Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » "Tanulatlan" szülők gyermekei?

"Tanulatlan" szülők gyermekei?

Figyelt kérdés

(Előre leszögezném: nem provokáció, lenézés, bármi egyéb a kérdés)


Édesanyámmal élek, legmagasabb végzettsége a szakmunkás. Én 1. éves egyetemista vagyok. Egyszerűen már kikészülök tőle és a "tudatlanságától". Elmagyaráztam neki az egyetem rendszerét, hogy mikor mire kötelező/ajánlott bejárni, de nem érti meg, nagy vonalakban van csak fogalma róla,hogy hogyan is működik ez az egész.

Egyetem mellett diákmunkán vagyok, nem egyszerű, de sikerült jól beosztanom az órarendemet, van elég időm. Januárban lesznek a vizsgáim, most a karácsony utáni időszakot szerettem volna produktívan eltölteni, de mellette lehetetlen. Nem tudja elképzelni mekkora mennyiségeket kell megtanulni. Folyamatosan zargat, vinne magával mindenhova. Nem vagyok lusta, a karácsonyi vendégeskedéskor is kivettem a részem a munkából, így az sem lehet probléma.

Hogy érthetném meg vele, hogy nem kell "mindenről tudnia" (olyanokat kérdez,mintha még mindig középiskolás lennék, de ha elkezdek mesélni úgyis talál valamit,ami nem tetszik neki a napomban, pl: nem mentem be 1 előadásra, miért zárkózom be (tanulok) és hasonlók.

Akik hasonló helyzetben vannak,hogy kezelitek? Elmagyaráztok valamit akár már századszorra? A ti szüleitek (akik nem tanultak egyetemen) hogy viszonyulnak hozzátok?



2020. jan. 3. 15:26
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
100%
20asnak sajnos igaza van, és a vége általában az, hogy a tanulatlan szülő nézi le a tanult gyerekét. Nálunk pl a fejemhez vágta, hogy ő mennyit nélkülözött, hogy én egyetemre járhassak. És hozzátette, hogy bezzeg az ő munkája nem olyan láblógatás, mint amit én csinálok. Mindezt úgy, hogy 18 évesen elköltöztem otthonról és egy fillér támogatást nem kaptam tőlük, de még kaját se küldtek hétvégén, mint a többieknek.
2020. jan. 4. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:
82%
Hidd el, két diplomás anyám ilyen, annyira nem végzettség függő ebben az országban.
2020. jan. 4. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
87%

Egyetértve az előttem szólók hasonlót tapasztalt részével:

1. Ne adj felesleges információt (nem fogja megérteni, hogy miért nem mész be arra az előadásra, ahol az oktató a könyvet olvassa fel monoton hangon és tanulsz inkább helyette otthon).

2. Ragaszkodj a tanuláshoz szükséges idődhöz. Mondd meg, hogy ekkor tudsz segíteni, ekkor megnézel vele egy filmet/bevásároltok stb., egyébként pedig tanulnod kell, mert ettől függ az átlagod. A kollégiumban való tanulás is jó ötlet.

3. Ha hajlandó rá és olyan jellegű dolgot tanulsz, ki is kérdezhet (nálam az a.vertebralis és az ECA ágainak felsorolásánál látta be azóta anyósom, hogy nem csak tehénkedek és leszállt rólam).

2020. jan. 4. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
100%

Akiknek értelmiségi szülei vannak azok ezt nem érthetik meg milyen. Nekik (és nekem is: mindkét szülőm diplomás) természetes hogy felfogják a szülők mi történik vagy nem értik mivel jár egy adott szak ha teljesen mást végeztek, de magát a rendszert attól értik.

Szüleim humánosak. Nem teljesen értik hogy mit jelent a mérnökség. De én sem értem teljesen hogyan néz ki egy jogi pálya. Viszont pontosan tudják, hogy miért tanulok és mindenben segítenek is ha tudnak.


Viszont akinek a szülei nem értelmiségiek, esetleg még érettségi sincs ott a teljes világnézet más. Természetesen vannak kivételek mint mindenhol, viszont az arányok a lényegesek. Ha 100 szakmunkásra jut 2-3 olyan aki az értelmiségihez hasonló gondolkodásmóddal rendelkezik akkor azt nyugodtan vehetjük 0-nak is.

Teljesen mások az életcélok, értékrendek, gondolkodás. Ezért olyan piszok nehéz diplomát szereznie annak akinek a szülei nem értelmiségiek. Folyamatos belső és külső konfliktusokba kerül a világnézet, gondolkodás, értékrend miatt. A szülőktől nem tud mintát venni, segítséget kérni, a szaktársai akik már nem első generációs értelmiségiek pedig idegennek tűnnek.

Egyre jobban távolodik el a szülőktől mert már nem tud velük azonosulni. Emiatt a szülő megijed és próbálja valamivel fenntartani a kapcsolatot. Folyamatos zavarással, beszólásokkal, szervezett programokkal. Csak azt veszi észre hogy a gyerek minél többet tanul annál jobban távolodik el. Már nem tudnak beszélgetni sem normálisan. Mindkét félnek stresszes helyzet. A gyerek el akar szakadni az alacsony szinttől, a szülő pedig egyre jobban görcsösen ragaszkodik. Ennek szokott az lenni az eredménye hogy végzéshez közel és munkába állás után minden mocskot hozzávágnak a gyerekhez. Nem tudják elviselni/felfogni hogy belőle is "olyan" lett.


