Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Liberális vagy konzervatív...

Liberális vagy konzervatív nevelés?

Figyelt kérdés

Liberális alatt azt értem hogy: Érezze az átmenetet a gyerek és a felnőtt kor között (hagyja hogy kamaszodjon, kicsit szabadabban kezelik), hagyja hogy legyen barátja/barátnője, hagyja hogy (szünetben/hétvégén) fent maradjon tovább mint hétköznap, fontos hogy mi érdekli, hagyja hogy azzal foglalkozzon amivel csak akar, legyen önmaga... stb...stb...

Konzervatív: A gyerek az gyerek, a felnőtt az felnőtt, és nincs átmenet (pl.kamasz, ifjú, tini), nagyon fontos a szülői tekintély, a tini is és a kamasz is gyerek, 8-kor ágy, a gyerek nem egyenrangú a felnőttel (nem dolgozik, nem csinál semmit csak tanul ezért fogadjon el mindent), a gyerek ne "szerelmeskedjen" (tini is gyerek) ráér még, foglalkozzon akkor is ha más érdekli a korának megfelelő dolgokkal...stb...stb... Szerintetek inkább melyik a helyesebb??



2020. márc. 1. 16:41
1 2 3 4 5 6 7 8
 11/77 anonim ***** válasza:
57%
"A liberálist elég finoman fogalmaztad meg, ezek közé tartozik még a: a gyerek azt csinál amit akar, akkor üvölt amikor akar, mi nem szólunk rá, ha lek.anyázza a buszmegállóban a nénit/bácsit jót röhögünk rajta, nem szólunk bele, mert akkor neveljük, meg úgy ampakk nem szólunk rá semmiért, mert akkor korlátok közé van szorítva." Érdekes, durván jobboldali rokonom így neveli a gyerekeit, és folyamatos szitokszó náluk a "lipsi". De a gyerekeire nem lehet rászólni, főleg a fiúkra nem.
2020. márc. 1. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/77 A kérdező kommentje:
Bocsánat hogy három részben írok. Ahogy mondatam nem arra van szükség hogy a 3 éves kisgyerek aktívan csajozzon, bulizzon, éjszakázzon, politizáljon, gépezzen. Ahogy mondtam itt most inkább a kamaszok szüleit szólítom meg, de írhatnak kisgyerekes szülők is. A liberális nevelés ahogy írták mindig a korosztályához megfelelő dolgokat engedi meg neki, és nem csak egy gyereket, hanem gyereket/tinit/kamaszt/ifjút, és nem korlátozza a gyereket, hanem inkább tanítja.
2020. márc. 1. 18:10
 13/77 anonymousreview60 ***** válasza:
88%

Nyilván a liberális, mert az ember nem bináris, kell az átmenet. Nem az van, hogy ma még gyerek vagy, de holnap a véres beavatás után felnőtt. Olyan csak a dzsungelben a törzsek közt van.

A követezmények felmérése és vállalása, a kulturált viselkedés a szükséges nevelés része, nem konzervatív vagy liberális izé.

2020. márc. 1. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/77 anonim ***** válasza:
27%

Ha lesz gyerekem, baráti viszonyt szeretnék vele, megértést és jó, harmonikus kapcsolatot kettőnk között, akivel lehet viccelődni, DE tudja, hol határ. Én vagyok az anya, ő az én felelősségem, és bár ha baráti is lenne a kapcsolat, elsősorban nem az vagyok. Fokozatosan kapna több felelősséget, de bizonyos dolgokat előbb is elkezdenék. Például (apám egyedül nevelt fel, sokat dolgozott), vinném magammal postára, és ha van kedve, mondanám, mit csináljon, mit adjon a néninek, hogy el legyen intézve.


Rengeteget köszönhetek apámnak, de ezzel együtt ő a lelki megrontóm. Ami hibákat ő csinált, illetve nem csinált, amiket próbálok elsajátítani, azokat a saját gyerekemmel nem akarom elkövetni.


1-2 éve kezdtem el leveleket írni a későbbi énemnek és gyere(i)mnek. Amikor a véleményünk nem egyezik, nem az kell, hogy én, mint szülő, azzal jövök, hogy amíg nálam laksz duma, hanem leülünk, és független attól, mennyire fiatal, értelmesen megbeszéljük. Persze az éppen aktuális szintjén, de értelmesen.

Attól, hogy még gyerek, lehetnek jó ötletei, meglátásai, amiket ahogy látom, olvasom, sokan csitítanak, mert még nem tud semmit, nem élt eleget.


Levelekre visszatérve, leginkább a kamaszkor miatt írom, amikor világ fájdalma omlik a lelkére, hogy amikor engem szemétnek meg cikinek gondol, akkor is lássa, az anyja is volt az, stb.


