Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Szerintetek hogyan legyek...

Szerintetek hogyan legyek vegan? 15/l

Figyelt kérdés
15 eves lany vagyok es nagyon vonz ez az eletmod. Nem csak az etikai oldala miatt, hanem el kezdett erdekelni ez az etrend az egeszsegre gyakorolt hatasai miatt is, ugyanis egyre többet olvasok, hogy az elhizas, cukorbetegseg, sziv es errendszeri problemak, valmint a rak gyogyitasara is ,valamint megelzesere es hatekony. Ugyanakkor picit nehez nekem, mert a mai vilagban mindenki mas etrendre, eletmodra eskuszik. Valaki azt mondja a zsir a bunös az elhizasert, mig mas amellett all ki, hogy ne egyunk kenyeret, tesztat, cukrot. A feherjekkel is egyesek oriasi tevhitben elnek, es akar 3-4 grammot is bevisznek naponta kilonkent, amibe ha belegondolunk, iszonyatosan sok, ugyanis azt olvastam, hogy a WHO ajanlasa szerint 0,8 g/kg az idealis. De ugyanakkor felmerul bennem, hogy en meg egy fejlödesben levö gyerek vagyok, es nekem mi lenne a legegeszsegesebb. Nagyon gondolkodok, hogy szivesen atternek a teljesen növenyi alapu etrendre, ami csak gabonafelekböl, gyumölcsökböl, zöldsegekböl, huvelyesekböl, magvakbol, csirakbol all, de nagyon szeretnek elöbb valakitöl segitseget kapni, hogy hogy kene összeallitanom egy egeszseges etrendet (a feljebb emlitett dolgokbol) ,hogy az szamomra megfelelö mennyisegu szenhidratot, zsirt, feherjet, vitaminokat, stb. tartalmazzon. Valaki tudna nekem valmit ajanlani? Tapasztalatok a veganizmussal kapcsolatban?

2017. jan. 7. 08:45
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
A cronometeren kivul letezhet esetleg mas jarhato ut, hogy ne kelljen (annyit) mericskelni meg szamolgatni, ugyanis azt tudni kell rolam, hogy eveszavarra hajlamos vagyok (most vagyok gyogyuloban)
2017. jan. 7. 08:48
 2/15 anonim ***** válasza:
57%
15 évesen sehogy! A szervezetednek még szüksége van a rendes táplálkozásra, főleg, ha még evés zavaros is vagy.
2017. jan. 7. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
54%

Igeza van az előzőnek. 15 éves korodban a fejlődéshez elengedhetetlenek olyan anyagok amik csak a húsokban vannak.

Sokkal jobban jársz egy változatos kiegensúlyozott étrenddel mint ezzel a vegán baromsággal.

2017. jan. 7. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
75%

Van vegán barátnőm (több is), a hízásukban semmilyen szerepet nem játszik, hogy nem esznek húst. Egyiküknek így is van bőven látható súlyfeleslege, a másikon is látszik, ha éppen ingadozik, mert többet evett, egy harmadik meg fanatikus sportoló, na, rajta mondjuk nem látszik. Szóval, ha ez lenne az egyik mozgatórugód, akkor hagyd, nem fog ettől változni a dolog.


Viszont igazad van, a fejlődésben lévő szervezeted ne terheld meg ezzel. Állati eredetű fehérjékre, aminosavakra igenis szükséged van, szóval ha a húsról le is mondanál, azért tejet, tojást, májat, esetleg halat enned kellene, hogy egészséges maradj.

2017. jan. 7. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
67%

Igazából szinte mindent pótolhatsz vega dolgokból is. A rendes táplálkozás egyeseknél azt takarja, hogy van/volt (elkészítési módtól függően) különböző ásványi anyag és vitamin a hús alapú termékekben. De ha változatosan eszel és sokrétűen, akkor ezek mind pótolhatóak. 1-2 cikkre, netán könyvre rákeresel a neten és már ki is derül (Kina tanulmány). Az más kérdés, hogy ha vega akar lenni valaki, ahhoz bizony sok háttér-információ kell, amit ugyancsak találsz a neten, de lássuk be, eleinte nem könnyű, aki nincs benne ezekben a dolgokban.


Ergo. Ne félj a vega étrendtől, abszolút de minden pótolható, csak utána kell járni. Plusz az állati eredetű termékek az elmúlt jó pár évben ugye hanyatlottak a tömeggyártás miatt. Bevásárló központi baromfi, sertés, marha húsban ugyanúgy vannak olyan anyagok, szteroidok, antibiotikumok, amik nem biztos, hogy az embernek jó hatást gyakorolnak, sőt.

