Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Véleményetek szerint lehetsége...

Véleményetek szerint lehetséges, hogy valami Asperger-szerű problémám van?

Figyelt kérdés

Tudom, ezt nem könnyű megítélni (ezért is nem járok orvoshoz, mert egyrészt nagyon drága, másrészt pedig, sajnos, nagyon "nem jók" a tapasztalataim. Eddigi orvosaim egy életunt állami, egy pénzéhes magán és egy őrült ezoterikus asszony... Egyik se volt kíváncsi a mélyebb dolgokra. Na így azért nehéz.)


Az ismerősi köröm nagyon szűk, a halott ismerőseimért sosem sírtam (érdekes módon tárgyakért és állatokért igen), nagyon sok emberen nézek keresztül, de nem gonoszságból, hanem mert nem tudok máshogy. Képtelen vagyok ennyi emberrel "felszínes ismerettségben" lenni, ezért a "nem igazán szimpatikusak" bekerültek a "ignorálom őket" mezőnybe. Ez gonoszság, de rosszul érzem magam miatta, de nem tudok máshogy tenni. Őrült vagyok.


Szóval, a legtöbb helyütt, mi olvasható az Asperger-ről?


"az empátia hiánya" - Félig igaz. Néha megérintenek mások dolgai, néha nagyon nem. Bár, hogy őszinte legyek sokszor inkább az van, hogy "szegény ember, tényleg sajnálom, DE JÓ HOGY NEM VELEM TÖRTÉNT". Viszont teljes hiány nem valószínű, mivel akkor kb. le kellene szarnom mindenkit meg ilyesmik, de ez nem lenne igaz. Azt hiszem.


"kapcsolatteremtési nehézségek vagy a társaságban megélt öröm hiánya" - Erőteljes pipa. Ez régen is így volt és most is. Van 1-2 ember akikkel úgy elvagyok, de ez is mindig magasvérnyomás-pulzus, izzadás meg egyéb dolgokkal jár és általában "szívesebben lennék egyedül valahol". De ettől függetlenül vágyom is úgy-ahogy ismerősökre, talán mert azért jó érzés, hogy számítok valakiknek vagy csak úgy eldumálni egy kicsit, de azért nem túl mélyen, mivel a legtöbb ember, sajnos képmutató és álságos. És nagyon fárasztó nekem "normálisnak tűnni", nem is megy jól. Ahogy az ún. "szociális válaszkészség" sem erősségem, igazából a legtöbb dolog betanult nálam, alapkérdések, néha 1-1 poén és igyekszem kiismerni másokat, hogy tudjam mit kellene mondani, hogy az jó legyen.


"szemkontaktus hiánya" - Gyűlölök mások szemébe nézni, nem is szoktam. Sokszor használom a perifériás látásom vagy kamu módszerekkel beszélgetek, mintha közben "muszáj lenne" a szememmel mást figyelni.


"Az Asperges-szindrómás gyermeknek nehezére esik, hogy megosszon tárgyakat másokkal vagy részt vegyen a közös játékban." Gyerekként pipa (különösen rühelltem a focit) és a mai napig elég önző vagyok, ha valamit kedvelek azt úgysem adom oda másoknak.


"hosszasan beszél a számára kedves témáról, anélkül, hogy észrevenné, hogy a másikat ez nem érdekli vagy esetleg szeretné megváltoztatni" - Igen, ez is előfordul, különösen az amikor a "beszélgetéseim" normális lezárás nélkül fejeződnek be, kb. hogy elsunnyogok onnan, vagy csak simán lelépnek mások... Bár ez amiatt van, hogy kifejezetten halkan beszélek és sokszor mások számára "nem fontos dolgokról". Egy hülye lúzer vagyok ilyen téren. Is.


"a bizonyos mintákhoz, viselkedésekhez, rutinokhoz való abnormálisan erős ragaszkodás"


Óóóóó ez is mennyire így van. Nagyon sok ilyen van amik kimaradása rossz érzéssel tölt el. Sajnos van pár káros is.



"egy-egy nagyon szűk érdeklődési körre irányuló extrém mértékű fókusz."


Na ja, simán vezethetném a "Fun with coins" műsort, ugyanis az én szenvedélyem az érmék és az érmegyűjtögetés (+ Undertale és minden ami ahhoz köthető, aktuális kedvenc sorozataim stb.)


"Az ismétlés a mozgásban is megjelenhet, például egy jellegzetes mozdulatsorban. Ezekbe a mozdulatokba gyakran az egész test bevonódik, és a tic-kel ellentétben a mozdulatok akaratlagosak."


:D De aranyos, hogy leírja amit csinálni szoktam, igazából kb. sokszor mászkálok így, értelmetlen és biztos "nevetséges", de valahogy mégis kellemes érzés...


Beszédem biztosan idegesítő, vannak kedvenc kifejezéseim amikről azonnal felismernek... Azt hiszem, nem tudom ki vagyok én. Sosem tudtam.


Ja amúgy 6 évesen már legyőztem a nagyszüleimet sakkban (nem hagyták), ismertem a betüket 4 évesen, mert a Szerencsekereket néztem mindig, meg a Kresz táblákat stb.


...


2019. febr. 5. 20:56
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Ja igen, azt elfelejtettem, hogy az ismerőseim átlag 3 levél után megutálnak, mert képes vagyok 2-3000 szavasra is nyújtani, még ha ők alig írtak 2 szót, akkor is. Sajnos.


Utálok kezdeményezni vagy beszéddel indítani. Inkább írok, az egyszerűbb és jobban is megy.


Továbbá nagyon sok emberi viselkedést nem értek. Betartom, utálom, de nem igazán értem "ennek mi értelme van".


