Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kreatív agyú ADHD-s ként...

Kreatív agyú ADHD-s ként (figyelemzavar) a gyógyszerek használnak? Vagy a kreativitást feláldozzák a figyelem oltárán?

Figyelt kérdés
Mióta az eszemet tudom, a saját világomban létezem. A külső világ csak egy afféle háttérzaj, egy atmoszféra a saját belső világom mögé. Az iskolát, a munkámat is úgy végzem, hogy oda se figyelek rá. Iskolában majdnem megbuktam emiatt többször is. Hiába olvastam a tananyagot, hallgattam a tanárokat, egyszerűen nem fogott az agyam. Mintha feneketlen kútba önteném a vizet. Kénytelen voltam ezt elfogadni, cserébe hihetetlen alkotási energiáim vannak. A saját gondolatok, a saját világ mikor kiszivárog a fejemből, abból mindenféle alkotás születik. Zene, rajz, novellák, írások, stb. Ha elkezdenék szedni valami gyógyszert, ami rendbe szedné az agyamat, akkor megmaradhatna a kreativitás is? És új szintre lépnék, ahol a tökéletesen koncentráló agyam szövetségre lépne a kreatív energiáimmal, és így sokkal hatékonyabb és sikeresebb lennék mindenben? Vagy a kreativitásom és a saját világom onnantól háttérbe szorulna, és egy átlagos robot munkássá fásulnék, aki viszont legalább képes értelmezni a környezetét, és teljesíteni a feladatát? Ha valaki képes tapasztalatból beszélni, milyen volt gyógyszerezés előtt és után az élete, azt színesen meghallgatnám.

2023. júl. 19. 16:34
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
0%

Allah megaldott minket az ujabb ADHD kerdessel ma is.


Nagyon jo. Johet a kovetkezo.

2023. júl. 19. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Allahnak is akár megköszönném a normális választ. Ebbe most miért kellett belekötni?
2023. júl. 19. 20:22
 3/18 anonim ***** válasza:
63%

Mert az elmult 2 - 4 evben a 20 - 30 evesek hirtelen ADHDsok lettek.


Es ezek miatt:


https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__..


https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__..

2023. júl. 20. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Ha ennyi van belőlük, akkor csak tud valaki normálisan is válaszolni. Engem nem érdekelnek a drogosok. És azt se hinném, hogy mindenkire ráhúzható lenne, hogy 30 évesen "hírtelen" ADHD-s lett. Nálam például arról van szó, hogy csak idősebb fejjel lettem képes arra rájönni, hogy miért is nem ment gyerekként az iskola, hiába próbáltam minden nap tanulni. Úgyhogy tényleg annyit kérnék szépen, normálisan, hogy valaki válaszoljon már a kérdésemre is.
2023. júl. 20. 13:22
 5/18 anonim ***** válasza:

oke en az elozo vagyok broder.


bevallom en ADHD-s vagyok, regen specifikaltak hogy hiperaktiv meg figyelemhianyos meg lofsz-nyalogato meg mittom en mi, de ma mar csak az letezik hogy ADHD.


En ADHD-bol inattentive - figyelemhianyos vagyok.


