Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan tudnám megértetni...

Hogyan tudnám megértetni anyámmal, hogy mizofóniás vagyok és ez nem támadás ellene?

Figyelt kérdés

Nagyon egyszerű. mizofóniás vagyok. Ami annyit takar, hogy egyáltalán nem tudom elviselni, ha valaki nyel, rág cuppog a közelemben. Nem csak anyámat, senkit!


Nem tudok senkivel sem együtt enni. Nekem sokkal rosszabb, mint annak akivel nem eszem együtt. Ez az amit anyám nem ért meg. Szerinte én "nem szeretem" őt. Hát kösz. egyből erre kell gondolni.


Valamiért nem érti meg. Nem tartja tiszteletben az én bajomat.

Filmeznénk este, DIREKT szólok neki, hogy előtte vagy utána egyen. Erre mit csinál? közben odajön egy tányér kajával és a fülem mellett kezd el zabálni. Nem tehetek róla! Nekem a legrosszabb. nem élvezhetem a filmet, mert el kellett menjek.


Anyám persze akkor is kiakadt, mert "nem szeretem". Nem tudom vele mit csinálni. mindent mondtam már, hogy megértse, de semmi sem jött be.


2020. júl. 17. 17:13
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
80%
Nem az a baj, hogy van ez a betegséged, mert nem tehetsz róla. De menjél vele orvoshoz, mert megkeseríti az életed meg az övét is. De, már ne haragudj, de add már elő magad normálisan! Ha vele is így közölsz dolgokat, akkor tökre megértem, hogy miért tartja csak vergődésnek. Én nem tűrném ezt a stílust, senkitől.
2020. júl. 18. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 gömbicica ***** válasza:
43%

"14/31 anonim ***** válasza:


gömbicica, milyen tahó vagy. :D Aki 40fokban kapál, az az ember? Aki 40fokban kapál, az hülye."


Kedves anonim!!!! nem vagyok tahó kikérem magamnak. Aki 40 fokban kapál vagy akár 30-ban azt földmüvesnek hivják, a régi világban mikor nem az óriás konbájnok arattak kézzel szedték még a markot is, mint az én nagyszüleim.

Ők dolgoztak elfáradtak, nem vinnyogtak.


Kérdező pedig egy elkényeztetett tini, aki némi fizikai munka után (lehet teli menne a gatyája) ugy aludna mint a tej, és roppant mindegy lenne hogy a napi betevőjét az anyukája mellett eszi, vagy magában egy zsákba kötve.


Ezek a kitalált hülye mondvacsinált betegségek az unatkozo gép mellett üdögélő emberek övéje.

Hát csak csinálja, és nyafogjon, és utálkozzon a szülői házba.


Kérdező!!! az a személy, akire fujsz, az az Édesanyád, aki a xxx.os pelenkát cserélgette alattad egykoron. Annak se ibolyaillata volt, de szeretettel csinálta, mert a gyermeke vagy. Te meg kritizálod hogy hogy eszik.

Gondolom a kaját azért elfogadot amit eléd raknak.

bocsánat ha bántó voltam, de nagyon rossz irányba megy a világ.


Menj orvoshoz kérj gyógyszert, költözz el. Ezek a megoldások léteznek. Egyszer lesz olyan ember, aki Téged fog roppantul utálni. Majd akkor gondolj vissza erre a szitura amire panaszkodsz.

2020. júl. 18. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 anonim ***** válasza:
69%

Köszönöm, hogy elmagyaráztad mi az a földműves. Én is csináltam, dolgoztam mezőgazdaságban, és vannak növények, amit mai napig nem gépekkel tartanak rendben. (úgyhogy nem kell visszamenni a nagyszülőkig, hogy valaki értsen hozzá:)).



A földműves nem hülye, hogy a melegrekordokban, 40fokban álljon ki. Korán kel, és napnyugtáig dolgozik, de délután 2kor, amikor a hőmérséklet valóban 40 fok fölé megy, akkor a benti dolgokat végzi. Mert tudja, hogy amúgy napszúrást kapna, leégne az a néhány testrésze amit nem tud eltakarni, és különben is, mindig van bent is mit csinálni. Ha más dolga nincs, akkor pedig lepihen, hogy este 8-ig a hűvösebb időben tudjon hatékonyan dolgozni.


Tehát aki 40 fokban áll neki kapálni, az bizony hülye.


Egyébként a kombájn nem kapál, ezért ha okoskodni akarunk, nézzünk utána előbb.


