Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Hogyan kéne táplálkoznom?

Hogyan kéne táplálkoznom?

Figyelt kérdés

15 éves leszek és mindig volt valami evészavarom. Kisebb koromban rengeteg édességet, cukrot, csokit fogyasztottam. Mindig volt rajtam egy kis súlyfelesleg. 10 éves koromban úgy döntöttem, vegetáriánus leszek. Nem egyik napról a másikra hagytam abba a húsevést, hanem szépen fokozatosan, 13 éves koromra. Volt olyan idõszakom, hogy nem ettem disznót és marhahúst, de a mekis csirke nuggetseket jóizûen benyomtam. Aztán volt, hogy megint "visszatértem" és minden húst ettem. Végül is tavaly májusban úgy döntöttem, vegán leszek, elsõsorban annak reményében, hogy megoldom az evészavaromat, hogy egy egészséges étrenddel beáll a testsúlyom is a normálisra és többé nem kell fogyóznom. Emlékeim szerint 60-61 kg voltam mielõtt áttértem a vegánságra a 168 cm-hez. De ekkor még zabáltam a sajtos-tejfölös tésztákat meg ettem a cukros péksüteményeket ,ittam a tejeskávét. 2015 májusában lettem vegán, de nem igazán tudtam, hogyan kell igy táplálkozni, egyszerûen csak mindent zabáltam ami csak vegán volt, nem tartalmazott állati eredetû összetevõt. Meg is lett az eredménye, 2015 decemberére 64 kg lettem. Kitûztem célul, hogy lefogyok egy 7 kilót. Abbahagytam a cukros üditõk fogyasztását (ez volt a legkönnyebb) mostmár csak vizet iszom. Az édességek elhagyása nagyon nehéz volt. Volt, hogy a fogyókúra alatt is napi szinten nassoltam, ettem a cukros vegán joghurtokat, csokikat, sütiket, ketchupos fehérkenyeret (a szüleim mindenevõk, csak ezt találtam otthon, amit én is ehettem) Most eljutottam odáig, hogy csak egészséges vegán ételeket eszem, de egyáltalán nem változatosan és lehet ,hogy keveset (?) ugyanis 52 kg vagyok (nem ennyire terveztem fogyni, hanem 57-re, de utána 55 lett belöle, majd 54. Az 54-et tényleg meg akartam tartani, de annyira féltem, hogyha elkezdek normálisan enni, mindent visszahizok, ami lement, hogy továbbfogytam. Meg szeretném tartani ezt a súlyomat, de az a gond, hogy 3 hónapja nem jött meg a menzeszem, de hizni semmiképp nem akarok, mert rosszul vagyok a háj gondolatától is. Mondták már egy páran, hogy hagyjak fel a vegánsággal. De az a baj, hogy eddig is etikai okok miatt voltam az, meg régen rengeteg tejterméket ettem, ittam és bizonyos ételektõl hasmenésem volt. Félek, hogy lelkiismeret furdalásom lenne, ha elkezdenék újra állati eredetû dolgokat enni, mert tisztában vagyok

azzal, hogy mi folyik a tej, tojás és húsiparban és az borzasztóan gusztustalan . Van itt valami vegán ,aki hasonló cipõben jár, mint én? Igazából az étrendem ezekbõl áll, nem tudom tartalmaz-e mindent: zabpehely, zabtej, mogyorótej, szójatej, aszalt datolya, banán, alma, körte, kivi, barack, eper, lenmag, chia mag, répa, saláta, káposzta, paradicsom ,uborka, rizs, tészta, fõtt krumpli, krumpli püré, olajos magvak, teljes kiõrlésû kenyér

Ritkábban: borsó, babfélék ,szója joghurt, olajbogyó ,avokádó, paprika, kukorica

Heti egyszer :étcsoki


Amiket elsõnek irtam azokat szinte minden nap, hetente többször eszem


Mi az ami hiányozna az étrendembõl?



2016. jún. 8. 09:34
 1/6 A kérdező kommentje:
Köszi, ha elolvasod és segitesz :) Bocsi, kicsit hosszú lett.
2016. jún. 8. 09:38
 2/6 anonim ***** válasza:

Szerintem írtam már egy másik kérdésedhez. Az evésszavarral is érdemes lenne szakembert felkeresned, mert 52 kilósan aligha kell félned a "hájtól". Meg kell barátkoznod egy 58 kilóval körülbelül, mert látod, hogy így még csak nem is menstruálsz, ami később komoly problémákhoz vezethet.

