Kezdőoldal » Ételek, italok » Vendéglátás, éttermek » Pincérnek miért illik borra...

Pincérnek miért illik borra valót adni, amikor ugyanúgy ez a munkája és pl. egy ruha boltosnak ha kedves és segít miért nem szoktak?

Figyelt kérdés
2021. jan. 4. 10:39
1 2 3 4 5
 31/47 anonim ***** válasza:
100%

#28 "Ez amúgy jelzés értékű is lehet, hogy ideje lenne valamilyen irányba fejlődni." Nem így fogják fel. Tudják, hogy ők a legjobbak a világon, és mindenki szembejön az autópályán.


Voltam olyan étteremben, ahol kártyával fizettem. szóltam, mennyit írjanak hozzá. az volt a válasz, hogy az így adott borravalót nem kapják meg. Ez ne a vendég gondja legyen!

2021. jan. 6. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/47 anonim ***** válasza:
100%
A fő problémának azt látom, hogy a vendégek álláspontja sem egységes. Van aki szégyell nem adni, akkor is, ha elégedetlen, más éppen csak ad, akkor is ha elégedett. Ez a pincéreket is összezavarja.
2021. jan. 6. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/47 anonim ***** válasza:
51%

#32: Igen, ez tényleg zavaró lehet a pincérek oldaláról, de van pár étteremvezető meg pincér ismerősöm is, nagyon szeretek beszélgetni velük, baromi sok érdekeset szoktak mesélni. Sőt, ismerek olyan szakácsot, aki mára elég jó hírű. Amikor megkérdeztem tőle, hogyan jött az ötlet, hogy szakács legyen, azt mondta, hogy felszolgálóként kezdett dolgozni, de úgy megutálta az embereket egy idő után, hogy inkább visszavonult a konyhára.

Étteremvezetők olyanokat meséltek, hogy vannak, akik sportot űznek abból, hogy ők elégedetlenek. Például bemegy a fickó a párjával, megvacsoráznak, esznek-isznak, mindent az utolsó morzsáig eltüntetnek, majd mikor fizetésre kerülne a sor, a fickó flegmán közli, hogy életében ilyen rosszat nem evett még, és ő ezért nem szeretne fizetni. Nem borravalóról van szó, hanem ő elégedetlen és nem fizetne. Azt mondták neki, hogy bár nem jelezte a panaszát vacsora közben, hogy utána tudtak volna nézni, meg elég jóízűen megette, de rendben, viszont az italfogyasztást azt legyen szíves kifizetni. Nagy nehezen belement, majd távoztak. Aztán egy hét múlva megint ment volna a fickó, akkor már azt hiszem, valahogy pont nem tudtak asztalt adni neki...

Sokszor előfordulnak olyanok, hogy közli a vendég, hogy borravalót nem ad, mert volt a tányérján egy égettebb sült krumpli, vagy kicsi volt a sör habja, vagy amibe épp bele tud kötni, aztán gondolom boldog, hogy "spórolt" 300 forintot egy mondattal.

De amin igazán elképedtem, azt egy pizzéria tulaja mesélte. Elég maximalista a srác, kínosan ügyel rá, hogy minden jó legyen, szerintem jól is csinálja. Mesélte, hogy bement két hölgy, kértek egy-egy pizzát. Amikor már ettek, arra járt, kedvesen megkérdezte őket, hogy hogy ízlik a pizza, elégedettek-e. Áradoztak neki, hogy nagyon jó, meg is ették mindet. Nem tudom, náluk a fizetés hogy ment, de aztán 1 óra múlva kapta az 1 csillagos értékelést a Google-ben, azzal a megjegyzéssel, hogy "ropogós volt a pizza széle". Ilyenkor nem tud mit csinálni, max. nyel egyet, vagy odaírhatja válaszként, hogy az olasz pizzának ez a lényege, de sok értelme nincs. Ezt csak azért meséltem, mert tényleg igaz, hogy ahány vendég annyiféle - de persze ezt a pincérek is tudják, és nehéz őket meglepni.

Viszont amikor a nap végén, 12 óra, 35 sietve, de mosolyogva legyalogolt kilométer (tálcával a kézben, tányérokkal, italokkal), 80 kiszolgált asztal után jön valaki ezzel, hogy ő biztos nem ad borravalót, mert a pincérnek ez a munkája (miközben úgy kapja a fizetését, hogy 4 órás minimálbér + jatt), akkor azon inkább azon csodálkozom, hogy van még olyan, aki ebben az országban elvállal ilyen munkát, nem azon, hogy sokan megutálják az embereket. (Igen, tudom, senkit nem köteleznek arra, hogy pincérnek álljon.)

