Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Hogyan szokjak le a kalóriaszá...

Hogyan szokjak le a kalóriaszámolgatásról?

Figyelt kérdés

16 leszek nemsokára, lány vagyok, és egy éve ilyenkor még anorexiával kuzkodtem. Azóta rendesen eszek (1850 kalória), viszont megrogzotten kimérek minden egyes gramm ételt, ebbol adódóan nem is tudok elutazni igazán sehova, ha nagyon muszáj, szégyen szemre vinnem kell a kis konyhai mérleget. Heti 4 tesi órára járok, plusz 3 x 2 óra tánc és 3 x 1 óra otthoni edzés egy héten, emellett sokat sétálok is. A gond az, hogy amint említettem, rettentoen lekorlátoz és sok idot is elvesz, ráadasul nagyon sok minden érdekel még a táncon kívul is, és a gimnáziumban bár 1 tantárgyat kivéve jelenleg kituno leszek, szeretném, ha tobb idom jutna erre is, meg sokminden másra. Elegem van, hogy ezzel van tele a fejem.

Nagyon sok zoldséget és gyumolcsot eszek, csak teljes kiorlésu dolgokat, semmi cukor, semmi feldolgozott étel.

Nagyon orulnék pár tanácsnak a leszokással kapcsolatban. 157cm vagyok, 50kg, elég sok izom van rajtam. Aggódom, ha nem korlátoznám magam, elhíznék, vagy nem is tudom. Egyszeruen csak félek megszabadulni ettol a biztonságot nyújtó szokástól. Már úgyis benne van a fejemben az egész..

Egyáltalán abbahagyjam? És ha igen, milyen lépésekben?



2016. jan. 16. 20:48
 1/4 anonim ***** válasza:

Persze, hogy hagyd abba, te is látod, hogy korlátoz.

Hajajj, nem könnyű s előre megmondom, kétlem, hogy igazán sokat tudnék segíteni. Néha én sem akarok számolni, de már túl automatikus, azonkívül elég kemény szénhidrátkeretem van. Majd megpróbálok egyszerű, kevésféle és napi szinten hasonló ételeket enni, ahol számolás nélkül is sejtem, mi merre.

Az elhízás nem jön hirtelen, hamar észreveszed magadon s akkor egy picit odafigyelhetsz, addig minek aggódni, főleg, hogy jelenleg nagyobb gond a mérésre kattanás.

Elég durva, hogy az elutazásodat is befolyásolja ez, idáig én nem jutottam. Nem tudok úgy mérni én sem (hiába mérem le, honnan tudjam, hogy hogyan készült az étel? vagy te csak alapanyagokat eszel ilyenkor?), azok a napok egyszerűen nem számoltak, nem tudok mit tenni, de igazából nem mindegy? A súlyomat nem befolyásolja, hogy mérem-e az ételt s észrevétlenül nem eszem jóval többet, mint szoktam.

Ha megszokod a számolást, nehéz leállni, főleg, ha valami okod is van rá, ezzel kapcsolatban sajnos nem tudok segíteni. De próbálj elgondolkodni, hogy mennyire nem jó így s hogy nem történik semmi baj, ha nem figyelsz rá ennyire, nem fog a súlyod kontrollálhatatlanul megugrani, ez nem így működik. Nem tudom, manapság hogyan működik a tested, az éhségérzeted és milyen az ételhez való viszonyod, mert azért jogos is lehet, hogy a számolás biztonságot ad, ha normális esetben, jó étrenddel s megfelelő mozgással s nem eltúlzott étvággyal, éhséggel nincs is rá szükség.

2016. jan. 17. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Salx Narval ***** válasza:
Hát, ez így tényleg nyűg. Én cukorbeteg vagyok de ennyire még én sem méricskélek. Pont ellenkező a hozzáállásunk én utálok méregetni, csak nekem muszáj. Talán kipróbálhatnád az én hanyagabb módszeremet, nem méregetek hanem db-ra átlagolok, pl 1db alma kb ennyi, 1banán meg kb annyi 1db zsömle meg amannyi. Tehát nem vacakolok azzal, hogy mekkora alma, vagy , hogy hány darab málna az egy maréknyi.:D Általában megnézem mi van otthon és az aznapi kaját fejben felosztom 4-5 részre és a fenti módszerrel felállítom az az napi kalóriabevitelt. Vagyis egy nap egyszer számolok egy kicsit de akkor az egész napra valót megtervezem. Talán kis lépésekben te is kipróbálhatnád.
2016. jan. 17. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Koszonom a válaszokat!:) Arra jutottam, talán eloszor kiválasztok egy étkezést és azt nem számolom, a tobbit pedig igen, aztán egyre tobbet nem fogok számolni. Meg esetleg ha hetente mérném magam, az is egyfajta biztonságot adna, hogy nem ugrik meg a súlyom.
2016. jan. 17. 08:59
 4/4 Szintis Zoli ***** válasza:

"Azt hihetnéd, hogy az evolúció megadja nekünk azt a képességet, hogy tudjuk, mikor eszünk eleget. Ezzel szemben kevéssé tudjuk megtartóztatni magunkat a mesterséges ételekkel szemben. Mivel a mai élelmiszerekben rengeteg a cukor és az aroma, a késztetés, hogy együk meg őket, sokkal erősebb, mint az evolúciós mechanizmus, ami visszatartana ettől." - Dr. Andrew Higginson -


Itt csúsznak el sokan. Ám mivel Te "Nagyon sok zoldséget és gyumolcsot eszek, csak teljes kiorlésu dolgokat, semmi cukor, semmi feldolgozott étel", jó eséllyel (szinte biztosan) hallgathatsz a tested jeleire, mert nem fognak becsapni. Tiszta kajából kb. jól is laksz annyival, amennyi kell.


Para lesz, de megéri. Kontrollnak maradjon a szobamérleg, de inkább a tükör (már, ha reálisan látod benne magad). A mérleg kilengései elhamarkodott lépésekre késztethetnek valakit, aki anorexiás volt.

Nekem is évekig tartott meggyőzni magam, hogy 3-4 nap mozgásának és evésének átlaga fogja meghatározni, hogy híztam vagy fogytam. Egyszerűen az emberi test puffereinek mértei miatt. Napi 0,5-1 kg kilengés ebbe simán belefér, még akkor is, ha minden nap ugyanannyit eszel, mozogsz és ugyanakkor méred magad. Sokkal szabadabb leszel, ha ezt majd Te is belátod.


Sportolj, lehetőleg súlyzózz! Egyrészt ép testben ép lélek, szép testben ép lélek, másrészt ha fogysz, akkor valszeg szálkásodtál, ha hízol, valszeg izmosodtál, ha pedig stagnálsz, akkor ... stagnálsz :)

2016. jan. 17. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!