Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit gondoltok erről a problémá...

Mit gondoltok erről a problémáról? Lehet ez az oka mindennek? (önbizalomhiány kérdés)

Figyelt kérdés

24 éves lány vagyok és nagyon félénk, visszahúzódó. Legnagyobb problémám az, hogy nem tudok kapcsolatot teremteni az emberekkel, mert mindig alsóbbrendűnek érzem magam. Nem szeretek, illetve nem is igazán tudok társaságban beszélni, de még egy idegen ember előtt is problémás.

Van egy párom 2 éve és ő próbálja növelni az önbizalmam, de nem sok sikerrel. Ma beszélgettünk egy kicsit erről és úgy érzem, hogy megtaláltam a problémám forrását. Gyerekként ha valamit elrontottam, vagy rosszul mondtam, akkor a szüleim kinevettek. Nem rossz szándékból, csak viccesnek találták pl., hogy a potroh helyett azt mondtam, hogy potrog és sokáig nem jöttem rá, amíg az egyik dolgozatomból ki nem derült és ők ezen jót nevettek. De ez csak egy apróság volt, ami hirtelen eszembe jutott. Szóval ez mindennel így volt. Ha jó jegyet kaptam az iskolában, akkor mindig megkérdezte apám, hogy rajzból, vagy énekből kaptam? A rossz jegyekért pedig természetesen büntetés járt. Szóval, ha valamit jól csináltam (pl. mindig jó tanuló voltam, gimiben a legjobb), akkor nem kaptam elég dicséretet, de ha valamit rosszul csináltam, vagy rosszul tudtam, akkor ki lettem nevetve és ezt elég megalázónak éreztem. Ez a mai napig előfordul édesanyám részéről, amitől mindig gyomoridegem lesz és nagyon ostobának érzem magam. Úgy gondolom, hogy ezért nem merek másokkal beszélni, mert félek, hogy kinevetnek és egyébként is úgy gondolom, hogy úgysem érdekel senkit, hogy mi történik velem, vagy mit gondolok. Szerintetek ez tényleg eredhet a szüleim "hozzáállásából"?

Egyébként édesanyám mindig azt mondogatja, hogy én vagyok a legokosabb a családban, de közben meg volt olyan, hogy rám szólt, hogy miért nézek egy dokumentumfilmet az univerzumról, úgysem értem. Szóval nekem ez is olyan ellentmondásos. Már próbáltam vele megbeszélni, mikor megint kinevetett valamiért, de megsértődött, mert rosszul esett neki, hogy azt feltételezem, hogy ő rosszindulatból nevetett és nincs humorérzékem.

Lehet csak túllihegem a dolgot és nem is kéne ezen agyalnom? Nem tudom hogy lehetne több önbizalmam, pedig már szereztem egy diplomát, elköltöztem otthonról és 1 éve a párommal élek, szóval szerintem ezek alapján lehetnék kicsit büszke magamra, de mégsem vagyok. Igaz sajnos nem is dolgozom, mert nem találok munkát, pedig az is biztos segítene egy kicsit. Többször kellene biztos emberekkel is érintkeznem, de csak rokonokkal, barátokkal találkozom, meg pl. boltban, postán...stb. találkozom idegenekkel, de úgy igazán nem bánom, mert félek is az új emberektől.:( Ti hogy látjátok ezt az egészet?


2011. nov. 1. 17:40
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Amikor elkezdtem olvasni, megijedtem, mert azt gondoltam, valaki szórakozik velem és a nevemben kiírt egy kérdést... dettó, mintha magamat olvastam volna.

Úgy tűnik, a te szüleid is a lelkük mélyén önbizalom-hiányosok, és ettől nem nagyon tudtak elvonatkoztatni, amikor a te nevelésedről volt szó. Igen, az a véleményem, hogy lehet, sőt valószínű, hogy ez az oka. Felül kell emelkedni ezeken, amihez a legelső lépcsőfok az, ha szembenézel a félelmeiddel/komplexusaiddal stb., amiket a szüleid hanyagsága váltott ki benned. Nekem lépcsőzetesen sikerült túllépnem ezeken. Volt a kétségbeesés, a felismerés, majd a harag irántuk, de beláttam, hogy ők is emberek és hibázhatnak, ezért megbocsájtottam nekik. Ezáltal rengeteg gátlástól sikerült megszabadulnom. Ne ess kétségbe, ebből is van kiút, és ne szégyelld magad emiatt! Törekedj arra, hogy lezártnak tekinthesd magadban az összes negatív érzésedet, aztán lélegezz fel és lépj tovább. Itt már a mi kezünkben van a döntés :-)