De igyekszem "jó embernek lenni" és normálisnak tűnni - kevés sikerrel, azt hiszem.

2019. febr. 5. 20:59
 2/13 anonim ***** válasza:

Ennyiből ez nem megállapítható. Részletesen ld. pl. ennél a kérdésnél:

https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__..

2019. febr. 5. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Őszintén szólva nem olvastam végig amit írtál, de átfutottam. Ha a leírtak mellé nem társul szenzoros problémád is, pl fény, hangérzékenység, biztos hogy nem vagy autista.

Az empátia hiánya nem feltétlenül jellemző az autizmusra, rengeteg érintettben nagyon is erős az empátia. Amit leírtál, kb az átlag emberre igaz.

A fel-alá mászkálás is lehet teljesen átlagos, ahogy az is, hogy nem szeretted megosztani a tárgyaidat a többi gyerekkel. Sőt, én még egy gyerekkel sem találkoztam, aki meg akarta volna osztani mással a játékait.

Összességében minden amit leírtál igaz lehet egy teljesen "normális" emberre, semmi kirívót nem láttam benne. Javaslom hogy nagyon mélyen ásd bele magad a témába, mielőtt következtetéseket vonnál le. Első körben tölts ki egy online tesztet, az angol nyelvűek megbízhatóbbak. A házipatika és társai nagyon felületesek.

2019. febr. 5. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Én végigolvastam alaposan, de ugyanazt gondolom én is, mint az előző, hogy ezek így még a normál kategóriába tartoznak. Ha hátrányt tapasztalsz az életedben, az valamilyen pszichés probléma következtében lehet, például szorongás.
2019. febr. 6. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

#4


De ilyen szinten, hogy kb. az egész alárendelődik ennek, kvázi bújkálva élek, több mint egy év kell, hogy úgy-ahogy jó viszonyban legyek a kollégáimmal (és még így is sokszor érzem magam úgy, hogy "amúgy utálnak, csak nem mondják ki"), képtelen vagyok kezdeményezni (max írásban), és a tőlem "távoli" kollégáimat is teljesen ignorálom, ami miatt érzek valami kellemetlent, de nem tudok máshogy tenni, próbáltam "jóban lenni" velük, de nem ment, erőltetett volt.


Továbbá ami nagyon bánt, az ahogy az emberek viselkednek. Egymással LÁTSZÓLAG semmi bajuk, de mikor nincs ott akkor simán derül ki, hogy amúgy a "kanál vízben is megfojtanák egymást". Ez szörnyű. Én nem tudok így álságoskodni, akit nem kedvelek az onnantól számomra "nincs", a semlegeseket is ignorálom, de velük ha kell udvariasan elvagyok, de tudom, hogy sosem lennénk jóban.


Képtelen vagyok pl. a "menzán" étkezni, ha már 2 embernél több van ott (12 fős asztal van) inkább elrejtőzöm és ott sokkal jobb. Van hogy oda is jön valaki, de mindig max 1-2 és az pont elég, feltéve ha "kedvelem őket". Ha nem, akkor úgy teszek mintha nagyon fontos dolgom lenne... Ami rossz dolog, de ez van.

2019. febr. 6. 11:57
 6/13 A kérdező kommentje:

#3


Szélsőségesen nincs érzékenységem, de azt tudom, hogy alapvetően nem szeretem a zajt, zajongást, állandó lármázást, na ez utóbbit már szélsőséges módon tudom kezelni, kikészít idegileg, ha mondjuk már 12 órája megy az idegesítés. És FONTOS, hogy tudjam, mikor lesz vége. Ha tudom, akkor kibírom, de ha nem az rendkívül idegessé tesz.


Fényért se vagyok oda, imádom a téli időszámítást, mikor este ötkor más sötét van, de amúgy is a max közepes fényt kedvelem, a nyári "fényár" számomra rossz, este kilenckor még világos és meleg... 2 hónap kínzás a július-augusztus a végén még imádkoznék is, hogy LEGYEN MÁR VÉGE!, ha hinnék bármiben is. Rossz, hogy ott sem tudhatom, hogy lesz-e vége valaha is, avagy marad örökre a bazimeleg, mert elcseszték a Földet...

2019. febr. 6. 12:12
 7/13 anonim ***** válasza:

Mondták már rólad hogy fura vagy? Az autistákra alapvetően jellemző, hogy merev a tekintetük, a beszédük monoton. Mikor kommunikálnak sokszor nem a másik szemébe néznek, hanem egy pontra inkább.


Az is lehetséges, hogy erősen introvertált vagy.

2019. febr. 6. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

#7


Hát különösnek tartanak az biztos, ezt személye válogatja, hogy hogyan is nevezi voltam már az "osztály színfoltja" szinttől a "sajnálom az ismerőseidet" jelzővel ellátott is.


Hangon nem tudom milyen, a videóimban egész jónak tűnik, de "rendes beszélgetésekben" nem tudom, egyedül akkor tudok jól beszélni mással, ha max ketten vannak, ha többen, akkor egész egyszerűen NEM HALLANAK MEG. És én sem tudok magabiztos lenni, mert kire figyeljek, kire kevésbé? Hogyan viselkedjek, merre nézzek, kihez intézzem a szavaim, hogy ne zárjam ki a többeieket, mit tegyek ha ketten is egyszerre beszélnek felém?


Áh.

2019. febr. 6. 12:40
 9/13 anonim ***** válasza:
Nekem nagyon szimpatikus vagy : )
2019. febr. 6. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

#9


Ritka pillanatok :)

2019. febr. 6. 18:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!