Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Ha gyógyulófélben való anorexi...

Ha gyógyulófélben való anorexiás vagy/voltál le tudod ide írni egy napi kajad kb?

Figyelt kérdés
2018. nov. 12. 21:50
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Először is kiemelem, hogy a hozzászólásom nem egy orvosi javaslat, hanem csak beszámoló arról, hogy nekem hogyan zajlott a roborálásom (szervezet helyreállítása) és vele a hízásom a célsúly felé.


Voltam anorexiás, most már gyógyultnak számítok.


Arra kellett odafigyelnem, hogy


1.


legalább hatszor egyek egy nap, kis adagokat és minden étkezésemben legyenek a következőből


- Egészséges zsír / olaj (pl margarin zsemlére vagy olivaolaj a sütéshez, stb)

- Szénhidrát (pl kenyér a reggelihez vagy köret az ebédhez, stb.)

- Fehérje (pl natúr joghurt a reggeli mellé vagy az ebédhez hús, stb)

- Vitamin (Zöldségek és gyümölcsök)


2.


Két étkezés között ne teljen el sok idő (tehát pl 3 óránál több ne teljen el, mert addigra a szervezet felhasználta a bevitt tápanyagokat és a tartalékait kezdi felhasználni)


3.


Csak olyat vigyek be, ami az első pontban említett tápanyagok valamelyike; tehát amiből profitálhat a szervezetem ; és a luxuskalóriákat (csokik, gumicukrok, stb) mellőzzem; ugyanis a folyamattal nem az a fő cél, hogy minél hamarabb felhízzak az ideális testsúlyba, hanem, hogy hízzak, de közben segítsem a szervezetemet a helyreállításban.


4.


Ne mozogjak sokat, mert azzal csak elégetem azt, ami segítene hízni. Ha mégis úgy látom, hogy aznap többet kell mozogni, akkor tegyem az ételeimet még táplálóbbá vagy iktassak be még egy étkezést.


5.


Ne egyem minden nap ugyanazt; pl ha egyik nap rántottát reggeliztem egy zsemlével és paradicsommal, másnap egyek reggelire mondjuk dupla sonkás, dupla sajtos, margarinos, főtt tojásos szendvicset kígyóuborkával


***


Az egészséges hízás az heti fél vagy 1 kg


***


Konkrét étrendet azért nem írnék, mert a Dietetikus odafigyel, hogy fokozatosan növeld a kajamennyiséget és ne hirtelen kezdj el enni sokat. Pl amikor elkezdtem a hízókúrát, akkor sokkal kevesebbet ettem mint most. Ebbe az is belejátszik, hogy a gyógyuló félben levő anorexiás fokozatosan barátkozik az evéssel és hagyja el a félelmét és tíz plusz szem mandula is hatalmas teljesítménynek számít neki.

Tehát nekem nem volt egyenlő a tavaszi étrendem az őszivel, és mindig kicsit növeltük a mennyiséget.


De remélem ettől függetlenül is elfogadod a válaszomat.


Azt javaslom, egy dietetikussal fixálj le egy időpontot, vezess egy étkezési naplót egy hétig, vidd el neki, ő látja, miket eszel, megtudja, holt tartasz a gyógyulásban, van e valami betegséged, érzékenységed, mennyire tett benned fizikai kárt az anorexia és együtt elmondja, hogy egy napi étkezésednek milyen menükből kéne állnia.


***


Még annyit had tegyek hozzá, hogy a 3. pontban írtam a luxuskalóriákról; azért is érdemes nem sütikből, csipszekből, egészségtelen dolgokból nyerni a plusz kilókat, mert a célsúlyt elérve (ami alatt a szervezeted kb semmilyen tápanyagból nem profitál) a szervezet tovább kívánja ezeket (ráadásul, hogy nincs minden tápanyag megfelelő mennyiségbe bevíve ami az édességek kívánását eredményezi), falási rohamaid lesznek vagy simán tovább is megengedsz magadnak ezt meg azt és akkor jön a ló túloldala, amikor az ideális súlytartomány után kezdesz a túlsúly felé táncolni; amivel idővel nem leszel elégedett.

15 évesen is voltam anorexiás, akkor még nem kértem dietetikus segítségét és ez történt velem is.

A mostani anorexiámnál kértem dietetikus segítségét és a fenti pontokat követve elértem az ideális súlytartományt és meg is tudtam benne maradni.


Arról nem is beszélve, hogy az egészséges étkezés már önmagában is segíti az embert, hogy a lelkében is rendeződjenek a dolgok némiképp - nem kigyógyítja, de kissé másképp látod a dolgokat, hogy ha egészségesen eszel, mintha csokit cukor hátán habzsolnál.

2018. nov. 15. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!