Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van élet a szekta után?...

Van élet a szekta után? Hogyan kezdjek új életet, mindent újra?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Szeretném megosztani a történetemet, hogy (lelki) segítséget, tanácsot tudjak kérni, mert arra most nagyon nagy szükségem van.


Három évig voltam tagja egy keresztény közösségnek (szektának). Nem Hit gyülekezet, se nem Jehova Tanui, se Scientológia, bár a nevét most inkább nem szeretném még egyelőre felfedni.


Három napja, hogy otthagytam a közösséget, akkor sokalltam be. Azóta nem találom a helyem, nem tudom kivel megosztani az érzéseimet, gondolataimat, ugyanis a 'barátaim' az általam elhagyott közösség tagjai, akik amióta megtudták, hogy otthagyom, úgy kezelnek, mintha soha nem is ismertük volna egymást.


Eleinte jól éreztem magam a közösségben, voltak jó(nak tűnő) istentiszteletek, bibliaórák, játékos délutánok, és hasonlók. Amíg új volt számomra, és amíg minden alkalmon ott tudtam lenni, minden jó(nak tűnt) volt. Azt éreztem, hogy szeretnek (utólag rájöttem, hogy ez a szekták egyik jellegzetessége az ún. love bombing, a "Jézus szeret téged, és én is. stb. stb.), elfogadnak. De csak addig volt ilyen idill a légkör, amíg minden alkalmon ott voltam, mindent úgy és akkor tettem, ahogy a vezető kérte.


Amikor változott az időbeosztásom, például a munkabeosztásom miatt, így pl. nem tudtam ott lenni minden alkalmon. Kezdetben ezt tolerálták is, de a türelmük igencsak fogyott...és egyéb ún. feltételeket szabtak. (Persze nem mondták ki, hogy ez és ez ennek és ennek a feltétele, de indirekt módon mégis ezt tették). Például, ha úgy esett a műszakom, hogy vasárnap nem tudtam menni istentiszteletre, de el tudtam menni más napon bibliaórára, vagy a délutáni foglalkozásokra, akkor a vasárnapi távollétemet szóvá tették. Ha pedig úgy adódott, hogy tényleg nem tudtam ugyanazon a héten se istentiszteletre, se bibliaórára menni, de volt lehetőségem (még ha fáradtan is, de) elmenni a más egyéb közös programra, akkor még jobban próbáltak lelkiismeret-furdalást kelteni bennem. Majd volt, hogy ki is mondták, hogy ne csak az egyéb közös foglalkozásokra menjek. Inkább oda se menjek, ha nem vagyok hajlandó pl. az istentiszteleten részt venni (a munkarendemet pedig nem én szabom meg...).


Ilyenkor, sajnos nagyon rosszul éreztem magam lelkileg, mert ugye már hozzájuk szoktam, a közösségen kívül nem volt igazából barátom. Ezért próbáltam megtenni mindent, hogy ne maradjak el sokat, vagyis próbáltam megfelelni nekik...


De az utóbbi időben már nagyon ambivalens érzéseim voltak, eljutottam arra a pontra, hogy felismertem, hogy ez a közösség teljes mértékben kontrollálni akar. Tudom,

hogy egy közösségnek vannak ún. szabályai, amit be kell tartani, a közösség működésének érdekében. De ez ebben az esetben ezen már nagyon is túlment.


Igazából ők osztották be az időmet, ők szabták meg, hogy kikkel tartsam a kapcsolatot (programok szervezése, stb. miatt nem volt igazából ún. szabadidőm). Mit tanulhatok, azt illetően is kritika ért...például nagyon rossz szemmel nézték, hogy korábban vallásfilozófiai tárgyat is tanultam egyetemen. Mert szerintük az Istentől eltávolít.


Harmadik napja, hogy nem mentem a közösségbe. Nem akarok visszamenni.


Ugyanakkor lelkileg nagyon rosszul vagyok. Rájöttem, hogy eddig ők irányítottak, kihasználva azt, hogy érdekel az istenhit, és ezt ők rosszra használták, amíg engedtem nekik. (Igazából a keleti tanok/istenhit azok, amelyeket szívem legmélyén a magaménak érzek.)


Most itt vagyok, teljesen egyedül... az egykori 'barátaim' a közösségben vannak. Azon kívül csakis felszínes kapcsolataim voltak. A szüleimmel élek, de velük sem tudom ezt megosztani, ők jók hozzám, de mégsem megy. Az egész eddigi hit, rendszer, napi időbeosztásom megsemmisült. Három napja nem teszek mást, csak elmegyek dolgozni (de oda is nagyon nehezen bírom elvonszolni magam), majd hazajövök, és alszom, vagy éppen sírok.


Hogyan kezdjem újra az életet most?

Hogyan térjek vissza a normális életbe?

Van élet a szekta után?


