Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mit tudnak csinálni, ha a...

Mit tudnak csinálni, ha a protonpumpa-gátló hatására jelentősen rosszabbodik a reflux?

Figyelt kérdés

Megemelik a dózist? Ha igen, az veszélyes? Állítólag veszélyes gyógyszer (bár sohasem volt mellékhatása nálam, csak nem is használt sohasem, két másik alapbetegségemet mondjuk ronthatja).

Vagy adnak mellé másfajta gyógyszert is, ami szintén a szervezetet kevesebb gyomorsav termelésére kényszeríti, csak másképpen?


Megyek vissza az orvoshoz, csak magánban is várni kell erre 1 hónapot.


Egyébként miért növeli a gyógyszer a csonttörések esélyét? Mit csinál? Rontja a csontsűrűséget? Ezt mi által?


2022. jún. 19. 11:33
1 2 3 4 5 6 7 8
 1/72 anonim ***** válasza:
100%
Igen, röviden: gátolja a Ca-felszívódást
2022. jún. 19. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/72 A kérdező kommentje:

Nekem abból túl sok van a véremben, jártam már miatta endokrinológusnál, 24 órán átgyűjtöttem a vizeletemet, néztek parathormont. Egyelőre úgy néz ki, a vesém nem ürít elegendő kalciumot.


Akkor ezzel nem hinném, hogy nálam gond lesz. De legalább ezek szerint fogyaszthatok tejterméket, amíg tart a gyógyszer. :D Néha hiányzott...


Egyébként köszönöm a választ, erre voltam kíváncsi. :)


A többiben is tudsz kérlek segíteni?

2022. jún. 19. 11:44
 3/72 anonim ***** válasza:
72%

A gyógyszer csak elfedi a tüneteket (ha egyáltalán van pozitív hatása), de a problémán nem segít. Viszont igen sok mellékhatása van, ami többet árt, mint amennyit a gyógyszer esetleg használna.

A gond nem s sok gyomorsav (márcsak azért sem, mert a savlekötö azt eredményezi, hogy a szervezet még többet termel, mert hiánya lesz), hanem az, hogy a gyomorszáj nem zár rendesen.

A refluxra egyetlen "gyógymód" van, odafigyelsz (étkezési napló, amibe mindent beleírsz, akár az egy korty sört vagy egy szem cukrot vagy bármit), és kizárod, amitöl elöjött. Persze egy idö múlva alig lesz valami, amit ehetsz, de ha tünetmentes lettél pár hónapig, meg lehet próbálni egyenként (legalább 3-4 próbálkozás meg 2 hét) visszavinni a letiltott ételeket. Lesz, ami nem okoz már semmit, lesz, amitöl enyhébb tüneteid lesznek, meg lesz, amit jobb elkerülni.

Nekem ami egyértelmüen nagyon meggondolandó, az az alkoholos italok, a húsok bármilyen formában, tojás, és a nem friss ételek (esetleg második nap még nem nagy probléma, de harmadnap már garantáltan árt).

Illetve ami segít, a haslélegzés megtanulása (ez a gyomor alsó kimenetét lazítja, a fölsöt meg erösíti), illetve rendszeresen magnézium szedése.

2022. jún. 19. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/72 A kérdező kommentje:

Magnéziumot állandóan szedek. Mi az a haslégzés? Amikor a has emelkedik inkább, semmint a mellkas? Mert nálam ez van.



Az a baj, hogy már a hivatalos reflux diéta is olyan, hogy konkrétan erősen sérti a szociális együttélést, vitákat, feszültségeket, kiközösítést generál. A gyógyszer óta illetve bizonyos időszakokban minden, de minden okozhat tüneteket. Alapból nem ehetek semmit, ami rostos, vitaminokat tartalmaz (másik alapbetegségeim miatt meg az életemnél is fontosabb, hogy egyem ezeket).


Mi van, ha evés után 3 órával jelentkezik a reflux? Mi van, ha reggel 3 korty víztől? Mert nálam mindkettő rendszeres. Szóval szkeptikus vagyok, hogy egyáltalán mindig ételtől jelentkezne, mert szerintem nem.


A protonpumpa-gátló nem savlekötő, hanem blokkolja a szervezet savtermelését. Tehát a szervezet nem tud több savat termelni, ha akar, akkor sem.



NAGYON KÉRLEK, HOZZÁÉRTŐ VÁLASZOLJON!!!!

2022. jún. 19. 11:59
 5/72 anonim ***** válasza:
100%
Én nem az előző válaszoló vagyok, de ő írt is nem kevés hülyeséget. Ma már elsősorban nem a reflux diéta merev követésén van a hangsúly, hanem a panaszt provokáló ételek kerülésén, ehhez táplálkozási napló hasznos lehet. A víz esetében időbeli egybeesésről lehet szó. Amennyiben a jelenlegi PPI-ből szedett emelt dózis mellett is vannak panaszaid, másik PPI-re váltás, ill. egyéb gyógyszerrel történő kiegészítés jöhet szóba, de az emelt dózisú PPI mellett is fennálló panaszok mindenképpen további kivizsgálást igényelnek gasztroenterológus által. A PPI-k előnyei megfelelő alklamazásuk esetén jelentősen meghaladják kockázatukat.
2022. jún. 19. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/72 A kérdező kommentje:

Mégis mik a kockázatai? Nem a betegtájékoztató alapján, azok amúgy is (érthetően) biztonságra törekednek, ezért ráijeszthetnek mindenkire. Hanem a gyakorlatban, átlagban tapasztalhatóak?


Szabad vele rendszeresen sportolni? Mi várható? Sok más alapbetegségem is van, ezeket ronthatja?


Nekem nem élelmiszertől van tünetem az esetek felében legalább.

Vagyis étkezés után 3 órával, vagy REGGEL, FELKELÉS UTÁN!!!! mivel lenne időbeli egybeesés?

2022. jún. 19. 12:36
 7/72 A kérdező kommentje:

1 év után tényleg másfajta gyógyszerre váltanak a protonpumpa-gátlóról? Vagy hogyan működik ez?



Amúgy tipikus tünetforrás még, ha pl. akár 2 órával étkezés után bármit sportolok. Sohasem eszem magam tele, mindig épphogy jóllakom.

2022. jún. 19. 12:40
 8/72 anonim ***** válasza:
87%
Előbb-utóbb előszedik, hogy hátha pszichés eredetű a problémád. A legtöbben nagyon dicsérik a PPI gyógyszerüket és semmilyen mellékhatásról sem számolnak be.
2022. jún. 19. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/72 A kérdező kommentje:

Előszedték már, én hülyeségnek tartom....



Igen, nekem sincs amúgy semmi a tünetek fokozódásán kívül.

Nem megy rosszabbul a sport, nem alszom rosszabbul, nem lett még alacsonyabb az amúgy is alacsony vérnyomásom és pulzusom, rendszeres a mensim, nem hullik a hajam, nem változott az étvágyam, a súlyom, semmi nincs a gyógyszertől szerencsére eddig.


Csak a híre rossz, mint kb. a szteroidoknak is, hivatalosan is.

2022. jún. 19. 12:53
 10/72 anonim ***** válasza:
100%
Helicobacter Pylorit vizsgáltak már nálad?
2022. jún. 19. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!