Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kreatív agyú ADHD-s ként...

Kreatív agyú ADHD-s ként (figyelemzavar) a gyógyszerek használnak? Vagy a kreativitást feláldozzák a figyelem oltárán?

Figyelt kérdés
Mióta az eszemet tudom, a saját világomban létezem. A külső világ csak egy afféle háttérzaj, egy atmoszféra a saját belső világom mögé. Az iskolát, a munkámat is úgy végzem, hogy oda se figyelek rá. Iskolában majdnem megbuktam emiatt többször is. Hiába olvastam a tananyagot, hallgattam a tanárokat, egyszerűen nem fogott az agyam. Mintha feneketlen kútba önteném a vizet. Kénytelen voltam ezt elfogadni, cserébe hihetetlen alkotási energiáim vannak. A saját gondolatok, a saját világ mikor kiszivárog a fejemből, abból mindenféle alkotás születik. Zene, rajz, novellák, írások, stb. Ha elkezdenék szedni valami gyógyszert, ami rendbe szedné az agyamat, akkor megmaradhatna a kreativitás is? És új szintre lépnék, ahol a tökéletesen koncentráló agyam szövetségre lépne a kreatív energiáimmal, és így sokkal hatékonyabb és sikeresebb lennék mindenben? Vagy a kreativitásom és a saját világom onnantól háttérbe szorulna, és egy átlagos robot munkássá fásulnék, aki viszont legalább képes értelmezni a környezetét, és teljesíteni a feladatát? Ha valaki képes tapasztalatból beszélni, milyen volt gyógyszerezés előtt és után az élete, azt színesen meghallgatnám.

2023. júl. 19. 16:34
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

Szerintem menj pszichiatriara minimum kivizsgalas, nem raknak osztalyra ne felj. Semmi nem lesz, egy diagnosztika vagy 2 - 3 jol jonne. Az ADHD-nak magas a komorbiditasi aranya ami azt jelenti hogy nem csak ADHD-d van hanem egyeb mentalis betegseged is. Es nekem gyanum hogy nalad ez a helyzet, mert ez nagyon gyakori. Szorongasi zavarok, klinikai (major, unipolaris ezek ugyanazok csak mas nevvel) depresszio, OCD, bipolaris, borderline meg ilyenek. TB-re.


"Egyetlen dologra még tudnál válaszolni? Fizikailag mit érez akkor az ember, mikor egy ilyesmi gyógyszert bevesz? Mintha egy szétszórt kártyapakli hírtelen összerendeződne az ember fejében? Vagy valami lelkesedést ad, afféle érdeklődést egy dolog iránt? Vagy afféle szellemi kitartást, állóképességet?"


Persze. Gondolom a Ritalinra gondolsz, en csak azt szedtem, meg a venlafaxine-t de nem egyszerre. Viszont szedtem egyszerre Moclobemide-t meg Ritalint ami fokozza a Ritalin hatasat.


De amit tapasztaltam eloszor kb. 1 - 2 hetig az ilyen nyugodtabb lettem, megszunt a major depressziom szinte 99%-ban, motivalt vagyok, celjaim vannak, tudok fokuszalni, dolgozni akarok ertuk.


Majd ez lecsengett, persze hianyzott mert vegre megtapasztaltam milyen normalisnak lenni, es amikor visszatertem a valodi enemhez akkor bevallom rosszat tettem. Elkezdtem tobbet szedni mert utaltam magamat. Normalis akartam lenni. De minel tobbet szedtem, a vege annal rosszabb lett, ugyanis ennek van egy lejovetele ugy hivjak. Egy ilyen depresszios hangulat ami par oraig tart dozistol fuggoen. Azt gyuloltem. Ez egy ilyen ket elu kard volt eloszor. Reggel delben delutan egyre tobbet szedek, nem eszek, pisalni jarok minden 20 percben mert ez egy stimulans, este meg cseszett ehes vagyok mert nem ettem, es nem birok aludni. Ezt csinaltam kb 1 - 2 hetig. Es ez elgondolkoztatott egy par napig. Nem valtam fuggove nem az volt a baj. A baj velem volt, hogy sosem fogok megvaltozni. El kell fogadnom hogy ebben fogok elni es ez sem megoldas - a Ritalin. Nincs megoldas - mar annyi gyogyszert probaltunk. Es ekkor hagytam abba kb. ezt a tuladagolast szeru helyzetet. Elkezdtem mini 10mg-ot szedni naponta, de semmit nem ert. Viszont a depresszio a vegen volt. Meg pisalnom kellett. Kiserleteztem mert ez egy kabitoszer ugye. Es ekkor tartottam szunetet 2 hetet kb. es ujra el kezdtem szedni. Megint elkezdtem motivalt lenni, de csak 1 - 2 napra. De nem szedtem mar nagy adagokat 20 - 40 mg elosztva. A napi max az 60 mg... de toljak azt 300mg-ig is meg tobbre is. Szoval utananeztem ennek a jelensegnek redditen hogy ez mi. Es egy csomo ilyen kritikat lattam, hogy mar nem mukodik meg ideges tole mar csak meg ilyenek pedig mukodott regen most miert nem. Vegul belegondoltam, ez mar nem eri meg. 2 hetente szedjek kozepes mennyiseget 1 - 2 napig es itt vagyok maradek nemtom mennyivel meg menjek ertesitoert a dokihoz stb... gyogyszertar az meg utalja kiadni a ritalint mert szarnak az OGYEI-tol hogy valamit elcsesznek. Aztan felment az ara, regen 4000 korul volt 2 doboz most mar 5500 - 6000 korul van kb. Volt hogy fel evet tartottam szunetet es ujra - semmi valtozas, 2 napig hat, vege.