Bocsi, ha nem vagy tahó, a hozzászólásod teljesen arra utalt.. :)

2020. júl. 20. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 anonim ***** válasza:
88%
Ne bantsatok a kérdezőt, ez igenis egy létező betegség, ami pokoli kinokkal járnál nap mint nap és ezt csak az tudja aki benne van. Konnyen elofordul hogy bizonyos hangok a beteget az őrületbe kergetik, vagy durvább esetben ongyilkossagba. Ezzel nagyon nem kell viccelődni es elbagatelizalni. Higyjetek el, az aki ezt ateli annak a legrosszabb. Es a hang az, ami ellen nem tudsz menekülni. Mig idezve egy régebbi hozzaszolast, a klausztrofobias tudja kerülni a zart helysegeket, a teriszonyos a magassagot, addig a hang ellen nincs menekvés... Aki mizifonias, zavarja pl a csamcsogas az egy szimpla étkezést 10x hangosabban hall, mint egy egészséges ember. Es az orvostudomany jelenlegi allasa szerint gyógymód még nincs ra. Ez nem hiszti!!!! Attól meg hogy te nem hallottal róla, hidd el letezik!!!
2020. aug. 23. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 anonim válasza:
88%

Ennyi rosszindulatú tudatlan gyökeret! Tapasztaltátok ezt a betegséget, vagy olvastatok róla bármit is hogy tudjátok miről van szó?? Ugye nem? Akkor mit kell idejönni okoskodni, kötözködni, szidni a másikat?? Miért kell úgy tenni mintha szakértők lennétek a témában?? Amikor fingotok nincs róla, csak a saját kis élettapasztalataitok alapján jöttök osztani az észt.

Egyébként nem arról van szó hogy zavarnak a zajok, hanem hogy AZ ŐRÜLETBE KERGETNEK, fizikai tüneteket váltanak ki, amiket nem lehet kontrollálni (egy bizonyos fokon). Ha egy kicsit utánaolvasnátok a témának, nem írnátok ekkora baromságokat hogy hiszti meg stb. Egy idegrendszeri rendellenességről van szó, MRI vizsgálaton látszik a betegek agyában a különbség, hogy másképp reagálnak bizonyos zajokra. Úgy értelmezi az agy ezeket a hangokat, mintha közvetlen életveszélyben lenne az ember, ezért vált ki ilyen reakciókat, mint pl az agresszió. Ha ennyire szakértői vagytok a témának, ajánlom hogy olvassatok már utána mielőtt nekiállnátok okoskodni, lehetőleg angol nyelvű tudományos cikkekben, mert magyarul semmi nincs róla.

Gyógymód nincs rá, mert csak nemrég kezdte kutatni az orvostudomány, úgyhogy nincs értelme orvosokhoz küldözgetni az embert.

2020. szept. 2. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 anonim ***** válasza:
85%
Igen! Csak sajnos ez a magyar ember. Ítélkezni, bántani a másikat. Ha valakinek baja akkor még egyet belerugni, hogy fájjon is! És ezt nem tudják felfogni, mert nincs inteligenciajuk hozzá, hogy attól még hogy nincs minden cimlapon ez a betegseg, attól még létező és nem felkapott, kitalált dolog, hanem az orvostudomány most kezdett el kutatni róla, mert talaln most ért el arra a szintre hogy bizonyos triggerek utan kutasson. Tudod kérdező, bizonyos agykapacitasu embereknek lehetetlen ezt felfogni, mert nem elég hogy agyuk nincs, de még empátia sem szorult beléjük. Majd ha egyszer személyesen tapasztalják (bár en senkinek nem kívánok rosszat) akkor nem győz majd segítséget kérni!
2020. szept. 3. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 anonim ***** válasza:
100%
Mennyit tudatlan gyopos paraszt van itt akik megalltak a cukorbetegseg es a magas vernyomas betegseg fogalmanal! Hála istennek az okosabb emberek nem es az eddigi ismeretlen betegségek után jó kilatasokkal kutatnak és ugy nez ki hogy van remény! Kitartás kérdező! Szóra sem érdemesek az ilyen sötét emberi lények!
2020. nov. 5. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 toxic1984 válasza:
100%

Ez sajnos egy igenis létező betegség, jómagam is szenvedek tőle. Engem az evés/ivás hngjai, valamint "pattogó" hangok zavarnak, mint mikor valaki kaparja a körmeit. Néha enyhébben, néha durvábban vagyok rá érzékeny, gondolom ez a lelki állapotom miatt változó (?)

