Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Milyen az egészséges étrend?

Milyen az egészséges étrend?

Figyelt kérdés

reggeli

tizórai

ebéd

uzsi

vacsi



2014. okt. 1. 19:25
 1/8 anonim ***** válasza:
Azért az a lustaságnak egy elég komoly fokozata, hogy ahelyett, hogy egy icipici energiát és időt ölnél abba, hogy utánanézz valami baromi egyszerű dolognak, amiről legalább ötvenmillió internetes cikket és információt találsz, ide kiírod a kérdést, hátha valaki megoldja helyetted...
2014. okt. 1. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Nem mellesleg ezen az oldalon is rengeteg hasonló kérdést találhatsz...
2014. okt. 1. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 health visitor válasza:

Megpróbálom nagyvonalakban leírni.

Reggelinél engedheted el magad legjobban. Az ilyenkor bevitt felesleges dolgok a nap folyamán feldolgozásra kerülnek a szervezetben. Ez nem azt jelenti, hogy 3 hamburgerrel kezdd a napot. Pl ha szereted a csokit, akkor inkább ilyenkor egyél belőle, de ne túl sokat, 1-2 kockát kb. Na most ez még mindig nem azt jelenti, hogy csokit reggelizz, csak egy tanács, hogy ha nagyon muszáj, akkor a délelőtti órákban fogyaszd. A legjobb reggelire a teljes kiőrlésű gabonapehely, és egyéb ehhez hasonlóak. A gyümölcsöket is délelőtt folyamán kell fogyasztani, mert ha este környékén eszed, akkor már csak lerakódnak, de ha délelőtt eszed akkor a szervezetedben hasznosul. (A telj. kiőrlésű gab. egyébként a vastagbélre van nagyon jó hatással.)

Tízóraira kb ugyanezt tudnám mondani.

Ebédre: főzelékek, barnarizs. A legtöbbet ezeket kellene, de ha heti 1-2 alkalommal tésztát, húst eszel akkor se lesz semmi bajod, a lényeg abban van, hogy nem szabad túlzásba vinni. Levesek is kellenek, hiszen folyadékforrás, de olyat is olvastam, hogy például a húsleves savasít (ami nem jó a szervezetnek), viszont heti 1-2 abból is simán belefér.

Délután már csökkenteni kell a zsírt, a szárazhüvelyesek egészségesek, 30% alatt van a glikémiás indexük.

Estére zöldségeket javasolnék. itt is jó pl a rizs salátával stb.

Glikémiás indexről még annyit, hogy: ezen azt értjük, hogy az adott étel vércukorszintet emelő hatása milyen arányú a szőlőcukor vérc. szintet emelő hatásához képest.

Röviden és érthetően: minél kevesebb % a glikémiás index, annál jobb az étel.

90-100% glikémiás index: méz, cola, puffasztott rizs, burgonya. (Ezeket a kevésbé ajánlott ételek.)

70-50% glik. index: barnakenyér, tejberizs. (viszonylag még ez se számít egészségesnek)

50-30% glik. index: spagetti, kefír

30% alatt: szárazhüvelyesek, gabonafélék, teljes kiőrlésű liszt, barnarizs. Na ezek már nagyon jók.

Még annyit tennék hozzá, hogy a sima zsömle, kifli mivel sok fehérlisztet tartalmaz, nem egészséges. Ennek ellenére nyilván ezeket veszi meg az ember, hisz olcsóbbak, meg bemész bármilyen büfébe ezt árulják. Ha napi 1-2 darabot megeszel az még nem számít rossznak, de bármikor táplálkozásról beszélünk nagyon fontos hangsúlyozni a mennyiséget… ja és egyébként ezek a zsömlék egy idő után éhségérzetet keltenek, szóval nem biztos, hogy érdemes őket megenni.

Írhatnék még oldalakat a szénhidrátok fajtáiról is, de ezek már nagyon részletek, nem akarok most belemenni. Annyi tippet adnék még, hogy avokádó pl erősíti a méhnyakot nőknél, a dinnye is jó mert lúgosít, de sok cukrot tartalmaz.

2014. okt. 1. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 health visitor válasza:
Előző vagyok, annyit kihagytam, hogy zöldséget mindig nyersen, vagy pácolva, mert főzés során elveszíti a jótékony hatásait.
2014. okt. 1. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 health visitor válasza:
Pácolt helyett párolt zöldség*
2014. okt. 1. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Mindenekelőtt elég változatos ahhoz, hogy megfelelő mennyiségben és arányban jussanak be a tápanyagok. Ez nagyon szépen hangzik, de a vitaminokat és ásványi anyagokat ma már lehetetlen csak a táplálékból pótolni.
2014. okt. 1. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Erről nagyon megoszlanak a vélemények... Az előző már leírta, be kéne vinni a megfelelő tápanyagokat, a megfelelő mennyiségben. Ennyit tudok én is írni.

A saját életemre vonatkozólag van tippem, hogy mi lehet az egészséges és jó, de nem Egy Igaz Út van ebben sem.

Egy csomó táplálékcsoportot kizárhatsz és gyökeresen eltérhetsz a tipikus makrotápanyagaránytól úgy, hogy egészséges legyen az eredmény. Pl. ott a szénhidrát, ami nem eszenciális tápanyag. Egyesek odáig mennek, hogy közel nullát visznek be belőle, az azért necces, sosem enni zöldséget... De viszonylag sok zöldséggel (mondjuk napi 70 deka az nekem már az a szint) s igen kevés szénhidráttal (mondjuk 30g) remekül el lehet lenni, legalábbis sok ember megteszi, bizonyára van, aki ha máshogyan nem, lelkileg kiakadna tőle, na annak az nem egészséges.

Sok népszerű étrend van s amit ismerek, mind kimutatja, hogy ő aztán az igazi, ez gondolom, tipikusan részben igaz, részben pedig manipulált adatokon alapul... Én nem hiszek benne, hogy bármelyik étrendhez tartozó embernek joga lenne lenézni minden más étrendet. Ez vallási fanatizmus, mit keres a táplálkozásban?


Az étkezések számáról, idejéről, mennyiségéről és összetételéről sem tudok mit mondani, itt is sok jó megoldás lehetséges.

2014. okt. 2. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
az első kommentelő, én meg néztem mindet és nem találtam semmit ezért értelem szerűen ide írtam de ha így gondolod akkor mért írtál?
2014. okt. 2. 17:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!