Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Hogy kene raterni egy egeszseg...

Hogy kene raterni egy egeszseges vegan etrendre? 15/l

Figyelt kérdés
En egy 15 eves lany vagyok, aki mar probalkozott a vegetarianus es a vegan etrenddel is, de elegge bajban voltam veluk, mert nem nagyon tudtam, hogy hogy kell ugy etkezni, hogy az etrendem minden szukseges asvanyi anyagot/vitamint/ feherje/ zsir, stb. tartalmazzon ,amire szuksegem van. Szerintetek hol kene tajekozodnom, kinek /minek a segitsegevel tudnek egeszsegesen enni vegankent, erdemes lenne-e belekezdeni? :)

2016. dec. 29. 08:14
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
Heti 1x -t akartam írni, bocsi
2017. jan. 4. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
Persze, csak ennél sokkal bonyolultabb dolgokról van szó, mint az aminosavak. Van egy rakás vitamin és ásványi anyag, amit szintén figyelni kéne, és ne feledjük azt sem, hogy sok növény tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek gátolják egyes vitaminok, ásványi anyagok felszívódását, vagy akár a fehérje emésztését. A hüvelyesek, gabonák például pont nem kajának való cuccok, csak az ember kitalálta, hogy ha beáztatja és megfőzi, akkor meg lehet enni. A fehérje miatt ezekből általában jó sokat eszik egy vegán, ami valószínűleg nem épp egészséges, mint ahogy azt hangoztatják.
2017. jan. 4. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
A vitamin meg ásványi anyag pótlására kitalálták a vitamin pakkokat. Persze lehet vitatkozni, hogy "szintetikus" vitamin meg ilyenek...
2017. jan. 4. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
Ha ugyanaz a molekula, akkor mindegy, hogy szintetikus, vagy sem, de én nem hiszek benne, hogy ezek valóban mindent megadnak. Illetve akkor is tudnod kell, hogy mit kell tablettából pótolnod. Illetve valljuk be, kissé ellentmondás, hogy egészségesen étkezek, de azért vitamint kell szednem, hogy ne betegedjek meg. Ha valaki az egészségéért akar vegán lenni, akkor az szerintem tévúton jár, hogy mindenki más, akit elragadnak a szélsőségek (ketogén, stb.).
2017. jan. 4. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:

Vitamint azért kell szedni, mert a silány minőségű zöldségek/gyümölcsök nem tartalmaznak már annyi vitamint ami elegendő. Ezeket főként a rost miatt esszük. Vitamin tabletta alatt nem a "Marslakócskákra" gondolok hanem pl. egy multi pro pak-ra amibe 7 kapszula van (2 multivitamin, szőlőmag, halolaj stb.). Ezért a fő szempont a vegán étrendnél, hogy nézzük meg mely aminósavak azok amiket jellemzően húsból nyerünk ki. Ezután keressünk olyan zöldségeket amik nagyjából fedezni tudják ezt. Egyébként lehet, hogy nem ez a legegészségesebb étrend a világon, de azért nézzük már azt is hogy az átlag ember mennyi fehérjét fogyaszt? A napi bevitel szinte 0, mert a szendvics, virsli stb. társaiba nincs semmilyen értelmes tápanyag.

Ehhez képest szerintem egy jól összerakott vegán étrend is milliószor egészségesebb.

2017. jan. 4. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
Nem bántásból, de túl sok buildert olvastál. Ezek tipikusan az ő hülye szövegeik, hogy vedd a vitamin pakkot, persze semmivel nem támasztják alá. Az átlag ember bőven elég fehérjét eszik, és vitaminhiányról sem igazán hallani a fejlett országokban. Ahhoz már nagyon trágya kajákon kell élni. A multi pakkok leginkább arra jók, hogy megszínezzék a vizeletet, meg kiszedjék belőled a pénzed. Feleslegesen tartalmazza 5000%-át az ajánlott bevitelnek, ha a kagylóban köt ki.
2017. jan. 5. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
Én erre azt mondom, hogy rengeteg álláspont létezik ami hitelesnek tűnik és nehéz egyszerű emberként eldönteni, hogy melyiket kövessük, így kövessük azt amit mi jónak látunk. Fölösleges volna a pakk? Azt tudod, hogy a szervezet az elsavasodás ellen mit tesz? Ásványi anyagokat von el a csontjaidból ill fogaidból, így ha te bármilyen savasító ételt eszel ez történik ami szép lassan a fogak elvesztéséhez vezet, nagyon durva esetbe csontritkuláshoz. Az átlag ember jól kajál szerinted? Vagyis annyira hogy bevigyen minden fontos tápanyagot? Szerinted a péksüti, szendvics, főzelék elegendő? Igazából kár is ragozni, a saját bőrömön tapasztalom meg a pozitív hatásokat. Gyerekkorom óta fejfájással küzdöttem napi szinten, az orvosok nem tudtak rá mit mondani és lassan 30 évesen jutottam el odáig hogy már nem kell gyógyszert kapkodni minden nap ill a gyomorsav problémáim is megszűntek ami szintén minden napos volt. Emellett jó a közérzetem, ill idejét sem tudom már mikor voltam utoljára beteg. Ne érts félre én nem mondom, hogy ez kizárólag a vitaminnak köszönhető. Ez összetett: helyes táplálkozás, megfelelő mennyiségű víz ivása és sport. Szóval én a saját tapasztalaim alapján döntöttem. Ha másnak más jön be én nem mondom hogy az feltétlenül hülyeség, de elég durva hogy életem során senki sem tudott segíteni az állandó fejfájásaimon, gyomorégésemen kivéve a testépítőket. Inkább hiszek nekik mint az orvosoknak akik soha nem tudtak rajtam segíteni. Persze nem akarok róluk rosszat mondani, de az tény hogy a helyes táplálkozáshoz nem feltétlenül értenek. Az egyetemen fél évig tanultak dietetikát ahol egyébként szintén marhaságokat tanitanak, leginkább a köztkeztetésröl szol és nem arrol hogy mi az egészséges.
2017. jan. 5. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

