Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért engedik a szülők a...

Miért engedik a szülők a 12-15 éves gyereküket cigizni?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a "tiltott gyümölcs vonzóbb és édesebb", na de azért mégis!


Unokatesóm ugyanez a kategória. Nevetséges és nagyon szánalmas látvány, ahogy a haverjaival fuldokolnak a cigarettától, pedig unokatesóm is még csak 14 éves. Amikor rákérdeztem az anyjánál, ő csak széttárt karokkal, vigyorogva közölte, hogy mit csináljon vele, ha tiltja, akkor meg úgyis a háta mögött csinálja. És ennyivel le van rendezve az egész.

És nem ez az első eset,hogy ilyet láttam. 12-15 évesek rendesen cigiznek, sőt, van hogy még az anyjuk/apjuk adja nekik a cigarettát.

Ismerek olyan 17 éves csajt, akinek már most sárgásabb a bőre a sok cigarettától.

Vagy olyan 15 éves gyereket, akinek szó szerint cigarettabűze van, a haja/ruhája/bőre mind-mind ontja magából a cigarettaszagot.


És sokszor a szülők tudnak róla, és semmit nem tesznek ellene, hagyják, hogy a gyerek nyugodtan mérgezze magát 12-15 évesen. Fuldokolnak a kölykök a cigarettától, de nem baj, szívják, mert az a "menő", a szülő meg legyint egyet, hogy csinálja csak.

De miért?


Ismerek olyat, ahol a szülő erősen tiltja a cigarettát, a gyerek nem is dohányzik, pedig a szülő igen! És ott mondta anyuka, hogy ha már neki függősége lett, legalább a gyerekének ne legyen.


Miért hagyják?



2016. júl. 11. 10:34
1 2 3 4 5
 31/43 anonim ***** válasza:
31%

Miért, szerinted ha megtiltják, mit érnek el vele? Minden normális kamasznak pörög az élete, cigi, bulik, bandázás stb. Én ezek közül egyiket se csinálom, de nem is vagyok normális kamasz. Te majd akko' tiltsd meg a gyerekednek a cigarettázást, de mindenki a saját portája körül sepregessen, és senkinek semmi köze hozzá, hogy a másik mit csinál... vagy épp nem csinál. Nekem ez a véleményem.


15/L

2016. júl. 11. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/43 anonim ***** válasza:
45%

"Miért, szerinted ha megtiltják, mit érnek el vele?"


Azt, hogy nem fog cigizni.


"de mindenki a saját portája körül sepregessen, és senkinek semmi köze hozzá, hogy a másik mit csinál... vagy épp nem csinál. Nekem ez a véleményem. "


Nekem meg az, hogy amíg nem vagy 18, addig a törvény félhülyeként tekint rád és azt csinálsz, amit a szülők mondanak.

De akkor felőlem cigizzen, csak akkor ezt a rohadtul drága, ártalmas és értelmetlen hobbit finanszírozza magának, semmi értelmét nem látom, havi minimum egy tízest elégetni.

2016. júl. 11. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/43 anonim ***** válasza:
#32: Érdekes, hogy csak azt véleményezed, amibe bele tudsz kötni ;) De, képzeld, a gyerekeknek erős akaraterejük van, hogyha valamit akarnak, úgyis megszerzik. Régebben olvastam itt egy kérdést, valami "Milyen dolgokat titkolsz a szüleid elől?" féle volt, és hát... elég sok cifra dolgot olvastam. Egyik bulikba szökdös ki az ablakon, másiknak meg van tiltva, hogy barátja legyen, ennek ellenére már a szüzességét is rég elvesztette, harmadik titokban dohányzik, stb. Azt hiszed, hogyha megvonod a zsebpénzét, nem fog cigarettázni? Majd kér a barátaitól. Vagy a kajapénzéből veszi. Vagy a rokonoktól a születésnepra/karácsonyra kapott pénzt költi rá. Vagy lop, az se olyan nehéz. Nem azt mondom, hogy a kezébe kell adni, hogy "Tessék, szívjad!", de ezt a "húhátakkornemkapszpénzt" dolgot nevetségesen egyszerűen ki lehet játszani, ezt még én is tudom, a "nyomi jógyerek". És a "mindenki foglalkozzan a maga dolgávalt" pedig úgy értettem, hogy nem kéne beleugatni az idegenek életébe. A saját gyerekednek azt tiltasz meg, amit akarsz, de más életébe nem tudsz beleszólni, ebbe kéne beletörődnie a sok okoskodó felnőttnek, akik előszeretettel mondják meg minden témában a frankót. És hangsúlyozom, ezt nem egy bajkeverő tizenévesként, hanem tipikus jó gyerekként írom.
2016. júl. 11. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/43 anonim ***** válasza:
62%