Es letettem. mar nincs nalam semennyi. Az LA-tol meg szemgyulladasom lett na az is egy szep tortenet.


Szoval a kerdesre valaszolva igen, rendbe jossz, stabil leszel, koncentralt, hatarozott, nyugodt, es ezek miatt produktiv. Egy ideig. Utana ezeknek az ellentete, meg a lejovetelkor a depresszio. Szellemi kitartast boven ad, fizikai kitartast gondolsz itt gyurasra? Persze, ez kabitoszer, olyan mint a kokain az IR verzio, beveszel elsore 30 mg-ot ugy ver a szived mintha egy lo bszna teged seggbe es most bszik eloszor a lo asz feltolja neked a torkodig. Kb ugy erzed magad. En 10 mg-tol feltem hogy felrobban a szivem, mondjuk en panikos is vagyok. A dokim szerint viszont ne hulyeskedjek az csecsemoadag.


Amikor mondtam a dokimnak a panaszaimat, azt mondta csak akkor szedjem amikor tanulok, maskor nem. Az adagrol nem beszelt. Ezt ertettem mire gondol, ilyet nem szabad tanacsolni egy dokinak, de szerintem tudja hogy en nem vagyok hajlamos az addikciora, nekem mas problemam van. A masik viszont olyan libidot tud adni hogy 6x vered ki kb. egy nap mig fel nem dagad a dako. Es birod 1 - 2 oran at. En legalabbis. Nem volt jo, dako nem volt ilyenhez hozzaszokva. De egy moderalt libidot mindekinek ad szerintem. Ha parkapcsolatban vagy es ritalint kapsz, hat a csajod elvezni fogja azt az ejszakat szerintem. De te utana a depressziot mar nem, sirni fogsz, lelkileg total osszeesel, ures leszel, borzaszto erzes es erzed hogy megbantad es nem teszed meg tobbet. De megfogod, vegul eljutsz oda hogy ez kibirhatatlan es leteszed (remelem).