A szülői tekintélyről azt gondolom, ha a gyerek pl: megadja, mert tart a szülőtől, az egyenlő a semmivel, egyszerűbb lett volna sámlit csinálni. Ha jól csinálom, a lefektetett szabályokkal együtt, megnyerem magamnak a tekintélyt.


Az otthoni szabályok... kicsiként és kamaszként alvási idő, kamaszként pl: 10-10:30-kor alvás, idősebbként addig, ameddig szeretne, de csak úgy, hogy másnap gond nélkül fel tud kelni, nem lesz mosott sz**. Amíg ez működik, addig ő dönti el, mikor. Amikor már eléri a mosogatót, illetve egyedül jön-megy haza az iskolából, jóval előttem, mosogasson el ő, idejébe belefér. Ha annyira utálja, hallgasson közben zenét, én is úgy élem túl. Egyéb házimunkák is beleférnek az idejébe, mint pl felsöpörni, néhány perc az életéből. Nem takarítóként várom el, hogy viselkedjen, én és ha lesz, mert nem hagy el, a párom is besegítünk. Mindenkinek megvan a maga dolga.


A szerelmeskedés... ne 13-14 évesen akarjon szexelni. Nem azt mondom, hogy babázzon, csak ne azért kezdjen bele, mert a többiek is csinálják, vagy mert a partnere akarja. Én most 18 éves vagyok, működik a libidóm, mégis szűz maradtam, pedig nem vagyok vallásos, hogy majd a csicsás esküvő után a nászéjszakán. Legyen esze, tudja, mit miért csinál. Tiltani nem fogom, szexelni bokorban vagy egy budiban is lehet, megoldják, ha akarják. Ha csinálja, azt az összes kockázatával és megkívánó kötelességgel együtt tegye, mint pl: nőgyógyász.


A gyerekem lesz, nem a szolgám, akinek nincs szava, kuss a neve és társai, egy különálló személy, saját ötletekkel, gondolkodással és személyiséggel.


Tehát engedem kibontakozni, egyengetem, nem szólok bele mindenbe, de közben nevelem, rászólok, amikor kell, és biztos hangzatos hegyibeszédeket fogok mondani, de nem viszem túlzásba, mint azt apám teszi.


Arra is gondoltam, ha pl: azt vágná a fejemhez, hogy semmit nem akarok csinálni, állandóan dolgozom, ő bezzeg mit tudom én, elmosogat... hogy egy volt gyakorlati helyemre, az AEO hajléktalanok otthonába elviszem, mindezt reggel 4 órás keléssel, 1 órás utazással, és 12 óra helyett csak a gyakorlati időt, vagyis 7 órát fog velem eltölteni és dolgozni, fürdetést csak nézni, ha az nagyon nem. Ha nap végére rengeteg energiája marad, és ezt fejben gondolja minden áldott-áldatlan napra, rögtön máshogy látja a világot. Én legalábbis, amikor egy hétig kellett oda mennem, illetve egy idősek otthonába, ahova még többet kellett utazni, és zombiként értem haza, áldottam apám nevét és kitartását a 12 óra munkájáért, minden nap.


18/l

2020. márc. 1. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/77 anonim ***** válasza:
0%
*AERO
2020. márc. 1. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/77 A kérdező kommentje:
Szerintem is.
2020. márc. 1. 19:24
 17/77 anonim ***** válasza:
71%

"a konzervatív dolgok egyértelműen nem az gyereket, és nem az ő érdekeit, hanem a szülői tekintélyt és a szigorúságot helyezi előtérbe"

Miért? Az szerinted nem a gyerek érdeke, hogy kialudja magát, amihez viszont az kell, hogy időben lefeküdjön aludni?

Az, hogy a gyerek akkor és ott nem látja át, hogy mi az értelme egy adott szabálynak, még nem jelenti azt, hogy nem pontosan az ő érdekét szolgálja.

2020. márc. 1. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/77 anonim ***** válasza:
77%

"Ma már akárhogy is nézzük hamarabb nőnek fel,"


WTF???


Még 30 évesen is otthon laknak, tanulnak, 30-35 felett alapítanak családot, 10-15 évvel később, mint régebben.

2020. márc. 1. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/77 A kérdező kommentje:
Hamarabb lesznek felnőttesebbek, pl.: régen természetes volt a babázás/kisautózás akár még 12 éveseknek is, ma már ez inkább egy kicsit banális.
2020. márc. 1. 19:51
 20/77 A kérdező kommentje:
Én mindenképpen liberálisan nevelném a gyerekemet.
2020. márc. 1. 19:54
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!