Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Ha valaki erkölcsileg felsőbbr...

Ha valaki erkölcsileg felsőbbrendű mint a többiek, akkor érezhezi magát és vallhatja magát annak?

Figyelt kérdés

Nagyon sokféle felsőbbrendűségi érzést tolerál a társadalom, például ha valaki gazdag, híres, sikeres, szép, jól kommunikál akkor a társadalom megengedi nekik, hogy viselkedésükben, önképükben a felsőbbrendűség helyet kapjon.


Ezekkel szemben mennyire tolerálja a társadalom ha valakiről felsőbbrendűség-érzés sugárzik erkölcsi, morális felsőbbrendűsége miatt?


Én azt látom a környezetemben, hogy szinte mindenki hazudozik, hárítja a felelősséget másra, kibeszélnek másokat, megcsalják párjukat, másokat eláztatnak csakhogy haladhassanak karrierjükben és hasonló nyalánkságok. Persze vannak kivételek de a többség azért ezek közül szokott elkövetni jónéhányat.


Ezen alapon úgy érzem, hogy felsőbbrendű vagyok hiszen úgy vélem van bennem gerinc és képes vagyok a helyes utat választani nagyjából mindig.


Így van annyi jogom felsőbbrendűnek éreznem magam mint egy szép, sikeres, gazdag stb ember?


2020. okt. 22. 14:06
1 2 3 4 5 6 7
 21/62 A kérdező kommentje:

15


Ez is tipikusan cinikus indok amit gyakran felhoznak, de ez is csak abból a fals feltételezésből indul, hogy minden ember ugyanolyan esendő.

2020. okt. 22. 14:58
 22/62 anonim ***** válasza:
77%

Kicsit emlékeztet ez az egész egy régi ismerősöm esetére.

Ő más viselkedésű ember volt, csak az alapmozzanatok ugyan azok.

Adott egy toxikus személyiségű ember, aki ezzel mindenki mást elüldöz maga körül, majd legyártja az indokokat hogy mi volt a probléma mindenki mással, még ő teljesen feddhetetlen, az összes többi ember hibája minden.

2020. okt. 22. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/62 anonim ***** válasza:
52%

16,17:

Érdekes, ahogy a Dunning-Krügert az erkölcsre is vonatkoztatjátok. Szerintem az erkölcsre annyiban nem vonatkoztatható, hogy az erkölccsel kapcsolatos ismeret nem függ össze az erkölcsi szabályok (Kinek az erkölcsi szabályai? Eleve kérdéses, létezhet-e egyetemes erkölcs.) betartásával. Azaz adott erkölcsi rendszeben lehet valaki erkölcsös az erkölcsi ismeretek hiányában is, de fordítva is igaz, lehet erkölcstelen, aki jól ismeri az erkölcsöt.


Emellett egy adott társadalom erkölcsi szabályai végesek, nem biztos, hogy nem lehet teljes egészében megtanulni.


Egyébként a kérdező legnagyobb jellemhibája nem is ez, hanem az ítélkezés. Egyáltalán nem tudja, hogy amit ő erkölcsi bűnnek lát, amögött adott esetben mi van. Pl. mikor naiv gyerek voltam, kategorikusan elítéltem a válásokat, főleg ha kiskorű gyerek is volt a családban, aztán anyósomék elváltak, akkor még kiskorú sógornőm is ott volt, de láttam azt is, hogy két rossz közül a kisebbiket választottak, mindenkinek rosszabb lett volna, ha együtt maradnak. Meg láttam azóta sok más hasonló esetet is, sok esetben ami naivan nézve bűn, valójában kényszerű kisebbik rossz döntés.

2020. okt. 22. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/62 anonim ***** válasza:
52%

20:

Nincs tökéletes emberismeret, bárki tévedhet. Én sem vagyok rossz emberismerő, feleségem nálam is jobb, de ő is sokszor tévedett már, de szerencsére mi óvatosak vagyunk, nem megyünk senkinek neki alaptalanul.

2020. okt. 22. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/62 anonim ***** válasza:
50%
Kérdező, te csak egy szerencsétlen másokat elemezgető nárcisztikus pszichopata vagy, aki a saját személyiségzavarából próbál valamiféle vélt felsőbbrendűséget legyártani.
2020. okt. 22. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/62 anonim ***** válasza:
77%

21:

15 nem mondta ezzel, hogy mindenki egyformán esendő. Hanem azt mondta, hogy aki a legnagyobb szájjal hirdeti az erkölcsi felsőbbrendűségét, ott valami nem stimmel.

2020. okt. 22. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/62 anonim ***** válasza:
De megkérdezem, te miért pont magadat hasonlítod másokhoz? Tudsz mondani olyan embert az ismerőseid között, aki erkölcsileg felsőbbrendű, de nem te vagy?
2020. okt. 22. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/62 A kérdező kommentje:

26


Ezek szerint aki erkölcsileg fennebbvaló az csak kussoljon, nehogy megpróbáljon más embereket felvilágosítani, esetleg tenni az igazságért? Hagyja, hogy minden maradjon úgy ahogy van, nem az ő dolga jobbá tenni a Földet?

2020. okt. 22. 15:45
 29/62 A kérdező kommentje:

27


Nyilván. Apám, anyám, testvérem, barátnőm, egyik barátom...tessék, jöhet a szitok, hogy elfogult vagyok.

2020. okt. 22. 15:46
 30/62 anonim ***** válasza:
77%
A te erkölcsi felsőbbrendűséged csak egy fejedben megalkotott szubjektív fantazmagória.
2020. okt. 22. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!