2023. júl. 21. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:
Hát, pontosan ilyennek képzeltem az egészet. Nekem ugye van egy elméletem az agy működéséről, ami a következő: Az agy egy inga, ami alapesetben középen áll. Néha kibillen a pozitív irányba, néha a negatívba, de minden ilyen kilengés ugye vissza is fordul idővel. Ha hirtelen ér valami váratlan, kirobbanó öröm, akkor a pozitív irányba leng az inga, és happy leszek bizonyos ideig. De amikor annak vége, az inga nem középre, hanem egyenesen a negatívba csap át, és akkor elkap egy sötét, nyomasztó hangulat. Ez egyébként független a külső körülményektől. Vagy más szóval, ráhúzható bármire. Egy sima zacskó csipsz is képes eufóriát okozni, ha az ember előtte szenvedett, és egy sima vereség egy játékban is képes dührohamot okozni, ha előtte volt egy felfokozott idegállapotom. Mert az inga leng, mindig leng, ide is, oda is. Na és a gyógyszerek: A gyógyszerek ezt az ingát mesterségesen viszik fel a pozitív +++ állapotba. Ám senki ne higgye, hogy az ingyen van. Bár nem próbáltam még ilyen gyógyszereket, se drogot, de teljesen biztos vagyok benne, hogy amint múlik a gyógyszer hatása, akkor jön a megzuhanás. A sötét vonat. Ami letarol. Az ember elfárad, és legszívesebben az ágyban fekve töltené el az egész hiábavaló napját, gyakran súlyos fejfájással fűszerezve. Én ezt az ingadozást megélem gyógyszerek nélkül is, de gyógyszerekkel vagy még intenzívebb lenne ez a dolog, vagy az ellenkezője történne, és elfásulnék. De úgy, hogy többé se örömöt, se bánatot, se extázist, se dühöt nem éreznék. Akkor meg úgy semmi értelme az életnek. Lényeg ami lényeg, nagyjából az lehet a helyzet ezekkel a gyógyszerekkel, mint amit előzetesen gondoltam róluk. Az ember megfizeti az árát, nem csak pénzben, de lélekben is. Akkor inkább no, thanks. Köszönöm hát a segítséget! Már tisztábban látok.
2023. júl. 21. 02:17
 13/18 anonim ***** válasza:
Hat broder, mindenki azt a filozofiat koveti amelyiket akarja. Ha te igy teszel akkor tegy igy
2023. júl. 21. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 Abrams12 válasza:
Engem most diagnosztizáltak ADHD-val(meg két másik betegséggel), nekem is Ritalint írtak fel rá, reménykedem benne, hogy jobb tapasztalatom lesz a Ritalinnal, bár én se szeretném szedni sokáig.
2023. júl. 22. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
Én ADHDS vagyok. Kiskoromtól kezdve nem tudok figyelni olyanra ami nem köt le. Papírom is volt róla, hiperaktivitás, figyelemzavar. Mikor iskolába jártam az egyik tanár meg is kérdezte, hogy tudok nyitott szemmel aludni. Elkezdtem valamit megtanulni, és ha nem érdekelt olyan volt mint ha 5 percig elbambultam volna hirtelen, és 5 perc múlva felébredek hogy ja amúgy olvastam de nem tudom mit mert már egyszerre 100 másik dolog ment az agyamba. De ha valami érdekelt, már órán megjegyeztem mindenet szóról szóra. Ha valami leköt, sokkal jobb vagyok benne mint a legtöbb ember, de ha nem akkor csak ilyen zombiként csinálom úgy hogy nem is figyelek semmire csak ösztönösen végzem el a dolgokat, sok hibával mert nem tudok fókuszálni rá.
2023. okt. 1. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:
15-ös, én full ugyan ilyen vagyok, csak sosem mentem vele orvoshoz, és nincs róla papírom. Kínszenvedés volt az iskola, mert mindig be voltam skatulyázva "lusta semmirekellő"-nek, és folyton a bukás szélén voltam. Szerencsére felnőttként találtam olyan munkát, ahol az agyam szabadon szárnyalhat, miközben a feladataimat is el tudom látni.
2023. okt. 1. 20:47
 17/18 anonim ***** válasza:

Sajnos én is. Utáltam az iskolát is, az osztályt is, az órák nagy részét is. Nem volt kedvem beszélgetni se senkivel, zárkózott voltam ,szorongtam, sokszor belém kötöttek, de ha kellően felcsesztek összecsomagoltam mindenkit, akár 2-esével. Vékony testalkatú voltam de mindíg én nyertem. Engem küldtek el pszichológushoz, hogy én verem a többieket, meg ilyesmi :D

Ezt úgy, hogy soha nem én kezdeményeztem, csak nem hagytam magam. Adtak volna nekem is valami gyógyszert, de első alkalommal olyan rosszul lettem tőle hogy 1 napig hánytam és lázas voltam.

2023. okt. 1. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:

Én elég népszerű voltam, főleg általánosban. Gondolom azért, mert az egyéniségekre mindig felfigyelnek. Afféle "osztály bohóca" voltam, a nevettetés volt a legfőbb tulajdonságom. Igazából, csak magamat adtam, és ez elképesztően tetszett a gyerekek 80%-nak, a maradék 20% viszont utált, és irigykedett rám. A tanárok szemében főellenség voltam, aki bomlasztja az osztályt, és hülyeségbe rángat mindenkit. Pedig csak magamat adtam, csak ez nem illett bele semmilyen szabályrendszerbe. Például, ha kedvem volt, nekiálltam "férgezni" az osztályteremben, mielőtt bejött a tanár.

(férgezés: https://www.youtube.com/shorts/-rMt0KNSOKI )

Ehhez még hozzá jött az is, hogy ugye "rosszul tanulok", pokollá tettük egymás életét a tanáraimmal.

2023. okt. 1. 20:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!