Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Úgy érzem, nem vagyok mentális...

Úgy érzem, nem vagyok mentálisan egészséges. Mi a véleményetek?

Figyelt kérdés

18 éves vagyok, lány, jelenleg gimnazista. Úgy érzem, el van torzulva a gondolkodásmódom és a személyiségem. Szeretném nagyjából leírni a „tüneteimet”, amiket felfedeztem, remélhetőleg emiatt meg is nyugodok majd egy kicsit. Feltételezhetően borzasztó hosszú írás következik. Nagyon köszönöm, ha elolvassátok, és véleményezitek.

Először is szeretnék leírni pár tényezőt az életemből, amikről úgy gondolom, hatással voltak/vannak/lehettek erre az esetleges „személyiségtorzulásra”.

1. A családomra évtizedek óta jellemzőek különböző, szerintem egyértelműen pszichésnek nevezhető tünetek. Mindkét anyai dédszülőm tinédzserként élte túl a holokausztot, az anyai ágam még egyértelműen ennek a mentális súlyát nyögi, apai ágon pedig évtizedek óta szinte minden férfi agresszív hajlamú, megbízhatatlan, legalább egyszer kísérelt meg valamilyen formában öngyilkosságot, és – különböző szinteken, de - alkoholista. Ezek a dolgok egyértelműen benne vannak az én apámban is, aki ezt egyáltalán nem hajlandó belátni, és minden hibájáért folyamatosan külső felelősöket keres (sok fájdalmat okozott nekem, sosem volt köztünk értékelhető apa-lánya kapcsolat, emiatt feltételezhetően apakomplexusom is van).

2. Amikor anyukám terhes volt a húgommal, a terhesség során komoly komplikációk adódtak, ezért be kellett feküdnie kórházba hónapokra, engem pedig addig apukám és a nagyszüleim neveltek. Ekkor 2 és fél éves voltam, és állítólag én ezt úgy éltem meg – mármint hogy anyukám hirtelen „eltűnt” -, hogy anyukám meghalt. Ha jól értem a történetet, akkor szembesültem vele, hogy nem, amikor hazaállított, de akkor már vele volt a húgom is.

3. Ez a második gimnáziumom, az első (hatosztályos) gimnáziumomba 4 évig jártam, és ezalatt a négy év alatt teljesen számkivetettként kezeltek az osztályomban, illetve másodrangú lényként, aki alkalmatlan az életre (a tanáraim egyaránt így gondolkodtam rólam). Az osztálytársaim „szerencsétlennek” tartották azokat az embereket, akiket valamilyen iskolai feladat miatt arra „kényszerítettek”, hogy beszéljenek velem, vagy hogy a közelemben legyenek, és ezt 4 évig kommunikálták is felém. Bár már nem vagyok ott, nagyon nehezen tudok ettől megszabadulni, folyton visszatér.


Most pedig szeretném nagyjából összeírni azt, hogy miért nem érzem magamat mentálisan egészségesnek (jó pár éve nyom már ez, most szeretném összeszedni).

