Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért engedik a szülők a...

Miért engedik a szülők a 12-15 éves gyereküket cigizni?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a "tiltott gyümölcs vonzóbb és édesebb", na de azért mégis!


Unokatesóm ugyanez a kategória. Nevetséges és nagyon szánalmas látvány, ahogy a haverjaival fuldokolnak a cigarettától, pedig unokatesóm is még csak 14 éves. Amikor rákérdeztem az anyjánál, ő csak széttárt karokkal, vigyorogva közölte, hogy mit csináljon vele, ha tiltja, akkor meg úgyis a háta mögött csinálja. És ennyivel le van rendezve az egész.

És nem ez az első eset,hogy ilyet láttam. 12-15 évesek rendesen cigiznek, sőt, van hogy még az anyjuk/apjuk adja nekik a cigarettát.

Ismerek olyan 17 éves csajt, akinek már most sárgásabb a bőre a sok cigarettától.

Vagy olyan 15 éves gyereket, akinek szó szerint cigarettabűze van, a haja/ruhája/bőre mind-mind ontja magából a cigarettaszagot.


És sokszor a szülők tudnak róla, és semmit nem tesznek ellene, hagyják, hogy a gyerek nyugodtan mérgezze magát 12-15 évesen. Fuldokolnak a kölykök a cigarettától, de nem baj, szívják, mert az a "menő", a szülő meg legyint egyet, hogy csinálja csak.

De miért?


Ismerek olyat, ahol a szülő erősen tiltja a cigarettát, a gyerek nem is dohányzik, pedig a szülő igen! És ott mondta anyuka, hogy ha már neki függősége lett, legalább a gyerekének ne legyen.


Miért hagyják?



2016. júl. 11. 10:34
1 2 3 4 5
 1/43 anonim ***** válasza:
34%

Most őszintén,ha megtiltják azzal mit érnek el?! Úgyis fogják szívni,társaságba vagy megkérnek 18 éven felülit,hogy vegyenek nekik! (megjegyzem,én is vettem már cigit)

De most őszintén,téged mit érdekel az,hogy ki mikor hány évesen kezdett el cigizni?!Majd a saját gyerekedet szabályozod, úgy ahogy akarod..de más életéhez roppant semmi közöd nincs

2016. júl. 11. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/43 anonim ***** válasza:
51%

Miért, mit kellene tenni?

Szerinted hogyan lehet 100%-ig letiltani egy dohányozni akaró tinit??? Őszintén érdekel a praktikád!!!


Mi is ilyenek voltunk annó, anyám is ezt mondta, nem prédikál, mert tudja, hogy felesleges. Csak a jelenlétében ne szívjam.

AZtán amikor gyereket terveztem, letettem, és nem is szoktam vissza.

Hogy mit fogok tenni, ha a fiam elkezdi? Csak bízok benne, hogy nem fogja. Ha mégis, hát próbálok rá hatni szép szóval, és várok, hogy rájöjjön, káros neki.

2016. júl. 11. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/43 A kérdező kommentje:

Csak kíváncsi vagyok másnak a véleményére.


Azért érdekel, mert hiába szánalmas, sajnálom azért unokatesómat.

Bár ez nem tartozik ide, de mamám is a cigaretta miatt halt meg, saját szememmel láttam, mire képes a cigaretta.

2016. júl. 11. 10:41
 4/43 A kérdező kommentje:
És gondolom a szülők is tisztában vannak vele, hogy micsoda méreg a cigaretta.
2016. júl. 11. 10:50
 5/43 A kérdező kommentje:

Természetesen tisztában vagyok vele, hogy 100%-ig nem lehet tiltani.

De sok esetben a szülő meg sem próbálja megbeszélni a dolgot a gyerekével, inkább hagyja.

2016. júl. 11. 10:51
 6/43 anonim válasza:
84%
Sajnos tényleg nem lehet rájuk hatni szóval. Én is ugyan így voltam. 17 évesen 1 dobozzal elszívtam és annyi volt. Édesanyám szintén dohányzik. Azt mondta, hogy szerinte ha tiltja az ember, a gyerek annál jobban csinálni fogja a hülyeséget..És ez igaz is, szerintem. Lázadó, serdül, így nem fogja belátni, hogy csak jót akarsz neki.. A gyerekek már csak ilyenek. :)
2016. júl. 11. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/43 anonim válasza:
88%

6-os vagyok


Annyival még kiegészíteném, hogy a mi szüleink is ugyan ezt csinálták, csak tagadják nagyrészt! :)

2016. júl. 11. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/43 anonim ***** válasza:
88%
Kérdező, talán azért, mert a tiltásokkal nevelést alapvetően sem tartom jó dolognak. Vannak tapasztalatok, amit az embereknek maguknak kell megszerezniük, vannak kérdések, amelyeket maguknak kell eldönteniük, az ember max annyit tehet, hogy minden valós információt átad ahhoz, hogy a gyereke jó döntést tudjon hozni.
2016. júl. 11. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/43 anonim ***** válasza:
20%

Én egyáltalán nem értem, hogy mi a jó a cigiben. 16 és fél évesen próbáltam ki, és az bőven elég volt. Engem is megköhögtetett, igaz, nekem érzékeny is a torkom. Emiatt szeszes italok közül a töményeket egyáltalán nem kívánom. (Ilyen szempontból jó lenne, ha mindenkinek érzékeny lenne a torka.) Egyébként a bort szeretem.

Ami viszont az unokaöcsédet illeti, neki az anyja vagy apja nem dohányzik? Mert ha igen, akkor nem lehet rossz néven venni tőle.

2016. júl. 11. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/43 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem ez a szülők részéről sokszor bizonytalanságból fakadó konfliktuskerülés. Nem hisznek benne, hogy tudnának hatni a gyerekükre, ezért inkább ráhagyják. Esetleg félnek, hogy a gyerek visszavág és szembesíti őket a saját hibáikkal.

Ezt a "harcot" nem akkor kell megvívni, amikor a gyerek már kacsingat a cigizés/ivás/akármi felé, hanem egy folyamatos nevelési elv kéne legyen kisgyerekkortól kezdve. Édességet enni pl. szabad, de mértékkel. Később alkoholt is fogyaszthat, de ugyanúgy mértékkel. Viszont ha bizonyos dolgokat következetesen tilt a szülő már kiskorban (a miérteket is tisztázva, nem pusztán hatalmi alapon), akkor szerintem sokkal hitelesebb lesz a gyerek szemében, amikor a cigi, a drog meg a korai szexuális élet kerül napirendre. A gyerek tojni fog a fejükre, ha kölcsönös bizalom híján a szülők egyszer csak rákezdik, hogy "A drog rossz, értem?"

Egy autokrata szülő ellen persze, hogy lázadni fog a kamasz gyereke. De ha kicsi kortól partnerként kezelték (korának megfelelő mértékben), gondolkodásra szoktatták, akkor a mértékletesség nem külső, hanem belső kényszere lesz.

2016. júl. 11. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!