Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Miért tesznek a majonézbe...

Miért tesznek a majonézbe tojássárgáját?

Figyelt kérdés
Kémiából kaptam a feladatot, de sehol sem találok rá értelmes választ. Nyilván valami kémiai okokból... valaki tudna segíteni?
2010. ápr. 20. 11:28
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
33%
sztem azért, hogy ne legyen annyira folyós....de ez csak egy tipp, meg h "összeragassza"
2010. ápr. 20. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
74%
Attol majonez, hogy tojassargabol keszul.
2010. ápr. 20. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
62%
Tojássárga+olaj=majonéz. Ezen nincs mit magyarázni:D
2010. ápr. 20. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, de ez mégis hogy jön a kémiához?

Szerintem valami reakció vagy hasonló kéne...

Ilyet, hogy ne legyen folyós, ez elég egyértelmű és gondolom nem erre volt kíváncsi a kémia tanárom.

De azért köszönöm a válaszokat!

2010. ápr. 20. 11:40
 5/14 anonim ***** válasza:
79%

A népszerû elõétel, a majonézes tojás (oeuf dur mayonnaise) jóvoltából megismerkedhetünk az emulziók fizikai és kémiai tulajdonságaival. A majonéz, a tejszín és a vaj emulzió.


A majonéz növényi olajat, ecetet vagy citromlevet és tojássárgáját tartalmaz. Mivel a tojássárgája fele víz, a majonéz olaj-a-vízben emulzió. Bármilyen erõsen verjük is fel az olaj és a víz keverékét, a két komponens rendszerint két rétegre válik szét. A majonéz azért stabil, mert a tojássárgája felületaktív molekulákat, például lecitint tartalmaz. A majonézben az olajcseppeket legalább egy réteg lecitin borítja be, ezért a cseppek elkeverednek a vízzel, mert a lecitin hidrofil része a vízzel érintkezik, hidrofób része az olaj felé fordul. A cseppek nem olvadnak könnyen össze, mert a felületükrõl kinyúló hidrofil "végeken" rendszerint kis elektromos töltés ül, és ezek a töltések taszítják egymást.

Forrás: [link]

2010. ápr. 20. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
27%
Semmiféle kémiai reakciót egy ételnél belemagyarázni felesleges. Pld miért tesznek a pörköltbe hagymát, azért mert úgy alakult ki. Ki az aki ilyen agyament dolgokat talál ki? Még akkor is ha bármi kémiai reakció jönne is létre.
2010. ápr. 20. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm :)

Azt hiszem ezzel megyek valamire :P

2010. ápr. 20. 11:47
 8/14 anonim ***** válasza:
37%
hát igen..utolsóval értek egyet, nekem si ezért volt logikátlan és kerestem vmi gyakorlai, ltható dolgot benne
2010. ápr. 20. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
76%
A mustár (ami szintén alapja a majonéznek) is képes "felvenni" az olajat,tojássárga nélkül is!
2010. ápr. 20. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
67%
Az emulzióképződés emulgálódás nem kémiai reakció a benne levő anyagok nem alakulnak át csak a felületaktívitás miatt összekeverhetők pedig nem oldószerei a komponensek egymásnak.
2010. ápr. 20. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!