Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » 16 éves fiúnak milyen jogai,...

16 éves fiúnak milyen jogai, kötelességei vannak egy családban? Mi az, ami szerintetek magától értetödik, mi az, ami szerintetek normális?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy pl. elfogadható-e, hogy ha hétvégente fogyaszt alkoholt, dohányzik, megengednétek-e, hogy otthon reggel kávét igyon? Mennyi az a tanulás, amit elvártok/elvárnátok töle? Ha mondjuk 3-as tanuló egy gimiben, elfogadható-e, hogy nem fordít idöt a tanulásra otthon mert neki ez elegendö eredmény? Jegyfüggö egyáltalán az elvárás (arra gondolok, hogy nincs két egyforma képességü gyerek, amit egyik simán kiráz a kisujjából, azért a másiknak keményen meg kell dolgoznia)? Mennyire várnátok el, hogy kivegye a részét a házi illetve ház körüli munkákból?

2019. dec. 2. 10:15
1 2 3 4
 21/31 A kérdező kommentje:
Ja, igen, ma már egyetértünk, mindent megbeszélünk úgy, hogy a nagyfiú ne legyen. Sajnos ez régen nem így volt.
2019. dec. 2. 14:05
 22/31 anonim ***** válasza:
97%
Akkor így nem meglepő a helyzet. Gondolom, nem volt egyfajta elvárás a gyerek felé. Ahány felnőtt, annyi félét vártak el tőle. Így tényleg nem alakul ki a kötelességtudat. Ezt a feleséged rontotta el.
2019. dec. 2. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:
68%

Én nagyon nagyon laza szülő voltam, amikor a fiam 16 éves volt.

Akkor azt mondtam, ha kell cigi, gyere adok. Kapott pénzt arra is, hogy minden hétvégén berugjon.


Úgy voltam vele, hogy most fiatal élje ki magát.


Az sem érdekelt ha nem takarította a szobáját. Megcsináltam neki.


Egyetlen egy kikötésem volt.

Középiskolában ne búkjin meg, mert ha semmiért se, de amiatt nagy balhét rendezek.



Végeredmény, soha egy szál cigit nem szívott el. Nem iszik alkoholt, a kavenak a szagát is utálja.

A kozépsulit persze elvégezte, és nagy szerencsével szuper munkahelye lett.

5éve dolgozik már.

2019. dec. 2. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 anonim ***** válasza:
59%

Az a baj hogy köze nincs a realitáshoz annak amit írtok. Persze tudom itt senki soha nem volt részeg, mindenki 5ös tanuló volt és rengeteget segített otthon, talán még a pénzt is ő kereste otthonra már 16 évesen...

A realitás az hogy 16-17 évesek már régen lent isznak, füvezgetnek, stb. Ja és ez 30-40-50 éve is pontosan így volt, sőt akkor még korábban kezdték az ivást meg a dohányzást, régen nem is volt korhatár a cigaretta vásárlásra... akárkinek odaadhatták a cigit a trafikban.

Mégis felnő mindenki.

Persze áltathatjátok magatokat abban hogy ti milyen elit emberek vagytok stb, talán igaz is, de a realitás akkor sem ez, hogy 16 éves mindig józanul fog hazaérkezni, meg csak egy pohár alkoholt iszik családi összejövetelen... ez totál nevetséges.

Sajnálom hogy képtelenek vagytok tisztán látni.

2019. dec. 2. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 anonim ***** válasza:
56%

24!


Nem, soha a büdös életben nem voltam részeg, nem is drogoztam, nem is fogok, a cigit olyan 20 évesen próbáltam ki, nem tetszett. Sose voltam jo tanulo, segíteni pedig anyni segitettem, amennyit anyám kert: ez a mindennapos mosogatás és porszívózás volt. 9. Voltam

2019. dec. 2. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:
12%
ettől te most többnek érzed magad? nekem úgy tűnik hogy csak frusztrál, hogy más meg berúg néha... nagy dolog. Nyugodjatok már le. Szét vagytok feszülve a nagy önmegtartóztatásban.
2019. dec. 2. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:
75%

Főleg abból indulok ki amilyen én voltam 16 évesen, ugyan lányként, de olyan nagy különbség szerintem nincs.

Általában jókislány voltam, de ittam és cigizni is ekkortájban kezdtem el. Utóbbiról azóta le is szoktam, amikor 19 évesen elköltöztem külföldre és hirtelen kétszerannyiba került a cigi, nekem meg feleannyi pénzem volt. Ezt ebben a korban szerintem nem lehet tiltani, amíg betartja a _közösen meghozott_ szabályokat, addig hadd legyen hülye. Például nálunk az volt az egyik szabály, hogy nem mehetek haza tökrészegen. Lehet inni, de ha annyira rossz állapotban vagyok hogy nem találok be az ajtón és odahányok az előszobába, akkor baj lesz. Be is tartottam, lehet úgy is berúgni hogy észnél marad az ember. Hasonló szabályok hogy legyen telefonon elérhető, érjen haza időben, ne rongáljon, ne vigye be a rendőr, tudjam hova megy, és hasonlók.

A kávét pláne nem értem miért kéne tiltani, nekem a krónikusan alacsony vérnyomásomra már 15 évesen is az iskolaorvos mondta hogy igyak már egy kávét a büfében mert ilyen vérnyomással szédülnöm kéne. Főleg hogy bagoly típus is vagyok és mindig is kínzás volt a reggel nyolcas iskolakezdés, kb 14 éves korom óta kávézom legalább néha, pont 15-16 évesen kezdtem rendszeresen.

