Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Meglehet tanulni a helyes...

Meglehet tanulni a helyes edény méret megválasztását és a helyes adagolást?

Figyelt kérdés

20 éves vagyok, csak nemrég kezdtem el sürögni forogni a konyhában, sütni szeretek leginkább. Imádok új recepteket kipróbálni, nem a jól beváltakat sütögetni, viszont mindig bizonytalanság fog el, amikor pl a tepsi méretének megválasztásáról van szó. Sosem tudom mekkora kéne (pláne amikor még nincs előttem a tészta mennyiség), vagy hogy a süti nőni fog e, ezért célszerű magasabb tepsit használni valamilyen sütőforma helyett. Honnan lehet az ilyesmiket egy receptből megmondani? Jelenleg édesanyámat szoktam segítségül hívni, aki rámondja, hogy ebben a tepsiben süsd és jó lesz, de igazán ő sem tudja megmagyarázni, hogy honnan tudja, csak az évek és a tapasztalat. :) Nomeg annyit mondott, hogy amiben sütőpor van az általában megnő.


A másik problémám pl hogyha tésztát vagy rizst főzök, fogalmam sincs, hogy hány főre mennyit kell főzni, mekkora lábosban lesz az jó. Egy főre, azaz magamra még csak csak betudom lőni szemre, hogy mennyit bírnék megenni, de amikor többen vagyunk, mindenki más mennyiséget képes megenni, akkor elbizonytalanodom.


Tudom, hogy hülye kérdéseim vannak, de az ilyenek úgy eltudnak bizonytalanítani mindig, hogy már nem is élvezet a konyhában lét. Végig aggódom az egész folyamatot, hogy csak ne olyanon "bukjak el", hogy kifolyik az egész sütim a tepsiből, vagy túl kevés lesz a kaja, stb.


2011. máj. 22. 11:38
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Rizs, tarhonya főzésénél: ezek megfőzve kb. kétszeresére dagadnak. Ezért normál étkű emberek esetében: amit egy marékkal ki tudsz markolni a zacsiból = egy főnek egy adag. Ha tudod, hogy a családból valaki "nagyétkű", az ő részére számolsz két marékkal.

Normál étkűek esetében 3-4 főnek szoktam + egy marékkal (ha valaki éhesebb) 5 fő esetében 2 marékkal, stb. Az sosem baj, ha kicsivel többet főzöl, és marad belőle.


Amikor szárazon "kiadagoltad", akkor tudod, hogy ez kb. kétszeresére dagad, + (pl. krumplis tarhonyánál) a lábasban kell hely a krumplinak, a lének, stb. inkább nagyobb edényben kezdj hozzá, persze menetközben is át lehet rakni. Ne parázz, majd belejössz. Mindenki úgy kezdte. A sóval vigyázz, akármit főzől, belerakni mindig lehet, kivenni nekem még sosem sikerült. :)))

2011. máj. 22. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az előttem író nagyon jól érzékeltette amit írt, abból tanulhatsz. Én írok még, és konyha művész leszel, a sok gyakorlás a titka.

Vannak adagok amit jó ha fel írsz, egy főre, húsból:10-15 deka, gulyáslevesbe: 8-10 deka, egy nagyobb csirke: négy személynek elég, köretnek, burgonya:20-25 deka, leves tésztából kifőzni:1 deka, levesből:2,5 -3 deci, palacsinta 3, darab egy főre,(meg ízlés, és étvágytól függ, minden különben)

A kelt tészták, piskóták, azok meghíznak sütésvégére, duplájára, a sütőporosak nem annyira, a linzerek szinte maradnak, minél vajasabb annál jobban marad az eredeti.

Tepsi? Ez annyira attól függ mi sül, a vastag tészta, rizikó hogy átsül e, egy irány, ha bármi sül,csak félig legyen a tepsi, sütés előtt.

Gyümölcs levest jó ha kettő litert, 4 literesbe teszel fel főni, minden más leves félét, dupla akkora lábasban az biztonságos. Egy kicsit hátha segítettem!

Szép sikereket!

2011. máj. 22. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Húha, nagyon köszönöm, mindkét választ iszonyat hasznosnak találtam! :) Fel is írom ezeket. Kerültem már olyan helyzetbe hogy nagyobb társaságra főztem akár csak egy milánóit vagy paprikást, de mindig az lett a vége, hogy telefon anyunak, hogy ennyi és ennyi főre miből mennyit vegyek. A kedvenceim a régi receptek, jó kis itthoni bableves, gulyásleves. Kértem anyut, hogy tanítsa meg, de ő már érzésre csinál mindent, nekem viszont szükségem lenne arra egyelőre, hogy ebből 10 deka, abból 20, másfél liter víz, stb. :) A hagyományos családi recepteket azt hiszem hanyagolom amíg magabiztosabb nem leszek kicsit a konyhában. Pár napja is sütöttem sütit, és kérdeztem melyik tepsibe tegyem, mert én a nagyot túl nagynak találtam, alig bírtam elteríteni benne a tésztát, elbizonytalanodtam, hogy ebből így meg ugyan mi lesz (max palacsinta), erre szépen feljött, megnőtt, a kisebben valószínű nem sült volna át rendesen akkora lett volna. Egyelőre kicsit bizonytalannak érzem magam, de nagyon köszönöm a segítséget! :)
2011. máj. 22. 20:01
 4/4 anonim ***** válasza:

Első vagyok!

A második hozzászóló által írtakat mindenképpen írd ki magadnak, nagyon jók. (Ment a kezecske).

Annyit, hogy azok a húsadagok természetesen színhús esetén értendők.

2011. máj. 23. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!