Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A kerületi ingyenes pszicholóu...

A kerületi ingyenes pszicholóus/pszichiáterhez elmehetek csak azért, hogy felírjon nekem egy gyógyszert, amire megkérem?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy nekik nincs kapacitásuk beszélgetni az emberrel, szóval kb csak pár perc alatt meghallgatják, aztán felírnak valamit. Ezzel nincs is problémám, mert járok pszichológushoz, őt nem is cserélném le, jelenleg csak gyógyszerre lenne szükségem ezen felül.

Többek között borderline személyiségzavarom is van, és nemrég megtörtént az a dolog, ami a legnagyobb félelmem volt mindig is (sokáig csak tudatalatt), amit el se tudtam képzelni, és ami miatt most életem legnehezebb időszakában vagyok, és ami miatt most állok a legközelebb az öngyilkossághoz. Jártam pszichiáterhez többször is, és nagyon sok gyógyszert kipróbáltunk (főként antidepresszánsokat, antipszichotikumokat, hangulatstabilizálókat, és ezekből több fajtát), de egyik se jött be, semmi se használ. Egyedül a Rivotril az, ami tudom, hogy biztosan működik. Alapvetően nem akarom úgy szedni, mint a többi gyógyszert, nem szeretném minden nap, de ebben a jelenlegi helyzetben úgy érzem, hogy tényleg nagy szükségem lenne rá.


Ha elmegyek a helyi ingyenes pszichiáterhez, és ezt elmondom neki úgy, hogy előtte még soha nem találkoztunk, felírna nekem Rivotrilt? Vagy igazából gondolom, bármilyen más nyugtató is jó lenne, de cak ezzel van tapasztalatom.

Félek, hogy mindenképpen ragaszkodna egy olyan gyógyszerhez, amit hosszú távon kellene szednem, de egyrészt nekem most kell, hogy enyhüljön a fájdalom és az érzések, másrészt tényleg szinte mindent próbáltam már és nem jött be semmi se.



2023. aug. 27. 14:41
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
28%
Felírja a pszichiáter.
2023. aug. 27. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
90%
Pszichológustól te soha nem fogsz gyógyszert kapni.
2023. aug. 27. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
92%
Ha jó szakember, nem írja fel bemondasra
2023. aug. 27. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
88%
A rivotril erős függőséget alakíthat ki, rengeteg visszaélés volt már vele. Csodálkoznék, ha csak azért mert neked most az kell, az ismeretlen pszichiáter első szóra felírná.
2023. aug. 27. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

A kettes és hármas jókat mond, ugyanis a pszichológus nem írhat fel gyógyszert, a jó pszichiáternek meg nem te fogod megmondani, mit írjon fel. Főleg nem benzodiazepinek esetén.

A pszichológusod mit mond ezekkel kapcsolatban? Működik amúgy a terápiás folyamat? Mert a leírtakból nem feltétlen az érződik. Klinikushoz vagy pszichoterapeutához jársz, vagy tanácsadóhoz/"sima" pszichológushoz?

2023. aug. 27. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem semmit nem buksz vele, ha beviszed az előző leleteid elmeséled a dolgokat, és akkor abból kitalálja mi legyen. Jó eséllyel felírja, ha tényleg csak az működött szerintem. Én anno mikor szintén SZTK-s pszichiáterhez jártam annyi különbséggel hogy 2 hetente mi tartottunk 1 órás beszélgetést, és mondtam hogy OCD-s ismerőseimmel beszéltem, és sokan mondták az anafranilt nem-e válthatnánk arra. Simán belement, mint ahogy a frontinról xanaxra váltásba is. Persze biztos van olyan egocentrikus doki, aki ragaszkodik a saját elképzeléséhez, de ha a betegének van egy ötlete ami egyébkénbt simán be is válhat, szerintem ő is jóváhagyhatja. Persze ettől függetlenül a rivotrilra rászokásod esélye nagy, és nem is az éppen modern gyógyszerek közé tartozik, de ha ilyen sok antidepit meg stbt próbáltatok ki, és nem hatott hát jó kérdés. Szerintem egy próbát megérne.
2023. aug. 27. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
86%
Van kapacitásuk beszélgetni vagyis aki akar az tud. Nálunk a kerületi gondozóban minden orvosnál bent van a beteg legalább 20 percet.
2023. aug. 27. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

2: Tisztában vagyok vele, ezért használtam a "/" jelet a pszichológus és a pszichiáter szó között. Akihez jártam pszichiáterhez régebben, ő foglalkozik gyógyszerekkel is, pszichoterápiával is, és még csoportterápiás terapeuta is. De ismerek mégegy ilyet.


