Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi értelme a pszichológusoknak?

Mi értelme a pszichológusoknak?

Figyelt kérdés

Úgy értve, valakinek tényleg segítenek? De ahhoz mennyire kell mentálisan bizonytalannak lenni?

Annyi a lényeg, hogy én eléggé cinikusan fogom fel az emberi létezést. Mióta az eszemet tudom, az emberiséget egy elhibázott konstrukciónak gondolom, a civilizáció olyan, mintha öltönyt erőltetnének egy gorillára: totál életellenes. A civilizáció csak arra jó, hogy kipusztítsa maga körül a növény és állatvilágot, olvassza a jeget, tönkretegye a korallzátonyokat, szanaszét szemetelje a bolygót, és még mérgezze is különféle anyagokkal, például radioaktívval... Stb, stb, ezt most nem akarom jobban kifejteni, mert órákig tudnám írni, de a lényeg, hogy emiatt a világlátásom miatt egyik barátomtól kaptam karácsonyra két órát egy pszichológusnál. Magamtól sosem mentem volna el, de a barátom miatt elmentem... Hát, az alatt a két óra alatt semmi érdemleges dolog nem történt, mégis 16.000 forintjába fájt a havernak, legalább nem az én pénzem bánta. Se füle, se farka nem volt annak, amit a pszichológus mondott. Bele se akart állni a témákba, amiket előhoztam neki, csak terelte a dolgot. Jött itt a pozitív világszemlélettel, meg mindenféle olyan dologgal, amiket én kb tinédzser koromban már végig rágtam magamban, megemésztettem, és tovább léptem. Nem tudtunk egy épkézláb vitát elindítani, mert arra azt mondta a doki, hogy ez az én "belső vívódásom forrása", és ezt megszüntetni kell, nem szítani. Állítólag pedig ő egy jó pszichológus (ennyiért legyen is az), de komolyan, ennyire tellik tőle? Tereljem a gondolataimat? Nézzem pozitív szemmel a bolygópusztítást, és akkor megnyugszik a lélek? Ha vidáman pusztítjuk a bolygót, az attól jobb? Mert elmehetek én jótékonykodni, meg minden... Ezt is tanácsolta: tegyek sok jót. És azzal mire megyek? Ha én összeszedem a szemetet a városban, attól megszűnik a Dél-Koreai uránszennyezés? Vagy visszafagy a jegesmedvék jégszigete? Vagy mi ennek a létalapja? Nem lesz attól jobb hely a világ, ha az ember fejét megpróbálja telebeszélni egy pszichológus. Akinek van egy határozott elgondolása az életről, azt pedig nem fogja megváltoztatni senki. Ha én kéknek látom az eget, akkor nem fogom pirosnak gondolni, még akkor se, ha ezer mesterdiplomás ember rágja a fülemet azzal, hogy az márpedig piros. Ha én kéknek látom, akkor az kék, és az is marad, mindörökre. A beszélgetés végén akart gyógyszert kiírni, ami elvileg ellazít, hát én nem kértem belőle. Mondjuk, én nem is kértem eleve se a beszélgetést. Csak a haver miatt mentem el, de legalább most már azt is tudom, hogy magam vagyok, segítségre eddig sem számíthattam, és ezután sem fogok. A saját fejemben kell elrendeznem a dolgokat, és továbbra is, cinikus, fanyar humorral leélni ezt a bődületes civilizált életet.

Volt már olyan ember, akin tényleg tudott segíteni egy pszichológus?



2022. dec. 31. 17:17
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
29%
Pozitív világszemlélet kontra klímaszorongás.
2022. dec. 31. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:
0%

A többiek már jól leírták: a pszichológus nem tudja megváltoztatni a világot, és nem is azért van, hogy vitatkozzon veled. Legfeljebb a hozzáállásodat tudja egy "egészségesebb" mederbe terelni (mert nem, nem normális 0-24-ben azzal foglalkozni, hogy a világ szar, akkor is, ha az), de ahhoz a te együttműködésed is kell.

"Volt már olyan ember, akin tényleg tudott segíteni egy pszichológus?"

Volt. De nálad tényleg marha nagy problémák lehetnek, ha már azt sem sikerül felfognod, hogy nem mindenki olyan, mint te, és esetleg más problémával is mennek oda. Illetve vannak, akik hajlandók tenni annak érdekében, hogy jobban érezzék magukat akkor is, ha a világot sötétnek és elkeserítőnek látják, vagy ha éppen mindentől szoronganak. Vannak, akiknek ehhez pszichológus kell, másoknak meg nem. Te viszont meg vagy róla győződve, hogy a te szemléleted a helyes, és mindenkinek végig kellene szenvednie az életét azért, mert vannak rossz dolgok a világon. Persze, hogy vannak. Háborúk, klímaválság, éhezés, szegénység... Mi a jó büdös francot tudok én tenni ezek ellen szerinted? Nem, nem kérem el a műanyag zacskót, sőt szelektíven gyűjtöm a szemetet, lényegében mindennel spórolok, tömegközlekedek vagy sétálok, a legjobb meggyőződésem szerint szavazok minden választáson, ha tehetem, adakozok... Nem változott meg egyik probléma sem. Előrébb leszek szerinted, ha csak ezzel foglalkozok? Vitatkozhatok én az afrikai gyerekek éhezéséről, meg felhívhatom az ismerőseim figyelmét, hogy adakozzanak ők is, de szerinted komolyan csak ezzel kéne lefoglalnom magam? Ne értékeljem azokat a dolgokat, amik amúgy jók ezen a világon?

Megsúgom: nem normális a hozzáállásod. Ameddig ezt nem látod be, és nem is vagy hajlandó dolgozni rajta, addig a pszichológus sem nagyon tud mit kezdeni veled, mert nem varázsló. Mondjuk a te esetedben nem is lehet pszichológusról szó a gyógyszeres megjegyzésed alapján, úgyhogy tök mindegy. Gratulálok, sikerült kamu kérdéssel zárnod az évet, igazán büszke lehetsz magadra...

2023. jan. 1. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem nem baj, ha ezen agyalsz, csak eltévesztetted a házszámot, mert ezen nem a pszichológus fog tudni segíteni. Illetve a szorongásodon talán valamennyit igen, ami eléggé OCD-gyanús, de nem fog veled vitatkozni, mert nem ez a munkája. Az ocd meg amúgy is kb gyógyíthatatlan. Ha viszont vitatkozni szeretnél, biztos hogy fogsz találni pszichológusnál olcsóbban egy amúgy alulfizetett filozófust, aki akár óránként 5-8 ezerért is boldogan elvitatkozgat veled.

Viszont hogyha tényleg tenni szeretnél a környezetszennyezés ellen, akkor keress ilyen szervezetet, munkahelyet, akik ezzel foglalkoznak. Pl van az óceantisztítasos projekt, pontos nevüket nem tudom, Rotterdamban vannak, és mindig keresnek munkatársat. De nyilván számos ilyen szervezet van, ahol a frusztrációdat hasznos energiává tudnád konvertálni.

2023. jan. 1. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!