Abban szerintem mindannyian egyetértünk, hogy az átlagember feldolgozott étel alapú táplálkozása egészségtelen. Amikor valaki elkezd sok zöldséget, természetes ételt enni, és kevesebb vagy semmi műkaját, cukrot, egy rakás kellemetlen tünet, betegség elmúlik. A szintetikus vitaminok is javulást okozhatnak, bár szerintem a természetes vitaminforrások jobbak.

Az, hogy valaki vegán, vegetáriánus, paleo, clean eating, wapf vagy egyéb (pl. saját maga által, egyéni igényei szerint kialakított) étrend mellett eszik egészségesebb ételeket, az általában minőségileg jobb táplálkozást jelent. Más kérdés, hogy hosszabb távon bevisz-e minden fontos tápanyagot a megfelelő mennyiségben. A vegán is jó lehet egy ideig, amíg kipucolja a szervezetből a mérgeket és ellátja azt sok vitaminnal, rosttal. De nem egy vegán tért már vissza az állati eredetű élelmiszerekhez, nem véletlenül. A flexi-vegán figura is ezt tette, szerintem helyesen.

És hogy van-e vitaminhiány a nyugati társadalmakban... Hát, jó kérdés. A vitaminhiánynak is vannak fokozatai. Ha elmegyek egy orvoshoz, hogy vizsgálja ki, minden vitamin, ásványi anyag és nyomelem szintje megfelelő-e a szervezetemben, vajon megteszi-e, főleg, ha nem vagyok nyilvánvalóan beteg? Egyáltalán meg tudja tenni, létezik ilyen vizsgálat? Vagy széttárja a kezét, esetleg elküld a francba? Így honnan lehet tudni, hogy kinek van vitaminhiánya, és milyen vitamin hiányzik?

Nekem nincsenek jó tapasztalataim az orvosokkal. A táplálkozáshoz nem értenek, a betegségek okaihoz se nagyon. A tüneteket kezelik, ennyi.

2017. jan. 5. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

Nem azt mondom, hogy minden hülyeség, ami ott le van írva, és az átlagember jól eszik. Katasztrófa az emberek táplálkozása, de nem fehérje- és vitaminhiányos. Egy átlagember napi fehérjeigénye 40-60g, kb. 10g esszenciális aminosav kell egy felnőtt embernek naponta. Testépítőknek több, mivel ott a fejlődés a cél, de a 2g/tskg azért elég elrugaszkodott egy naturálnak, ahol napi pár g fehérje beépülésével lehet számolni. Vegánként a fehérjebevitelt tartom a kisebb problémának, hacsak nem nyers vegánokról beszélünk, ahol a gabonák és hüvelyesek kiesnek.

Ez a savasítós-lúgosítós elmélet vagy igaz vagy nem, de amúgy a fehérje pont erősen savasít, ha valóban így van. Az állati táplálékok jó vitamin és ásványi anyag források, ezek esnek ki, ha elhagyjuk őket (cink, vas, kalcium, B vitaminok stb.).

Nekem is nagyon sokat javult az egészségem, miután áttértem a testépítő életmódra, de azóta én még nagyon sokat változtattam a táplálkozásomon. A probléma nem a fehérje- vagy a vitamin hiánya, hanem a sok feldolgozott és finomított élelmiszer. Én például a gabonákat, főleg a búzát egészségtelennek tartom, amúgy meg az átlagember étkezésének alapját képezi. A kérdéses ásványi anyagokból amúgy a vegán étrend pont keveset tartalmaz, és ráadásul a felszívódásuk is gátolt a gabonák, hüvelyesek által. Szóval végül is mondhatjuk, hogy a vegánnak kötelező a vitamin- és ásványi anyag kiegészítés, de akkor nem beszélhetünk egészséges étrendről. Egy egészséges étrend nem szorul kiegészítésre.

