Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » A karácsonyi asztalnál Ti is...

A karácsonyi asztalnál Ti is elosztotok egy almát?

Figyelt kérdés
Számomra ismeretlen népszokás ez, de a barátnőm mondta, hogy Ők evés előtt mindig elosztanak egy almát annyi részre, ahányan körbeülik az asztalt. Aztán mézet esznek dióval és fokhagymával. Ti is tartjátok ezeket a szokásokat ünnepekkor?
2012. nov. 15. 16:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem.
2012. nov. 15. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
84%
Nem. Eszünk és pont.
2012. nov. 15. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem tartunk ilyen ceremóniát, bár biztosan szép, és bensőséges szokás, akinek ezt a vallása, családi kapcsolatai ezt megkívánják.

a szenteste mindenkinek szent a maga sajátos módján, és ez így van jól.

Azért nálunk nemcsak az evésről szól...

2012. nov. 15. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem, de ha belegondolok hogy almára halászlé akkor főleg nem :D
2012. nov. 15. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Jééé, mi ugyanezt csináljuk. :) Mármint almát csak úgy eszünk, és diót és fokhagymát mézzel, meg egy kis pohár pálinkát. Én mindig utáltam gyerekként, de mindig ennem kellett mindenből.. :D
2012. nov. 15. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

utolsó... ugyanez, kivéve a pálesz részét...:)

Azt olvastam ez egy szerb népszokás, habár nekünk /tudtommal/ nincsen szerb és semmiféle szláv kötődésünk és mégcsak a közelében sem lakunk a határnak.

Ha meg mégiscsak onnan származik, akkor valahogy eljutott hozzánk, de én nem bánom :)

A fokhagymás méz pedig tök király, utána pedig böjtös bableves jön! :)

Ja és, ha a diód nem jó, akkor jövőre beteg leszel. Sajnos, volt, hogy bejött a babona :S

2012. nov. 15. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Időközben megbeszéltem a vajdasági barátaimmal, hogy ez a szokás náluk is él, tehát valós lehet a szláv eredet.
2012. nov. 15. 19:41
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Az én családom szerb és békés megyei, békés megyében meg ugye szlovákok. Mindkét esetben él a szláv eredet, ha jól emlékszem nekünk anyukámék ágáról jön, tehát a szlovák ágról. 5. válaszoló voltam. :) Érdekes látni, hogy ennyien csinálják még ezt karácsonykor!
2012. nov. 15. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Erről még nem is hallottam. Édesapám bátyja sokáig élt Angliában a családjával, és ők hoztak egy szokást magukkal. Angol karácsonyi pudingot szoktak készíteni, és 25-én, mikor összegyűlik a család ezt vágjuk annyi szeletre, ahányan vagyunk. Ebben egy pénzérme van elrejtve, aki megtalálja, annak gazdag éve lesz, vagy valami ilyesmi. Persze nem hiszünk ilyen babonákban, de ez egy jó élmény, főleg a kisebbeknek, hogy mindenki lázasan keresi a pénzérmét a sütijében.
2012. nov. 15. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Mi Bács-Kiskun déli részén élünk, és ez nálunk is szokás, csak a vacsora végén.


Az EGY almát azért osztják el mindenkinek egyformán, hogy az év közben erre gondolva visszataláljon a családhoz.

A diót nálunk elöször mindenkinek magának kell egyet kibontani, a négy része az négy évszaokt jelenti, ha szépek a gerezdek, akkor egészséges lesz az illetö, amelyik rész csunya, abban az évszakban beteges lesz.

A fokhagymát meg azért szik, hogy a rossz dolgokat (betegség, családi problémák, stb) elüzze.


Természetesen ezeket senki nem veszi komolyan, de a régi szokásokat megtartjuk.

2012. nov. 15. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!