Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Nagyon ijesztő furcsa érzés...

Nagyon ijesztő furcsa érzés elalváskor?

Figyelt kérdés

Két egymástól kicsit különböző problémám van, bár ugyanaz az alapja.

Mindkettő az elalvás pillanatában következik be, olyankor amikor már nem vagyok teljesen ébren, de még nem is alszok teljesen.

Körülbelül olyan állapot, mint amikor mélyen alszok és hirtelen valaki felébreszt és az ébresztés pillanatában az a pár másodperc, amikor azt se tudom, hogy hol vagyok, de tudom, hogy már nem alszok.

- Először is beszélek az első fajtáról:

Kb másfél éve volt az első alkalom amikor tapasztaltam ezt. Mint ahogy már azt leírtam, elalváskor éppen abban a pillanatban amikor már alszol de még egy nagyon kicsit ébren is vagy, akkor jön rám ez.

Ez egy ilyen villanásszerű érzés. Leginkább az érzést ahhoz tudnám hasonlítani, mint amikor valaki nagyon megijeszt. Épp az ébrenlét és álom határán egy villanásra érzem, hogy egy nagyon nagyot nyilal a szivembe, mint amikor megijesztenek és felriadok.

Ezután amikor visszaalszok (kb 30-60mp múlva), akkor ugyanúgy abban a bizonyos pillanatban ugyanez lejátszódik. Ez megy sokszor akár 15-30szor is egymás után egy éjszaka.

Amikor már nagynehez el tudok aludni, olyankor már nem szoktam erre felébredni, illetve ha felkelek valamiért és visszaalszok olyankor se jön ez elő. Csak este elalváskor.

Először nagyon megijedtem, hogy mitől van ez, de mára már "hozzászoktam", de nagyon megvisel (főleg a második fajta, amiről mindjárt írok).

Első ilyen eset mint mondtam, kb 1.5 éve volt, a második kb rá 2hónapra, a harmadik kb 1 hónapra utána 2-3 hetente egyszer, mára pedig heti 2-3 éjszakám ilyen (a második fajtát is beleszámítva).

- A másik fajta:

Ugyanúgy kezdődik mint az első, tehát ugyanúgy az ébrenlét és az álom határán következik be. Viszont ez sokkal ijesztőbb.

Először egy álmom volt hasonló, ami arról szólt, hogy elraboltak, bedrogoztak és túladagolásom volt. Tisztán emlékszem még mindig erre az álmomra, emlékszem, hogy feküdtem egy ágyon, zsibbadt a fejem és mindenem, nem tudtam mozogni, nem tudtam beszélni, a fejembe és szivembe furcsa érzés volt és elsötétült minden.

Erre amikor felébredtem azt vettem észre, hogy úgy kapkodom a levegőt mint akit folytogatnak és aztán vissza sem tudtam aludni.

Ekkor volt először igazán "halálközeli élményem". Ez még körülbelül 1 hónapja volt, utána semmi ilyen nem volt. Most pár napja kezdődött el ez az új fajta dolog.

Tehát amikor elalszok, ugyanúgy a határon jön elő ez a dolog. Annyi a különbség, hogy nem riadok fel teljesen éber szintre és nem csak egy villanásig tart a dolog.

Itt nem olyan érzés van, mint az elsőnél, hanem mint az álmomba, olyan halálközeli érzés. Az a legrémisztőbb benne, hogy amikor bekövetkezik, akkor én félig ébren vagyok, tehát tudom, hogy én most itthon fekszek az ágyban, még a tv-t is hallom és értem, hogy mi megy benne, viszont fekszek, és érzem hogy zsibbad a fejem, ne mtudok mozogni, nem tudok beszélni és olyan érzés fog el, mint ha ezek lennének az utolsó pillanataim.

Amíg csak az első eset volt jelen, addig még képes voltam ezzel élni, de ez a második már nagyon kikészít. Valaki tudja, hogy mitől lehet ez és hogyan lehetne orvosolni?


A sablon kérdésekre a válaszok: nem drogozok, alkoholt 2hetente pár sör, nem kávézok, egyetlen káros a dohányzás (de próbálok megint, sokadjára leszokni róla). stressz sem ér különösebben több, mint az első eset előtt.


Valaki aki tapasztalt ilyet, vagy tud segíteni az írjon, előre is köszönöm szépen!



2012. okt. 22. 12:18
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
45%
Alvásparalízis. Guglizz rá.
2012. okt. 22. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Arról már olvastam... Ott az áll, hogy ha reggel felébredek, akkor előfordulhat, hogy tudatomba vagyok, csak nem tudok mozogni egy kis ideig, mert a testem még alszik. De nálam teljesen más van.
2012. okt. 22. 12:24
 3/14 anonim ***** válasza:
Légzéskimaradás, ezzel orvohoz kell fordulni.
2012. okt. 22. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Az első eset teljesen normális, ilyen velem is szokott lenni (főleg, mikor nehezebben alszom el), de ezzel nem kell törődni, mert tényleg ABSZOLÚT TERMÉSZETES.

A másik eset is TERMÉSZETES, alvási paralízisnek hívják szaknyelven, amit mindenféle okkal magyaráznak pl. stressz, (lelki vagy testi) betegségek stb, de egyébként ezek nem szükségesek az alvási paralízishez.