Szociálisan teljesen inkompetens vagyok. Nagyon komoly szorongásaim vannak, egyáltalán nem tudok beilleszkedni sehova sem. Bárhova megyek, egy idő után automatikusan számkivetettnek érzem magam, akkor is, ha ez nem feltétlenül indokolt. Úgy érzem, az emberek csak megtűrnek maguk mellett, akkor is, ha egyébként tudom, hogy nem így van. Egyszerűen nem bírom elhinni, ha valaki tisztel vagy szeret, vagy ha mégis, folyamatosan rettegek attól, hogy ezt a megbecsülést és/vagy szeretetet el fogom veszíteni. Baromira vágynék „mély” emberi kapcsolatokra, de teljesen alkalmatlan vagyok a kezelésükre. Ha vannak is kapcsolataim, mindig van 1-2, ami valamiért kiemelten fontos lesz nekem, és akkor azokat totálisan felmagasztalom és/vagy démonizálom (a kettő általában gyorsan, középút nélkül váltakozik), miközben a többit elhanyagolom, aztán utána meg sírok utánuk. Furcsa kettősség van bennem, mert borzasztóan szeretek egyedül lenni, de nagyon szeretnék emberi kapcsolatokat is, viszont a fenntartásukért nem bírok „normálisan” tenni. Érzem, hogy magányos vagyok, de ezzel a magánnyal semmit se bírok kezdeni. Néha egyszerűen csak „elfáradok” szociálisan, belesüppedek egy „fáradt” állapotba, és olyankor nem bírok normálisan kommunikálni az emberekkel. De ezen kívül is nagyon sok ellentmondás van bennem. Úgy érzem, mintha „szét lenne esve” a személyiségem. Nem úgy értem, hogy több személyiségem is van egyszerre, hanem úgy, hogy az az egy ami van, teljesen zavart, mintha "össze lenne dobálva". Nem bírok együtt élni saját magammal, néha egyszerűen nem bírom elviselni magamat. És ezt most nem úgy értem, hogy önbizalom-hiányos vagyok, hanem konkrétan úgy, hogy vannak időszakaim, amikor legszívesebben üvöltenék és kaparnám a falat, hogy önmagammal együtt kell lennem (aztán megnyugszom). llyenkor jellemzően borzasztóan bunkó és elutasító - sőt, akár verbálisan kifejezetten agresszív - vagyok a környezettemmel, de nem miattuk, hanem magam miatt, nem őket nem bírom elviselni, hanem önmagamat, és ezt kb. öntudatlanul rajtuk töltöm ki, amiért szégyenlem is magam. Félek, hogy olyan ember vagyok, akivel nem lehet hosszú távon (se) együtt élni. Félek, hogy megkeserítem az emberek életét. Ez az úgymond zavartság az önbizalmamon is nagyon látszik, bizonyos dolgokban teljesen alábecsülöm magam, másokban meg totálisan felmagasztalom, és valamelyik néha csakúgy jobban eluralkodik rajtam, mint a másik (egyensúly megint szinte nincs). Olyan, mintha különböző időszakai lennének az életemnek, amik folyton váltakoznak, szinte átmenet nélkül. Olvastam a bipoláris zavarról, úgy érzem ezek a periódusok abszolút megvannak nálam, de hogyha van is nála mentális baj, úgy érzem, az enyém „nagyobb”. Folyton szuicid gondolataim vannak, gyakorlatilag bármi történik velem, szinte az az első, hogy elképzelem, mi lenne ha megölném magam. Pedig én is tudok, hogy ezek az én esetemben undorítóan önző gondolatok. Sokat gondolkodtam ezen, és az a véleményem, hogy nem lennék képes megölni magam. Gondolati síkon is általában az öngyilkossági kísérletig jutok, és elképzelem, hogyha ez megtörténne, akkor mennyire mindenki felkapná rá a fejét, hogy én mennyire rosszul érzem a bőrömben magamat (nem látszik rajtam, a külvilág felé jellemzően teljesen más arcot próbálok mutatni), és nem lennék az emberek számára ilyen jelentéktelen (nagyon annak érzem magamat, úgy érzem, bármikor akárki feltűnés nélkül pótolhatna). Nyilván nem csak ennyi van ebben, de a többit én magam sem tudom megmagyarázni, nem tudom, hogy nekem ez miért jó. Néha, ha nagyon elkap a depresszió, és felgyülemlik bennem mindenféle indulat – jellemzően magammal szemben -, akkor önbántalmazással próbálom nyugtatni magamat. Ilyenkor általában nem öngyilkosság a célom (jellemzően nem is vagyok teljesen magamnál), nálam ez a feszültséglevezetés valami fura, beteges módja. Karcolgatni, vagdosgatni szoktam magamat, általában borotvával/mindenféle pengével. Nem bírok mit kezdeni magammal, majdnem mindenért magamat ostorozom, de mégse tudok semmit sem tenni érte, hogy „jobb” ember legyek. Bár még szűz vagyok, és egyetlen párkapcsolatom se volt (a fent említett okokból kifolyólag), valamiért szexuális gondolatok terén is teljesen zavart vagyok, ott is egyfajta kettőség van jelen bennem. „Normális” szeretnék lenni e téren, egészséges párkapcsolatra vágyom egészséges szexszel, és mégis azt tapasztalom, hogy mindenféle beteges gondolatok izgatnak fel, olyan dolgok, amiket nem tudok összeegyeztetni a személyiségemmel, meg azzal, akinek önmagamat gondolni próbálnám. Én nem akarok „perverz” lenni, undorítónak érzem ezt, nem akarom, de nem tudok tőle megszabadulni. Talán emiatt érzem leginkább betegesnek magamat. Illetve azt még mindenképp szeretném megemlíteni, hogy a családom jó pár tagjához hasonlóan én is nagyon hajlamosnak érzem magam a függőségre. Viszonylag ritkán megyek társasággal inni (de csak mert gyáva vagyok), viszont ha iszok, teljesen alkalmatlan vagyok a mértéktartásra. Sajnos tipikusan az az ember vagyok, aki pl. az alkoholt arra használja, hogy kompenzálja önmagát. És baromi hajlamos rá, hogy lelki függősége alakuljon ki mindenféle tudatmódosított állapottal.