olvasok valamit, es egyszeruen .. nehez leirni de mintha elvesztenem a tudatom egy idore aztan visszaebredek ahol tartottam, de alig jegyeztem meg valamit, nem tudom osszerakni mit olvastam, kezdhetem elorol. Es ez ismetlodott. Ennek ellenere jo tanulo voltam 4 es meg 5-os. Viszont felnottem es osztalyra kerultem eloszor major depresszio miatt, majd egy neurologus/pszichiater egy pszichologussal a orhazban teszteket kezdtek kitoltettni vvelem de ilyen kva sokat vagy 300 oldalnyit meg dumltunk. Aztan vegul a klinikai depresszio megmaradt meg egy par hozzaadodott es kaptam egy "Az aktivitas es a figyelem zavarai" = ADHD diagnozist, Ritalinnal apolva engem. NA most el foksz itelni mint a fokpiszkalo, de a ritalin egy fos nagyon sok embertol hallom. Az elejen hatott, ugy fel evig 1 evig kb, aztan novelni kellett de nem a porges miatt hanem hogy terapeutikailag hasson. Aztan valtottunk LA-ra de az meg nekem tul draga olyan dozisban ~ 12 000 Ft volt akkor mostmar a gazdagabbak is panaszkodnak hogy nem birjak fizetni (pont azok egyebkent akiket ismerk szemelyesen es kamukent megkaptak a diagnozist). Meg a lejovetel is egy szar. Es egy ido utan pont ellenkezoleg hat - nem tudsz koncentralni es idegesebb vagy pedig eddig lenyugtatott meg koncentralni tudtal, fokuszalani. Vannak kiegeszito gyogyszerek pl Venlafaxine hatoanyag, meg van Ritalinon kivul atomoxetine meg guanfacine, atomoxetine ha jol tudom eleg szar mellekhatas de megoszlanak a velemenyek mennyire jo a Ritalinnal szemben. A ritalint talaltak a legjobb megoldasnak ADHD barmely tipusa ellen. Ami erdekes de mindegy. Ez olyan mintha egy kliniki depressziost ugyanazzal kezelnel mint egy skizoaffektiv depresszios tipusat ugyanazzal kezelned (neki antipszicho kell).


En mar altalanos iskolaban megbuktam egyebkent. majd kesobb eszmeletlen fardtsaggal de 4 es meg 5 os lettem ded inkabb 4 es stabilan. Ez oke gimiig, meg tdod scinalni, de jott az egyetem...


Na ott vege ennek. Ott mar nem lehet onerobol max ha nagyon gyenge tuneteid vannak. De ott a kovetelmenyek teljesen legyozik az ADHD tuneteit. Tobbszor kellet kernem a dokellotol felevre passzivalst mert nem birtam kirugtak volna pl. szar lett az atlagom meg ilyenek. Tobbiek meg 2 nap alatt megtanuljak azt amit en szo szar szerint 3 honapig taanulok. Mondom mi a fsz? Ezeknek meg gimi az egyetem? Es nem is BME re jartam.


azert vagyok olyan amilyen a kozel felnottekkel akik azt mondjak "jaj ADHD isten ALLAH plz ments meg" mert ez fogyatekossag egyebkent. serdulokorban kb 12 evesen vannak tunetek tanulasban is meg magatartasban is. Nekem mindkettoben sok ideig voltak problemak. Voltam nevelesi tanacsadoban is meg pszichoogusnal akor.


Latod a kulonbseget? A legtob 20 - 30 eves nem lesz fogyatekos. Az egy veeleszuletett business. Ha addig nem mutatta jelet, nem hivtakfel af igyelmet ra, vagy nem volt betegsegtudata vagy hasonlo, nem lesz 26 evesen ADHD-s sak ugy max ha balesetben serul az agya oly modon hogy enyleg ADHDs lesz. Es ketlem hogy amenyi kerdes jon gyakorira hetente ADHDrol fotel diagnozissal 22 evesen azok mind balesetben meg hasonloban stroke ban szenvedtek. Haverjaim is mondjak szerencses vagyok hogy ritalint kaphatok mert ok szivesen porognenek meloban hiaba mondom nekik ha meg szednetek is egy ido mulva ti magatok dobnatok el es lehet fuggok lesztek aztan tobbet tobbet tobbet. velem ez nem volt, sot pont az ellenkezo. egyre kevesebbet akartam mert a lejovetel undorito volt. nem ettel egesz nap, ha ittal allandoan hugyoztal (mert stimulans), mellette panikroham neha. Ez kb kokain ha nagy mennyisegben szeded ha kibirod a panikrohamot amikor legeloszor szeded akkor kb. 3 oran at tarto kis euforiat fogsz erezni, de ez 1 hetig, es csokken is. majd teljesen megsznik. persze jo volt de nem ezert akartma szedni engem ez nem csabitott. engem sajnos a xanax csabit mert en lenyugodni szeretek, aludni, pillangok a fejemnel enekelnek meg ilyenek nem vagyok skizofren egyebkent ez egy analogia volt.