"#32: Érdekes, hogy csak azt véleményezed, amibe bele tudsz kötni ;) "


Mit nem véleményeztem? :D Azt, hogy te jókislány vagy? Hát tök jó, ez nem tartozik a tárgyhoz. Én meg egy nem olyan jó 23 éves, nem vénemberként mondom ezeket.


"Minden normális kamasznak pörög az élete, cigi, bulik, bandázás stb. "


Persze, csak egy 12 éves minden, csak nem kamasz és itt nem is arról volt szó, hogy a 16 éves Pistike havi 1x buliban ha megkínálják cigivel, akkor elszív 2 szálat. Ezt én is csináltam ennyi idősen. Itt a rendszeres dohányzásról van szó. Nem tudom mennyire vagy képben a cigi árakkal, meg hogy egy dohányos mennyit pöfékel el. Egy nap fél doboz simán elmegy, de inkább több. Ez havi több mint 15 rongy. Meg látványos fizikai teljesítmény romlás 15 év elteltével és egy tüdőrák 30 év múlva.



"De, képzeld, a gyerekeknek erős akaraterejük van, hogyha valamit akarnak, úgyis megszerzik. Régebben olvastam itt egy kérdést, valami "Milyen dolgokat titkolsz a szüleid elől?" féle volt, és hát... elég sok cifra dolgot olvastam."


Ez az internet és a gyakorikérdések babám. Bármit olvashatsz, annyi sztori van itt, hogy csak na. Most ha szerinted leírja ide kettő 14 éves, hogy hármasban tolták a gyerek házibuliján a jóságot, akkor ez általános lenne? És akkor már általános, ha húszan?


"Egyik bulikba szökdös ki az ablakon, másiknak meg van tiltva, hogy barátja legyen, ennek ellenére már a szüzességét is rég elvesztette, harmadik titokban dohányzik, stb."


Elhiszem az ilyeneket. Nekem volt egy haverom, aki folyton kocsmai bunyókat provokált, késsel meg viperával járkált. Stb. A buliba kiszökést bizony észre fogja venni a kedves szülő. A dugásban nem értem mi a pláne, 10 perc egyedüllét egy üres helyen és kész. Ezt nem lehet tiltani. A cigi viszont egy EGYÉRTELMŰEN káros és drága dolog. Egy takonypóc 15 évesnek nem sokáig lesz rá pénze. És akkor jöjjön a lényegi rész:


"Azt hiszed, hogyha megvonod a zsebpénzét, nem fog cigarettázni?"


Valójában nem is fog kapni zsebpénzt, nem kell mit megvonni.


"Majd kér a barátaitól."


Ebből rendszeres dohányzás nem lesz. Mint írtam a cigi nem két fillér, nem fogja a barátja se másik 5 embernek elosztogatni.


"Vagy a kajapénzéből veszi."


Kajapénz? Ugyan már. Pontosan tudom, hogy ennek mi a sorsa, szóval ilyet alapból nem adnék rendszeresen. Vinne kaját itthonról.


