Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Egyáltalán nem komoly egy...

Egyáltalán nem komoly egy szociális fóbia?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Körülbelül egy éve küzdök szociális fóbiával, és fél éve döntöttem úgy, hogy szeretném, ha meghallgatna egy pszichológus.

A szüleim nagyon ellenezték ezt, mert szerintük nincs szükségem rá, csak vegyek erőt magamon, és gyógyuljak meg.

Én viszont minden áron elszerettem volna jutni egy pszichológushoz, ezért úgy gondoltam, hogyha elmondom a szüleimnek, hogy mit érzek, akkor talán ők is belátják, hogy szükségem van rá.

Ezt többször is megcsináltam, mert az első pár alkalommal nem foglalkoztak vele.



Az unszolásom hatására múlthéten felkerestünk egy pszichológust, aki megállapította, hogy szociális szorongásom van, meg pár apró dolog mellette, amik annyira kicsik, hogy nem kell velük foglalkozni.


Viszont édesanyám ma a fejemhez vágta, hogy csak sajnáltatom magam,valójában semmi bajom nincsen. Meg, hogy mindenkinek elmondtam ezt. Ami igaz (bár egyáltalán nem mindenkinek, csak a négy barátomnak), elmondtam pár barátomnak, de csak azért, mert sokszor előfordult, hogy elhívtak valahova viszont én lemondtam (egyértelmű okokból kifolyólag), amit ők az elején minden szó nélkül elfogadtak, viszont egy idő után azt hitték, hogy haragszom rájuk vagy nem is tudom, és kérdőre vontak.


Bennem az elejétől fogva kétségek voltak a pszichológussal kapcsolatban, mert nem szerettem volna beégni. Féltem, hogy az eredmény szerint egészséges vagyok, és, csak szimplán tinikori hiszti az egész. Ezt mondtam neki is még mielőtt elmentünk pszichológushoz.


Nagyon rosszul esett amit mondott, hiszen pont azt szerettem volna/szeretném elkerülni, hogy sajnáltassam magam. Amúgy is bennem volt a félelem attól, hogy rossz ember vagyok, ez az egész hatására viszont még jobban felerősödött ez az érzés.


Tényleg csak sajnáltatom magam?


Előre is köszönöm a válaszokat.

L.


u.i: elnézést kérek az esetleges helyesírási hibákért, vagy ha valamit kicsit érthetetlenül írtam le, csak kicsit szét vagyok esve.



2020. jún. 16. 23:05
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is ugyanez a gondom,csak nekem fordítva van,a szüleim akarnak elvinni régóta pszichológushoz,de én nem szeretném.


Ez nem sajnáltatás,sőt jól teszed ezt,mert ha még az elején nem kezdtek el vele foglalkozni,akkor sokkal rosszabb is lehet,ezt a saját hibámból tanulva mondom.

De a pszichológus sem fogja azt mondani hogy sajnaltatod magad,sőt örülni fog hogy mész.

Nem tudom mennyi idős lehetsz,gondolom iskolás vagy,ilyen idős korban még mondjak is hogy ha csak beszélgetni akarunk akkor is nyugodtan menjünk a pszichológushoz akár 1 akár több alkalomra.

Emiatt egyáltalán ne aggódj,majd a szüleid is biztos megértik,de a legfontosabb szerintem az hogy ezeket a gatlasokat le tudd küzdeni.

17/l

2020. jún. 16. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

De, komoly, és sajnos a nyitottabb, extrovertált emberek sokszor egyáltalán nem is értik meg, miért vagy ilyen.

Én 24 leszek, és a mai napig ezzel küzdök. Jelen van, ha a tömegközlekedésen közel kell állnom valakihez, ha fel kell hívnom valakit vagy fel kell vennem a csörgő telefont, ha ismeretlenekkel vagyok körülvéve. És gyakran sajnos a barátaimnál is.. sokszor megkérdezem, merre mennek, és ha ők azt mondják x irányba, akkor de kár, én pont y-ba. És még sorolhatnám. Nem olyan rossz már, mint tizenévesen volt, de továbbra is megnehezíti az életemet. Nem tudom hány éves vagy, az írásod alapján 15-18 közé saccollak. Annyit tudok mondani biztatásként, hogy idővel jobb lesz. Nem mondom, hogy teljesen elmúlik, mert anyukámnak még most is fennáll ez a probléma 51 évesen, de hozzám képest elenyészően. Mesélte, hogy ő is ilyen volt, és az idők során változott. Én is érzem magamon, hogy változtam, és ezt főként úgy értem el, hogy a komfort zónámon kívülre kényszerítettem magamat rendszeresen, két ilyen zóna elhagyás között pedig pihenővel, hogy ne legyek egy szétcsúszott lelki roncs. De hidd el, tényleg segít, ha kicsit néha - kezdetben rövidebb időre, majd idővel egyre hosszabbra - te is elhagyod a kényelmes, biztonságot jelentő zónát. Társas kapcsolatokat muszáj kialakítani a mai világban sajnos. De az évek alatt úgyis változol te is, a környezeted is, szóval kevésbé lesz vészes, csak nem szabad belesüppedni ebbe az állapotba, mert még jobban megnehezíti a dolgodat.

