Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Téveszme vagy kényszergondolat?

Téveszme vagy kényszergondolat?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy az téveszme vagy kényszergondolat, ha vannak vissza visszatérő gondolatok, amik szorongást okoznak? S pl ezek olyanok, ha valami olyan filmet lát az ember, akkor elgondolkodik, hogy mi van, ha a mi világunk is ilyen? S akár ezt kicsit tovább torzitva is...

Vagy olvas valamilyen súlyos mentális betegség tünetéről, s napokig tud rajta gondolkodni, hogy mi van, ha vagy mi lesz ha, ilyen lesz.

S ezek a gondolatok vagy ezeknek a témái akár naponta is sokszor változnak.

Kicsit olyan ez, mint amikor az ember nagyon meg akarná győzni magát arról, hogy elmebeteg...



2020. júl. 29. 12:33
1 2 3
 1/21 Manoka8528 ***** válasza:

Szia!

Én magamról annyit tudok,hogy pánikbeteg vagyok lassan 18 éve.Sosem szedtem rá semmit sem mert ez a fajta "betegség" én úgy gondolom hasonló,mint a dohányzás.Fejben dől el.De!Fiatal koromban imádtam a horror filmeket,éjjel nappal,amikor rám jött,szinte semmi hatást nem váltott ki belőlem.Mára ez egy kicsit megváltozott.És nem csak a horrorokkal kapcsolatban.Vannak filmet amik elindítanak bennem olyan gondolatokat,hogy inkább kikapcsolom amit nézek és nem azért mert nem tetszik hanem mert el kezdek agyalni rajta.Ilyenkor rám jön egy kis szorongás és egyszerűen nem bírom tovább nézni.Nem gondolom,hogy lenne bármi bajom is.Aztán ki tudja,lehet a pánikbetegség miatt van ez de akkora nagy figyelmet nem áldoztam erre.Másképp látom már a világot mint tizenévesen és ezzel nincs is baj hiszen ez a normális.Lehet csak vizuálisabb vagy mint voltál.Nem hiszem,hogy ennek a skizofréniához vagy bármiféle mentális betegséghez köze lenne.

2020. júl. 29. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 TR75 ***** válasza:
100%

Ez kényszergondolat. Ha az.

Téveszméről akkor van szó, ha meggyőződésesen hiszel valamiben, ami nem igaz.

Ha csak elgondolkodsz azon, hogy hátha a világunk olyan, mint a Mátrixban, akkor az egyszerűen csak gondolkodás. Ha sokszor, tolakodóan, annak ellenére, hogy nem akarod, de mégis eszedbe jut, hogy hátha Mátrixban élünk, és ez felzaklat vagy idegesít vagy lehangol vagy feldob, akkor kényszergondolat. Ha azt gondolod, hogy a világ kétségtelenül egy Mátrix, ez az igazság, és nincs, ami ebben a meggyőződésedben megingatna, akkor téveszme.

2020. júl. 29. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

Ha ilyen állapotban vagy akkor nem menj bele ezekbe a gondolatokba. Keress olyanokat amiken könnyebb gondolkodni és nem stresszelsz be tőle.

Ha sikerül egy egyszerűbb kérdést megválaszolnod magadnak attól jobban leszel és akkor már mehetnek a nehezebbek is.

Ne akard rögtön a nehezekkel kezdeni.

2020. júl. 29. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


TR75 Külön szeretném megköszönni, nagyon nagyon sokat segített a válaszod!

2020. júl. 29. 13:05
 5/21 A kérdező kommentje:
S kényszerből lehet téveszme? Vagy teljesen más állapot?
2020. júl. 29. 14:04
 6/21 TR75 ***** válasza:
Hát azt nem tudom. Szerintem elvileg lehet, stressz miatt, vagy ha van egyéb mentális/pszichés dolog is a képben.
2020. júl. 29. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

Gyakorlatilag akkor minden gondolat lehet kényszergondolat is, a lényege, hogy az ember tisztában van azzal, hogy az a gondolat nem reális...

Akármi lehet a tárgya...

2020. júl. 29. 14:15
 8/21 TR75 ***** válasza:
Végül is lehet, de a lényege az, hogy zavaró a dolog.
2020. júl. 29. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

Van egy Jim Carrey film, ahol az a lényege, hogy a srácnak egy megrendezett élete van, amit filmre vettek.

Ezt a filmet régen láttam, de napokban eszembe jutott, és utána jött a gondolat, hogy mi van, ha az én életem is ilyen, s ez rögtön szorongást is váltott ki. Persze tisztában vagyok vele, hogy ez egy irgalmatlanul nagy baromság. De még is félek, hogy hogy a fenébe juthat ilyen az eszembe.

2020. júl. 29. 14:52
 10/21 anonim ***** válasza:

Nagyon egyszeruen, nagyon lesarkitva: ha megkerdojelezed, az kenyszergondolat.

Te pedig megkerdojelezed. Tehat kenyszergondolatod van. Ami a szorongas-panik legjobb barija. Nyugi! Nem vagy skizofren.

2020. júl. 29. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!