2011. nov. 1. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
100%
Ajánlanék egy írót. Eckhart Tolle a neve. Olvass bele, és minden jóra fordul :)
2011. nov. 1. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Szerintem igazán büszke lehetsz magadra!!! Diplomát szereztél, elköltöztél otthonról, párod is van! Mindened megvan, ez nem ad elég önbizalmat? Gondolj bele jobban: mit értél el eddig, és közben nézzél szét az ismerőseid közöl, ők hova jutottak? Ha személyesen ismernélek, most megölelnélek és meg is dicsérnélek, mert ez nagy dolog, amit eddig elértél. Mivel nem tudom ezt megtenni, saját magadat kell megdicsérned. Komolyan írtam, önbizalmat ad. Sokszor gondold át a helyzeted, mit értél el, miután csináltál valamit, dicsérd meg saját magad! Ez fontos, lehet amit leírtam kicsit hülyén hangzik, de nem. Nem volt senki, aki igazán megdicsért volna, és akiktől igazán elvártad volna, pl. leginkább a szüleidtől , de ők nem tették meg. Szerintem ők is büszkék rád, csak nem mutatják ki, nehogy elbízd magad :) próbálj tőlük elszakadni, főleg anyukádtól, és legyél a magad ura, és igyekezz csak magadra számítani.
2011. nov. 2. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a kommenteket!:) Nagyon jól estek!

Rubber_Lover: Én azt hiszem most abban a szakaszban vagyok, hogy kicsit neheztelek édesanyámra (mivel apám nem is igazán nevelt), de közben meg tudom, hogy mindent megtett értünk és a legjobb gyerekkort biztosította nekünk a saját boldogsága árán, szóval nagyon hálás is vagyok neki egyben. És ahogy te is írtad, mindenki emberből van, így ő sem tökéletes.:)

2. válaszoló: Ennek az írónak csak egy könyve van, vagy több is? Egy címet tudnál írni, amivel kezdhetném az olvasást?

3 válaszoló: Kicsit megkönnyeztem, amit írtál, nagyon-nagyon jól estek a szavaid. Úgy sajnálom, hogy nem ismerek ilyen embereket az életben, akik tényleg csak bátorítanak és szeretetet adnak (kivéve a páromat:), sajnos barátom sem sok van, de akik vannak sem ilyen típusú emberek.:( Próbálkozom egyébként azzal, hogy megdicsérjem magam bizonyos dolgokért, de nem igazán sikerül. Ugyanis azt hallottam mindig és hallom most is édesanyámtól főleg, hogy ezek természetes dolgok, sőt munkám sincs, úgyhogy csak egy haszontalan ember vagyok aki naphosszat csak itthon mereszti a hátsófelét. Már több, mint egy éve halogatom a szóbeli nyelvvizsgámat is, mert egyszerűen nem merek belevágni, de közben meg már lassan mindenki mérges rám, hogy miért nem bírom megcsinálni.:( Az írásbelire érdekes módon hamar felkészültem és elsőre sikerült is, de a szóbeli...magyarul sem tudok beszélni idegenekkel, nemhogy angolul.:( Munkám sincs már május óta és akkor is csak 2 hónapot dolgoztam, mert a főnök szerint nem voltam elég kezdeményező és határozott.:( Igazából el is ment a kedvem ezektől, nem is igazán hajt semmi belül afelé, hogy ezeket a célokat elérjem. Én csak arra vágyom, hogy a párommal családot alapítsunk és csak a gyerekemmel kelljen foglalkoznom, senki mással. De közben szeretnénk saját lakást és szeretnénk jól élni, amihez muszáj nekem is dolgoznom. Szeretnék könyvelő lenni, de nem merek belevágni, mert félek, hogy kudarcot vallok, mivel mindenki azzal rémisztget, hogy milyen nehéz a tanfolyam. Nem az az életcélom, hogy főállású háziasszony és anya legyek, szeretnék egy munkát, amiben igazán jó lehetek, de az előbbi nagyobb biztonságérzetet ad és nem kell emberekkel sem találkoznom. Ez elég szánalmas.:(

2011. nov. 2. 09:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!