Remélem, találtál valami hasznosat az írásomban, ha kicsit katyvasz lett, bocsi, fáradtan írtam :)

2020. jún. 16. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Elég komoly dolog, nem szabad félválról venni,de túlspilázni sem, mondjuk kigyógyulni sose fogsz maximum eltudod rejteni/erőltetni tudod a dolgot és annyi.


Ha anyukád szerint csak sajnáltatod magad annak ellenére hogy te már TUDOD hogy bajod van, akkor anyukád (bocs hogy ezt mondom) borzasztó tudatlan, és bizony iszonyat érzéketlen is.

2020. jún. 16. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 áfonyamálna123 ***** válasza:
100%

nem kell ahhoz betegnek lenni, hogy az ember elbeszélgessen egy pszichológussal, sőt állítom mindenkinek! jót tenne ha rendszeresen járna.

a szociális szorongás pedig egyáltalán nem “csak tinihiszti” és minél hamarabb segítséget kapsz annál jobb.

az hogy a barátaidnak elmondtad a te dolgod, szerintem jobb is, ha tudják, mert így nem gondolják, hogy velük van a baj. de ez egyébként mindenkinek a magánügye, hogy kivel ossza meg a lelki dolgait és kivel nem.

az, hogy anyukád a fejedhez vág ezzel kapcsolatban dolgokat az az ő tudatlanságából adódik, nem veled van a baj. de ha mész legközelebb a pszichológushoz egyébként ezt is megbeszélheted vele, jobb tanácsot fog tudni adni, mint mi idegenek az interneten.

2020. jún. 17. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


Kedves 4/4, sajnos többet nem megyek pszichológushoz.

Az az egy alkalom volt csak, rá három napra (vagyis tegnap) hívtak fel az eredménnyel. Az orvos mondta, hogy majd szeptemberben mehetek terápiára, ha szeretnék. A szavaiból úgy jött le, hogy többet nem fogunk konzultálni/beszélgetni.

2020. jún. 17. 11:08
 6/12 A kérdező kommentje:
Egyébként 15/L, csak a kérdés kiírásakor nem voltam biztos benne, hogy lényeges-e a korom
2020. jún. 17. 11:12
 7/12 anonim ***** válasza:
75%
Ez nem súlyos de komoly dolog. Keresd fel az iskolapszichologust, ő tud ajánlani terapeutát tb alapon. Szerencsére időben vagy és jelentősen csökkenhet (pl nekem most 22 évesen már csak havi 2-3 alkalommal jön elő és akkor is realizálom h ez történik és elmúlik.) sok sikert
2020. jún. 17. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
78%
Nekem kiderült, hogy többféle szorongásom van, magam sem tudtam, csak azt éreztem, hogy valami nincs rendben, ismerősök, rokonok szerint csak túlérzékeny vagyok. Nem voltam messze az öngyilkosságtól, majdhogynem ideg összeroppanást kaptam, mire felkerestek nekem egy pszichológust, aki szerint mentális eredetű a bajom. Most megyek nemsokára pszichiáterhez, de rettegek. Én 15 éven át küzdöttem, mire majdnem feladtam, az utolsó pillanatban kaptam segítséget, mert senki nem tudta mi ez, vagy csak nem foglalkoztak vele, nem vették komolyan, még magam sem tudtam, csak egyszerűen mindent valami szörnyű dolognak fogtam fel az életben, úgy éreztem nem tatozom sehova, rossz helyre születtem, rossz bolygóra, mindentől féltem, ha meg tényleg okom volt az izgulásra, egyenesen pánikrohamot kaptam.
2020. jún. 18. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Szóval csak azt mondom, hogy vegyétek komolyan, menj dokihoz, mert így nem lehet élni, tapasztalat.
2020. jún. 18. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
87%

Szorongatni nem jó érzés, te is tudod. Jó hogy elkezdtél foglalkozni ezzel, és folytasd is.

Elég rossz, hogy anyukád így áll hozzád. Ez szerintem ronthat a helyzeteden. Beszélni kéne vele.

2020. jún. 19. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!