szoval 0.1%-ban kb igazad van rahuzhato par 20 - 35 evesre hogy hirtelen ADHDs lett, baleset vagy betegseg, trauma miatt. De ez egy fogyi, nem pedig jott-ment-visszajon-marad dolog. Ezzel szuletni kell, agyi elteres szuletestol mint egy neurologiai problema mondjuk parkinson rendellenesseg vagy autizmus. Ezzel szuletni kell, ezt nem megvalogatod.


Ez a baj a sok 20 - 35 eves fotel-diagnozisos dakokkal. Nem tudnak semmit errol a fogyatekossagrol. Es nem hiszem hogy ezt szeretnek a korelozmenyukben is latni barmilyen akar jogi okbol pl egy kocsi baleset eseten. Meg nemtom egyaltaln ilyen fogyatekos vezethet e meg kulonbozo tesztek, munkahelyek kovetelmenyei. Ninsenek semmivel tisztaban az ADHD-val.


Ha van meg kerdes akkor all a dakom.

2023. júl. 20. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
Köszi a választ amúgy. Nem azt mondtam, hogy 20-35 évesen hírtelen ADHD-lesz az ember, hanem, hogy akkor jön rá, mint például én, hogy MINDIG IS az voltam. Csak az akkori oktatási rendszet (de talán a mostani is) nagy ívben sz@rt rá. Egyszerűen rám mondták, hogy lusta vagyok. De én hiába olvastam a tananyagot, nem ragadt meg a fejembe semmi. Mikor a tanár magyarázott, egyszerűen kikapcsolt az agyam. Hallottam a fülemmel, mint mond, de az agyamig már nem jutott el. De emiatt én egy lusta suhancként lettem bekategorizálva, és folyamatosan a bukás szélén voltam. Dehogy mentem ezek után főiskolára, egyetemre. Mentem rögtön pakolómunkásnak, meg éjjeli őrnek. Ott legalább kikapcsolhat az agyam, és ellehetek a saját gondolataimmal. Egyébkét én azt sem értem, mi köze a figyelemhiánynak a depresszióhoz. Eleve az én életfelfogásom szerint az agynak ugyan annyit kell szenvednie, mint pozitív hangulatban pörögnie. Ez a természetes egyensúj, a ciklikusság. Ha ezt a rendet bármiféle gyógyszerrel felrúgjuk, azzal maximum részsiker érhető el, hosszú távon csak hihetetlen romboláshoz vezet. Azt sem értem, figyelemhiányra miért olyan gyógyszert adnak, ami úgymond pörget? Meg ami eufóriát ad? Nincs olyan gyógyszer, ami simán csak segít koncentrálni? Ami abba segít, hogy ki tudjam aknázni a lehetőséget, ami bennem van? Mint a kérdésben is említem, kifogyhatatlan kreativitás áramlik az agyamból. De nehéz megfogni ezt az áramlatot. Mintha egyik vonat jönne a másik után vég nélkül a fejemben. Jobb lenne, ha néha le tudnék fékezni 1-1 ilyen vonatot. Ha oda tudnék figyelni másra is, mint a saját gondolataim. Hogy egy filmet úgy végig tudnék nézni, hogy meg is értsem a lényegét. De mindezt úgy szeretném elérni, hogy a saját kreatív energiáim ne apadjanak el ezáltal. De a válaszod alapján ilyen gyógyszer nincs. Csak ami pörget, meg ami befolyásolja a hangulatot. Hát ilyen nem kell. Mert ez tényleg olyannak tűnik, mint a drog. A drogot meghagyom a gyengéknek.
2023. júl. 20. 20:27
 7/18 anonim ***** válasza:

