Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » 16 éves fiúnak milyen jogai,...

16 éves fiúnak milyen jogai, kötelességei vannak egy családban? Mi az, ami szerintetek magától értetödik, mi az, ami szerintetek normális?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy pl. elfogadható-e, hogy ha hétvégente fogyaszt alkoholt, dohányzik, megengednétek-e, hogy otthon reggel kávét igyon? Mennyi az a tanulás, amit elvártok/elvárnátok töle? Ha mondjuk 3-as tanuló egy gimiben, elfogadható-e, hogy nem fordít idöt a tanulásra otthon mert neki ez elegendö eredmény? Jegyfüggö egyáltalán az elvárás (arra gondolok, hogy nincs két egyforma képességü gyerek, amit egyik simán kiráz a kisujjából, azért a másiknak keményen meg kell dolgoznia)? Mennyire várnátok el, hogy kivegye a részét a házi illetve ház körüli munkákból?

2019. dec. 2. 10:15
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
90%
16 évesen jól kellett tanulnom, tudtam, hogy egyetemre akarok menni és mivel fizetős nem jöhetett szóba így felfogtam, hogy tanulni kell. Cigizni nem cigiztem, de bulizni havi 1x-2x eljártam. Rendrakás, takarítás... Ha tudtam, hogy anyum éjszakás és hullafaradtan ért haza plusz ment privátba is takarítani akkor én otthon mindent megcsinaltam, nem tudtam volna a tévé előtt dögleni amikor ő egyfolytában dolgozik, hogy mindent tudjunk fizetni. Most 24 vagyok, már külön élek.
2019. dec. 2. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
67%

Ünnepekkor egy kis poharka ital belefér, de rendszeresen, hétvégente nem. Cigi sem.

Ha a 3-as neked elegendő, akkor ne sirj, ha a legalja munkát kell majd végeznek semmi pénzért.

Saját maga után és a szobájában minimum tartson rendet. Fő feladata a tisztességes tanulás.

2019. dec. 2. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
74%

Én írtam az egy-két sört, és nem, nem ittam mint a gödény 16 évesen. Igaz, a sört sem szeretem, de ha lecsúszott egy nagy vbk, akkor már roppantul menőnek és felnőttnek éreztem magam.

Tisztában vagyok vele, hogyha a haverok húzzák, akkor többet fog inni (és ez sajna felnőttkorban sem változik a férfiaknál), de azzal meg ő van tisztában, hogy mértéket kell tartania, nem jöhet haza részegen. Szerintem ez egy jó kompromisszum, a mondatom lényege meg amúgy sem a két sör volt, ami amúgyis egyénenként változó, hogy ki mennyit bír, hanem hogy 1) egy tizenhat évesnek nem kell minden hétvégén bulizni járnia 2) az iszunk-hányunk-bebszunk nem menő, és nem is tolerálom, ergo elvárom, hogy korának megfelelően mértéket tartson.

2019. dec. 2. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
86%

Nem akarlak megsérteni 8-as, de átlag intelligenciával teszem azt, ha valaki nem tanul gyorsan a hibáiból, 3-4 alkalom alatt meg tudja tapasztalni, hogy mit bír és mit nem. És akkor nagyon elnézőek voltunk. Én életemben egyszer voltam seggrészeg és hánytam alkoholtól, amikor először ittam 15 évesen és igen, akkor nem ismertem a határaimat. Érdekes módon utána soha nem volt ilyen problémám és nem ittam, mint a gödény. Mai napig 2-3 sör, 2 pohár bor vagy két pohár whiskey a teteje. Igaz, nem is voltam soha igénytelen, agyhalott birka, már kamaszkoromban is csak minőségit ittam, azt is alkalomkor, nem másztam soha négykézláb az árokparton. Szembe is köptem volna magam.


Kérdező:


Ugyan még csak tervezem a gyereket, szóval változhatnak bőven az elképzelések, de a családi hibák alapján egyeztettük a férjemmel a nevelési elveinket és kb. egyetértünk mindenben. Ezek szerint már kiskorában önállóságra szeretnénk nevelni a gyereket, nemtől függetlenül. Pici korától be lenne vonva a háztartási teendőkbe, hogy később magától értetődő legyen neki, ne kelljen vele veszekedni - így 16 évesen elvileg már képes lesz magától megtalálni a feladatot a maga igényessége szerint. Amit én kifejezetten elvárnék, hogy koszt és szennyes edényt ne hagyjon sehol, mi is takarítunk folyamatában magunk után, így sokkal egyszerűbb mindenkinek. Nem szakad le senki keze, ha elmos egy tányért maga után, vagy feltörli a sáros lábnyomokat.

Egy 16 éves szerintem már majdnem kész ember. Nem ilyenkor kell elkezdeni nevelni és valahol el kell kezdeni elengedni a kezét, hogy megtanuljon megállni a saját lábán. Ha nem rontunk el semmit, tovább fogja vinni az egészséges életmódra való igényünket, ha mégsem, hát :D Igyekszem majd erős, egészséges kölyökké fejleszteni, elmondani neki, hogy mit miért nem kéne tennie, de ha hosszú távon mégis ki akar szúrni magával, tegye. Valahol pont 16 körülre tenném azt a határt, ahol ezt rábíznám, bízom benne, hogy elég stabil alapokat kap majd, hogy ne legyen probléma. Ilyenkor már elengedném bárhova, ami nem veszélyes, feltéve, hogy épkézláb érvet tud felhozni, miért akar elmenni. Erre szintén gyerekkorától rászoktatnám, mert szeretném, ha jó lenne a "beszélőkéje". Amit pluszban elvárnék, az a sportolás. Felőlem bármit választhat ami neki jól esik, tényleg akármit, az sem érdekel ha havonta valami újat talál ki, de mozogjon.