Azt sem szabnám meg fixen hogy mennyit tanuljon, minek üljön a tankönyv felett négy órát ha jó esze van és egy óra alatt megtanulja, és fordítva, hiába tanul a Pistike két órát naponta, ha ő két óra után még kettesre is alig tudja az anyagot akkor neki több idő kell. Azzal viszont bajom lenne hogy hármas tanuló, ha mindenből az. Ha vannak tárgyak amik érdeklik, amiből erős, ötös tanuló, csak egy-két tárgyból gyengélkedik, azzal nem lehet mit kezdeni, főleg ha nem érettségi tárgyak. Nekem a testnevelés és a fizika volt a halálom, abból voltam hármas-négyes határán folyamatosan, akármennyit tanultam. Viszont a szüleim is gyorsan összerakták hogy nem kell erőltetmi ami nem megy, ezekből az volt az elvárás hogy kettes azért ne legyek, minden másból ötös vagy épp hogy négyes voltam (4.4-4.5 körüli átlaggal), azokra sok energiát is fordítottam és most közgazdászként soha senki nem kérdez tőlem fizikát. Hasonlóan a mostani vegyészmérnök meg gépészmérnök ismerőseimet se kérdezgetik sokan hogy mi van azzal a töri kettessel.

Viszont ha mindenből gyengébb tanuló, és látszólag egyik se érdekli annyira hogy abból egyetem legyen, akkor komolyan el kéne beszélgetnünk a jövőjéről. Ha csak lusta, ráfogni a tanulásra, ha nem egy akadémikus típus, akkor elgondolkodni azon hogy szakgimnáziumra váltson, vagy elkezdjen gondolkodni valami szakmán amiből OKJ-zni fog, kezdjen el tervezni valamit, mert az hogy színhármassal végigvergődik a gimnáziumon aztán majd valami lesz 16 évesen már nem elfogadható terv.

Házimunkákból én azt mondanám abban vegye ki a részét amit ő is generál feladatot. Például a házba ő is hord be koszt, dob ki szemetet, vannak koszos ruhái, eszik a közös ételből, úgyhogy a takarításba, szemétkivitelbe, mosásba, mosogatásba, főzésbe nyugodtan beszállhat arányosan. Viszont itt is rengeteg sztori van, amiben a szülő hobbija vagy egy kistesó generál feladatokat amik a kamaszra hárulnak, ez szerintem nem korrekt. Egy dolog néha megkérni hogy vigyázzon a kicsire, és egy másik egy kamasz minden programját alárendelni annak hogy akármikor, akár utolsó pillanatban is ugorjon bébiszitterkedni.

2019. dec. 2. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
95%

16 eves fiam van, elvarom tole hogy kituno legyen mert egyetemre akar menni orvosira. Ahhoz kellenek a jegyek es a nyelvvizsgak. Annyi szabaly van itthon, amig tanul es teljesit megkaphat barmit. Nincsenek korlatozasok sem.


Nem iszik es dohanyzik, bulikba sem jar

2019. dec. 2. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:
76%

48%-os, hiába nyomatod az ostoba elméletedet.

Én se voltam soha részeg, maximum spicces. Cigarettát kipróbáltam, de egész fiatal koromban együttvéve nem szívtam el 10 szálat. (Ezen felül egy szivart is elszívtam egyszer.) És jó tanuló voltam. És ami házimunkát mondtak, hogy csináljam meg, megcsináltam.

És nem feszültem meg a nagy önmegtartóztatásban. Nem is értem, mi a jó abban, ha valaki annyit iszik, hogy rosszul lesz, hányik stb. A hányás tulajdonképpen azt jelenti, hogy a szervezet szabadulni akar az italtól, mert méregnek érzi, ami belejutott. Én gyerekkoromban hánytam vírusok miatt, és csöppet sem akartam ezt az élményt szándékosan előidézni.

2019. dec. 2. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
47%

Igen vannak fiatalok akik vedelnek, bagóznak, drogoznak, kųrválkodnak.

Az én környezetemben ez nincs megengedve a gyerekeknek és nem is élnek így.

Havonta-kéthavonta egy-egy buli, inni ihatnak, de ha túltolják a következő buli storno.

Tanulni kell, nyelvvizsgázni, mert mindegyik egyetemre akar menni.

A 16 éves fiam nyáron főz velem. Suliidőben a szobáját rendben tartja, szelektív hulladékot ő zsákolja hetente.

A barátnővel suli után összefutnak, ha van idejük és hétvégén, ha a tanulnivaló engedi, elmennek egymáshoz. Mosogatógép, mosógép van. Felesleges mosnia, mosogatnia. Termeszetesen a programokat ismeri, ha nem vagyok otthon kitereget, hogy ne büdösödjön be a gépbe, de ez évente 1-2 alkalom.

Suliidőben az első a tanulás, mert 2 emeltet kell megcsinálnia és elitgimibe jár.

Ha 0. órára megy, akkor kávézik, mert hiába fekszik 9-kor, a koránkelést nem bírja.

Meg egy kamasznak amúgy is óriási az alvásigénye.

Én nem ittam, nem bagóztam, nem pasiztam, pláne nem drogoztam egy sovány, kicsi lány voltam meg 18 évesen is.

Most is undorodom a bagó es piaszagú emberektől, pedig vacsorához neha iszom egy kis bort.

2019. dec. 4. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!