De irtam van nem porgeto, atomoxetine meg guanfacin, 2 hetig aluszekony leszel talan meg amit hallottam hanyinger de ha kibirod akkor sokat er. Es nem a hangulatod lesz mas, ez nem olyan gyogyszer. Nem kell antidepit szedned ha nem akarsz. Egy probat adhatsz nekik ha nem tetszik 2 het mulva nyomd bele a gyogyszertaros fenekebe mert elvileg oda kell, nem pedig a kukaba.


csak amit linkeltem sokan ha rakeresel ritalint akarnakk meg kerdeznek rola es az elmult 3 - 4 evben valamiert ez felerosodott a 20 - 35 eves korosztalyban es mondom ez egy fogyi. veleszuletett. Tunetek kb. 12 eves korban jelentkeznek ha nem hamarabb. fejlodesi rendellenesseg. Nincs olyan hogy 29 evesen kell a ritalin mert adhd-s vagy. Marmint lehet ha a doki azzal diagnosztizal. De ahhoz nagyon visszamennek pl. a Semmelweisen, meg a szuloket is behivjak, nevelesi tanacsadonal voltal-e meg ilyenek. 5 fordulos az egesz szoval nagy a szures, es van oka. a filmekkel nekem is mindig bajom volt/van. mar nem szedem a ritalint semmit nem szedek mar kb. csak nyugtatokat mert ennek az egesz szarnak veget akarok vetni mert ez csak 1/100-a annak amiben benne vagyok mindegy. Az fix hogy nem lesz tobbe ADHD-m. Nekem meg a konyvolvasas nehez. azt mai napig nem tudok. elso oldal negyedenel mar nem tuodom mi a fszrol van szo ki az a szereplo, meg a nevere sem emlekszem. Masok meg nyaljak a konyveket oldalrol oldalra mint a fagyit es meselnek rola hogy "fu bmeg ezt olvasd el cseszett jo" en meg mondom nekik hat bocsi de en nem tudok olvasni szo szerint erre meg persze nem hiszik el... egyetem nekem mar nem megy. gyogyszerrel ment, volt hogy 5 os atlag egy felevben, de most mar csak csupa buko, es ugy nez ki kirugnak. Egy masfajta mentalis betegseg erosodik amivel mar nem birok es nem is akarok birni tovabb es szerintem a kornyezetem sem. Nem igazan tudom mikor mi lesz. Egyre impulzivabb vagyok magammal... emlekek... miket tettem magammal. mindegy. fszba az egesszel. Hagyjanak ezek a gondolatok beken csak ezt akarom. nem is ez a tema mi a fszert beszelek errol. varjal hol voltam, ja igen konyvek.

2023. júl. 20. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Én a könyvekkel úgy vagyok, hogy ami érdekel, ami be tud húzni, azt képes vagyok felfogni. Nem az egészet, például a karakterek neveit általában egy 620 részes sorozat végére se jegyzem meg, de vannam érdekességek, amik megragadnak, és összeállnak a fejemben. Mássá állnak össze, mint ami valójában a történet, de az a más is néha érdekes, izgalmas. Tehát, hobbiból el lehet még szórakozni egy figyelemhiányos aggyal is. Ebben például az a jó, hogy nehezen unok rá dolgokra, mert eleve sok mindent fel sem fogok, de olyankor az agyam a maradék részeket úgymond kiegészíti, sok esetbe idealizálja. De néha jól jönne a koncentráció. Viszont őszintén szólva nincs se kedvem, se pénzem fél évig hadakozni azért egyik orvosnál se, hogy egyáltalán higyjenek nekem. Állandóra se szeretnék gyógyszert szedni, nekem elég lenne néha-néha. Mondjuk heti egyszer, amikor tényleg oda akarok figyelni valamire. De gondolom, ezek a gyógyszerek terápiásan hatnak csak. Úgy értve, ha folyamatosan szedi az ember, akkor talán egyszer, pár hét múlva érződik majd a hatása. Ez meg olyan fárasztónak és lehangolónak tűnik, hogy szerintem egyelőre akkor jegelni fogom az ötletet. Káosz agy pörög tovább kaotikus gondolatok, míg csak forog a föld.
2023. júl. 20. 21:22
 9/18 anonim ***** válasza:

Latom neked akkor masfajta figyelemzavarod van. neked hyperfixacios verziod lehet. En ha erdekel is ugyanaz a bajom mintha nem erdekelne. Mellette a major depresszio, ezt hivjak "the american dream"-nek ha jol tudom.


