Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi értelme a pszichológusoknak?

Mi értelme a pszichológusoknak?

Figyelt kérdés

Úgy értve, valakinek tényleg segítenek? De ahhoz mennyire kell mentálisan bizonytalannak lenni?

Annyi a lényeg, hogy én eléggé cinikusan fogom fel az emberi létezést. Mióta az eszemet tudom, az emberiséget egy elhibázott konstrukciónak gondolom, a civilizáció olyan, mintha öltönyt erőltetnének egy gorillára: totál életellenes. A civilizáció csak arra jó, hogy kipusztítsa maga körül a növény és állatvilágot, olvassza a jeget, tönkretegye a korallzátonyokat, szanaszét szemetelje a bolygót, és még mérgezze is különféle anyagokkal, például radioaktívval... Stb, stb, ezt most nem akarom jobban kifejteni, mert órákig tudnám írni, de a lényeg, hogy emiatt a világlátásom miatt egyik barátomtól kaptam karácsonyra két órát egy pszichológusnál. Magamtól sosem mentem volna el, de a barátom miatt elmentem... Hát, az alatt a két óra alatt semmi érdemleges dolog nem történt, mégis 16.000 forintjába fájt a havernak, legalább nem az én pénzem bánta. Se füle, se farka nem volt annak, amit a pszichológus mondott. Bele se akart állni a témákba, amiket előhoztam neki, csak terelte a dolgot. Jött itt a pozitív világszemlélettel, meg mindenféle olyan dologgal, amiket én kb tinédzser koromban már végig rágtam magamban, megemésztettem, és tovább léptem. Nem tudtunk egy épkézláb vitát elindítani, mert arra azt mondta a doki, hogy ez az én "belső vívódásom forrása", és ezt megszüntetni kell, nem szítani. Állítólag pedig ő egy jó pszichológus (ennyiért legyen is az), de komolyan, ennyire tellik tőle? Tereljem a gondolataimat? Nézzem pozitív szemmel a bolygópusztítást, és akkor megnyugszik a lélek? Ha vidáman pusztítjuk a bolygót, az attól jobb? Mert elmehetek én jótékonykodni, meg minden... Ezt is tanácsolta: tegyek sok jót. És azzal mire megyek? Ha én összeszedem a szemetet a városban, attól megszűnik a Dél-Koreai uránszennyezés? Vagy visszafagy a jegesmedvék jégszigete? Vagy mi ennek a létalapja? Nem lesz attól jobb hely a világ, ha az ember fejét megpróbálja telebeszélni egy pszichológus. Akinek van egy határozott elgondolása az életről, azt pedig nem fogja megváltoztatni senki. Ha én kéknek látom az eget, akkor nem fogom pirosnak gondolni, még akkor se, ha ezer mesterdiplomás ember rágja a fülemet azzal, hogy az márpedig piros. Ha én kéknek látom, akkor az kék, és az is marad, mindörökre. A beszélgetés végén akart gyógyszert kiírni, ami elvileg ellazít, hát én nem kértem belőle. Mondjuk, én nem is kértem eleve se a beszélgetést. Csak a haver miatt mentem el, de legalább most már azt is tudom, hogy magam vagyok, segítségre eddig sem számíthattam, és ezután sem fogok. A saját fejemben kell elrendeznem a dolgokat, és továbbra is, cinikus, fanyar humorral leélni ezt a bődületes civilizált életet.

Volt már olyan ember, akin tényleg tudott segíteni egy pszichológus?



2022. dec. 31. 17:17
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
57%

Ha jo a pszichologus, nem fog vitaba szallni veled, hanem teged probal megerteni. Egy latvanyos pelda: en a covid kapcsan voltam eleg szkeptikus, elsosorban az ossze-vissza erkezo informaciok miatt, a borzaszto kommunikacio miatt. A pszichologusnak ezt felhoztam, hozzateve, hogy nem tudom, o mikent velekdik errol. O egy szot sem szolt, hanem engem kerdezett, hogy hogy elem at ezeket, milyen erzeseim vannak, stb Kesobb tudtam meg, hogy o az enyemmel szoges ellentetben allo velemenyt kepviselt.


Nekem is segitett. A pszichologus nem baratot helyettesit, hanem objektiven szemlel teged. Az utobbi idoben folyamatosan sulykoljak nekem, hogy vegyek at egy magas poziciot. Ezert nekem olyan emberre van szuksegem, aki kivulrol lat, nem sulykolja ezeket, es kepes mindket oldalt megbeszelni velem. Nem o fog donteni helyettem, de nekem sokat segit, hogy o partatlan marad.


Meg ket dolog, amiert nem barat: erzekeny temakat is feszeget (a baratok nem teszik ezt); az egyik krizisem feldolgozasahoz honapok kellettek - a barataim ket honap utan kerdeztek, hogy miert rugozok meg ezen; a pszichologus meghallgatott; sot, amikor nem beszeltem rola, kerdezett. Igy nekem volt egy biztos hely, ahol a felelmeim elmondhattam.


Egyetertek az elozo hozzaszoloval: kello nyitottsag szukseges. Bennem megvolt es megvan a kivancsisag, es tudom, hogy honnan hova jutottam el vele.