Ránézésre nincs baj az étrendeddel, bár az is számít, hogy mennyit eszel és milyen gyakran. Meg a változatosság. Meg esélyes, hogy van olyan tápanyag, ami hiányzik a szervezetednek. Próbálkozz meg a tofuval esetleg, vagy van még rengeteg növényi húshelyettesítő készítmény, sajnos nem tudom a magyar nevüket.

2016. jún. 8. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Én személy szerint már azzal kezdeném, hogy sok édességet ettél, ezért tuti az lenne az első kérdésem milyen a kapcsolatod a szüleiddel. Utána pedig, hogy milyennek látod magad. Én szerintem itt inkább lelki dolgok lesznek, nem pedig az evés a gond.
2016. jún. 8. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Hát igen, elképzelhető, hogy tényleg igazad van. Lassan öt éve, hogy elváltak a szüleim, már éltem anyával is, apával is, most megint anyával. Nem érzem azt, hogy igazán jó kapcsolatom lenne egyikőjükkel is. Apa, mióta elváltak, folyamatosan anya ellen nevelt engem is és a tesómat is. (ezért romlott meg anyával a kapcsolatom, ezért költöztem apához) Igazából tényleg nem érzem úgy,hogy nagyon jó lenne a kapcsolatom anyával és apával.
2016. jún. 8. 13:38
 5/6 A kérdező kommentje:
Nem tudom, milyennek látom magam, változó. Nem nagyon szeretem magam.
2016. jún. 8. 13:39
 6/6 anonim ***** válasza:

Én nem támogatom, hogy valaki ilyen fiatalon elkezdje a vegán étrendet, sajnos éppen a fiatal lányok (néha fiúk) a legveszélyeztetettebb csoport anorexia szempontjából. Vegán étrenddel nagyon nehéz megfelelő mennyiségű és teljes értékű fehérjéhez jutni, bár sokan vegyes étrend mellett is fehérjehiányban szenvednek. Az "amatőr" vegánok sokszor zsiradékokból is túl keveset fogyasztanak, de egyéb fontos tápanyagokhoz sem biztos, hogy hozzájutnak, ha nem tudják, miben mi van, és nem szednek vitaminokat, egyéb kiegészítőket. Innentől pedig egyenes az út a táplálkozási zavarokig, pszichés problémákig (testképzavar, depresszió), majd az anorexia kialakulásáig.

Mivel a szüleid nem vegánok, ők sem tudják, miket kellene otthon tartani, hogy megfelelően tudj táplálkozni. Talán még az sem tűnt fel nekik, hogy kezdesz vészesen sovány lenni.

Az etikai szempontjaiddal egyetértek annyiban, hogy jobb kerülni a nagyüzemi állattartásból származó, és főleg a feldolgozott húsipari termékeket. De ettől még lehet (sőt szerintem kell is) enni házi tojást, házi tejtermékeket, tanyasi, szabadon kapirgáló csirkét.

Az étrendeddel, így kívülállóként úgy vélem, az a gond, hogy van benne szója, ami önmagában is okozhat hormonproblémákat, akár fiú, akár lány esetében. Hüvelyeseket nem ritkán, hanem minden nap kellene enned, minél többfélét, a borsó és a zöldbab kivételével mindet egy napig áztatva, többször vizet cserélve rajta, majd alaposan megfőzve. Ehhez kellene minden nap valamilyen teljes gabona, szintén áztatva, főzve, esetleg csíráztatva. Ha olvasol egy kicsit a témában, azt is megtalálod, milyen hüvelyes milyen gabonával párosítva nyújtja a legtöbbféle aminosavat, így megközelítve a teljes értékű fehérjeforrásokat.

Zöldségekből többféle kellene, pl. fodros kel, brokkoli, sütőtök (télen), cékla, karfiol.

A finomított lisztes ételek és a krumpli jobb lenne, ha csak nagyon ritkán szerepelne az étrendedben.

Emellett nagyon fontos lenne a vitamin- és ásványianyag kiegészítés: zsírban oldódó vitaminok (A,D3,E,K2), cink, magnézium, komplex B-vitamin. Esetleg halolajkapszula.

De őszintén szólva a legjobb az lenne, ha ennél legalább tojást, esetleg halat.

2016. jún. 8. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!