Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Vegetáriánusok, ti mivel...

Vegetáriánusok, ti mivel pótoljátok a szükséges fehérjét?

Figyelt kérdés
Melyek a legjobb növényi fehérje források? Hat éve vagyok vegetáriánus, azt hiszem, eddig nem fordítottam kellő figyelmet a fehérjebevitelemre. Úgy érzem, a testem most kezdi megsínyleni, de semmiképp se akarok ismét húst enni. Személyes tapasztalatokról szeretnék olvasni lehetőség szerint. Én eddig főként babbal, borsóval és némi tojással próbáltam kompenzálni, meg persze mindenféle zöldséggel és gyümölccsel. Minden választ előre is köszönök.
2018. ápr. 16. 10:53
 1/8 anonim ***** válasza:
szoktam csinálni napraforgómagból egy vaj állagú krémet, amit könnyebb megemészteni mintha sima magot ennél, és ezt szoktam enni rizs mellé, rengeteg zöldséggel, salátával stb..
2018. ápr. 16. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
És ez kb. mennyi fehérjének felel meg? Úgy értem, fedezi a szükséges mennyiséget?
2018. ápr. 16. 11:17
 3/8 anonim ***** válasza:
kb megeszel 100-120gr-ot magokból az kb 30gr fehérje, ehhez még szoktam enni puffasztott amarántot reggelire + vmi hummuszt ebédre az úgy kb ad elég fehérjét, egy normál súlyú embernek 65-75kg elég kb 55-65gr fehérje egy napra, aztán ebből mennyi igaz azt nem tudom, elvégre a test nem úgy működik mint egy számítógép, nem kell grammra pontosan komolyan venni
2018. ápr. 16. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

hüvelyesekben van sok fehérje (borsó, bab, lencse)

amúgy meg az összes növényben van, és elég nagy tévhit, hogy a vegetátiánusok/vegánok fehérjehiányban szenvednek...

Ha tudsz angolul ajánlom Mic the vegan videóit youtube-on :)

2018. ápr. 16. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
44%

Nem pótolom, hanem beviszem (soha életemben nem alapoztam különösebben a húsra, ilyen családban nőttem fel)... Sosem voltam vegán, sima vegaként pedig annyi állati fehérjét viszek be, amennyit akarok (illetve nem, mert akkor bőven 100g fölött lennék csak abból :( nagyon pici az ember fehérjeigénye s a növényekből is összejön egy csomó)...

De tartottam növényi napokat, akkor végre nem szálltam el a fehérjével, hanem kellemes szinten álltam (hússal katasztrofális lenne a helyzet, pedig a túlzott fehérjebevitel sem egészséges). Nem értem, mi a gond. Én speciel nem eszem szóját és száraz hüvelyeseket, de így is rengeteg forrásom van növényekből. Olajos magvak, zöldborsó, mindenféle zöldség, némi gabona... Ezekből bőven elég fehérjéhez lehet jutni (de a saját növényi napjaimon az aminosavprofil jóságáért már nem állnék jót. igyekszem változatosan, de ritkán eszem így, nekem nem fontos. egy vegán ügyeljen erre).


Akkor tudok elképzelni nehézségeket, ha egy vegánnak szokatlanul kicsi a kalóriakerete vagy extrém sok cukrot vagy zsírt eszik, ami elveszi a helyet a fehérje elől. Mert ha nem eszel szóját vagy fehérjeport (vegaként pedig tojásfehérjét), akkor a fehérjeforrásokkal sok kalória jön, hisz szénhidrátdúsak vagy zsírdúsak. Úgyhogy nem lehet megcsinálni, mint sovány fehérjeforrással, hogy tartok pár fehérjeszegény, de kalóriadús étkezést, aztán egyetlen főétkezésben beviszem a fehérjeigényem zömét. Nem, folyamatosan fehérjésen kell táplálkozni. Ez nekem elkerülhetetlen, de van, aki képes lenne lekváros tésztát és mézes kenyeret enni és ennyi. Na úgy gond lehet a fehérjével.


Ideje jobb étrendet összeállítanod, többféle fehérjeforrással. Amiket írtál (tojás, hüvelyes, zöldség, gyümölcs - bár a gyümölcsben már elég kevés van, de aki sokat eszik belőle s nagy a kalóriakerete, annak igen komoly fehérjeforrás is lehet még ez a csoport is), az jó, mennyiség kérdése, beviszed-e ezekkel azt, amit kell. Az olajos magvakat pedig az egyéb tápanyagok miatt is szokták ajánlani, persze normál vega étrendben kis mennyiségben van jelen, de az a kicsi is számít :) Én, aki nagyon kevés kálciumdús tejterméket eszem, a kálcium miatt is alapozok rájuk (hiába ennék akármennyi tojást, ami belefér a fehérjekeretembe, a negyede ha összejönne a szükségletnek, kell a növényi kálcium).

2018. ápr. 16. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell semmit pótolni, minden megvan a növényekben!
2018. ápr. 16. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszokat. Hasznos volt és ráadásul megnyugtató is. Általában, ha beteg vagyok, még orvoshoz sem szoktam elmenni, mert amint megtudják, hogy vegetáriánus vagyok, bármilyen kivizsgálás nélkül magabiztosan közlik, hogy már pedig a vegetáriánus életmódom miatt vagyok beteg. Talán ez a hátránya annak, ha egy kis közösségben élsz. Mostanában úgy érzem, mintha a szívemmel lenne probléma. Ott érzek fájdalmat és gyenge is vagyok. Édesanyám régi jó barátja a helyi kardiológus. Időpontot szeretett volna tőle kérni nekem, erre amint megtudta, hogy vegetáriánus vagyok, hipp-hopp, már kivizsgálásra sincs szükség, mindent rá fogott az étrendemre. Nincs értelme menni sem. Bocsánat, hogy ezt most ide zúdítottam. Mit tehet az ember, muszáj panaszkodnia, még ha írásos formában is, idegeneknek :D Szóval, még egyszer, köszönöm a hasznos válaszokat.
2018. ápr. 17. 08:10
 8/8 anonim ***** válasza:
Semmivel, mert nincs mit pótolni. Normális, rendes étkezéssel viszem be a megfelelő mennyiségű fehérjét.
2018. ápr. 17. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!