Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért hívják "eltartottnak"...

Miért hívják "eltartottnak" meg "élősködőnek" a még otthon lakó, de felnőtt, dolgozó embert?

Figyelt kérdés

Rengeteg olyan kérdést olvastam ezen az oldalon, ahol ha egy fiatal, huszonéves még otthon lakik a szüleivel, akkor mindjárt megbélyegzik, hogy élősködő, ingyenélő, eltartott....

De nem értem, miért lenne az? Hiszen dolgozik, beszáll a költségekbe (rezsi, kaja, esetleges nagyobb kiadás), nem függ anyagilag a szüleitől, nem kér tőlük pénzt, vagyis majdnem ugyanolyan, mintha albérletben lakna, annyi különbséggel, hogy éppen "bérleti díj" címén nem kell külön fizetnie...

Szerintem ez teljesen más helyzet, mintha az illető nem dolgozna, és eltartatná magát a szüleivel, arra joggal lehetne mondani.

Miért ilyen szemellenzősek az emberek?



2018. jan. 29. 11:34
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:
77%

De vannak egyszerűbb esetek is.

Mi van, ha vannak állataim, beteg szüleim, akikkel szívesebben foglalkozom, mint, hogy egy nem létező feleségnek feláldozzam ezeket?

Mi van, ha inkább a szegényeknek segítek?

Vagy a barátaimnak?

2018. jan. 29. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
70%

Bátyám 30 éves, dolgozik, otthon él és egy fillért sem tesz a közös kasszába. A mosogatásról és egyéb háztartási munkákról kijelentette, hogy "női munkák", így azokban nem segít - cserébe az ún. "férfi munkát" sem végzi el, azaz nem segít a kertben, nem nyírja a füvet, a saját szobája takarításán kívül kb. semmit nem csinál. Teljes ellátást kap: ételt és tiszta, vasalt ruhát. A húgom (23) is otthon él, ő nyírja a füvet, mosogat, tereget és szeret apuval bütykölni, el tudja végezni az alapvető javítási munkálatokat. Most végzett az egyetemmel, pénzt már évek óta nem fogad el a szülőktől, de nem is tesz a közös kasszába. A bátyám szerintem élősködő, a húgom nem. Én 14 éves koromban elköltöztem otthonról (gimi koli), anyagi támogatást sokáig kaptam, amit visszautasítottam, amint végeztem az egyetemmel. Szüleim most lakáskasszát raknak nekem, mert látják, hogy mennyire töröm magam azért, hogy előrébb jussak az életben. Haza pénzt nem adok, félreteszem a lakásomra, amúgy egy szobát bérlek, mert világ életemben önálló akartam lenni.

A szüleimet nem zavarja a bátyám viselkedése, én viszont ellenzem, mert nem tanulta meg sem a pénz, sem a házimunka értékét, és képtelen lenne ellátni magát. Nem akarok ilyen felnőttet nevelni.

2018. jan. 29. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:
84%
Utolsónál a pont. :)
2018. jan. 29. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 A kérdező kommentje:

Húúú jönnek ám a válaszok :)

Ha valaki egyetemre jár, az megint más kérdés, ameddig suliztam én sem dolgoztam, szüleim támogattak szerencsére mindenben. Én elsősorban arra gondoltam most itt, amikor már iskolával végzett, teljes állásban dolgozó fiatalok laknak még otthon.

Szerintem ha az embernek jó a kapcsolata a szüleivel, akkor teljesen elfogadott, ha addig velük lakik, amíg nem tud saját lakáshoz jutni (akár hitelből is), vagy csak akkor költözik el, ha komoly kapcsolata van, és a párjával közös lakásba. Én biztosan nem költöznék el csak azért egy albérletbe vadidegenekkel, hogy elmondhassam, hogy külön lakom, de közben ugyanúgy alkalmazkodni kell másokhoz, akik nem családtagok, plusz többe is kerül. Aki tud albérlet mellet is félretenni, annak nagyon jó lehet, sajnos én nem keresek annyit, hogy ez kivitelezhető legyen.

Szerencsére a szüleimmel nagyon jó a kapcsolatom, nem kezelnek gyerekként, mióta munkám van. Bár jelenleg nincs párom, de amikor volt, bármikor feljöhetett hozzánk, itt is alhatott, meg én is nála, sosem volt ebből probléma.

Őszintén sajnálom, hogy nem mindenkinek jut ilyet szerető család :(

2018. jan. 29. 13:26
 25/35 anonim ***** válasza:
93%

Bevallom, 27 évesen itthon élek.

Néztem albérleteket, de 30-40 ezer a bérleti díj, plusz 20 a rezsi, az havi 60, a fizetésem 98.000 ft havonta. Maradna magamra 38.000 ftom. Miről beszélünk?

Anya egyedül él itthon, nem beteg, de még örül is neki, hogy vele lakom, mert nem őt várja mindig a házimunka, ha itthon vagyok, befizetem a csekkeket, iratok gyógyszert, elmegyek ide-oda, intézem az intézni való dolgokat, melyek más esetben az ő nyakába szakadnának. Plusz, adok le neki pénzt, főzök, mosogatok, mosok, stb... Nincs rajta vita, amelyikünk pont ráér, az csinálja meg a házimunkát.

