Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hol a határ a rendes félelem...

Hol a határ a rendes félelem és a fóbiás félelem (szorongásos félelem) között?

Figyelt kérdés
Mikortól számít egy valamitől való félelem fóbiásnak, szorongásosnak?

2016. jan. 30. 19:08
1 2
 1/14 TR75 ***** válasza:
Szerintem erre nincs egzakt válasz, kinél mi a határ. Gondolom, ha már az életvitelt befolyásolja, vagy olyan helyzetben is szorongást okoz, amiben a kiváltó ok maga nincs is jelen. Meg persze ha valamitől indokolatlanul fél az illető (pl. pusztán madarak vagy pókok láttán, az elalvástól stb.) az már nyilván nem normális félelem.
2016. jan. 30. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

pl betegségektől való rettegésnél


Tudom, hogy a határ egyéni, de úgy körülbelül behatárolható, mi számít szorongásos/fóbiás félelemnek és mi nem?

2016. jan. 30. 19:37
 3/14 anonim ***** válasza:

A fóbia elviselhetetlen szorongást jelent. Az enyhébb a "rendes félelem".


Fóbia az, amikor pl. nem tudsz átkelni egyedül egy hídon, már a híd látványára is elönt a verejték. Normáls félelem az, amikor átmész ugyan a hídon egyedül, de nem vagy nyugodt, amíg át nem érsz a másik oldalra.

2016. jan. 30. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Az fóbiának/szorongásos félelemnek számít, ha én félek valamitől, pl betegségtől, nem hagy a gondolat nyugodni, kedvetlen vagyok tőle, vizsgálom magam, hogy látok-e valami elváltozást pl, és úgy "veszem" mintha alapba beteg lennék (tehát abban a betegségben szenvednék) pedig nem?

Vagxy az ezzel kapcsolatos cikkeket félve olvaosm el, vgagy inkább lekerülöm.

2016. jan. 30. 19:55
 5/14 TR75 ***** válasza:
51%

Szerintem, ha már fél, miközben átmegy a hídon, az nem normális.

A betegségtől való félelem (rettegés) is szerintem akkor túlzás, ha gyakran gondolsz rá, gyakran gondolkozol rajta, azon agyalsz, hogy vannak-e tüneteid, ha minden kis jelet ennek tulajdonítasz, és ez egy folyamatos szorongást okoz. Ha orvoshoz is jársz vele, és minden negatív eredmény ellenére te akkor is azt gondolod, hogy beteg vagy. Ez gyakorlatilag a hipochondria.

2016. jan. 30. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 TR75 ***** válasza:
Igen, amit a #4-ben írtál, az szerintem már nagyon esélyes, hogy szorongás.
2016. jan. 30. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Szoirongásom vna már 5 éve, de nem tudom, hogy ez a betegségtől való félelem az normális félelem, vagy fóbia, szorongás, hipochondria.

Ha előjön, akkor aggódok, kedvetlen vagyok, nem megy ki a fejemből, volt, hogy a tüneteknek is utána néztem, és nem kellett volna, mert csak olaj volt a tűzre, és már néztem is, hogy van-e olyanom.


Majd elmegyek orvoshoz (utána meg pszichológushoz), de folyton az van a fejemben, hogy eddig még jó minden, aztán a vizsgálat után meg "biztos kiderül" és "hogy fogom itthon elmondani", stb...miközben hát nem vagyok beteg, vis szerintem. :(

2016. jan. 30. 20:01
 8/14 TR75 ***** válasza:
65%

Szerintem ez nem normális dolog. Nem tudom, mennyire súlyos, ezt te éled meg, mindenesetre érdemes lenne citromfű teával próbálkozni, vagy hasonló természetes dolgokkal, ha nem nagyfokú a szorongás, ezek segítenek (vagy Valeriana, Sedacur Forte, orbáncfű tartalmú gyógyszerek, ilyesmi).

Én amúgy azt mondom, az ilyen szorongásnál az segíthet, ha logikusan végiggondolod, beteg lehetsz-e. Nem azt mondom, hogy egyik pillanatról a másikra megkönnyebülsz, de ha sokszor logikusan végiggondolod, mi minden szól a betegség ellen, csökkenhet a szorongás, mert a dolog hatásmechanizmusa ugyanaz, mint amikor elhiszed, hogy beteg vagy (csak persze pozitív előjellel).

2016. jan. 30. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Amikor így próbál a félelem előjönni, akkor érzek ilyen nyomást, vagy szorítást (nem tudom elmagyarázni) a gyomorszájamnál, gyomromban vagy pedig feljebb a tüdőmnél.


Akkor ez szorongás?

2016. febr. 1. 08:38
 10/14 anonim ***** válasza:
51%
4-es: Nem, Kérdező ez nem fóbia, hanem kényszeres tünetekkel vegyes erős szorongás. Pszichiáter kéne erre.
2016. febr. 1. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!