Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Egy barátom (36F) depressziós,...

Egy barátom (36F) depressziós, öngyilkosságon is gondolkozik, hogyan segíthetnék neki?

Figyelt kérdés

Bő egy éve ismerem, bizalmi, baráti kapcsolat van köztünk, talán azért, mert nagyon hasonlóak vagyunk. Tipikusan olyan férfi, akiről mindenki úgy gondolja, hogy sikeres, vidám, gondtalan, jó élete van. De ez csak a felszín. Nagyon komoly anyagi problémái vannak. Rengeteget dolgozik emiatt, de elfáradt és nagyon maga alatt van, öngyilkosságon is gondolkozik.


Nem tudom félvállról venni a dolgot, pusztán azért, mert elmondta nekem. De azon kívül, hogy meghallgatom, próbálok neki segíteni, elhitetem vele, hogy van megoldás (azért nem olyan reménytelen a helyzet), keresem, érdeklődöm felőle, nem tudok mit csinálni. Ráadásul párja is van (persze utál engem, féltékeny rám), aki tud ezekről a gondokról, de a barátom remekül játssza otthon azt, hogy igazából minden rendben van, és képtelen elmondani a párjának, hogy mekkora is a baj, és hogy milyen pocsékul érzi magát.


Ha volt már valaki hasonló helyzetben, kérem, segítsen pár tanáccsal, köszönöm! 28N


2015. dec. 21. 12:03
 1/5 anonim ***** válasza:
65%

Ez nem depresszió, ez élethelyzetből eredő kilátástalanság érzet. Szeretik rámondani erre is a pszichiáterek hogy depresszió, de ez sajnos egy teljesen normális mentális állapot abban az esetben, ha valakinek sok rossz dolog történik az életében. Gondolom sokat ront a helyzeten, hogy egy falat kellett maga elég építenie és nem beszélhet erről nyíltan szinte senkivel. Nagyon jól csinálod, a fő feladatod, hogy hitet adjál neki, hogy van kiút, vázolj fel neki alternatívákat, hoyg lássa, hogy akármennyire is rossz a helyzet, mindig van megoldás. Erősítsd meg benne azt, hogy te ott leszel ha gond van. Az élethelyzetből eredő rossz közérzetet másképp nem lehet kezelni, cska rengeteg beszélgetéssel, át kell törnöd nála a jeget, hogy úgy tudjon beszélni ezekről a dolgokról, hogy közben hisz benne, hogy már ezzel is előre lép, hogy beszél róla.

Semmiképp ne hagyd, hogy antidepresszánsra rávegyék, ennél a típusú "depressziónál" csak ront a helyzeten.

Amit érdemes mégis megpróbálni, és rosszat nem tudtok vele csinálni, az az omega 3. Ennek nézz utána, a legújabb tanulmányok alapján nagyon jók a kilátások ezzel kapcsolatban, ez akár segíthet kilábalni, ha van pár százaléknyi igazi depresszió is mögötte.

2015. dec. 21. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, hogy írtál! A depressziót úgy értettem, hogy motiválatlan, lehangolt, állandóan fáradt és az elmúlt 2 hétben alig tudott felkelni, emiatt elkésett, lemondott munkákat, amitől csak még rosszabb kedve lett, stb. Nem jár pszichiáterhez vagy ilyesmi, ott spórol, ahol tud. Próbálom arra is rávenni, hogy a párjával is beszélje ezt meg, ne rám támaszkodjon első sorban ilyen téren, de szerintem fél, hogy így nem kéne a párjának.
2015. dec. 21. 13:30
 3/5 A kérdező kommentje:

Kedves 3. hozzászóló! Remélem, nem tapasztalatból beszélsz pár sikertelen öngyilkosság után. Ha mégis, köszönöm a tanácsodat, de én senki életét nem "könnyítem" meg azzal, hogy megölöm. Javaslom, te is támaszkodj a barátaidra, a családodra, és/vagy keress fel egy szakembert.


Úgy érzem, a kérdésben szereplő férfi már jobban van, amikor kiírtam a kérdést, már pár hete tartott a dolog és kezdtem én is elfáradni, belefásulni. Én is kíséreltem meg korábban öngyilkosságot (többször is), de én nem szóltam róla senkinek, csak búcsúlevelet írtam, azt se mindig. Az, hogy egyik se sikerült pusztán a szerencsének és annak volt köszönhető, hogy gyerek voltam és ügyetlen. Pl. úgy akasztottam fel magam, hogy miután elájultam, leszakadt a kötél, mert rossz volt a csomó és szétcsúszott. 14 éves koromban volt az utolsó tényleges kísérletem.


Azóta az a véleményem, hogy nincs az a nyomorult gondolat, élethelyzet, amiért érdemes lenne meghalni, mert mindent meg lehet oldani. Sajnos, ha van egy nagy problémám, nekem is az első 3 megoldásban ott van az öngyilkosság, mint lehetőség a mai napig, de nem foglalkozom vele, nem gondolok rá, beszélek a bajomról és keresem a megoldásokat.

2015. dec. 23. 11:34
 4/5 anonim ***** válasza:
Hát nekem se sikerült, nem volt merszem rendesen felvágni a kezem...sajnos.
2015. dec. 23. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha annyira segíteni akarnál, akkor éreznéd, hogy csak egy érzelmi pótlék vagy egy rosszul működő párkapcsolatban.

A második gondolatom, hogy te teszed tönkre a férfi párkapcsolatát és ezt te is pontosan tudod, mert a párja: "persze utál engem, féltékeny". Egy depressziós, öngyilksságot fontolgató embernek pont párkapcsolati konfliktusra van szüksége, igaz? Mert pontosan ezt csinálod. Ha tényleg fontos neked az a férfi, akkor miért hagyod ezt figyelmen kívül? Te is tudod, mi lenne a helyes: lépj ki az életükből és máris egy problémával kevesebb lesz neki. Ha kiszállsz, akkor azt is meg lehet látni, hogy működik-e közöttük a dolog vagy nem. De amíg folyton ott vagy neki mint biztosíték, addig ő is könnyebben képes bennemaradni egy rossz párkapcsolatban sőt, egy ilyen abnormálisan intim viszony férfi-nő között képes megmérgezni egy jól működő párkapcsolatot is.

Azzal segítenél a legtöbbet, ha eltűnnél az életéből.

2017. szept. 7. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!