Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » "Tanulatlan" szülők gyermekei?

"Tanulatlan" szülők gyermekei?

Figyelt kérdés

(Előre leszögezném: nem provokáció, lenézés, bármi egyéb a kérdés)


Édesanyámmal élek, legmagasabb végzettsége a szakmunkás. Én 1. éves egyetemista vagyok. Egyszerűen már kikészülök tőle és a "tudatlanságától". Elmagyaráztam neki az egyetem rendszerét, hogy mikor mire kötelező/ajánlott bejárni, de nem érti meg, nagy vonalakban van csak fogalma róla,hogy hogyan is működik ez az egész.

Egyetem mellett diákmunkán vagyok, nem egyszerű, de sikerült jól beosztanom az órarendemet, van elég időm. Januárban lesznek a vizsgáim, most a karácsony utáni időszakot szerettem volna produktívan eltölteni, de mellette lehetetlen. Nem tudja elképzelni mekkora mennyiségeket kell megtanulni. Folyamatosan zargat, vinne magával mindenhova. Nem vagyok lusta, a karácsonyi vendégeskedéskor is kivettem a részem a munkából, így az sem lehet probléma.

Hogy érthetném meg vele, hogy nem kell "mindenről tudnia" (olyanokat kérdez,mintha még mindig középiskolás lennék, de ha elkezdek mesélni úgyis talál valamit,ami nem tetszik neki a napomban, pl: nem mentem be 1 előadásra, miért zárkózom be (tanulok) és hasonlók.

Akik hasonló helyzetben vannak,hogy kezelitek? Elmagyaráztok valamit akár már századszorra? A ti szüleitek (akik nem tanultak egyetemen) hogy viszonyulnak hozzátok?



2020. jan. 3. 15:26
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
84%
A testvéreim egyetemre mentek, de őket sosem zargatták ilyen hülyeségekkel, pedig az Ő végzettségük sem magasabb. Szerintem ez emberfüggő, nem pedig a "tanultságtól" függ. Minden esetre próbálj meg leülni vele és megbeszélni, hogy neked ilyenkor magány kell, hogy tudj koncentrálni. És ne legyél ilyen pökhendi csak azért, mert te "tanultabb" vagy.
2020. jan. 3. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
59%
Aztán majd jön a kopp, mikor végzel és rájössz, hogy te is csak egy vagy a több (száz)ezer diplomás közül.
2020. jan. 3. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 A kérdező kommentje:

A segítő jellegű válaszokat köszönöm (#2,#3) és a többi hasonlót is.

Egyáltalán nem nézem le,nem is értem minek jöttök a "te is egy leszel.." és a többi szöveggel, 1 szóval nem állítottam,hogy több lennék. A "tanulatlan" helyett írhattam volna nehéz felfogásút is,de azzal is csaj a bajotok lett volna,hogy nem tisztelem.

2020. jan. 3. 18:09
 14/30 A kérdező kommentje:
csak*
2020. jan. 3. 18:09
 15/30 anonim ***** válasza:
74%

Nekem hasonló problémám volt/van, pedig anyukám munka mellett diplomát is szerzett a saját területén.


Én a bölcsészkaron voltam hallgató (és igen, azt is lehet hajtósan és becsülettel csinálni, most értelmes, hasznos és jól megfizetett munkát végzek), később pedig otthonrül dolgoztam, kutattam, fordítottam.


Anyukám teljesen más pályán van, ő nem tudja hazahozni a munkát, ha kilép az ajtón, nem kell gondolkozni az ottani dolgokon. A műszak végén átveszi tőle valaki a feladatokat és onnantól nem felelős már semmiért. Én meg addig nem szabadulok el egy projektből, amíg az készen nincs. Addig éjszakázom vele, stb.


Ezt anyukám nehezen érti, például utálja, ha nem megyek délben ebédelni, mert nyakig benne vagyok egy probléma megoldásában.


Nekem az jelentette a megoldást, hogy segítséget kértem tőle. Egy ügyes csavarral mindenkitől lehet, a párom pl. szakmunkás, mégis szoktam tőle.


Pl. közös alkalmakkor megkérdeztem, hogy műdködik a vállalatirányítás a munkahelyén, vagy olyasmit kérdeztem, hogyan oldanak meg egy-egy problémát. közben elmagyaráztam egy részét annak, amit tanulok.


Így egyrészt én is kaptam sok hasznos infót, másrészt ő is úgy érezte, hogy van valamennyi kontrollja az életem felett, nem szippnatott be az egyetem.


Most ideiglenesen megint együtt lakunk és megint nehéz vele. Most ráálltam arra, hogy ha zavar, amit csinál, akkor azt mondom:


- Ne haragudj, nagyon örülök, hogy hívtál/finom az ebéd illata/stb. köszi, hogy fáradoztál, de most nagyon fontos dolgot csinálok és most nagyon kell figyelnem, szeretnék inkább ezzel foglalkozni.


Szóval, elmondom, hogy értékelem őt, jelzem, hogy fontos nekem, amit csinálok, és elmodnom, hogy hogyan tud segíteni (akár azzal, hogy békén hagy). Ez kicsit megnyugtatja.



