Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Miért van az, hogy pl. az...

Miért van az, hogy pl. az Etiópiában élő gyerekeknek a puffadástól, mert éheznek, nagy lesz a hasuk, viszont az anorexiásoknak nem?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 6. 13:01
 1/9 anonim ***** válasza:
47%

Már hoygan lennének anorexiások, ha mindenki alultáplát, és alig van mit enniük?


Egyébként a tápanmyag hiény okozza, hogy hogy a felszaporodik a hasukban (ez az "éhezési ödéma"), ami feltünőbb úgy, hogy más testrészük meg csont és bőr.

2010. ápr. 6. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
83%
Én úgy tudom, a felpuffadt has az éhező kisgyerekeknél attól van, hogy az anyatejes táplálás után az étrendjük csak nagyon kevés növényi ételből áll, ami ugyebár szénhidrát és keményítő. Fehérjét meg nem esznek. Az ő fejletlen, gyenge emésztőrendszerüknek pedig ezek a kizárólag növényi anyagok nehezen emészthetőek, ezért puffadást okoznak.
2010. ápr. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Egy szóval nem mondtam, hogy ők anorexiások.

Akkor még egyszer:

Miért van az, hogy pl. az Etiópiában élő gyerekeknek a puffadástól, MERT ÉHEZNEK (nem éheztetik magukat), nagy lesz a hasuk,

viszont az anorexiásoknak nem, akik szintén éheznek, csak direkt!?

2010. ápr. 6. 13:16
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm 13:15-ös! :)
2010. ápr. 6. 13:16
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Kihagytam, hogy a víz szaporodik fel a testben, mitn az ödémáknál általában... és elsősorban a fehérjehiány okozza.
2010. ápr. 6. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Jó, már értem... boccsánat, elnéztem egy részes határozói ragot. Talán az leeht a váalsz, hogy az anorexiásoknál még megvan ez a minimális fehérjebevitel, ami kell.
2010. ápr. 6. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Jól mondják. Az a lényege, hogy fehérjeszegény táplálkozáskor lecsökken a vérben az albumin szintje, mely az onkotikus (nem ozmotikus!) nyomás fő meghatározója. Ez a nyomás felelős az érpályába történő folyadék visszaszívódásáért (a kilépéséért pedig a hidrosztatikai nyomás a felelős, melyet "vérnyomásnak" is lehetne hívni köznapian. )

Szóval, ilyenkor az történik, hogy a nyirok a hidrosztatikai nyomás miatt rendesen kilép az érpályából, de csökkent onkotikus nyomás miatt már nem tud kellő mennyiségben visszaszívódni, ezért folyadék halmozódik fel a sejtközötti térben, így ödémát okozva.

Amúgy a hasűri folyadékgyülemet ascitesnek nevezik, és kialakulhat pl. májbetegségekben is (leggyakrabban alkoholistáknál), amikor a máj nem képes fehérjéket (főképp albumint) szintetizálni. De egyes vesebetegségekben, amikor fokozott albumin ürítés történik, szintén ödémás lesz a beteg.

2010. ápr. 6. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A lényeget lehagytam:

Afrikában, úgy éheznek, hogy fehérjét szinte egyáltalán nem esznek, de szénhidrátokat még tudnak csipegetni, ezt a fajta éhezést "Kwashior-kór"nak ("nedves" éhezés) nevezik.


Az éhezés másik típusa, amikor se fehérje, sem szénhidrátok, sem zsírok nem kerülnek be a szervezetbe (az anorexiásokra ez jellemző), ezt "marasmus"-nak ("száraz" éhezés) nevezik.


Ha bármelyik jobban érdekel, akkor innentől már tudod használni a Google-t, csak keress rá a fenti két fogalomra.

2010. ápr. 6. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Utolsó! Köszönöm, ez tényleg kimerítő válasz volt. :)
2010. ápr. 25. 20:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!