Én jelenleg olvasással kapcsolom ki az elmémet, közben fülesen hallgatok youtube-rol relaxalo zenéket. Léteznek fehérzaj appok is, amik szintén nagyon jók, ha zajos környezetben élsz.

Facebookon is van mizofónia csoport, bár elég kevés taggal, de ott lehet olvasni hasnzos dolgokat. Legutóbb egy kedves tag szedte össze a témában fontosnak számító infókat, valamint a kezelésről is írt. Bemásolom ide, remélem nem sértek vele szerzői jogot:

------------------------------------------------------------------------

A mizofónia egy intenzív érzelmi és testi reakció, amely bármelyik modalitáshoz, azaz

érzéklethez (hallás, látás, szaglás, ízlelés, érintés) kapcsolódhat. (Tehát nem egy hallási

érzékenység, hanem egy érzelmi, pszichológiai reakció.) Egy spektrum zavar, a súlyos

tünetektől az egészen enyhékig is előfordulhat.

Mi okozza? Ez egy testi és érzelmi reflex. A trigger inger hatására (amely egy tanulási

folyamattal, azaz kondicionálással válik „trigger”-ré azaz zavaró ingerré) egy testi reflex

következik be, amely hatására alakul ki az érzelmi válasz. (Tehát az egyik terápia majd ennek

a testi reflexnek a kioltását fogja megcélozni, mert ha nincs testi reflex, nincs érzelmi reakció.)

A folyamat: „Trigger” inger → testi reflex → érzelmi reakció

Ez tehát egy tanult reflex. Az érzelmi reakcióért a ventromediális prefrontális cortex felel

elsősorban, amely egy „érzelmi tanuló” központ. A testi reflex általában valamely, izom, vagy

izmok összerándulása, de akár mélyebb reflex is lehet, például hasi, légzési reflex, vagy vizelési

inger, de akár szexuális érzéklet is lehet.

A mizofónia gyakoribb a stresszes, szorongó vagy kényszeres személyeknél, és általában olyan

helyzetekben alakul ki, amikor a személy distresszt él át, vagy olyan helyzetben van,

amelyikből nem tud elszabadulni (például a vacsora asztalnál ül, vagy az autóban stb.) és

közben például egy ismétlődő hangot hall vagy mozdulatot lát.

Kezelése: Két speciálisan a mizofóniára kialakított terápia létezik, ezekről fogok Nektek írni

egy rövid összefoglalót, a hivatalos források alapján, egy két személyes gondolattal kiegészítve.

(Ezt jelzem majd, ahol kezdődik a személyes gondolatmenet.) Ez a két terápia tudományosan

tesztelt és bizonyítottan hatékony, ha rá szeretnétek keresni, akkor Tom Dozier és Chris Pearson

nevei a legfontosabbak. Nagyjából leírom, hogy érteni lehessen, de mielőtt bármibe is

belevágtok, mindenképpen tájékozódjatok Ti is a hivatalos forrásokból, mindenhova linkelem

ezeket.

Neurális újramintázás (Neural repatterning) Progresszív izomrelaxációval

(Angol forrás: [link] és

[link] )

- Az előzőkből kiderült, hogy a mizofóniás reakcióért elsősorban egy testi reflex, egy

izomösszehúzódás felel, és ez okozza magát az érzelmi reakciót is. → Ha a testi reflexet

megszűntetjük, megszűnik az érzelmi reakció! (Ezt Tom Dozier fedezte fel, linkelek

egy videót, amivel ő is példálózik sok előadásában, amely egyértelműen mutatja ennek

a testi reakciónak a meglétét [szerintem érdemes hang nélkül megnézni a videót, nehogy

valaki reagáljon ] ) https://www.youtube.com/watch?v=xjFcvFcCNto )

- Az első és legfontosabb lépés, hogy keresd meg, mi a Te ilyen elsődleges testi reflexed.