Jelenleg ezek dolgok jutnak az eszembe. Nagyon köszönöm, ha végigolvasod, és esetleg válaszolsz!


Ui.: Én magam is tisztában vagyok a leírtak helytelenségével, egyszerűen csak őszinte voltam. Jó volna, ha a dolgaim miatt nem minősítene senki.



2017. jún. 15. 02:12
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Egy apró dolgot kifelejtettem, azt még szeretném megemlíteni. Néha vannak különböző furcsa pillanataim. Talán úgy tudnám a legjobban megfogalmazni, hogy bizonyos elveszítem önmagammal a kapcsolatot. Olyan érzés tör rám, mintha szétesnék, és nem is teljesen én csinálnám a dolgaimat. Ezt sokáig nem is soroltam ezekhez a dolgokhoz, mert csak annyit érzékelem belőle, hogy szórakozott lettem, és "fura", és mindent gondolkodás nélkül kimondtam. Viszont nemrég egy nagyon váratlan érzelmi csalódás miatt ez valami nagyon furcsa, súlyos jelleget öltött, és gyakorlatilag teljesen "szétestem". A mozgásom totálisan zavart volt, a beszédem még inkább, azt se tudtam mit beszélek. Ez egy este volt, és konkrétan olyan szinten szétestem, hogy nem is emlékszem rendesen mi történt, pedig teljesen józan voltam. Nagyjából olyan emlékeim vannak róla, hogy rémlik, hogy teljesen zavart voltam, és beszélgettem xy-nal valami lelki jellegű dologról (de fogalmam sincs, hogy mit mondtam neki, vagy hogy ő mit mondott nekem!), meg hogy bizonyos pillanatokban voltak körülöttem "barátnők", és valamit ők is beszéltek velem, és valamit nekik is mondtam... Konkrétan volt velem később olyan, hogy az egyik osztálytársam elkezdett nekem beszélni egy titkomról, és miután döbbenten bámultam rá, rám nézett, hogy "anno elmondtad nekem, nem emlékszem?". Igazából ez egy olyan dolog, amit nem tudok hova tenni, azt se tudom, hogy ahogy megfogalmaztam az érthető-e. De ezt még le akartam írni.
2017. jún. 15. 02:26
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Tök jó, hogy ennyire tudatosan vizsgálod önmagad, felismersz dolgokat és még okokat is feltételezni tudsz. Én csak azt nem értem, hogy a problémáiddal miért nem kerestél még fel egyetlen szakembert sem?