"Vagy a rokonoktól a születésnepra/karácsonyra kapott pénzt költi rá."


Megmondom a rokonoknak, hogy a kis Pistike büntiben van mert cigizik, ne adjanak neki pénzt. Szerinted melyik nagymamóka adna neki így?


"Vagy lop, az se olyan nehéz."


Aha, majd pont lop, mert az nem olyan nehéz. Hiszed te azt.


Nem húzom tovább az időt: ennyi idősen én is azt hittem, hogy az emberek hülyék. A tanár nem látja ahogy puskázom. Na persze, ha elfordítja a fejét akkor is látja. Az anyám nem érzi rajtam a cigiszagot egy kocsmázás után. Ja, biztos. Még másnap is éreztem magamon zuhany után. Nem látja rajtam, hogy ittam. A frászt nem. Maximum nem szól. Én szólnék a cigiért, ennyi.

2016. júl. 11. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/43 anonim ***** válasza:
#34, nem tudom, én a gyerek és egy itt leírt szülő viszonylatában egyértelműen a gyereknek drukkolok...
2016. júl. 12. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/43 anonim ***** válasza:
0%

Anyám is rendszeresen dohányzott 14 éves korában. Napi 1-2 szálat szívott el. Ha nem fél dobozzal számolsz, máris nem olyan hú de megfizethetetlen ár ;)


A gyakori az csak egy példa volt. Hidd el, én is kamasz vagyok, nekem is vannak ismerőseim, osztály-, és iskolatársaim, de még felnőtt ismerőseim is, akik szintén tudnak "szép" dolgokat mesélni fiatalkorukból.


"Egyik bulikba szökdös ki az ablakon, másiknak meg van tiltva, hogy barátja legyen, ennek ellenére már a szüzességét is rég elvesztette, harmadik titokban dohányzik, stb."


Haha, még hogy észre fogja venni a buliba kiszökést. A felnőtteket tényleg gyerekjáték átverni. De van 1-2 példám arra is, mikor lebuktak. A szülők jól megbüntették őket, a gyerekek előadták, hogy a bünti miatt most sztán elrettentek egy életre, közben vígan folytatták bulizgatós életüket.


"Valójában nem is fog kapni zsebpénzt, nem kell mit megvonni."


Hát pedig a zsebpénz nagyon hasznos dolog, az alapján fogja megtanulni a gyerek beosztani a pénzét és megtanulni, hogy ha elfogyott nincs több, s várhat a következő hónapig.


"Ebből rendszeres dohányzás nem lesz. Mint írtam a cigi nem két fillér, nem fogja a barátja se másik 5 embernek elosztogatni."


Nem a buliban megismert "barátok" ról beszélek, hanem az igazi barátokról, akiknek ér annyit a barátjuk, hogy néha adjanak neki oár ezer forintot. Egyik osztálytársam felajánlotta a barátnőjének, hogy a család szívesen elviszi magával nyaralni külföldre teljesen ingyen. Gondolod, hogyha egyeseknek erre futja, mások nem fognak adni pár ezer forintot a barátjuknak?


"Kajapénz? Ugyan már. Pontosan tudom, hogy ennek mi a sorsa, szóval ilyet alapból nem adnék rendszeresen. Vinne kaját itthonról."


Én se kapok kajapénzt, vishont a kamaszom 3/4-e igen 😉


"Megmondom a rokonoknak, hogy a kis Pistike büntiben van mert cigizik, ne adjanak neki pénzt. Szerinted melyik nagymamóka adna neki így?"


Ez a megmondom a rokonoknak nagyon béna. Anya is régebben mikor lepasszolt a nagymamámnak, elmondta, hogy mit nem szabad kapnom és csinálnom. Szerinted ki hallgatott rá?


"Aha, majd pont lop, mert az nem olyan nehéz. Hiszed te azt."