Mindezek mellett van betétszámlám is, jövőre szeretnék kimenni külföldre munkát keresni, egyelőre arra gyűjtök. Itthon elég bizonytalanok sajnos a munkahelyek :(

2018. jan. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 anonim ***** válasza:
31%

Mert sajnos elég sokan otthon élnek és

- nem főz-mos-takarít

- nem ad a rezsibe

- nem vesz kaját


Mellesleg nem hiszem el, hogy valakinek 25-26 évesen már nincsen IGÉNYE az önállóságra - akár úgy is, hogy egy szobát bérel, de szülőktől külön.

2018. jan. 29. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 anonim ***** válasza:
39%
Ha valaki felnőtt, dolgozó ember létére otthon lakik és nem ad be a rezsibe meg nem segít a házimunkában, azt nyugodtan lehet élősködőnek nevezni. Lehetnek teljesen elfogadható okok, amiért valaki sokáig otthon lakik, de például a lakásra gyűjtögetést a végtelenségig nem tartom annak. 28 vagyok, el nem tudom képzelni, hogy normális párkapcsolatot tudnék fenntartani úgy, hogy közben anyámék egy szobával arrébb laknak. 19 éves korom óta vagyok teljesen önellátó, azt nem mondom, hogy mindenkinek muszáj ilyen korán, de nekem ha lesz gyerekem, akkor egyetemre biztos hogy vagy külföldre vagy másik városba küldöm, nagyon egészségtelen szülőkkel sokáig együtt lakni. Egyébként nem is túl nehéz az önállósodás. A baráti társaságom tagjai, magamat is beleértve, csupa melós meg alsó középosztálybeli családból származnak, mindenki koleszos volt, mert egy albérletet nem tudott volna kifizetni, senki nem kapott nagyobb támogatást az önálló élete megkezdéséhez, mégsem él senki a szüleivel.
2018. jan. 29. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 anonim ***** válasza:
66%

Szerintem az otthon lako, dolgozo, rezsibe beszallo szuleit is segito, haztartasban szervesen (ertsd ha van ket szulo es az egy felnott gyerek, akkor ra is ugyanakkora resz jut mint a ket felnottre haztartasi munkaban), akkor senki nem mondja, hogy eloskodo vagy eltartott. Persze ha a szuleivel nem neszeli meg, hogy ennek mi is a celja (azaz penztgyujt), es nincs idotartamhoz kotve pl. max amig nem lesz tarsam vagy nem lesz x millam vagy x evig, de utana lepek, akkor azert a potyaleses meg bejon a kepbe. Hiszen aki otthon sporolok MAGAMNAK (NEM nekunk az egesz csaladomnak...akkor valahol megiscsak eloskodo:-)).

Egyebkent veled nincs baj ahgy leirod, de ha 30-35 lennel mar lehet mast irnek.

En mellesleg csak olyanokat ismerek, akik a 40.000-es rezsibe otezerrel szalltak be, anyu/apu fizette a telot es heti egyszer mosogatott vagy meg akkor se, de egesz nap o hasznalta a szamitogepet.

Eloskodonek es eltartottnak nem a dolgozo otthon lako felnottet, hanem munkatol/eletkortol fuggetlenul azt szoktak tartani, aki szandekosan kihasznalja a szuleit. Remelem erted es jol. Szerintem egy szulo azert ha 18-25 evig otthon lako gyereketol vegre kicsit magvalhat akkor vegre elhet ugy par evig, mint fiatal koraban a parkapcsolata elejen. Aztan ugyis jonnek az unokak es az egeszsegugyi problemak. Peldaul gondoltal arra, hogy a szuleid mikor grasszalhatnak ujra puceran a lakasban este vagy donthetik le egymast a konyhapulton? Vagy rughatnak be szabadon szemtanuk nelkul? :-) ((na ugye onzo vagy es eszedbe se jutott:-D)

2018. jan. 29. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 anonim ***** válasza:
91%

Én 30 elmúltam, de a szüleimmel élek, családi házban. Nem régen költöztem vissza, mert véget ért a kapcsolatom.


Ez egy kisváros, nem tudnék lakást bérelni (nincsenek panelek), egy egész házat bérelni pedig egyedül magamnak nem fogok.


Van teljes állásban munkám, szóval magamnak fizetek mindent, fizetem apám hitelét is, és ami a legfontosabb, szeretem a szüleimet és viszont. Ezeken kívül tudok nekik segíteni, mert már idősek; gyógyszert íratni, kiváltani, bevásárolni...


Nyilván ha lenne kapcsolatom, akkor elköltöznék, hitelt is felvennék, de így nem látom értelmét.


Egyik ismerősöm összeköltözik a barátjával, mert a barátja örökölt egy házat, a lány nem is dolgozik, de nem otthon fog lakni, hanem beköltözik a pasija házába, az jobb?


Másik ismerősöm odaköltözött a pasija szüleihez, és ő sem dolgozik, mert nem talál munkát. Egyet én ajánlottam neki; de az nem tetszett neki, mert az csak eladói munka volt.


Azt a pénzt, amit albérletre dobnék ki, félreteszem-utazgatok, veszek magamnak dolgokat, ha nekem ez így jó, nem értem mi ezzel a gond. :)

2018. jan. 29. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 anonim ***** válasza:
71%
Engem inkább az érdekel, hogy másokat miért érdekel más anyagi, lakhatási helyzete?
2018. jan. 29. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!