#4: Ettől félek én is, hogy sokan ráfüggenek, stb, ugyanezen okból nem szívesen írta fel az utolsó pszichiáterem sem. Én tudom, hogy én nem lennék függő, de az a baj, hogy ők nem ismernek és ők nem tudják. Több, mint egy évvel ezelőtt írtak fel utoljára egy dobozzal, és most nemrég bontottam csak fel, és még gy sem szedem napi szinten, próbálok józanul túllépni az érzéseimen, viszont vannak olyan pillanatok, amikor tényleg szükségesnek érzem. Mondjuk amikor az volt a másik opcióm, hogy kisétálok a vonathoz, ami amúgyis csak párszáz méterre van. Inkább bevettem 3 Rivotrilt és lefeküdtem aludni. Szóval én tudom magamról, hogy nem lennék függő, de egy idegennek hiába magyarázom, úgysem fogja elhinni. Van egy-két adag egy-két különböző drogból is nálam, amiket még azért vettem, hogy jól érezzem magamat, szintén hónapokkal ezelőtt... Aztán úgy alakult, hogy k.rvára nem érzem jól magamat. Azt is simán csinálhatnám, hogy belemenekülök ezekbe a szarokba, de hozzájuk se nyújtam, és a jelenlegi mentális állapotomban méginkább nem akarok, mert mindig is felelősséggel fogyasztottam ezeket, és ezután is így szeretném. Szóval ja, én abszolút nem vagyok hajlamos semmilyen függőségekre (a cigit is pl ki nem állhatom, sőt, egyenesen gyűlölöm, alkoholt is kb évente egyszer iszom, stb), magamat nem is féltem ettől, nekem tényleg csak segítségnek kellene most ebben a neház időszakban, inkább attól félek, hogy ezt egy idegen ember nem fogja nekem elhinni, pláne ha hozzáteszem a BPD diagnózisomat is...


#5: Klinikai szakpszichológushoz járok pszichoterápiára, a DBT a specialitása, sokmindent szoktunk onnan átvenni, de van, amikor csak beszélgetünk, van, amikor más terápiás módszereket alkalmazunk. Illetve kijártam egy egy éves sématerápiás csoportot, most a DBT-re vagyok várólistán. Alapesetben azt mondanám, hogy mivel nagyon elb.szott vagyok és nehéz eset, működik, csak borzasztó lassan, de nagyon apró lépéseket már tettem, meg vannak olyan dolgok, amikben fejlődtem. Viszont ez, ami most történt, ez abszolút nem segít most a helyzeten, sőt, teljesen visszaestem, és méghátrébb kerültem, mint ahová eljutottam, de az is lehet, hogy még annél is hátrébb, ahonnan indultam. Illetve eddig a depresszió az csak olyan mellékes dolog volt, amivel annyira nem foglalkoztunk, inkább a bpd-n volt a hangsúly, viszont most az is sokkal aktuálisabb lett.


#6: Ahogyan feljebb kifejtettem, attól én egyáltalán nem tartok, hogy én rászoknék a gyógyszerre, hiszen ha hajlamos lennék rá, akkor ez már rég megtörtént volna. Nagyjából 3 éve írtak fel nekem elsőnek Rivotrilt, egy dobozzal, utoljára pedig kb 1 éve, és a második dobozt nemrég bontottam csak fel. Ezen kívül anyám gyógyszeres dobozában is találtam szintén Rivotrilt, amit ő nem szed, az is régóta csak ott áll, ahhoz sem nyúltam hozzá. Tényleg annyi mindent próbáltam már (többek között modern gyógyszereket is, meg régebbi fajtákat is), hogy kb fel se tudnám őket sorolni anélkül, hogy kihagynék valamennyit... Meg szeretném próbálni azért, de nem tudom, mennyi esélyt látok rá, hogy el is hiszi nekem ezeket (amik mind igazak) és belátja, hogy jelenleg ez a gyógyszer az, amire szükségem van, mert ez segít.


#7: Hát, itt nálunk nem igazán akarnak. Anyám járt már ott többször is, ő meg pont úgy ment oda, hogy nem gyógyszert szeretne, hanem beszélgetni, de mindig elzavarták, viszont felírtak neki valamit (feltételezem, a Rivotril is onnan van). Illetve tőle is, de másoktól is elég negatív tapasztalatokat hallottam a konkrét itteni pszichiáterről, volt, aki sírva jött el tőle... Már csak ezért is félek elmenni hozzá, és félek, hogy már "csakazértse" írja fel azt, amit szeretnék, helyette viszont jól megaláz, vagy nem tudom...

2023. aug. 27. 20:24
 9/19 anonim ***** válasza:

Miért nem a pszichológusoddal beszélsz a megváltozott helyzetedről? Ha ő indokoltnak látja, úgyis átirányít pszichiáterhez, aki megfelelő gyógyszeres kezelésben részesít majd...

#4

2023. aug. 27. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

#8 Figyi, a gyógyszerfüggőséget (sőt, a függőségeket úgy általában) nem úgy kezdi az ember, hogy "akkor én most függő akarok lenni, és mától marékszámra szedem a bogyóimat". Hanem bevesz egyet vagy amennyi fel van írva, és szuperül van. Aztán hozzászokik, nem konzultál az orvossal, hanem magától bevesz még egyet, hogy elérje a kívánt hatást. Elvégre mit számít az az egy... Aztán már annál is több kell. Mondhatod, hogy nem vagy rá hajlamos, de sokan hiszik ezt, akik aztán függők lesznek. A BPD-vel élőknél pedig nagyon-nagyon gyakoriak a különböző függőségek.

A pszichológusodat pedig azért hoztam fel az ötös válaszomban, mert ezeket a dolgokat vele is meg kéne beszélned. Azt is, ami történt, amitől rosszabbul vagy, és azt is, hogy szeretnél gyógyszert szedni, ő mit gondol erről (tudom, hogy nem az ő dolga eldönteni, de véleménye attól még lehet), van-e esetleg olyan pszichiáter, akit javasolni tud ebben az ügyben, stb.

2023. aug. 27. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!