Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan mondjam meg nyugdíjas...

Hogyan mondjam meg nyugdíjas anyámnak, hogy ne egyen meg mindent, hagyjon másnak is?

Figyelt kérdés

Üdvözletem!

Elég komoly gonddal állok szemben, és nem találok rá megoldást. Pár hónappal ezelőtt vásároltunk egy nagy családi házat. Anyukám is hozzánk költözött, hogy ne maradjon magára, egyedül egy lakásban (rezsi is magas volt, alig maradt a nyugdíjból). Szép nagy szobája van, miatta külön tusolót is csináltunk a házban. Tényleg igyekeztünk, hogy jól érezze magát, szép helyen lakjon.

A gond ott kezdődik, hogy azt vettük észre, hogy anyukám rengeteget eszik. Nem vagyunk irigyek, de ami sok, az tényleg sok. Naponta 5-6 alkalommal eszik, 6-8 szelet kenyeret, plusz minden nap főzök, velünk ebédel, emellett naponta elfogy 2-3 doboz joghurt is, észre vettük, hogy vásárol magának édességet, amit titokban eszik meg a szobájában. Bármit veszünk a hűtőbe, mire ennénk belőle eltűnik. Párom vett 4 napja 8 jégkrémet, én 1-et ettem meg, a párom 2-t, ma este már egy sem volt a fagyasztóban. 1 hét alatt elfogy egy nagy doboz vaj. Tegnap vettem egy nagy rúd téliszalámit, már csak a fél rúddal van (mi nem ettünk belőle). Ha sütök valamit, ott áll a forró tepsi felett és "mikor eszünk már? nem jó még?" Képes volt múltkor felvágni a süteményt, ami még nem állt össze, szét is csúszott az egész. A párom ma már nagyon mérges lett (a jégkrém miatt). Azt mondta, hogy beszélnem kéne anyámmal. De mit mondjak neki? Igazából már célozgattam rá, hogy nem kéne ennyit enni, mert már így is kövér, anyám sértődötten csak annyit válaszolt, hogy őt nem érdekli a súlya. Később célozgattam rá, hogy nem élünk olyan jól, hogy folyton ennyi pénzt hagyjak a boltban kajára. Ez sem hatotta meg. Tudom, hogy halálosan megsértődne, úgy fogná fel, hogy irigylem tőle a kaját. Még mikor élt apukám is folyton ezen ment a vita, hogy anyám mindent kizabált a hűtőből. Akkor, még gyerekként szegény apumra voltam mérges, hogy milyen irigy, mindent csak magának akar, sajnálja anyutól az ételt. Most látom, hogy mértéktelenül sokat eszik, és ez már nem is evés, zabálás. Egy férfinak is sok adag kaját fele idő alatt belapátolja magába, meg sem rágja, csak nyeli. Sokszor csak nézünk a párommal. Azt mondta, hogy ő nem tud lassan enni. Nem tudom mit tehetnék, de ez feszültséget okoz köztem és a párom közt is. Hogy lehet valakinek megmondani, hogy ne egyen már annyit, úgy, hogy ne azt gondolja, hogy irigy az ember?



2014. szept. 1. 23:52
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
89%
Hat azert nem piskóta javaslatok vannak..... Nem kell kulon hűtő. Igen hulye gondolat a szulovel szemben. Le kell vele ülni es elmondani, hogy "Anyu, en X időre vásárolok azt az élelmiszert, ami a hűtőben/kamrában/akárhol van. Ha 2 nap alatt elfogy, akkor ujra meg kell vennem. Ez X összeg. Legyszives vagy uralkodj magadon, vagy járuljon hozza a költségekhez. A múlt heti bevásárlás pl ennyi volt, abbol X a te részed. "
2014. szept. 2. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
11%

Vagy írhatsz gy bevásárló listát azokról, amiket o fogyasztott el egyedül es oda adhatod neki, hogy akkor ezeket vegye meg.

Amúgy nem tudom, ahhoz nekem biztosan nyomorognom kellene, hogy anyamon számon kérjem, hogy mennyit eszik.....

2014. szept. 2. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
53%
Nincs zaba mama!
2014. szept. 2. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
85%
Ha anyád "éhsége" az összeköltözés után fokozódott, akkor lehetséges, hogy lelki okai vannak a dolognak. Elvesztette a régi környezetét és most unatkozik, nem tudja elfoglalni magát és ez a feszültség éhségérzetként jelentkezik nála.
2014. szept. 2. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
90%

Én elsősorban egészségügyi oldalról közelíteném meg, hogy ha továbbra is mértéktelenül ennyit zabál, mert ez nem evés, hanem ahogy írtad zabálás, akkor egy az, hogy olyan kövér lesz, hogy nem tud majd mozogni, tönkremennek az erei, simán agyvérzést vagy szívinfarktust kaphat, előbbinél a féloldali vagy nyakalatti bénulás elég gyakori, szóval szintén ágy tetején marad ha túléli. Ráadásul a kövérség egyenes út az időskori cukorbetegséghez. Ott meg nincs olyan, hogy zabál. Időre evés és diéta vagy bekómál és szószerint, aztán mehet a kórházba lélegeztetőgépre ha újfent nem egyedül történik az eset és egyszerűen belehal. Ezt szeretné?


