Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Milyen tapasztalataitok...

Milyen tapasztalataitok vannak az antidepresszáns (SSRI) gyógyszerekről? Ha elkezdem szedni zombi leszek tőle, vagy lesznek azért érzelmeim?

Figyelt kérdés
Az elmúlt 1 évben sok szar dolgon mentem keresztül( műtét,szakítás,érettségi,pszichológus)és sajna kialakult bennem egy kis állandósult szorongás,aggodalom a jövőmet és a mindennapjaimat illetően. A pszichiáterem 10mg paroxetin-t írt fel 5mg Eleniummal,de érettségi közben nem bírtam elkezdeni mert az első szemtől kidőltem. Most úgy vagyok vele hogy megpróbálom az Eleniumot kúra szerűen szedni,és úgyis megyünk nyaralni hátha az is elegendő. De ha mégis az antidepresszánsra kerülne a sor,akkor ti hogyan érzitek magatokat tőle? Vannak érzelmeitek? Tudtok azért sírni? vagy egy temetésen is vigyorogtok? Nyitottabbak lettetek utána vagy inkább az ellenkezője? Hogyan hatott az életetekre? szóval minden érdekelne:)

2016. júl. 11. 19:01
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
Nem tudok számolni, 4. Bocsánat. :$
2016. júl. 14. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
2-es vagyok. Kedves pszichiater! Nem az altalam felvazolt problemakorre reagaltal. A gond az, hogy egyes embereknek fennmaradnak a mellekhatasok maradandoan, hiaba hagyjak abba, hiaba nem szednek mar semmit sem evek ota. Erre jelenleg nincs gyogymod (pssd). Nincs benne a betegtajekoztatoban sem. Atverik az embereket.
2016. júl. 14. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
Nem tudom, mikor új gyógyszert adok betegemnek, vagy leáll vele, és maradnak mellékhatások, én a tüneteinek megfelelően továbbküldöm, pszichiátriai vonatkozásban kezelem, mert ha a gyógyszer okozza a panaszát, azt ki kell deríteni és kezelni kell.
2016. júl. 14. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:

"ki kell deríteni és kezelni kell" - nesze semmi, fogd meg jól.


Akkor leírom újra harmadszor is: jelenleg a PSSD-nek nincs kezelési módja. Vagy ha neked vannak megbízható gyógymódjaid a fennmaradó genitális anaesthesiára, aszexualitásra és SSRI általi érzelmi tompultságra, akkor mindenképp mondd el őket, mert több ezer ember vár reményvesztetten a gyógyulásra ezekkel a tünetekkel...


Tudományos kutatások is vannak PSSD témában jelenleg, még azok SEM tudnak egyelőre kezelési lehetőségekkel szolgálni!!!!


Tehát továbbra is fennáll, hogy - jelenleg - gyógyíthatatlan betegséget okoznak az SSRIk. Az emberek meg át vannak verve.

2016. júl. 16. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
76%

Amennyibe így lenne, drága barátom, úgy tiltották volna be az SSRI-ket, mint a huzat. Tudod pontosan, mik azok az SSRI-szerek és hogyan hatnak? SSRI=szelektív szerotoninvisszavétel-gátló. Egyáltalán ismered az antidepresszívumok csoportosítását, általános hatásmechanizmusait az egyes csoportoknak? Akkor elmondom. :)

Az antidepresszív szerek úgy hatnak, hogy a szinaptikus résben a szerotonin, illetve noradrenalin neurotranszmitterkínálatot növelik.

Vannak eredmények arról is, hogy a dopaminnak is van köze az antidepresszív hatáshoz.

Az antidepresszív szereket általában három szinten tárgyaljuk:

Vannak MAOI-szerek, vagyis monoaminooxidáz-bénítók, tri-, és tetraciklikus szerek, szelektív szerek (ide tartoznak az SSRI-k is).Ezek úgy hatnak, hogy gátolják az szerotonin/noradrenalin intracelluláris (sejten belüli) lebontásáért felelős enzimek működését. a MAO enzimnek két típusát különítjük el, a MAOA és a MAOB enzimeket:

A MAOA enzim a szerotonin és a noradrenalin, a MAOB pedig a dopamin lebontását végzik. Depresszív zavarokra elsőként egy iproniazid nevű szert használtak. Kedvezőtlen mellékhatásprofilja miatt kikerült a gyakorlatból. A régebbi MAO-gátlókkal az volt a baj, hogy irreverzibilis hatásúak voltak, és diétás étrendet kellett felállítani, hogy ne lehessen gond, emellett borzalmas mellékhatásprofiljuk volt.

Csakhogy állítottak elő végül reverzibilis MAO-gátlókat, a reverzibilis MAOA-gátlókat (RIMA) pedig eredménnyel lehet alkalmazni.

Kerülendő az SSRI-szerekkel, illetve hagyományos antidepresszívumokkal való közös alkalmazása, mert szerotonin-szindróma alakulhat ki.