26, lány


2010. júl. 1. 02:40
 1/7 anonim ***** válasza:

Persze hogy van. Én a helyedben biztos ismerkedni kezdenék másokkal, esetleg felvenném a kapcsolatot pár régi iskolástársammal - biztos van akivel jóban voltál a szekta előtt. Szerintem, ha nem is vele lennétek aztán a legjobb barátok, de rajta keresztül megismerhetsz több embert akikkel barátkozhatsz.

Vagy iratkozz be valamilyen tanfolyamra (főző, varró, akármi), ott is lehet jól ismerkedni. Biztos van ami érdekel, keress magadnak hobbit.

Most így hirtelen ez a 2 ötlet jutott eszembe.

2010. júl. 1. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Most válságban vagy, hiszen az eddigi napi ritmusod borult fel, márpedig az ember akkor érzi jól magát ha biztonság veszi körül. Nyílván oka volt annak, hogy otthagytad a közösséget, nem csak egy hirtelen gondolat miatt léptél ki.

Amit én is javasolni tudok az az, hogy vedd fel a kapcsolatot a régi iskolatársaiddal, barátaiddal. Hidd el, azok az emberek, akikkel régen jóba voltál, örömmel fogják venni a közeledésedet és biztos, hogy sokat fognak tudni segíteni abban, hogy visszailleszkedj közéjük, vagy hogy új barátokra lelj. Nyugodtan írj nekik levelet, hiszen vesztenivalód nincs.

Nekem is volt pár éve egy elég nagy mélypontom, nem volt senki akihez szólhattam volna és sikerült belőle kimásznom. Nem volt könnyű, de csak egyszer kellett eltökélnem magam arra, hogy "átugorjam a szakadékot", és lám sikerült. Régi barátaim többségével újra jóban vagyok, vannak újra céljaim és szeretem az életem.


Szívből kívánok neked is sok sikert!

2010. júl. 1. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Isten túl nagy ahhoz, hogy egy vallásba beleférjen.


Ha pedig azok az emberek Jézus szeretetéről beszéltek Neked, most pedig elhagytak... Khm. Szerintem jól tetted, amit tettél :)

2010. júl. 1. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Jól döntöttél, nyugi! Részben én is voltam így, bár külső nyomás nem ért, viszont lelkileg volt nagyon rossz. Megborult a napirendem, nem találtam a helyem. Aztán egyszer kinyílt a világ, rájöttem milyen sok időm maradt, jutott idő sportra, kutyasétáltatásra stb. Járj el sportolni, gyógyír minden gondra! Ha társaságra vágysz, akkor egy edzőterembe, ha magányra fel a futócipőt és uzsgyi! Vagy járj gyalogtúrára egyedül, lényeg, hogy újra lekösd magad! Sok sikert, bízz magadban!
2010. júl. 1. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:

kezdem a rosszhirrel: Minden szekta, vallas, babona az emberi korlatoltsag szulemenye es nem sok koze van a valosaghoz.


sajnos lelekgyengekre utazik mind. El tudom kepzelni a helyzeted, de nem tudok olyan tanacsot adni, amitol azt erzed, hogy az a megoldas.



Szerintem foglald le magad. Keress hobbit keress uj embereket. Egy dolgot viszont kerulj: barmit ami horoszkop babona vagy vallas alapu elfoglaltsag.


En a helyedben utaznek egy kurv@nagyot a vilagban. Az en barataim kozul aki vallasos is volt azzal h utazgatott( nem nyaralas) tobbet ismert meg a vilagbol rajott h mennyire gaz is amiben eddig hitt.

2010. júl. 1. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat. Már az nagyon sokat segített, hogy nem küldtetek el a - cenzúrázva - .


Tudom, és sokan azt írtátok, hogy vegyem fel a kapcsolatot régi ismerősökkel, osztálytársakkal...akiket azelőttről ismertem meg. Úgy érzem, ehhez idő kell nekem. Most olyan ponton vagyok, hogy nem kívánok emberek között lenni, nagyon nem. (Ne értsetek félre, nem az emberekkel van bajom, hiszen sokan vannak, akik nem bántottak/ártottak nekem, de most valahogy nem bírok emberek közé menni, kapcsolatokat kezdeményezni, újítani még.)


Jó lenne valami olyan elfoglaltság, ami egyedül is végezhető, hogy mégis tegyek valamit, ami leköt, ami pici önbizalmat ad, bátorítást a továbblépéshez. Amíg rendezem a történteket magamban, és lelkileg összeszedem magam.


Nem vagyok egy önsajnálatba menekülő, éppen azért is írtam legalább ide. "Több szem többet lát és több fej többet gondolkozik..." alapon.


Köszönöm az eddigi válaszokat.

2010. júl. 1. 18:58
 7/7 anonim ***** válasza:
A Teremtőt találd meg magadban, a saját utadat is.Meditáció, ima, böjt, stb.
2010. júl. 4. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!