Nem szeretnék indiszkrét lenni vagy tolakodó, de ha esetleg terveztek gyereket, ha még nincs, akkor nem szeretne az unokáival játszani, sőt látni őket? Mert ha így halad nem fogja őket. Kíméletlennek kell lenni, más sajna az ilyeneknél nem használ. (nekem is voltak falási rohamaim egy időben depresszió miatt, csak engem zavart a súlyom és legyőztem)

2014. szept. 2. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
76%

Ez a saját hűtő nem rossz ötlet, de amondó vagyok, hogy anyukád kényszerevő. Ez azt jelenti, hogy az érzelmeit (ami unalom is lehet) evéssel vezeti le.

Valamit az evéssel pótol a lelkében, és ez bizony így nyilvánul meg. Mert őszintén szólva én nem hiszem, hogy valaki csak unalmából eszik ennyit.

Beszélgessetek el vele, hogy a pszichológus jó lenne e, azt sajnos nem tudom. A túl sok súlyfelesleg pedig később igenis nagy probléma lesz, nem csak a mozgására, hanem az egészségére is káros. Ne utalgassatok rá, hanem beszélgessetek el vele.

2014. szept. 2. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
82%
Több generáció egy fedél alatt, mindenképpen feszültséget okoz. Ez nem pont ide tartozik, csak úgy mondtam.
2014. szept. 2. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
65%

Jó megoldás nem létezik, de mindenképp tudatni kell vele, hogy ez így nem mehet tovább. Rá fog menni az egészsége, nektek meg az anyagi helyzetetek nem teszi lehetővé.

Ha nem változik, akkor marad az, hogy zárjátok el az ételt.

Azért nem ártana orvoshoz vinni...

2014. szept. 2. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
81%
Bármit csinálsz, nem fogja érdekelni, szerintem is kényszerevő. Anyám is egyfolytában eszik (holott diétáznia kéne a cukorbetegsége, szívbetegsége, érrendszeri bajai és a 140 kilója miatt), de szerinte éppen csak csipeget. Szerencsére nem élünk együtt, de így is az őrületbe kerget, hogy a beszélgetéseink 45%-a a betegségeiről, 45%-a az evésről, főzésről szól, a maradék 10% oszlik meg az élet egyéb területére. Ráadásul nem is érdekli semmi, ami fontos lenne. Tegnap próbáltam beszélgetni vele pl. a tankönyvek körül kialakult visszásságokról, ez őt nem érdekli. Hiába mondom, hogy ha gondolkodni nem képes birkákat nevelnek a gyerekekből, az rá is hatással van, de szerinte ezért már izguljon más. Közben fél szemmel nézte az Éjjel-nappal Budapestet. Amúgy is megsértődik, ha leállítom a panasznapot vagy az ételről szóló értekezéseit, nem beszélve arról, ha az ÉNB alatt merészelek beszaladni hozzá, hiszen az szent. Őt sem érdekli, hogy kövér, ill. de, panaszkodik, hogy nem tud lehajolni, öt lépés után fuldoklik, de nem változtat semmin. A betegséggel való fenyegetettség nem fog változtatni nálatok sem. Keményen és kicsit kíméletlenül lehet csak bármire jutni, de még az sem biztos. Én sem pátyolgatom anyám lelkét ha nincs igaza, de továbbra sem ért a szóból, úgyhogy rendszeres viták, sértődések vannak.
2014. szept. 2. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
77%

"anyám mindent kizabált a hűtőből"

Külön hűtőszekrény. Ezt meg kell beszélni: külön étkezés.

Kérdező, ez a sok durva szó,ami itt jött anyukád ellen milyen hatással volt rád? Csak azért, mert ha nem lettél szomorú, akkor lehet, hogy nagyon nem szereted, lehet, hogy jobb lenne anyádat egy intézménybe adni, mert ez így mérgezi a levegőt, több irányban, köztetek is. A lakását eladtátok, az nyilván jól jött, de azzal, hogy itt valami pszichés gond van, nem akartok foglalkozni. Így kell egymást lassan kivégezni, szeretetlenségben, önzésben.

2014. szept. 2. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!