Középiskolásként az iskolapszichológus a legelérhetőbb számodra, de a házi orvosodtól tudsz tájékozódni más ingyenes lehetőségekről is.


Itt nem az a kérdés, hogy vannak-e mentális nehézségeid, egészséges vagy-e mentálisan. Hanem az a lényeg, hogy a tünetek, a viselkedésed, a leírt dolgok mind akadályoznak téged, megnehezítik az életedet, és szeretnél ezen változtatni. Ehhez az első lépés egy pszichológus, aki fel tudja mérni a különböző tünetek súlyosságát, meg tudja ítélni, milyen segítségre van szükséged.

2017. jún. 15. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Egyetértek veled.
2017. jún. 15. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Én is.
2017. jún. 15. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
42%

A legjobb pszichiáter bennünk rejtőzik.


Szépen leírtad, hogy mik a tünetek,a félelmek. Azt is,hogy ezeket nem tartod jónak.


Felismerted és azonosítottad azokat a dolgokat, amik akadályoznak a "normális" életvitelben.


Írd össze egy papírra azokat, amik rosszak,mellé a megoldást vagy azt, hogy hogy kéne helyette viselkedni.


Vidd magaddal, olvasd el reggelente, vagy napközben többször. Használd az általad felkínált megoldókulcsot.


Este átolvasod végiggondolod a napot, hogy mennyit sikerült megvalósítani. Vagy nem . És miért. Majd holnap azt valósítsd meg elősször.

Nem kell elkeseredni. Menni fog. Idő biztos kell,de menni fog.


szép napot

2017. jún. 18. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 szenes43 ***** válasza:

Véleményem szerint azt kellene ilyen módszeresen tanulmányoznod hogy milyen pozitív értékeid vannak. Gondolom azzal tisztában vagy hogy egy embernek a felnőtt fejjel gondolkodik látnia kell a jó tulajdonságait is.

Az ember élete folyamán minden időszakban változik.Az események és a szociális körülményei nagyban közrejátszanak ebben. Most aki következetes mondjuk mint te az minden körülmények között megpróbál ember maradni. Ez abból áll hogy magadtól vagy segítséggel lehámozod a rossznak vélt tulajdonságaidat és felelős felnőtt ember módjára gondolkodol vagy döntéseket hozol. Mikor önálló életet fogsz élni a következő években akkor erre rákényszerülsz. Egyet jó ha tudsz: minden egészséges ember képes a saját és környezete számára hasznosan vagy ártalmasan cselekedni. Olyan nincs hogy valaki "semmire sem jó". Látod én nem minősítelek mert a te életed azt te éled és pedig úgy ahogy te bekategorizálod magad. Hasznos alkatrésznek vagy csak egy koloncnak.

2017. jún. 18. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat! Bennem van az, hogy szeretném a lehető legtöbbet kihozni a helyzetemből és az életemből. Szeretnék megpróbálni segítséget kérni. Szerintetek a fent leírtak alapján pszichológusnál vagy pszichiáternél kéne próbálkoznom?
2017. júl. 12. 21:35
 8/12 szenes43 ***** válasza:
Tegnapra volt időpontom a pszichológushoz és mivel TB.-re járok egy alapítványhoz nekem "nemes" célt ad ez az időnkénti 1 órás beszélgetés. Végigolvastam a "látleletet" amit magadról írtál és már az egy pozitívum hogy kiírod magadból. Az már egy fajta terápia kezdete. El ne ásd magad az őseid által rád is átnyúló teher miatt. Te ugyan annyit érsz mint bármelyik ember vagy osztálytársad és arról nem tehet hogy ez a családi felállás nálatok.
2017. júl. 13. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 szenes43 ***** válasza:
* tehetsz -jav.
2017. júl. 13. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Mennyire vagy elégedett magaddal külsőleg?
2017. aug. 25. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!