A jegyekkel mi sem foglalkoztunk, nála sem fogunk. Főleg az itthoni oktatási színvonalat ismerve. Nyilván kiskorában igyekszem majd rákapatni a tanulásra, segíteni neki, ösztönözni, de 16 évesen már biztos vagyok benne, hogy némi egyeztetéssel el tudja majd dönteni, mi szeretne lenni és mekkora áldozattal szeretné elérni a célját. Biztos, hogy nem fogom semmilyen szakirányra kötelezni, járja végig a maga útját és a maga pofáraeséseit, én meg végig ott fogok állni mögötte, hogy segítsek, ha segítségre szorulna. Bízom benne leszünk olyan bizalmas kapcsolatban, hogy merjen szólni, ha valamit elbaltázott.

2019. dec. 2. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
87%

16 éves lányom van.

Alkoholt mértéktartóan ihat ha olyan alkalom van (szombaton egy pohár tokaji aszút kortyolgatott el). Dohányozni kint dohányozhat ha a zsebpénzéből megveteti velem (szerencsére nem dohányzik).

Kávét ihat ha akar.

A tanulásban elvárt eredmény nálunk a minimum 4. Szerencsére 4,8 az átlaga. Sajnos mi nem engedhetjük meg magunknak, hogy költségtérítéses felsőoktatásba kerüljön. Ennek érdekében az ő kérésére nyáron nyelvtanfolyamot fizettünk neki (sikeres nyelvvizsga).

A házimunkában nálunk aktívan részt kell venni. Ha kell akkor én takarítom ki a fürdőt de van amikor ő. A saját szoba rendberakása és takarítása alap. A telekre ki kell jönnie velem segíteni rendberakni a dolgokat. Cserébe szervezhetett ott házibulit.

Ha előre bejelenti és a családnak is jó akkor alhat nálunk barát/barátnő és ő is mehet ottalvós buliba ha ez a tanulás rovására nem megy.


43F és 41N

2019. dec. 2. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
80%

Ha mértékkel fogyaszt alkohol, elfogadható. Nem mondom, hogy jó, meg örülök neki. De mi is ittunk valamennyit hétvégi buliban, aztán semmi bajunk nem lett.

Ne dohányozzon. Iszonyat nehéz leszokni!

Nem kell egy még fejlődésben lévő gyereknek kávéval indítani a napot. Ennek utána kéne néznem, hogy van-e káros hatása. Ha van, akkor nem engedném meg. Igyon néha egy kávés italt, de inkább az íze kedvéért, ne ez legyen a napi szokása.

Annyit tanuljon, amennyi kell. Azt elfogadom, hogy nem minden megy neki. De azt nem, hogy semmi sem.

Mindegy gyerek vegye ki a részét a házimunkából, életkorának megfelelően. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy neki kell megcsinálni a heti nagytakarítást. Nálunk pl. úgy volt, hogy már alsóban is voltak feladatok, pl. szemetet levinni, saját cuccait, játékait elpakolni. Felsőben, gimiben pl. szobájában letörölgetni, rendet rakni, vagy az egész szobáját kitakarítani. Kivenni a részt a mosogatásból. Besegíteni, ha sok a munka.

Mindig érvényes, hogy tartson rendet, ha valamit elvesz, azt oda tegye vissza. Ne másoknak kelljen utána pakolni.

2019. dec. 2. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. Nagyon sokan gondolkodnak úgy, vagy nagyon hasonlóan, ahogy én is. Így remélhetöleg nem én vagyok, aki eltorzultan látja és ítéli meg a helyezetet. Feleségemmel 40-es házaspár vagyunk, több, mint 10 éve élünk együtt. A 16 éves kamasz fiú feleségem elsö házasságából van, nekünk van egy 4 éves közös gyermekünk. Sajna az otthoni teendökböl szinte egyáltalán nem veszi ki a részét és tanulni sem hajlandó. Ami a nagyobb baj, semmilyen eszközzel nem tudunk rá hatni, hogy változtasson.
2019. dec. 2. 13:47
 18/31 anonim ***** válasza:
87%

17: Az erre való ránevelést nem kamaszkorban kell elkezdeni. Azt nagyon furának tartom, hogy semmilyen eszközötök nincs, amivel hatni lehetne rá. Szerintem van sok minden.

Az sem mindegy, hogy milyen stílusban beszéltek vele, mennyi feladatot szántok neki. Nyilván a parancsolgatásra, kiabálásra, nem fog normálisan reagálni egy kamasz. Nem tudom, mivel próbálkoztatok. De biztosan van sok minden, amiben tőletek függ, és amivel lehetne motiválni.

2019. dec. 2. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
85%
Ja, és a legfontosabb, hogy te és a feleséged egyáltalán egyetértetek-e abban, hogy változni kéne a gyerek hozzáállásának, és hogy ugyanazt kommunikáljátok-e felé.
2019. dec. 2. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 A kérdező kommentje:
Nem most kezdödött a probléma, hanem már sokkal korábban. Sajnos ezt feleségem sem észlelte idöben, söt, nekem sem hitte el, amikor beszéltem vele róla. Szerinte én láttam roszzul. Ez azért változott, szerencsére, de a szük családban, valakik, akik nagy befolyással bírtak a feleségemre (szülök) továbbra sem hitték, hogy az elsö számú unokával problémák lennének. Mire ök is eszméltek, talán már késö volt. De ez egy hosszú történet, mélyebben nem szeretnék belemenni.
2019. dec. 2. 14:04
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!