Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan mondjam meg nyugdíjas...

Hogyan mondjam meg nyugdíjas anyámnak, hogy ne egyen meg mindent, hagyjon másnak is?

Figyelt kérdés

Üdvözletem!

Elég komoly gonddal állok szemben, és nem találok rá megoldást. Pár hónappal ezelőtt vásároltunk egy nagy családi házat. Anyukám is hozzánk költözött, hogy ne maradjon magára, egyedül egy lakásban (rezsi is magas volt, alig maradt a nyugdíjból). Szép nagy szobája van, miatta külön tusolót is csináltunk a házban. Tényleg igyekeztünk, hogy jól érezze magát, szép helyen lakjon.

A gond ott kezdődik, hogy azt vettük észre, hogy anyukám rengeteget eszik. Nem vagyunk irigyek, de ami sok, az tényleg sok. Naponta 5-6 alkalommal eszik, 6-8 szelet kenyeret, plusz minden nap főzök, velünk ebédel, emellett naponta elfogy 2-3 doboz joghurt is, észre vettük, hogy vásárol magának édességet, amit titokban eszik meg a szobájában. Bármit veszünk a hűtőbe, mire ennénk belőle eltűnik. Párom vett 4 napja 8 jégkrémet, én 1-et ettem meg, a párom 2-t, ma este már egy sem volt a fagyasztóban. 1 hét alatt elfogy egy nagy doboz vaj. Tegnap vettem egy nagy rúd téliszalámit, már csak a fél rúddal van (mi nem ettünk belőle). Ha sütök valamit, ott áll a forró tepsi felett és "mikor eszünk már? nem jó még?" Képes volt múltkor felvágni a süteményt, ami még nem állt össze, szét is csúszott az egész. A párom ma már nagyon mérges lett (a jégkrém miatt). Azt mondta, hogy beszélnem kéne anyámmal. De mit mondjak neki? Igazából már célozgattam rá, hogy nem kéne ennyit enni, mert már így is kövér, anyám sértődötten csak annyit válaszolt, hogy őt nem érdekli a súlya. Később célozgattam rá, hogy nem élünk olyan jól, hogy folyton ennyi pénzt hagyjak a boltban kajára. Ez sem hatotta meg. Tudom, hogy halálosan megsértődne, úgy fogná fel, hogy irigylem tőle a kaját. Még mikor élt apukám is folyton ezen ment a vita, hogy anyám mindent kizabált a hűtőből. Akkor, még gyerekként szegény apumra voltam mérges, hogy milyen irigy, mindent csak magának akar, sajnálja anyutól az ételt. Most látom, hogy mértéktelenül sokat eszik, és ez már nem is evés, zabálás. Egy férfinak is sok adag kaját fele idő alatt belapátolja magába, meg sem rágja, csak nyeli. Sokszor csak nézünk a párommal. Azt mondta, hogy ő nem tud lassan enni. Nem tudom mit tehetnék, de ez feszültséget okoz köztem és a párom közt is. Hogy lehet valakinek megmondani, hogy ne egyen már annyit, úgy, hogy ne azt gondolja, hogy irigy az ember?



2014. szept. 1. 23:52
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
92%

Kényszerevés


"A kényszerevés a leggyakoribb evéssel kapcsolatos probléma, ami előfordul a férfiaknál és a nőknél is egyaránt. A kényszerevésben szenvedő emberek gyakran túleszik magukat, még akkor is, ha nem éhesek, és nem tudják kontrollálni, hogy mennyit esznek. Ez a probléma nem csak a kövér embereket érinti, habár a kényszerevés gyakran elhízáshoz vezet.

A különbség a kényszerevés és a gyakori éhségérzet között az, hogy az éhségérzet rendszeres, időközönként jelentkezik, a kényszerevésnél pedig állandóan fennáll az evési inger.


A kényszerevési betegség jelei és tünetei

A kényszerevési betegségben szenvedő emberek gyakran hihetetlen mennyiségű ételt fogyasztanak el egy helyben ülve, rövid idő alatt. Gyakran nem tudják, hol a határ az evésben, és többet esznek annál, mint amennyi szükséges lenne, hogy jól lakjanak. Sokszor nem is emlékeznek arra, hogy mit is ettek.


A legismertebb tünet viszont az, hogy a kényszerevők gyakran bűnösnek, és rosszul érzik magukat attól, hogy óriási mennyiségű ételt fogyasztottak el. A kényszerevők gyakran titokban, egyedül esznek, mert szégyellik azt, hogy mekkora mennyiségű ételt fogyasztanak. A család és az ismerősök gyakran nem is tudnak arról, hogy az illető ilyen fajta problémákkal küzd.


