Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Ha valaki erkölcsileg felsőbbr...

Ha valaki erkölcsileg felsőbbrendű mint a többiek, akkor érezhezi magát és vallhatja magát annak?

Figyelt kérdés

Nagyon sokféle felsőbbrendűségi érzést tolerál a társadalom, például ha valaki gazdag, híres, sikeres, szép, jól kommunikál akkor a társadalom megengedi nekik, hogy viselkedésükben, önképükben a felsőbbrendűség helyet kapjon.


Ezekkel szemben mennyire tolerálja a társadalom ha valakiről felsőbbrendűség-érzés sugárzik erkölcsi, morális felsőbbrendűsége miatt?


Én azt látom a környezetemben, hogy szinte mindenki hazudozik, hárítja a felelősséget másra, kibeszélnek másokat, megcsalják párjukat, másokat eláztatnak csakhogy haladhassanak karrierjükben és hasonló nyalánkságok. Persze vannak kivételek de a többség azért ezek közül szokott elkövetni jónéhányat.


Ezen alapon úgy érzem, hogy felsőbbrendű vagyok hiszen úgy vélem van bennem gerinc és képes vagyok a helyes utat választani nagyjából mindig.


Így van annyi jogom felsőbbrendűnek éreznem magam mint egy szép, sikeres, gazdag stb ember?


2020. okt. 22. 14:06
1 2 3 4 5 6 7
 31/62 A kérdező kommentje:

30


Ezt miből vezetted le?


Ezek szerint bárki erkölcsi álláspontja csupán szubjektív?


Ez elég veszélyes hozzáállás mert akkor a tolvaj, de akár a gyilkos is érvelhet úgy, hogy én csak szubjektív vélemény alapján ítélem el őt, és szerinte amit tett az erkölcsileg indokolt volt.


Objektíven nem is lehet értelmezni az erkölcsöt?


Olyan nehéz eldönteni, hogy mi a helyes és mi a helytelen, hogy erről felesleges is beszélni, és hagyni kell, hogy az emberek azt tegyenek amit akarnak? Még ha ez árt is másoknak?

2020. okt. 22. 16:12
 32/62 A kérdező kommentje:

31


Tessék, konkrét példa:


Ádámról bebizonyosodott, hogy hazudott kollégájának.


Ezt meg lehet ítélni szubjektíven, hogy helyes vagy helytelen cselekedet volt

Vagy egy lehetetlen vállalkozás?


Nem, ha a szándék megvan akkor egyáltalán nem lehetetlen, gyakran nagyon egyszerű felmérni, hogy mi a helyes és helytelen. Ez max csak azoknak csípi az orrár akik hozzászoktak a sumákolásokhoz, és, hogy mások falaznak nekik.


Ez a legrosszabb, amikor csoportosan, egymást támogatva a szennyben és aljasságban űzik ezt a tevékenységet

2020. okt. 22. 16:16
 33/62 anonim ***** válasza:
76%

32:

Ádám hazudott Béla kollégájának arról, hogy merre lakik Eszter, akit napok óta zaklat Béla a többszöri visszautasítás ellenére is, és ezért Eszter megkérte Ádámot, hogy hazudjon a címéről Bélának.


Na, tessék, ez esetben is Ádám erkölcstelen?

2020. okt. 22. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/62 anonim ***** válasza:

31:

A te véleményed mitől objektívebb bárki másénál?

2020. okt. 22. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/62 A kérdező kommentje:

33


Nyilván nem ilyen esetre értettem. A helyzet ismerete nélkül felesleges ítélkezni.


Hülye nem vagyok, előbb megismerem az illetőt, illetve a helyzetet és úgy hozok ítéletet.


Elég degradáló, hogy már kapásból ilyen hülyének nézed az embert.

2020. okt. 22. 16:39
 36/62 A kérdező kommentje:

35


Egyébként másokat teljesen hülyének, idiótának beállítani és tartani a személy ismerete nélkül is elég komoly morális hanyatlásra vall az én értékrendem szerint.

2020. okt. 22. 16:41
 37/62 anonim ***** válasza:

35:

Nem nézlek hülyének, hanem feltétlezem, hogy nem vagy isten, nincs végtelen erőforrásod minden ügyet kibogozni. A példa nyilván leegyszerűsített, ennél sokkal összetettebb lehet a valóságban, olyan ia lehet, hogy sokadik kutakodásodra is téves információt szerzel be.

2020. okt. 22. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/62 anonim ***** válasza:

36:

Ez nem gondolod, hogy megalapozatlan ítélkezés a kommentem alapján? Egyáltalán nem néztelek hülyének, hanem arra mutattam rá, hogy a hazugság sem minden esetben erkölcstelen, lehet olyan háttere is, amikor indokolt lehet.

2020. okt. 22. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/62 A kérdező kommentje:

37


Ismétlődőek a sémák, újra meg újra megfigyelhetőek egyes emberek esetén.


Meg másokról a rossz folyamatos terjesztésére ugyan nem lehet semmilyen mentséget felhozni. Hisz a másik nincs jelen, nem tudja magát megvédeni. Ez úgy etikátlan ahogy van.

2020. okt. 22. 18:04
 40/62 anonim ***** válasza:
100%

Az erkölcstelenségnek számos formája ismert, de szinte mindegyiknek van egy közös gyökere: az ego. A kisebbrendűségi érzés automatikus védelmi reakciót indít el: arra ösztönzi az elmét, hogy növelje meg az egoját. A legtöbb esetben a túl nagy ego mögött ez a folyamat játszódik le. Az ilyen emberek azonban hamar lebuktatják magukat, hiszen amint megpróbálnak ártani a másiknak - akár szavakkal, akár tettekkel -, rögtön tudni lehet, hogy kisebbrendűségből teszik.

Létezik a magas egoval rendelkező embereknek egy kevésbé népes csoportja is - azok, akik eleve sokat gondolnak magukról és ezt nem kisebbrendűségből teszik. Hogy ez bűn-e? Objektív erkölcs nem létezik, ezért én nem tudom megítélni. Annyi bizonyos, hogy az embereket minden esetben taszítja a magas ego - bármilyen formát öltsön is.


Ha létezik egyáltalán abszolút erkölcs, akkor az egészen biztosan az alacsony egoban rejlik. Az alacsony ego nem az, amikor kevesebbet gondolsz magadról, hanem amikor kevesebbet gondolsz magadra.

2020. okt. 22. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!