Ezt nem lehet elmondani nekik feketén-fehéren. Amelyik szülőnek el lehet azzal nem lenne problémája a gyereknek.

Ha nagyon úgy érzed hogy visszatart téged akkor próbálj kolit szerezni, vagy barátokkal albérletet és csak hétvégente vagy havonta hazajárni. Nincs más megoldás.


Én sem értem pontosan miket élhet át az akinek a szülei nem értelmiségiek, de talán közel lehet ahhoz ami valójában történik.

2020. jan. 4. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim válasza:
8%
Biztos nem függ össze az, h nem fogja fel ép ésszel azt amit mondassz és az , h tanult vagy sem .. én nem jártam egyetemre , de ha valaki elmond nekem egyszer valamit azt felfogom , sőt olvasnék a jelekből és nem kérdezősködnék, hanem gondolkodnék mielőtt felesleges dolgokat kérdeznék ..
2020. jan. 4. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 Metionin ***** válasza:
100%
Én többek között ezért döntöttem úgy, hogy nem mondok el semmit. Kolis voltam, mellette dolgoztam, otthonról semmi támogatást nem kaptam, anyagit nem is vártam volna el de lelki jól jött volna. Bármit mondtam el, anyám csak belekötni tudott, miért lett csak 3-as a zh-m, miért nem járok be európa uniós ismeretekre, miért dolgozok annyit, miért éjszaka dolgozok, stb. Eleinte próbáltam magyarázni hogy nem tudok nappal dolgozni, mert nincs egybefüggő szabad 10 órám (8 a műszak + 2 utazás mert minden gyár a város szélén van), hogy nem kötelező mindenre bejárni, hogy itt 70% a kettes de egyik fülén be a másikon ki, mert mekkora szégyen már hogy az iskolában kitűnő voltam itt meg nem stb. Egyszer azért ordított velem a telefonba mert megtudta hogy fél 11-kor az utcán vagyok (épp délutános műszakból mentem hazafelé). Vagy mert megírtam a vizsgát 8-kor és délben még nem volt eredménye és ez szerinte az én hibám. Plusz minden alkalommal elmondta a telefonba, hogy úgy csináljam hogy ha kicsapnak a rossz eredményeim miatt, oda nem mehetek többé vissza, ő nem vállalja azt a szégyent hogy mindenkinek szétkürtölte hogy hova járok és kiderülne hogy megbuktam. Megjegyzem, eszem ágában sem lett volna visszaköltözni, hiszen eleve ezért is tanultam hogy tőlük leléphessek. Szóval maradt az, hogy nem mondtam semmit, támogató szót úgysem kaptam, a vergődésre meg nem voltam kíváncsi.
2020. jan. 4. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
100%

26-os: az én "drága" két diplomás anyám is kb. így nyomja. Részvétem, sorstárs!


Bár annyival könnyebb volt a helyzetem, hogy anyagi támogatást legalább azt kaptam, de lelkiből már 0 volt, ami kijutott.

De ha anyagi se lett volna, biztos érettségi után megszakítottam volna vele minden kapcsolatot, mert ilyenkor számomra inkább ne legyen senkim, minthogy csak a baxtatást kapjam.

2020. jan. 4. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
100%
Az én szüleim azt sem tudják, milyen szakra járok, meddig tart, milyen nehéz egy vizsga stb. Ők csak azt látják, hogy elég jók a jegyeim és ezzel le is van tudva. Bezzeg ha lejjebb menne az átlagom már jó kis baj lenne, pedig ők bele sem látnak, mit tanulok és hogy az azért nem olyan egyszerű. Én sokáig abba a hibába estem, hogy másokat akartam elkápráztatni a tudásommal/jártasságommal/jegyeimmel, de te ne tedd ezt. Elcsépelt mondás, de az ember tényleg magának tanul, a szüleidre meg szimplán ne figyelj.
2020. jan. 4. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
100%
Az én anyám is képes volt velem ordítani, ha megtudta, este tanulás után sétáltam. Ő is szakmunkás, én doktorira járok. Nem nézem le és nem ez miatt nem tartom vele a kapcsolatot. Neki sosem volt fonto, hogy mit tanulok.
2020. jan. 4. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Sokan a nehéz felfogással érveltek, de úgy látom sokatoknak is problémája akad a dolgok megértésével, vagy csak nem voltatok ilyen helyzetben, nem értitek meg.

#24, tökéletesen levázolta a problémámat,pedig ő sincs teljesen a helyzetemben, de megértette


A hasznos, építő válaszolóknak, sorstársaknak minden jót kívánok,a tanácsokat megfogadom, megpróbálok magamtól mesélni neki befogadhatóbb módon, talán így pár konfliktust sikerül majd elkerülni.

2020. jan. 5. 13:52
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!