Nem hiszem; tudom. Húgom pár éve kleptomániás volt, rendszeresen lopott az üzletekből, és egyszer se bukott le. Gondolod, hogyha egy kisgyerek a kisujjából rázza ki, megpróbáltatás egy kamaszgyereknek?


A felnőttek nem hülyék. Csak naivak. Bizonyos szempontokból legalábbis. Egy lázadó kamasz egy-két ilyen "tiltástól" - amire a szülők büszkék, hogy most aztán milyen keményen elbántak a gyerekkel - nem fog leállni. Sőt. Csak tovább hergelődik, mert a tiltott gyümölcs íze mindig a legédesebb.

2016. júl. 12. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/43 anonim ***** válasza:

"Hát pedig a zsebpénz nagyon hasznos dolog, az alapján fogja megtanulni a gyerek beosztani a pénzét és megtanulni, hogy ha elfogyott nincs több, s várhat a következő hónapig."


Sosem volt rendszeres zsebpénzem, mégis simán be tudom osztani az enyémet. Ez csak első osztályos matek. Összeadás, kivonás. Akinek ehhez zsebpénz kell, az amúgy is reménytelen.


"Nem a buliban megismert "barátok" ról beszélek, hanem az igazi barátokról, akiknek ér annyit a barátjuk, hogy néha adjanak neki oár ezer forintot. Egyik osztálytársam felajánlotta a barátnőjének, hogy a család szívesen elviszi magával nyaralni külföldre teljesen ingyen. Gondolod, hogyha egyeseknek erre futja, mások nem fognak adni pár ezer forintot a barátjuknak? "


Ja, csak ezt nem ő fizetné neki, hanem a család. Az két külön dolog. Egy 15 évesnek nem lesz rendszeresen havi 2-3 ezer forintja, hogy legeltesse a haverját.


"Én se kapok kajapénzt, vishont a kamaszom 3/4-e igen 😉 "


Ez tök szép, de még mindig nem értem, hogy miért nem lehet ezt elvenni tőle? Most komolyan.


"Ez a megmondom a rokonoknak nagyon béna. Anya is régebben mikor lepasszolt a nagymamámnak, elmondta, hogy mit nem szabad kapnom és csinálnom. Szerinted ki hallgatott rá? "


Szerintem az, hogy Juliska nem ehet csokit, meg este 8-ra ágyban legyen, marhára nem azon a szinten van, hogy Julcsika nem kaphat cigit. Szerinted a nagymami adna neked pár szálat minden nap, vagy mi van?


"Nem hiszem; tudom. Húgom pár éve kleptomániás volt, rendszeresen lopott az üzletekből, és egyszer se bukott le. Gondolod, hogyha egy kisgyerek a kisujjából rázza ki, megpróbáltatás egy kamaszgyereknek? "


Láttál már belülről dohányboltot? Mondjuk gondolom nem. Addig meg totál röhej ilyenről beszélni. Az egy lyuk, akkor tudsz ott lopni, ha süket és vak az eladó.

2016. júl. 12. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/43 anonim ***** válasza:
71%
Hagyjad! Ő maga is gyerek, ráadásul az a generáció amiről inkább nem is akarok beszélni... majd benő a feje lágya... vagy nem, ki tudja, ezekbe nem vetek sok hitet.
2016. júl. 13. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/43 anonim ***** válasza:
Nem a fiatalokban van a hiba.
2016. júl. 13. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/43 anonim válasza:
26%
Figyi, nem te fogsz tüdőrákot kapni majd és úgy beszélni mint egy robot (meg büdös szájú). A mai szülők háromnegyede olyan **** hogy egy csöves jobb társaság lenne (tisztelet a kivételnek). Az én volt osztálytársaim fele cigizet azt meg is szenvedte (és a fele egyébként is menőzésből csinálta). Az a lényeg hogy ha gyereked lesz te próbáld megtanítani neki hogy mit szabad is mit nem, ha menő ha nem akkor is megfogja szenvedni ha rákezd. :-|
2019. febr. 1. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!