápolónak, ugyan mi a fenét csinálhatnának vele??

Az otthoni ápolását kellene ugy megoldanotok, hogy ne anyukádra terhelődjön minden, hanem váltsák egymást a családtagok és/vagy fogadjatok mellé demenciára kiképzett szakápolót - 24 órás ápoló költsége kb, havi 300 ezer (250 ezer körüli fizetés plusz ellátás). Nappalra óradij 1000-1200. Az idősotthonba is fizetni kell, egy rosszabb otthonban 120 ezret, egy jobb otthonba akár a dupláját-tripláját is. Az agresszivitása gyógyszerrel kezelhető, de az is lehet, hogy gyógyszer nélkül is. A demenciaápolásnak vannak módszerei. A Facebookon pl. van egy "segitség-demencia" nevű oldal, ahol nagyon jó módszertanokat tettek közzé. Ilyen állapotban neki már nem lenne szabad egyedül maradnia és az utcán kóborolnia. Kaput zárni kell, éles eszközöket, kést, ollót, stb. eltüntetni előle, gyufát eltüntetni előle, stb. Súlyos téveszméi vannak, ez a demencia gyakori velejárója. A szomszédok ezt sajnos nem szokták megérteni, legfeljebb akkor, ha az ő családjukba is beüt a krach... Anyukádon kivül nincs más, aki be tudna szállni az ápolásába?? Ilyen demens ápolása mellett nem lehet munkába járni, az biztos.

2018. ápr. 20. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
49%
Gyógyszerezzék is agyon, az ilyeneket el kell zárni a társadalom normálisabb részétől.
2018. jún. 7. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
71%
15-ös: 300 ezer alzheimeres beteg van Magyarországon. Csak 27 ezer idősotthoni férőhely van a számukra. Tudsz számolni????
2018. jún. 8. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
59%
Akkor építsenek még férőhelyeket, vagy engedélyezzék az eutanáziát. Mert ezek a betegek károsak a társadalom többi tagjára, és otthon nem lehet ápolni őket.
2018. jún. 10. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
46%

"Fel kell venni mellé egy ápolót, aki vele van addig, míg anyád dolgozik. Folyamatosan itatni kell, mert az ilyen idős emberek sokszor rendkívül keveset isznak, emiatt romlik az agyi keringésük. Be kell iktatni (esetleg naponta többször) egy kevés szeszes italt, az értágító hatás miatt."


Itt már a házhoz kijáró ápoló már nem segít, itt 0-24 órás ügyeletre van szükség. Közben sajnos sok család, aki ilyen súlyos mentáliás állapotban levő időst ápol anyagilag, mentálisan tönkremennek. Vannak akik nem tudják az otthont fizetni, nagyok a várólisták. S

2019. aug. 13. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
50%
Mi történt azóta?
2019. dec. 3. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
71%
Engem is érdekelne hogy mi történt azóta?
2022. júl. 24. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!