(Ezt úgy tudod megtenni, hogy vagy valakit megkérsz, hogy a lehető leghalkabban

csináljon valamilyen zavaró dolgot (azaz trigger-t), vagy letöltesz egy Tom Dozier által

kidolgozott ingyenes applikációt, amely segít olyan minimálisra lehalkítani a hangot,

hogy éppen csak a testi reakciót váltsa ki. Az applikáció neve Misophonia Reflex

Finder, itt a link:

[link] a

hivatalos leírás pedig itt van [link] - Ha azt mondom, hogy lazítsd el a kezed, akkor könnyen meg tudod ezt tenni, igaz? De

ha azt kérem, hogy lazítsd el a bal combodat, akkor már kevésbé, ugye? A

leggyakrabban használt izomcsoportok akaratlagos szabályozása a sok gyakorlás miatt

sokkal hatékonyabb, viszont ez nem azt jelenti, hogy a kevésbé gyakran (vagy kevésbé

tudatosan) használt izomcsoportokat ne lehetne akarattal, tudatosan ellazítani. Ezt meg

lehet tanulni! Ha megvan, hogy mi a Te elsődleges testi reflexed, akkor megtanulhatod

akaratlagosan ellazítani. Ez azért lesz jó, mert ha egy mizofóniás distresszt okozó

pillanatban akaratlagosan ellazítod az izmaidat, már most sokkal kisebb lesz a reakciód.

(És persze később akár teljesen meg is lehet ezt szüntetni, de majd erre később kitérek.)

- Szóval a progresszív izomrelaxáció, amelyet eredetileg stressz csökkentésre dolgoztak

ki annyiból áll, hogy kb. 7-10 másodpercig megfeszítesz bizonyos izmaidat (úgy, hogy

csak erre koncentrálsz) és aztán 7-10 másodpercig elengeded (úgy, hogy csak erre

koncentrálsz, és ha elkalandozik a figyelmed, akkor újra visszatereled). Az elsődleges

testi reflexen kívül az egész test legfontosabb izmait is érdemes ebbe belevenni. Ha

eleget gyakorlod, akkor akaratlagosan is el tudod majd engedni az izmaidat. Két

hét, napi háromszori gyakorlással már el is tudod ezt sajátítani. A végén már egy pillanat

alatt el fogod tudni lazítani a teljes testedet is. De utána sem érdemes abbahagyni,

ugyanúgy, ahogy, el lehet felejteni egy nyelvet, vagy egy zongoradarabot. A progresszív

izomrelaxáció elvégzéséhez is van Tom Dozier által kifejlesztett applikáció, de

felveheteted akár saját magadnak a hangfelvételt. Csak az nagyon fontos, hogy olvasd

el alaposan, hogy Ő mit ajánl, mire figyelj, például, hogy ne legyen gyakorlás közben

semmilyen trigger jelen, mert akkor nem fog működni! (Itt a leírás

[link] és az applikáció:

[link]

iphone-ra is le lehet tölteni.)

(Ha valamiért nem egyértelmű, hogy mi a Te elsődleges testi reflexed, vagy egy

bonyolultabb, pl. hasi reflex, akkor mindenképp keresd fel Tom Doziert!)

- A progresszív izomrelaxáció alapvetően oldja a stresszt, ami szuper, hiszen stresszes

helyzetekben nagyobb a mizofóniás reakció, és ha tudatosan ellazítod az izmaidat a

distresszt keltő helyzetekben, akkor csökkenni fog a reakció.

- De ennél van tovább is, a Tom Dozier által kifejlesztett „Trigger Taming” azaz „trigger

szelídítő” terápia során megtanulhatsz a triggereid során, hogy nyugodt maradj, és így

ne járjon ilyen intenzív testi és ezáltal érzelmi reakcióval. Ehhez be lehet jelentkezni

magához Tom Dozierhez, ugyanakkor egy applikáció segítségével is kipróbálhatod

(akusztikus ingerek:

[link]

vizuális ingerek:

[link]

u&gl=US . Ez egy kellemes élmény, mert először nagyon halkra állíthatod be a triggert, és közben az a feladat, hogy izmaidat ellazítsd. Eközben egy kellemes zenét hallgatsz

(vagy vizuális trigger esetén képeket nézegetsz), majd egy nagyon rövid időre

megjelenik a trigger, ami alatt végig a progresszív izomrelaxáció alatt elsajátított

technikával nyugodt maradhatsz. És ha készen állsz rá, növelheted a hangerőt, vagy

megjelenési időtartamot, és így szépen lassan, az agyad megtanulja, hogy nem kell

reagálnia. Viszont nagyon fontos, hogy ne legyél magaddal szemben kemény, ha kicsit is zavar, vedd vissza a hangerőt! De ennek is mindenképpen olvass utána a hivatalos

oldalon! ( [link] )

Az ehhez való applikáció neve „Trigger Tamer”, van hang alapú és képi alapú

applikáció is, attól függően, hogy milyen ingerekkel szeretnél dolgozni, ezeket

linkeltem fentebb.

Sequent repatterning hypnotherapy (SRT), azaz a folyamatot újramintázó hipnoterápia

- Ebben a terápiában a negatív érzelmi választ alakítják pozitív érzelmi válasszá!