Igaz, hogy nincs kimagasló, vagy észrevehető hatásuk a szervezetre, ha csak heti 1-2 szer fogyasztanánk, azt is mértékkel. De manapság a mindennapi tömény hús a divat, ami lássuk b, nagyon sok, hisz az emésztése is jóval több energiát igényel és megterhelőbb is.


15 éves vagy. Értelmesnek is tűnsz az írásod alapján. Olvass el pár könyvet a témában. És ne hallgass se rám, se másra. Egyszerűen csak ki kell próbálni, hogy tetszik e, hogy bírod e, hogy akarod e.

Próbálhatnád azzal, hogy csak hétvégén eszel 20-30 dkg hús/hal félét 1 vagy 2 napra elosztva, értelemszerűen sok zöldséggel és tiszta szénhidráttal.( köles, bulgur, hajdina pl) eleinte. Aztán amikor sok tudás gyűlik össze a fejecskédben, majd haladsz tovább belátásod szerint.

2017. jan. 7. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
82%

Én 8 éve vagyok vegetáriánus, 5 éve vegán. Elsősorban azért mert megundorodtam attól hogy állati tetemeket egyek. Tehéntej és tojás is undorító és büdös számomra.

Magyarországon kicsit nehezebb így táplálkozni, mint fejlettebb országokban, bonyolult pl vega félkész, kész ételeket vásárolni, étterem is kevés van ami teljesen vega.

Szerintem teljesen jó étkezési forma, főleg ha sok zöldséget, gyümölcsöt eszel és kerülöd a túlságosan feldolgozott, adalékanyagokkal teli termékeket. Szóval a veganizmus még nem minden, figyelni kell az ételek GI-indexét, inzulin-hatását is, ha pl nem akarsz 2-es típusú cukorbeteg lenni később. Ha evés-zavaros voltál akkor a hasnyálmirigyed már valószínűleg legyengült állapotban van, hajlamos lehetsz Candida-fertőzésre is. Szóval figyelj a cukorbevitelre (gyümölcscukor is!).

Budapesten van pár biobolt és diétás abc, ahol pl vega húskészítményeket vásárolhatsz, Tesco-ban is van vega szójavirsli és felvágott. Violife vega sajt egész finom - ha hiányolnád néha a tejtermékeket - nagyobb bevásárlóközpontokban vannak növényi tejek - kókusz-, rizs-, mandula-, zab - tej. Joya Szójajoghurtok - már van áfonyás, cseresznyés, citromos, kókuszos és vaníliás változatban is. Illetve újabb termékük a Joya Cremesse teljesen jó tejföl helyett. Ezekkel a tradicionális magyar ételeket is el tudod készíteni vega változatban, ha szeretnéd. Arra figyelj hogy változatosan étkezz...

Gabonák: köles, zab, barna rizs, quinoa

Zsír: kókuszzsír (->antifungal), kesudió, mogyoró, tökmag, napraforgómag, makadámdió.

Vitamin: összes zöldség és gyümölcs, a babféléket és káposztaféléket mértékkel edd, mert puffasztanak.

Összeségében szerintem nagyon jó vega ételeket lehet készíteni. Ha további kérdéseid vannak nyugodtan írj privátot, szívesen írok saját tapasztalataimról.

24/L

2017. jan. 7. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim válasza:
79%

Nehogy vega legyél!!!

Túl fiatal vagy még ahhoz,hogy átválts vegetáriánus életmódra!!

Majd ha befejeződött a szervezeted fejlődése majd akkor legyél vegetáriánus.

Addig várjál!

2017. jan. 7. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
45%
Ha érdekel, hogy én mit, mennyit eszek, akkor írj egy üzenetet, szívesen válaszolok. 16/l, 3 éve vegán :)
2017. jan. 7. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
60%
Ennyire nem kell kicentizni a vegán étrendet. Ahogy mindenhova írom, egyél naponta legalább 1-2 adagnyi zöldséget, gyümölcsöt, gabonaterméket (kuszkusz, rizs, quinoa, rozs, zab, stb.), hüvelyeseket, olajos magvakat, növényi tejet/joghurtot és semmi gond nem lesz.
2017. jan. 7. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
54%
Én is 15 vagyok de nem Vegán hanem vegetáriánus. A szervezetednek szüksége van még a tejben tejtermékekben lévő tapanyagokra. 2 év múlva esetleg
2017. jan. 7. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!