2022. dec. 31. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:
9-es, te teljes mértékben félreértelmezted a dolgokat... írtam én egy szóval is, hogy nem vagyok bűnrészes? Éllenkezőleg! Ez az egyik legfőbb problémám! Egy vagyok ezzel a világpusztító mocsok emberiséggel! Bűnrészes vagyok! De mire erre rájöttem, már letermeltem 9 tonna szemetet. Mert ugye senki nem úgy születik, hogy szelektíven gyűjt. Nem az a fajta ember vagyok, aki mindenért másokat hibáztat. Én mindenkit hibáztatok, magammal együtt. És igen, volt, hogy kimentem a határba összeszedni 9 zsák szemetet. Fél év eltelt, és azóta még 18 zsáknyit szórtak oda ki... lokálisan cselekedtem. És sz@rra se mentem vele... És kérlek, a jövőben ne nézz le ilyen "sablonokból kiindulunk" módon. Az egész életem arról szól, hogy próbálom józan ésszel felfogni azt a káoszt, ami körülvesz. Magamtól. Így semmi szükségem kiomtatásra, mert magamat már rég kioktattam, mikor odáig jutottam fejben.
2022. dec. 31. 18:35
 13/23 A kérdező kommentje:
Ja és még valami, 9-es... Ha te csőlátásnak degradálod azt a tényt, hogy az emberiség leírtja a bolygót, akkor vagy valami eszeveszett álomvilágban élsz, vagy tereled az igazságot, vagy egyszerűen nem vagy tisztában a dolgokkal. Csak egyetlen tény az emberiség vaskos sötét kartonjára firkantva: az őskorhoz képest a szárazföldi, szabadon élő emlősök 90%-a már kihalt!!! Akár elhiszed, akár nem, keress utána. Ma az emlősök nagy része háztáji. Háziállatok, és kiírtásra szánt haszonállatok. Akkor mond rám, hogy csőlátású vagyok, ha ez számodra így teljesen rendben van.
2022. dec. 31. 18:41
 14/23 anonim ***** válasza:
58%

Te nem sokáig jutottál fejben, mert amin nem tudsz változtatni, azt el kell fogadni, nem pedig rugózni rajta.

Vagyis lehet, persze, csak mivel van előrébb a világ, ha te ezen szenvedsz?

2022. dec. 31. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:
14-es, talán annyival lesz előrébb, hogy pár emberben is bűntudatot ébresztek. És talán a legközelebbi műanyag zacskót nem kéri majd el a tesco-ból, hanem szépen fonott kosarat visz magával bolba. Ha ennyit elérek, már többet tettem azzal, mintha vidám arccal hirdettem volna az emberiség csodás létezését.
2022. dec. 31. 18:47
 16/23 anonim ***** válasza:
48%

Érdekes... Ha miattad 4-5 ember nem használ műanyag zacskót, az eredmény, de mégis hülyeségnek tartod, hogy te magad cselekedj pl szemétszedéssel.

Most vagy egyik sem számít igazán vagy mindkettő számít...

Ráadásul nehezebb emberekben bűntudatot keltve változást elérni, mint cselekedni, szóval ez a szemlélet nem megfelelő.

2022. dec. 31. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
57%

9-es vagyok


Hűha, micsoda pálfordulás... Jól írja a 16-os.


Hát eddig te voltál "minek szedjek szemetet" mert hát a jégtáblák így is elolvadnak, 2 sorral feljebb meg már a fonott kosárkádról irkálsz. Erre nem hogy egy pszichológus, de még egy átlagember is nyelv egy jó nagyot, hogy hogyan sikerült ezt a csodás okfejtést összekapcsolnod a kérdésedben leírtakkal 😀

2022. dec. 31. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:

17-es, te csak kötöszködni akarsz. Nem látod az egész mögött, mi van? Pontosan jól jellemzi ez az egész ezt elkeseredettséget, ami az egédz problémát jellemzi. Kűzdünk az ellen, ami ellen lehetetlen. A lelkiismeretünket próbáljuk nyugtatni azzal, hogy feleslegesnek hitt kis hülyeségeket nagyítunk fel. De az ember belül úgyis tudja, hogy kevés. Nevezhetjük ellentmondásnak, de végső próbálkozásnak is. Nem tudom, ki írta itt, hogy ezek "tinédzserkori gondolatok". De akkor ez hogy van? Tinédzserkorban rájön valaki, hogy bolygópusztító az emberiség, utána meg mégis elfelejti?

Lényeg ami lényeg, én tényleg senkivel nem akarok kötözködni... Csak arra akarok kilyukadni, hogy egy pszichológus, vagy egy pszichiáter nem feltétlenül tudja megoldani a problémát. Maximum lefedni egy csillivilli takaróval. Akinek ez megfelel, az takarozzón be nyugodtan.

2022. dec. 31. 19:39
 19/23 anonim ***** válasza:
47%
A pszichológus dolga rajtad segíteni, nem a világon, szóval igen, csikivili takaróval fedi le, mert ez így van jól.
2022. dec. 31. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
57%

18


Ne haragudj hogy ezt írom, de olyan baromságokat hordasz össze, mint ide a Hold. Ez nem kötözködés, ez tény.


Azon túl, hogy fogalmad sincs mi a különbség egy pszichológus és ez pszichiáter között, még arról sincs fogalmad, miről szól egy pszichoterápia. Nem, rohadtul nem a vitáról és nem is arról, hogy ő téged meggyőzzön bármiről is vagy éppen "csillivilli" takaróval lefedjen bármit is.


Ezért írtam már korábban is, hogy okosnak hiszed magad, de közben olyan csőlátásod van és olyan baromságokat hordasz össze, hogy az parádé!


Egy pszichológusnak az a dolga, hogy nyisson a csőlátásodon és más perspektívát adjon neked a világra, nem pedig az, hogy megoldja a világ problémáit. Rengetegen halnak meg minden évben szívinfarktusban, ezt sem fogja tudni megoldani, sőt, rákos kisgyermekeken sem fog tudni segíteni. De nem is ez a dolga. Ennek ellenére, ha te azt gondolod hogy "hát akkor hiába minden", akkor totál értelmetlen volt édesanyádnak megszülnie, felnevelnie, mert "minek, úgyis meghalunk". Kb. ilyen szintű érvelésed van.

2022. dec. 31. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!