Csak pár dolog, ami hülyeséget összehordanak a magyar oldalakon:

- vegyél vitamint, fehérjét, gyors szénhidrátot, mert az kell

- csirke-rizs-csirke-rizs

- igyad a lenmagolajat, a telített zsír rossz

- a fruktóz rossz, ne egyél gyümölcsöt, egyél gabonát

2017. jan. 5. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

Pont leírtad, hogy egy átlag embernek napi 40-60g a fehérjeszükséglete. Ez az amit nagyon sokan meg sem közelitenek. Egyébként én nem vagyok vegán és én is ugy gondolom, hogy húst enni kell. Ha valaki elhagyja a húst nagyon utána kell néznie, hogy miket kell ennie ahhoz hogy pótolja a szükséges aminósavakat. Ez a vitamin kérdés is olyan hogy egyesek beszélnek szintetikus vitaminokról, míg mások szerint ilyen nem létezik. A hús valóban nagyon savasít és így össze is áll a kép, hogy miért is kell egy testépítőnek extra adag vitamint szednie. Azért mert az átlagtól jóval több húst eszik ami savasít. Egyébként vicces hogy a kólával riogatott mindenki, hogy csontritkulást okoz ami egyébként igaz is de csak annyira mint a hús vagy egyéb más savasító kaják. Egységnyi csirkehúsba pl sokkal több a foszforsav mint a kólába. Most ezzel nem azt akarom mondani hogy a kóla egészséges mert nyilván nem az de azért vannak róla olyan elborult történetek h vicc. Múltkor pl ittam egy kólát és egy ismerösöm kérdezte hogy miért iszom ezt? Nem tudtam hogy ez még a vizkövet is oldja? Visszakérdeztem hogy honnan tudod? Kipróbáltad? Erre tágra nyilt szemekkel válaszolt: hát nem de a neten ezt írják. Én kipróbáltam, vagy a kólával volt baj vagy a vízkő volt túl kemény de nekem 1 óra alatt sem oldotta fel a wc ben :(

Amit a builderen írnak az a csirke, rizs, zöldség és nem értem ezzel mi a baj? Egyébként nem mondják azt sem, hogy ne egyél lazacot, marhát, tonhalat, zabot, hajdinát, kölest stb. A csirke rizs csak egy alap de ettől persze el lehet térni. A lényeg aminek át kéne jönnie tőlük, hogy ne feldolgozott kaját egyél hanem lehetőleg nyerset. A telített zsírrol annyit mondanak hogy szénhidráttal kombinálva nagyon hizlalo tud lenni, ketogén diétába viszont nyugodtan eheted. A gyümölccsel az a probléma hogy magas a szénhidráttartalma és kevés benne a jó minőségű tápanyag. A jól kiegyensulyozott étrend azért egészítendő ki mivel amit 60 éve ettél almát az már közel sem olyan mint amit a tescoba veszel. Nem tudom milyenek a genetikai adottságaid de gyanítom, hogy nem zsírosodsz be könnyen. Jellemzően ilyen emberek szokták azt mondani hogy nyugodtan egyél csak gyümölcsöt meg a telitett zsírtól se félj. Én sajnos baromi könnyen szedek fel zsírt és nem nagyon engedhetem meg magamnak hogy banánt egyek pl. Értem én hogy ez meg már nem is az egészségről szól 100%-ban hanem az egészség/fizikum egyensúlyba hozásáról ami kicsit talán az egészség rovására megy. (Versenyzőknél nyilván nagyon). Azért szerintem manapság ne azt féltsük már aki csirke, rizst, zöldséget, zabot, lazacot stb eszik és mellé vitaminokat szed. Lehet hogy tudna ettől egészségesebben élni de nem ő az akit elsősorban az a veszély fenyeget hogy valami nagyon súlyos betegség eléri. Ez inkább az átlag emberre jelent veszélyt aki a szemeten kivül semmit nem eszik. Ha valaki eljut odáig hogy lát némi logikát és összefüggést aközött hogy milyen az egészségünk és mit eszünk (meglepő de sokan vannak akik szerint ez hülyeség) és van annyira értelmes hogy felfogja azt kell enni amire a testnek szüksége van, nem dől be idióta low carb meg light feliratoknak szerintem nincs nagy veszélyben.

Visszatérve a vitaminra. Az hogy a napi szükséglet 5000% van benne. Ki szerint? Akik meghatározták azt hogy neked mennyi legyen a 100%. És te ezt el is hiszed? Föleg ugy hogy ez egy átlag szám vagyis szerintük ez az ajánlott egy 2méter magas 110 kilos embernek meg egy 170 magas 60 kilósnak. Nekem inkább ez az ami hiteltelenül hangzik. Ezzel meg lehet jönni hogy azért mondják a testépitok h szedd a vitamint mert amugy nem ér semmit de el kell adni, de akkor én meg azt mondom hogy ezt a gyógyszergyártók találták ki azért hogy nehogy egészséges maradj és vegyed szépen az ő cuccaikat ha majd beteg leszel. Mindkét állítás logikusan hangzik, melyik az igaz ? :)

2017. jan. 5. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!