(Hivatalos leírás: [link]

- Ahogy az ábra mutatja, egy a fizikai reflex után egy pozitív érzelmi állapotot hoz létre

az SRT terápia. A terápiák az agy plasztikusságán alapulnak, ami annyit jelent, hogy az

agy képes tanulni, hiába van most egy bejáratott ösvény, ami kellemetlen, ezt át lehet

írni a terápiával és sok gyakorlással.

- Az esetek 80%-ában csökkennek a tünetek, van, akinél kicsit, van, akinél nagyon. De

még egy olyan változás is, amely során a súlyos tünetekből mérsékeltek, vagy a

mérsékelt tünetekből enyhék lesznek is nagy változás, de olyan is van, hogy nullára

csökkennek a tünetek.

- Egy nagyon alapos megközelítés, saját élményem és véleményem (és a terapeutám

véleménye szerint is) sokkal egészlegesebb megközelítés az előző terápiánál, mert nem

csak a tünetekkel foglalkozik, hanem mélyre megy, és a zavaró ingerek negatív

jelentésével is foglalkozik. (Hangsúlyozom, hogy ez egy vélemény, hivatalosan nem

láttam még leírva, de pszichológiai tanulmányaim és a terapeutám nagy tudása alapján

ez nagyon jogos érv szerintem. )

- A terápia, ahogy a nevében is szerepel egyfajta hipnoterápia. A hipnózis egy

bizonyítottan hatékony eljárás, erről mi rengeteget tanulunk az egyetemen (az ELTE-re

járok pszichológia szakra) és a világon mindenhol használják már, nagyon különböző

kezelésekre, az orvoslásban is. Szóval, ha véletlenül szkeptikusan állnátok a

hipnózishoz, akkor nyugodtan olvassatok utána, hogy ez egy abszolút tudományos

terápiás eszköz. Megbízható forrásokat is linkelek ,ahol utána tudtok nézni ennek,

ha esetleg kétségeitek lennétek. (De ne legyenek! )

[link] [link] [link]

Viszont ez az SRT terápia nem egy tradicionális szuggesztió alapú terápia, inkább csak

arra használja a hipnózist, hogy könnyebb legyen megnyílni, hozzáférni mélyebb tudati

tartalmakhoz.

- Az SRT 8-9 terápiás ülésből áll. 5 fontos lépcsője van. Az első három lépcső célja

érzelmi stabilitás és egyéni erő kialakítása és a nyugalmi reflex kialakítása. A negyedik

lépcső leválasztja a mizofóniás érzelmi reakciót a testi reakcióról és a nyugalmi reflexszel helyettesíti. Mivel majdnem minden mizofóniás egyén ugyanazzal a testi

reflexszel reagál az összes trigger-jére, ez az összes triggerr-e vonatkozóan csökkenti

az érzelmi reakciót. Az ötödik lépcső a fizikai reflex leválasztása, megszűntetése, e

során minden trigger-rel egyesével kell foglalkozni.

- Az első négy lépcső elvégzésével már sikeres az SRT terápia, de van, aki az ötödikre is

reagál, így a testi reflex is megszűnik náluk.

- De kombinálni is lehet az előző terápiával!

- Itt van az SRT módszerben képzett terapeuták elérhetősége [link] is.

Bízom benne, hogy hamarosan elérhető lesz az SRT terápia magyarul is, fogok tenni az ügy

érdekében az ELTE-n, de addig is érdemes lehet megkeresni egy tolmácsot, és egy olyan

terapeutát, aki tolmáccsal együtt tud dolgozni. Az én terapeutám most ezen dolgozik, innen

jött az ötlet.

A személyes megküzdési módom, amit még a terápia előtt alkalmaztam, hogy amikor kezdett

kialakulni egy trigger, akkor megkértem a személyt, hogy hagyja abba, és így meg tudtam

akadályozni, hogy kialakuljon egy újabb zavaró inger. Emellett a jó hangulat, a viccelődés

segíthet, a párom, amikor kerestük az elsődleges testi reflexemet, akkor olyan viccesen

szürcsölt, hogy el is múlt erre a reakcióm. Ha stresszes vagy, vagy rossz hangulatú, akkor

a reakció is rosszabb, így próbálj ezen is dolgozni, sok sporttal, egészséges táplálkozással, és

örömteli tevékenységekkel!

Fel a fejjel, van megoldás! Szépeket Mindenkinek

2021. máj. 12. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!