Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Hogy is van ez az esti evéssel...

Hogy is van ez az esti evéssel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Sokak szerint ugye nem szabad este enni, főleg sokat meg nehezet nem. Állítólag ez azért van, mert éjjel nem emészt a szervezet és így minden lerakódik.

Feltételezem, nem az számít, hogy éjjel van, hanem az, hogy alszunk.


A kérdésem az, hogy ha tényleg nem emésztünk alvás közben, akkor miért álmosodunk el minden étkezés után? Miért megy el aludni étkezés után mindenki, aki csak teheti, akár még az állatok is?

Számomra nem logikus, hogy a szervezet pont étkezés után hozza magát olyan állapotba, amikor az emésztés lelassul vagy megáll. Hol sántít a történet?



2014. okt. 3. 09:21
 1/4 csabika1971 ***** válasza:

Igen sántít az állításod teljes egészében.

Az emésztés nem áll le alvás közben. Csak amit este eszel, és mivel nem mozogsz az a kalória lerakodik tartalékként. Ezért kell este keveset enni.

Az elálmosodás meg azért van mert a fejből leszáll a vér a gyomorba emészteni, ezért érzel bágyadtságot mikor jóllaktál.

2014. okt. 3. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Van olyan, hogy bioritmus, azaz napszaktól függően változik az egyes szervek működése, mirigyek működése. A dolog azonban nem kellően tudományos egzaktsággal vizsgált ahhoz, hogy egyértelmű és határozott válaszokat lehessen adni.

Evés után azért álmosodunk el (u.n. specifikus dinamikus hatás), mert átrendeződik a vér megoszlása a testben: összehúzódnak a bőr erei, csökken az agyi vérellátás és az emésztőszervek vérellátása fokozódik.

Az esti evés alapvetően azért nem a legjobb, mert vízszintes testhelyzetben könnyebben alakul ki reflux, azaz a gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe (gyomorégés). Persze a gyomornedv elválasztást alapvetően meghatározza, hogy milyen összetételű étel került a gyomorba. A fűszerek fokozzák a nedvelválasztást. A zsírok akadályozzák a pepszin hozzáférését a fehérjékhez, ugyanakkor a szénhidrátoknak a nyál által történő előemésztése abbamarad a savas közegben. Míg a fehérje gyorsan átkerülne a gyomorból a bélbe, addig a szénhidrátok aránylag soká maradnak a gyomorban. Az étel azonban bonyolult és változó összetételben tartalmazza a különböző "alapanyagokat". Sok függ a gyomor-bélrendszer aktuális állapotától is, mert kisfokú hurut is rontja az emésztőnedvek elválasztását, hasonlóképpen az aktuális érzelmi állapot (stressz, idegesség). Emiatt mindenki magán érezheti, hogy egyszer így, másszor úgy. Van olyan, hogy meg se kottyan az esti fűszeres kolbászos vacsora, másszor meg ül az ember gyomrában, még fél nap után is.

Nagyon jelentős egyéni eltérések vannak. Van, aki nyugodtan ehet reggelire fűszeres húsfélét: kolbász, szalámi, mások fél napig böfögnek utána. És erősen változik a dolog az életkorral is. Gyerekkorban szinte mindent meg tud enni és emészteni az ember, idősebb korban meg óvatosnak kell lenni.

2014. okt. 3. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Alvás közben lelassul a szervezet-->lassabban emészt, nem leáll :)
2014. okt. 3. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Szintiszoli123 ***** válasza:

#2 jókat ír.


Én a kérdés lerakódás részéhez szeretnék hozzászólni.


"mert éjjel nem emészt a szervezet és így minden lerakódik" - nem gondolod, hogy ez egy kicsit paradox? Ha nem emésztesz éjjel, akkor mégis mi rakódna le. A test sokkal több pufferrel rendelkezik annál, mintsem hogy a hízás attól váljon függővé, hogy este eszel vagy reggel vagy nap közben.


http://www.gyakorikerdesek.hu/sport-mozgas__testepites__5316..

http://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__taplalkozas__5560539..

Étkezés este – tegyük rendbe végre!: [link]

http://www.gyakorikerdesek.hu/sport-mozgas__testepites__6002..

[link]

https://www.youtube.com/watch?v=jvqd4T7Xnys

http://www.gyakorikerdesek.hu/sport-mozgas__testepites__6019..

http://www.gyakorikerdesek.hu/sport-mozgas__testepites__6013..

http://www.gyakorikerdesek.hu/sport-mozgas__testepites__6142..


A hízást, stagnálást, fogyást alapvetően a napi/néhány napi/heti energiabevitel és mozgás eredője határozza meg.


A szénhidrátokkal történő energiabevitel kapcsán van még egy másik faktor, az inzulin és az inzulinérzékenység. Ha lerakódik valami, nem azért rakódik le, mert este van és "azt már nem "mozgod le". Ez így NEM IGAZ!!!

Az "Amit a zsírégetésről tudnod kell" című builderes írás leírja ennek a hormonális hátterét. Abból megérthető.


Ehetsz este is nyugodtan, akkor is, ha utána már meg sem mozdulsz, ha a napi energiszükségletedbe belefér és a sejtjeid inzulinérzékenységébe belefér.

2014. okt. 4. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!