A hagyományos antidepresszívumok csoportját alkotják a tri- és tetraciklikus szerek.

Ezek úgy hatnak, hogy a preszinaptikus szerotonin/noradrenalin visszavételt gátolják.

Három csoportba sorolhatjuk őket:

Főként szerotonerg hatásúak, főként noradrenerg hatásúak, kevert antidpresszív hatású szerek.

És jöhet a harmadik csoport, vagyis a szelektív hatású szerek csoportja.

Hogyan hatnak? Ezek szelektíven adott transzmitter-rendszerre hatnak, így megkülönböztetünk szelektív szerotonin (SSRI), és szelektív noradrenalin-visszavételgátlókat (SNRI).

Mellékhatásaikat illetően megkülönböztetünk korai és kései mellékhatásokat (amelyek hosszabb terápia után következhetnek be).

Korai mellékhatások:

hányinger

fejfájás (szerotonerg krízisre utal)

gyomorpanaszok

szorongás, alvászavar


Kései mellékhatások közé sorolhatók a libidócsökkenés, erekciógyengeség, ejaculatio retardata, anorgazmia.

Szelektív szerek újabb csoportosítása pedig a következőképpen néz ki:

szerotonerg-noradrenerg hatásúak (SNRI)

szerotonin(2alfa) antagonista és visszavétel-gátló hatásúak (SARI)

noradrenalin-dopamin visszavételgátlók (NDRI)

noradrenerg és specifikus szerotonerg antidepresszív hatású szerek (NaSSA)

specifikus noradrenerg visszavételgátló szerek (NaRI)

szerotonin visszavételt növelő (SRE)


Utolsó csoport antidepresszív hatása nem teljesen tisztázott, de igazoltan létező dolog.

2016. júl. 16. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
Amennyiben*
2016. júl. 16. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:

"A PSSD (Post-SSRI Sexual Dysfunction vagyis SSRI szedést követő szexuális zavar) az SSRI (szelektív szerotonin reuptake inhibitor) típusú antidepresszáns által okozott szexuális és érzelmi diszfunkció, amely tartósan fennmaradhat hónapokig, évekig, vagy meghatározatlan ideig az antidepresszáns kezelés befejezését követően." Wikipédia


Most pedig beveszem a Sertralinomat.

2016. júl. 16. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, az antidepresszánsok csoportosításának mi köze a felvetett problémához (PSSD) - leginkább semmi - , de javaslom, ha nekem nem hiszel, inkább nézz utána, vagy vitatkozz a jelenséget leíró és nagyon is ismerő orvosokkal/kutatókkal/genetikusokkal. Senki nem állítja, hogy mindenkivel ez történik, de van, akivel igen.


Lásd:


Persistent Sexual Side Effects after SSRI Discontinuation, Antonei B. Csoka, Stuart Shipko, 2006

[link]


Genital anaesthesia persisting six years after sertraline discontinuation, Bolton JM, Sareen J, Reiss JP, 2006

[link]


Post SSRI Sexual Dysfunction, Audrey Bahrick, 2006

[link]


Prolonged Post-Treatment Genital Anesthesia and Sexual Dysfunction Following Discontinuation of Citalopram and the Atypical Antidepressant Nefazodone, Robert P. Kauffman, Amanda Murdock, 2007

[link]


Persistence of Sexual Dysfunction Side Effects after Discontinuation of Antidepressant Medications: Emerging Evidence, Audrey S. Bahrick, 2008

[link]


Persistent sexual dysfunction in genitourinary medicine clinic attendees induced by selective serotonin reuptake inhibitors, Farnsworth KD, Dinsmore WW, 2009

[link]


One hundred and twenty cases of enduring sexual dysfunction following treatment, Hogan C, Le Noury J, Healy D, Mangin D, 2014

[link]


Post-SSRI Sexual Dysfunction: Clinical Characterization and Preliminary Assessment of Contributory Factors and Dose-Response Relationship. Ben-Sheetrit J, Aizenberg D, Csoka AB, Weizman A, Hermesh H., 2015

[link]

2016. júl. 16. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
79%

Tény, hogy csökkenti a nemi vágyat, de nézőpont kérdése. A gyógyszer szedése utàn mertem egyáltalàn hozzászólni egy lányhoz, azelőtt csak ábrándoztam, hogy egyszer boldog leszek. Most már van egy 1,5 éves kapcsolatom, nagyon boldog vagyok, magabiztos és a szex is remek.

Inkább éljek a napi paroxetinemmel, a barátnőmmel boldogan, mintsem öszeomolva, emberektől félve és pornófilmekre masztizással.

Én ezt tapasztaltam.

2016. júl. 29. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
Nálam semmit, de még 1%-ot sem csökkent a nemi vágy, nem tudom ez mitől függ, pedig még rá is készültem előtte hogy tuti nálam is így lesz. Lehet csak szerencsés vagyok.
2016. júl. 29. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!