Mondjuk hosszú távon nekem is a költözés lesz a megoldás - itthon mindent megcsinálok és fizetem az egész lakás összes költségét, sőt a kaját is, mégis :D :D.

2020. jan. 3. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
58%

Ne haragudj, kérdező, de sajnos lenézed anyukádat, pedig ő szeret téged és valószínűleg te vagy neki a legfontosabb, azért foglalkozik veled, azért vinne mindenhová és meghasadna a szíve, ha látná ezt a kiírást.


Egy szakmunkás végzettséghez is kell tanulni, és utána az életben is folyamatosan, tehát nem "tanulatlan".


És attól, mert te egyetemista vagy, nem vagy felsőbbrendű, inkább legyél hálás, hogy anyukád felnevelt és egyetemre mehettél - azért akkor még sem viszonyulhat hozzád olyan rosszul, mint amennyire itt előadod és inkább őt sajnálom ebben a történetben....

2020. jan. 3. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
27%
Igen, ha kell, akkor elmagyaráznám 101-szer is, ha anyukám nem értene valamit, de szeretettel és nem írnám le őt....
2020. jan. 3. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
98%
Szintén első generációs diplomás vagyok. Az öt év egyetem alatt folyamatosan meséltem anyámnak, mit tanulok, de bölcsész vagyok, így nem fárasztottam a részletekkel, ahogy mást se (a bölcsész szakok sajnos kicsit sem izgalmasak). Készültem a doktori felvételire. Sokat magyaráztam neki mi az a PhD, mit fogok vele csinálni, mit kutatok, satöbbi. Majd nem vettek fel, de kaptam máshol munkát, elég jót. Felhívtam, hogy elmeséljem. Ahelyett, hogy gratulált volna, megkérdezte, hogy akkor mi lesz az orvosi egyetemmel, nem kellene-e másik kórházban próbálkozni. És akkor rájöttem, h teljesen felesleges tépnem a számat. Jól vagy? Jól vagyok. Ennyi bőven elég neki.
2020. jan. 3. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
98%

Neked a tanlas a legfontosabb, ha anyukad nem erti, es nem hagy tanulni, akkor irany a kollegium. Nalunk akik nem koleszosok voltak, de otthon nem tudtak tanulni azok is bejottek. Vizsgaidoszakban ugyanis a kollegiumbol sokan hazamennek es csak a vizgsa elott egy ket nappal jonnek be igy be lehet keredzkedni evfolyamtarshoz vagy altalaban van tanuloszoba es ooda bemenni. Sokan a kollegiumban azert szerettek bent lenni vizsgaidoszakban, mert tudtak hianyzo eloadasanyagot, jegyzetet kerni vagy a nagyon okosakat megkerdezi egy egy nehezebb tetelrol. Persze, ha videki vagy es eleve koleszos akkor nem kerdes hogy menjel vissza, de a leirasodbol nem ez jott le, igy gyorsan kerits valakit akinek a helyere reggel bemehetsz tanulni este meg hazamesz. Igy anyad latja je mist is tanulni jarsz.


Az en szuleim se vegeztek egyetemet tesoimmal mi viszont igen. Ennek ellenere ok megertettek, hogy ez mirol szol. Vagyis hagytak had meseljunk. Oket az erdekelte ne bukjunk es ne rakjanak ki minket a koleszbol. A bukas nekik azt jelentette, hogy anyagilag meg plusz egy nehez ev es az a veszely, hogy hu de hat elvegzett x ev egyetemet es kibukik, akkor se szakmaja se diplomaja. Ezt nagyon nem akartak volna. Elso nehany vizsgaidoszakban ok is probaltak menjunk rokonokat latogatni, de aztan az elso bukasok a vizsgakon megijesztettek oket es utana mar inkabb ez a mert nem tanulsz ne nezd a tevet szoveg jott:-).

2020. jan. 3. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:
86%

Lehet itt lelkizni, de sajnos annak, aki

tanulatlan, iskolázatlan, látható a hozzászólások alapján is, hogy halvány fogalma sincs a dolgokról. Mivel jár egy főiskola, egyetem, a vizsgaidőszak.

A bölcsész PhD-re készülő gyereket másik kórházba küldi? Most őszintén ilyen emberek, hogyan maradnak egyáltalán életben?

Nem értik meg, hogy fontosabb a tanulás, mint az időben megevett kaja?

Kérdező, én is így voltam. Segg hülye anyám, meg a még hülyébb kanija, amit műveltek velem, már amikor csak az érettségim volt meg. Még szerencse, hogy a diplomámat már külön élve szereztem.

Akkor és azóta is, én lettem az "okosbuta" ne kérdezzétek ez mit jelent, fogalmam nincs. Tanult, de hülye maradt?

Aztán jött az "én lenézem őket", meg majd leesek a magas lóról, nyomi szöveg. Mondja ezt két bagós, piás alkesz.

Hát bąszd meg ilyen idiótákra, meg a többi hozzászóló szüleire mégis, hogy lehet felnézni?

2020. jan. 4. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!