Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan küzdhető le a szociális...

Hogyan küzdhető le a szociális fóbia?

Figyelt kérdés

Huszonéves egyetemista vagyok. Szorongok emberek között.

Félek, hogy ez végett nehezebben fogok munkát találni.

Pszichológus?

Gyógyszeres kezelés?

Terápia?

Van valakinek tapasztalata ezekről?



2019. jan. 9. 17:49
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
87%

Igen, ezeket én is kérdezem a 9-estől.

Hát, érdekes. Gondoltam, hogy vagyunk azért néhányan az országban, elszigetelten.

Az nagyon igaz, amit a 9-es írt, hogy ezt a világot nem nekünk találták ki. Teszem azt, például az autistákkal sokkal többet foglalkoznak, még talán finoman is fogalmaztam. Az ő problémájuk ezerszer jobban nyilvánosság előtt van, mint a miénk. Még talán világnapjuk is van, ami már kiüti nálam a biztosítékot. Mi meg itt korhadunk magányunk és betegségünk keserűségében. Ők ráadásul szerintem hozzánk képest úgymond "öntudatlanok", ezt úgy értem, hogy véleményem szerint annyira nem is zavarja őket a betegségük, elvannak a maguk világában.


Nem akartam itt siralomdalt írni, csak eléggé felháborító, hogy bizonyos problémákkal világszerte nagyon foglalkoznak, ellenben más, legalább olyan súlyosakkal meg szinte egyáltalán nem.

2019. jan. 11. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:
19%
Ezek nem kellenek, amiket írtál. Szemléletmód/hozzáállásváltás talán jól jönne a számodra.
2019. jan. 11. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 anonim ***** válasza:
79%

11-es 9-es vagyok.


Én úgy vettem észre,hogy azokat a betegségeket,amelyek nem járnak szellemi fogyatékkal nem kezelik ugyanúgy.


Kívülről egy szociális fóbiás ember ugyanolyan,mint a többi.Nem értelmileg sérült,zavart,beszédben nem nyilvánul meg eltérés az átlagtól.


Ha nem beszélek senkinek a problémámról és éppen nem vagyok fizikailag rossz állapotban,akkor nem látszik,hogy baj van.

Ezzel a betegséggel eléggé lehet rejtőzködő életmódot élni,tehát a környezeted sem veszi feltétlen észre.


Még csak az sem igaz,hogy minden szociális fóbiás,csendes,visszahúzódó,szégyenlős,stb.

Vannak,akiknek csak célzott dolgok nem működnek.


Voltam pszichológusnál,de amivel nálam társul ez a betegség,hogy nem tudok wc-re menni nyilvános helyen,ezt nem igazán értették,sőt itthon magyarul erre nem is nagyon találni semmiféle irodalmat.

"Shy bladder syndrome"-nak hívják angolul.


Nem igazán éreztem,hogy felfogják,hogy ez mennyire súlyos probléma.

Állandó készenléti állapot,hogy nem tudod mikor és hol fogsz tudni wc-re menni,és ha eléred azt a szintet,hogy olyan szinten megtelik a húgyhólyagod,hogy a falat kaparnád,de még tudod,hogy órákig nem érsz haza,nem kívánom senkinek.


Azért írtam ezt le,mert amikor elmondtam,akkor a diagnózis "szociális fóbia" volt,illetve "generalizált szorongás."


Persze vannak,akiknél a szociális fóbia csak annyit jelent,hogy nem tudnak nagy tömeg előtt felszólalni,azzal azért jobban lehet együtt élni.


Ez egy elég széles skálán mozgó betegség,hogy kinek milyen hatással van az életére.


30 éves vagyok,amúgy.De mióta élek ez mindig így volt,már óvodás korom óta,mióta emlékeim vannak.

2019. jan. 11. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 anonim ***** válasza:
79%

Az élet minden területén hátrány.

Hátrány munkát találni,mert a legtöbb munkahelyre be kell járni,a legtöbb munakhelyen emberek vannak,a legtöbb helyen csoportban kell dolgozni,ami a legnehezebb még egy nem beteg ember számára is.


Egy szociális fóbiásnak nehéz együtt élnie másokkal,főleg idegenekkel,tehát neki a lakhatása is drágább,egyedül fizetni egy albérletet vagy egyedül lakást venni sokkal nehezebb,mintha partnerrel tennéd.