A kényszerevő férfiak és nők hajlamosak arra, hogy megbetegedjenek minden fajta elhízással kapcsolatos betegségben. Ilyen például a szívinfarktus, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a magas koleszterin szint, és az epehólyag megbetegedései.


A kényszerevés egy biológiai, pszichikai, és szociális probléma, amit mindenképpen szakértővel kell kezeltetni. A kényszerevők több mint fele depresszióban szenved.


Mit lehet tenni?

Ha van valaki a környezetedben, akinél észleled e betegség tüneteit, kérj szakértői segítséget egy orvostól, pszichológustól. A szakemberek meg tudják tanítani a kényszerevőket arra, hogyan éljenek normális, egészséges életet depresszió nélkül."



Tehát eléggé esélyes, hogy anyukád kényszerevő. Azért veszitek csak később észre, hogy eltűnt sok dolog a hűtőből, mert titokban eszik, ahogy í cikk is leírta. Ide mindenképpen pszichológus, vagy szakorvos kell, mert csak az segíthet, ő meg gondolom nem gondolja magáról, hogy beteg.

Érdemes lenne leülni, és jó alaposan átbeszélni a témát, és rávenni az orvosra, még akkor is, ha tiltakozik, vagy nem érdekli a probléma.

Esetleg nem lehet, hogy anyudnál esélyes a depresszió, vagy a szorongás? Ezt is érdemes lenne megfigyelni, és kideríteni.


És vegyétek tényleg komolyan a problémát, mert rengeteg betegséghez vezethet.

2014. szept. 2. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 acelsziv ***** válasza:
61%

Figyelj: Egyáltalán nem egészséges több generáció egy fedél alatt.

Vegyetek a mamának egy kisebb kecót és költöztessétek oda.

2014. szept. 2. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
80%
Mibol gondoljatok hogy a mamanak volt lakasa? Lehet hogy nem volt a sajatja, csak ugy berelte, nem mindenkinek futja sajat lakasra...
2014. szept. 4. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
55%

Én ezt így nem tapasztaltam, amit leírtál, de tényleg morbid.

Én leülnék édesanyáddal beszélni. Pl.:

"Nézd anya. Az én, és a férjem/párom jövedelme x egy hónapban. Ebből y megy rezsire, ruhákra, utazásra, és ha van, akkor hiteltörlesztésre. Z marad kajára. Ez azt jelenti, hogy átlagosan egy hétre z/4 Ft jut, amit én kénytelen vagyok minimum duplájára/triplájára, stb. emelni, mert amit bevásárolok két vagy három naponta, hivatalosan egy hétre, az 2-3 nap alatt elfogy, mert megeszed. Nincs semmi gond azzal, hogy eszel, de nekünk nincs pénzünk ezt finanszírozni, szóval ezek a lehetőségeid vannak.

- Vagy beszállsz a kasszába a nyugdíjadból/fizetésedből, minimum a kaja harmada erejéig

- Veszünk neked egy külön hűtőt, aztán te fogyasztasz abból, és főzöl magadra, meg mi is magunkra. A hűtőnket természetesen ezután lakatolni fogjuk, ezt te is megteheted a sajátoddal

- Visszaveszel a fogyasztásból

- Visszapótlod 2-3 naponta, amit megeszel, vagy legalább egy részét, hogy mis tudjunk enni


Érdekel, ha megsértődsz, de nem fogok ellene tenni, mert ez nekünk anyagilag nagyon megterhelő. Ha egyik lehetőség sem tetszik, akkor kérlek, keress magadnak egy lakást, vagy albérletet, mert nem szeretném, ha erre a kapcsolatom is rámenne.

Ha ezt képes vagy megérteni, és döntöttél, mi legyen, meghallgatlak, de a hónap végéig döntsd el. Amennyiben nem döntesz, akkor mi döntünk helyetted."


Aztán állj fel az asztaltól és vonulj el, hogy még csak veszekedni se legyen lehetősége.



-----


Ha viszont már megoldódott, mi lett a vége?

2014. szept. 27. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
55%

Ha az evés kényszeres akkor le kéne foglalni valamivel magát. Takarítson ki, vásároljon be. Külön kassza jó ötlet. Egy embernek 30 ezer Ft elég kellene legyen csak a kajára, na jó, legyen 40. Marad ennyi a nyugdíjából? Be tud szállni anyagilag? Járóképes? Mert akkor a kaját intézze maga és, ha a saját bőrén jön rá, hogy ennyi pénz nem elég a kajára Neki, de másnak fele ennyi is elég akkor talán rájön, hogy beteg. Hm? Én ezt tenném. lehet bunkó vagyok, de nem csak Róla hanem Rólatok és, ha majd lesz baba Őróla is szó lesz! :)

26/N

2014. okt. 16. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!