Nekem az emberekkel valo kommunikacio is szar. Fel kell vennem hangrogzitore neha hogy mit mondanak vagy valami, tudom illegalis de nem tudok mit tenni ha megakarok valamit erteni amit mondtak. Ha ott helyben kerdeznek valamit a temarol amirol mar 30 perce szo van, ott kussolnek. Par szot megjegyeznek valoszinule es egy puzzle-t csinalnek a temabol, valami hulyeseget mondok, de legalabb csak hulyenek neznek vagy lehet tisztazzak a lenyeget.


TB-re tudsz menni semmelweisre igaz 1 - 2 ev mire bejutsz elso kivizsgalasra, de vannak mas helyek ha utananezel. Privatban megirnam mert a sok drogkereso oda menne es lehet meg is kapna. Csak az a baj hogy en is elfelejtettem a cimet xd pedig telon beszeltem is veluk.


Az a baj a gyogyszerezes nem toled fugg, hanem a betegsegedtol elsosorban, masodsorban a kezeloorvosodtol, majd toled. Persze jobbrol balra halad a dolog, te dontod el hogy beveszed vagy sem. Van Ritalin LA ami egesz napra kb. kihat 8 oran at esetleg + 1-2 ora. Es az nem porget annyira csak az elejen. Ugy van kialakitva, hogy egy kapszula aminek elso fele azonnal feloldodik, de az keves, attol az elejen produktivabb vagy, majd az csokken utana lassan szivodik fel a masik fele. Ezert LA = Long Acting. Ezt eleg 1 nap 1x bevenni, de mondom ha 2 - 4 hetig mindennap szeded nem fog mar hatni annyira, kell szunet, nalam 1 - 2 het volt, es mukodott megint. Ezek a fajta gyogyszerek azonnal hatnak, nincs un. titralasi ido mint antidepinel. Ez a ritalin. Az atomoxetinnel azt hiszem van meg a guanfacinnal is szerintem. A venlafaxin egy antidepi de kiegeszitokent hasznaljak ADHD-ra, eleg jo gyogyszer amugy en nagyon dicserem ott peldaul kell ido. kb. 3 - 4 het.

2023. júl. 20. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Köszi ismét a válaszokat. Tényleg kicsit más lehet kettőnk agylövése. Nekem alapvetően van egy saját domináns világom a fejembe, amitől nem tudok elvonatkoztatni, és mikor beszélgetek valakivel, általában akkor is csak saját magammal beszélgetek. Nem nagyon tudok reagálni az ő mondandójára, mert a sajátomat szajkózom akkor is. Emiatt elég bunkónak tűnök néha, de ezért lógok inkább egyedül, úgy senkit nem zavarok legalább. Meg jól elvagyok egyedül. Mikor nem kell odakoncentrálnom semmire, és csak nézem a naplementét, és zenét hallgatok.

Egyetlen dologra még tudnál válaszolni? Fizikailag mit érez akkor az ember, mikor egy ilyesmi gyógyszert bevesz? Mintha egy szétszórt kártyapakli hírtelen összerendeződne az ember fejében? Vagy valami lelkesedést ad, afféle érdeklődést egy dolog iránt? Vagy afféle szellemi kitartást, állóképességet? Már ha ezt meg lehet fogalmazni. Mivel valószínűleg nem fogom soha egyik gyógyszert sem kipróbálni, legalább szeretném elképzelni a hatását. Egyelőre jól megvagyok, a munkámat is el tudom látni megfelelően, úgyhogy nem gondolkodok terápián, de megjegyzem, pár év múlva, ha szükséges lesz, lehet hogy írok majd privátba.

2023. júl. 20. 23:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!