Szóval az élet minden területén hátrányos,ugyanis az egész élet a szociális téren alapszik,közösség,egyén és társadalom viszonya.


Szerintem az alap probléma a kiszolgáltatottságból ered.

Mivel rajtad kívül a világon még él 8 milliárd ember,akik ugyanolyan tudattal rendelkeznek,mint te ez valahol félelmetes.

Hatalom,versengés,elnyomás.Minden erről szól.


Talán ebből erednek a szociális fóbiás emberek félelmei,hogy maga a világ milyen nehéz,gonosz.


Nyilván lehet javítani az életminőségen,hogy legalább irreális helyzetekben ne féljen az ember,de sajnos vannak dolgok,amiket nem tudsz irányítani,tőled független dolgok.

2019. jan. 11. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 anonim ***** válasza:
80%

Nekem 2hónapja hirtelen pánikrohamom lett és par nap leforgasa alatt eljutottam oda, hogy nem tudtam kimozdulni. Azoonnal pszichiater, gyogyszer (antidepi, stertalin) es pszichoterapia.

Egy honap alatt kihozott es segitett tul lendulnj a nehez helyzeten! A gyogyszer igenis van h segot, es kell!! Fordulj szakmeberhez mielott nagyobb lenne a baj!


Mostmar semmi tunetem! 2honappal az eset utan! :)))

2019. jan. 11. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 A kérdező kommentje:

Szerintem, aki szociális fóbiás annak soha nem múlik el teljesen a dolog. Az a lényeg, hogy olyan szintre kell minimalizálni, hogy az az életvitelét ne befolyásolja.

Nekem pl ez végett nem volt sokáig barátnőm. Mindig csendes, visszafogott gyerek voltam. Ma már jobban kiállok magamért, meg határozottabb vagyok. De bennem van a félelem a szorongás. Sok negatívumot kaptam gyerek koromba, meg ilyen szorongó vagyok alapjáraton is.

Csak vannak helyzetek, amikor rám jön ez a fóbia, szorongás és meghátrálok egyes feladattól. Néha ami ezt kihozza pl: ha előadást kell tartani, vagy új ismeretlen közösségbe menni, bemutatkozásnál, néha a boltba menni vásárolni, volt mikor a buszra nehéz volt felszállni, mert azt hittem engem néznek. Ezek az alap szocfób gondolatok, hogy kinevetnek, bakizok, engem néznek.... Nem mindig jön rám, de mikor rám jön meg tudja keseríteni a napom és ezért néha hol jó hol rossz.

De tudom, hogy ezek a gondolatok nem valósak és magának generálja az ember, de ott abban a pillanatban nem olyan könnyű tudatosan gondolkodni.

És ha ezt a dolgot hétköznapi embernek mondja egy szocfób nem érti meg, mert jaj mindenkinek van lámpaláza, mindenki izgul, szorong, csak hogy ez nem az a természetes izgulás szorongás, mint ami egy előadás előtt van. Ezt csak a pszichológus érti meg, vagy aki át élte már ezt.

2019. jan. 11. 09:37
 17/43 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Mindenféleképpen elmegyek egy pszichológushoz mert nem voltam még soha és érdekel mit fog mondani.
2019. jan. 11. 09:45
 18/43 A kérdező kommentje:

Nekem ez a dolog már ovódába elkezdődött szerintem. Csak most tudatosult bennem pár éve, hogy ez szociális fóbia és nem természetes, azt hittem a változás, egyetem segít a dolgon, de nem.

Középsuliba nem mertem kimenni a táblához, nehogy beégjek. És még most is nehezemre esik egyetemen.

Ha előadást kell tartanom már előtte egy héttel szorongok. Eddig úgy voltam vele, hogy ilyen a természetem, majd változni fogok idővel, majd könnyebb lesz... De nem ez nem természetes és pszichológus kell, hogy megértsem ezt a folyamatot, ami bennem lejátszódik és tudjam kezelni az ilyen helyzeteket.

2019. jan. 11. 10:19
 19/43 A kérdező kommentje:
Ha van még valakinek tapasztalata ezekről a dolgokról írhat nyugodtan.
2019. jan. 11. 14:05
 20/43 anonim ***** válasza:
82%

#13

Pszchiológusok nem értenek ehhez. Esetleg hipnotizőrök, terapeuták. Ha már pszchiológus akkor max olyanhoz érdemes menni aki szociális fóbiákra van spcecializálódva, a többi felejtős.

2019. jan. 12. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!