Igazából pont múltkor néztem a TV-ben egy ismeretterjesztő filmet az alvási paralízisről. Ott elmondták, hogy az ember gerincvelője alvás közben bénító folyadékot termel, hogy az ember alvás közben ne tehessen kárt magában. Viszont normális esetben, mikor az ember felkel, akkor szép lassan, fokozatos ébred fel, és ez a folyadék is szép lassan felszívódik. Ezért van az, hogyha valami miatt hirtelen felkelsz, akkor érzed magad bénultan, mert ez a folyadék még nem szívódott fel. Ilyenkor ne ijedj meg, várd meg amíg tudsz mozogni.


Egyébként ezután joggal teheted fel a kérdést, hogy akkor az ember hogyhogy alvajáró bizonyos esetekben, ha közben elvileg le van bénulva. Ez a bénító folyadék akkor termelődik, mikor az ember mélyen alszik, tehát ha álmodsz/alvajáró vagy, akkor azért mozogsz közben, mert álmodásnál nem alszik az ember mélyen, alvajárásnál is félig éber (ugye a szeme is nyitva, járkál, beszél stb).

Meg ugye leírtam, hogy ébredésnél is, ahogy az ember egyre éberebb lesz, egyre inkább szívódik fel ez a folyadék, és mikor szépen, kipihenten kelsz fel, akkor azért tudsz rögtön mozogni, mert nem hirtelen keltél fel a mély álomból, hanem természetes úton, szép lassan.


Egy mondatban: NE IJEDSZ MEG A KÉRDÉSEDBEN FELSOROLT DOLGOK MIATT, MERT EZEK TÉNYLEG TERMÉSZETESEK! :D

2012. okt. 22. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm. De ha teljesen természetes lenne, akkor a környezetembe miért nincs senkinek ilyen tapasztalata? Meg miért csak most jelentkeztek nálam is? És mikor fog ez elmúlni?
2012. okt. 22. 14:48
 6/14 Dilettáns döggomba ***** válasza:
Valahol, valamikor régen olvastam valamit a "villanásos" dolgoddal kapcsolatban. Azt írták, hogy van olyan, amikor éberebben éled meg az elalvásod pillanatát, ami valójában egy kellemetlen élmény. Fogalmam sincs, miért, vagy hogy olyankor mi történik, "átáll" az agy, de a lényeg, hogy nekem is volt nem egyszer. Paralízisem meg rengetegszer. 15 évesen kezdődött, 21 évesen tetőzött, mára alig-alig van, akkor is olyankor, ha fáradt vagyok, vagy sokáig nem tudok elaludni. Már nem félelmetes, ahogy az elején volt, mert tudom, mi az.
2012. okt. 23. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Ez a villanásos dolog hasonlít a testelhagyásra. Nézz utána az asztrálutazás témakörnek.
2012. okt. 29. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
.
2012. nov. 5. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Az alvási paralízis azt jelenti, hogy megbénulsz. Az más tészta..
2012. nov. 17. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 PilLepke válasza:

Kedves Kérdező, bár több mint 2 éve írtad ezt ki, de nagyon érdekelne, hogy megszűnt-e a dolog, illetve hogy megtudtad-e időközben, hogy mitől volt, illetve hogy mit lehet vele kezdeni. Nekem az általad másodiknak leírt eset (paralízises) egyetlen egyszer volt, amikor 18 éves voltam, szerencsére soha utána, de borzasztó érzés, nem kívánom senkinek!


A villanásszerű érzéssel pedig most "küzdök", éppen úgy van nálam is ahogy leírtad!!!!! Többnyire mikor nagyon fáradt vagyok, és az ébrenlét-elalvás határán. Illetve volt egy másik jelenség is nálam, szerencsére már alábbhagyott: Ugyanígy az ébrenlét-elalvás határán vagy megmozdulok, vagy mintha meg akarnék szólalni kiadok egy hangot ( gyakorlatilag kimondom az "a" betűt). Amikor ez az egész kb 4 hónapja kezdődött, akkor az első 4 éjszaka minden egyes 'majdnem elalvásnál' előjött, tehát cirka 50-80-szor ismétlődött egy éjszaka. Reggel 6 óra volt mire el tudtam aludni. Szóval aranyosak akik azt írják hogy ez ártalmatlan dolog, és tényleg az is, amikor valakivel havonta EGYSZER-KÉTSZER előfordul, hogy például "lép egyet az ágyban" vagy rándul egyet mert éppen azt kezdte álmodni, hogy leesik a lépcsőn stb. Na de az csak 1-2-szer fordul elő! Összehasonlítani lehet a két dolgot, de ugyanarra a lapra tenni semmiképp! Azért vagyok mérges egy kicsit, mert akárkinek elmondtam normálisan, részletesen a problémámat, ezzel jött: "nyugi, én is szoktam így járni". Mintha ugyanaz lenne, az egy alkalom, mint a reggelig egyáltalán nem alvás. Szóval én komoly problémaként kezelem/élem meg ezt a dolgot és keresném rá a megoldást, akkor is, ha már "csak" heti 3-4 nap fordul elő 5-6 alkalommal elalvásonként, de sajna még a neurológus sem tudott érdemben segítő dolgot mondani a megszüntetésére. Azt kisakkozta, hogy a kiváltó ok nálam amúgy egy influenza miatt kialakult magas lázas állapot (39,5) volt, és ezt más is megerősítette (ott a gyerekkel fordult elő szintén lázas betegség után ez a dolog, de pár hét alatt rendbejött).


Szóval ha valaki, esetleg a Kérdező tud érdemi infóval szolgálni ez ügyben, azt előre is köszönöm!

2015. jún. 6. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!