Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Hogyan vágjak bele? (vegán)

Hogyan vágjak bele? (vegán)

Figyelt kérdés
Két hét múlva lesz 1 éve, hogy vegetáriánus vagyok. Vegetáriánussá valasom után szinte rögtön elkezdett érdekelni a vegansag is. Rengetg dolgot olvastam a témában, filmeket neztem, videókat stbstb. Ha tehetném az lennék, viszont szüleim nem nézik jó szemmel a vegasagomat sem. Nincs fehérje, vashianyom lesz még amikor beteg vagyok akkor is biztos azért mert nem eszem húst... Keményen edzek, heti 5-6x, emiatt nekem fontos lenne a fehérje pótlása, de vannak vegán fehérjék sportolashoz, meg csak jobban figyelnem kéne a taplalkozasra (növényi fehérjék parositasa). Időm sajnos hetkozben edzések és suli mellett főzesre nincs, hétvégén lenne MAX. Hogyan oldhatnam meg? Edzés után tojst és tofut szoktam váltogatni, hogy valami fottet is egyek, de így is elég rossz az etrendem. Reggel normálisan eszem, inkább szenhidradban dús kajákat, suliban zöldségek gyümölcsök, aztán ebedem nincs, és csak vacsizni tudok... Ezért nehéz a vegansag számomra, de nagyon szeretnék az lenni, csak nem tudom hogy induljak el. 16\/L
2017. jan. 26. 12:10
 1/3 anonim ***** válasza:

Akkor azt ajánlom, először maradj ovo-lakto vega (illetve azt nem tudom, eszel-e tejterméket, arról nem írtál) s állíts össze egy jó étrendet. Ha a szerintem iszonyatosan könnyű vegaság se megy (mi azzal a gond? özön állati fehérjét ehetsz és szinte mindent, épp csak húst és zsírt nem, de arra nincs szükség), akkor tragikus lesz a vegánság... Veszélyes. Olvass előbb utána, nézz gasztroblogokat, tarts néha 1-1 növényi napot... Ne ugorj bele hirtelen. Pedig amúgy nem olyan nehéz, ott a komplettálás, de nem tűnsz felkészültnek. Max. ha egy IGAZÁN jó étrendet találsz és be is tartod... De szerintem ez nem a jó irány, értened kellene s személyre szabnod. A családod pedig komplikálja a dolgokat.


Nos, személy szerint kerülöm a szóját, nincs jó híre. Mint reménybeli vegán, megértem, hogy te egy kicsit máshogy állsz hozzá, főleg, hogy szénhidrátra alapozol s a szója a kisszámú sovány vega fehérje egyike...


Nem tudom, mit eszel reggel, de fehérje akkor is legyen. Egyrészt szüksége van rá a szervezetednek, akkor már nem jön aminosav az előző étkezésből, a test sem tárol ilyesmit, csak az izmokban... Jobb, ha eszel fehérjét. Pláne, hogy ha kihagyod, akkor a többi étkezésednek kell még fehérjedúsabbnak lennie s ez vegánként nehezebb, jobb rendesen elosztani.

A reggelivel jóllaksz vacsoráig? Mert ha nem, akkor napközben is enned kéne. OK, zöldség-gyümölcs, de azzal kevesen laknak jól... SOK gyümölccsel egyesek igen, de az rengteg cukor és kevés fehérje, inkább csak aktív embereknek jó, mások erősen merítik a kalóriakeretüket, s mi lesz a fehérjével?


A vegán fehérjeporok végülis jól jöhetnek neked, de a rendes ételeidnek sem szabad fehérjeszegénynek lenniük.


A főzéshez nem kell rengeteg idő. Van, aki nem is főz, mert nyersevő, de ennyire messzire nem kell menni :) Vegaként még könnyű, ott a tojás és a sajt, vegánként nehezebb (mindig a zöldségételeim vették el a sok időt), de azért vannak gyors lehetőségek. Vagy legalábbis kevés időt igénylők. Én nem eszem ilyesmit, de a páromnak gyakran főzök hüvelyeseket, akár 4 napra előre. A sárgaborsó a kedvencem, mivel 1 perc meló van vele, megfő szépen magában, nem igényel rántást sem... A gabonák ugyanilyenek, felteszed főni, forráskor lejjebb veszed és megfő teljesen önállóan. OK, hogy valami lényeg még hiányzik, de süthetsz valami zöldséges vagy szójás cuccot hétvégén s eheted hétközben, én úgy csinálnám, hogy a felét beraknám a mélyhűtőbe, s mondjuk szerdán vagy csütörtökön elővenném. Persze ha változatosságra vágysz, lehet minden napra külön kis dobozod a mélyhűtőben... Illetve egyes zöldségeknek sok idő sem kell, vannak remek nyersvegán ételek is... Kölesbe keverhetsz nyers zöldségeket... Szóval a variációk száma igen nagy.

2017. jan. 26. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Igazából a vegasag könnyű számomra, a gond nem azzal van, hanem, hogy napkozben nem tudok nagyon enni. Tejterméket eszem, sajtot és joghurtot általában, bár a tejet már novenyire cseréltem. Napkozben gyümölcs, zöldség mellett magvakat is eszem meg néha hummuszos szendvicset is viszek. Azzal van gond, hogy többször is van 8 órám, tehát 3-ig iskolában vagyok, és mivel nincs időm edzesig hazamenni ezért bent kell maradnom és nem a suliban ebédelek. Erre gondoltam, ezért nem tudok ebédet enni. Az lennea jó megoldás, hogy valamit meg csomagolnek szerintem edzés elottre.

Igen a szojarol én is hallottam, a rossz hirerol.

És tudsz valami fehérjében gazdag dolgot ajánlani reggelire? Általában zabkasat készítek, esetleg ahhoz mit lehet enni? Szoktam rakni bele amúgy chia magot, kokuszreszeleket, fahéjat, magvakat ilyesmiket meg növényi tejet.

Köszönöm a válaszod!

2017. jan. 28. 20:25
 3/3 anonim ***** válasza:
Azért a tofu más, mint egyéb szójakészítmények. Ez egy fermentált étel. Oké, ne együk minden nap, ebben egyetértek. Magokkal is kombinálhatsz, tökmag/mogyoró/mandula/lenmag bírnak a legmagasabb fehérjetartalommal, ha nem tudsz enni, legyen Nálad minimum ezekből. Ha egy alma mellé fogyasztasz pl. mandulát, fehérjét is viszel be, és később leszel éhes, mintha csak az almát ennéd meg.
2017. febr. 17. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!