2021. jan. 7. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/47 anonim ***** válasza:
76%
Én azt nem értem, hogy miért kell megmagyarázni, hogy miért nem ad borravalót? Kérdezte a pincér? vagy miért?
2021. jan. 7. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/47 anonim ***** válasza:
42%
#34: azért magyarázzák meg, mert általában akik elvből nem adnak is tudják, hogy igazából kellene adni. A számlán, meg az étlapon is fel van tüntetve az esetek 99%-ában, hogy "Az ár a szervizdíjat nem tartalmazza" (vagy hogy az ár a szervizdíjat tartalmazza - de ez a ritkább még). A "borravaló" nem nagylelkű jutalom, ahogy sokan értelmezni próbálják, és nem abban az esetben jár, ha tapsolsz örömödben, mert a pincér az orrán egyensúlyozva vitte ki a rendelésedet, hanem az a szervizdíj, a kiszolgálás díja. Önkiszolgáló éttermekben nincs csak.
2021. jan. 7. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/47 anonim ***** válasza:
100%

#34 Egyetértek, nem kell magyarázkodnom. Egy dolog, hogy adok borravalót vagy nem, és más a reklamáció.

#35 Az önkiszolgáló étterem NEM csak a borravalóval olcsóbb. Tudom, hogy más kategória.

Ahol van kötelező szervízdíj, ott néhány kivételtől eltekintve rosszabb a kiszolgálás.

2021. jan. 7. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/47 anonim ***** válasza:
28%

Magyarország egy nehéz piac ilyen szempontból. Nálunk jobb módú országokban nem kérdés, hogy mi a borravaló/szervizdíj fogalma a vendéglátóhelyeken.

Nálunk, meg keletebbre van ez gondolom, hogy sokféleképp értelmezik, és sokan nem adnak, "mert nem kötelező". Az éttermek próbálják ezt is belekalkulálni, ezért kerül 400 forintba egy ásványvíz, meg 600 forintba egy kóla. Majdnem 20 éve dolgozom éttermekkel, éttermeknek, sokszor veszek részt étlapok kialakításában például. Vidéken, nem a fővárosban, ahol megint más viszonyok lehetnek, abba nem látok bele igazán. Vidéken ez a szervizdíj-probléma örök kérdésnek tűnik. Az étterem magától értetődőnek veszi, és a vendégek nagyobbik része is. A "gond" a vendégek kisebbik - de egyáltalán nem elhanyagolható - részével van. És most ne értsetek félre, nekem aztán édes mindegy, hogy adtok-e vagy sem, csak próbálom a másik oldal nézőpontjából megfogalmazni. Szóval vannak a szervizdíjat elvből nem fizető vendégek - vegyük ide azokat is, akik a 8920 Ft-os számlát gálásan 9000-re kerekítik. De van olyan is, aki a 8920 Ft-ból is visszakéri a 80-at. Pincérek előszeretettel csinálják azt ilyenkor, hogy ők adnak jattot, és fizetnek vissza a 80 Ft helyett 200-at, de van, hogy 500-at, hadd legyen elégedett a kedves vendég, hogy még pénzt is keresett a vacsora alkalmával.

Amikor új étlap kerül bevezetésre, mindig felvetem, hogy vegyék bele az árakba a szervizdíjat, és akkor nincs ez a gond, nem kell a szerencsére bízni a pincérek fizetésének alakulását, meg úgy egyáltalán ezzel foglalkozni. A válasz mindig az, hogy felháborodnának az áremelésen. Ha a 2400 forintos gyrostál emiatt 2650 vagy 2700 Ft lenne, anyáznának a vendégek, hogy milyen drága, és mennének megint az egy csillagos Google értékelések, mert "a múltkor még nem volt ennyi az ára". Pedig szerintem idővel megszokná mindenki, elfogadnák, az étlapon pedig ott lenne, hogy a szervizdíjat is tartalmazza az ár, nem kell külön foglalkozni vele.

De az emberek az árakra nálunk sajnos nagyon érzékenyek. Ezért van az, hogy jellemzően a drágább helyeken számolják bele az árba eleve, az olcsóbbakban meg nem, hogy legalább az étlapon lévő szám ne irritálja a vendégeket. Az, hogy az ár irritáló hatású, nem gondoltam volna, míg egy cukrászdás ügyfelem nem mesélte el, hogy hozzájuk minden nap bemegy egy néni, megnézi a sütiket, megkérdezi, hogy ez meg az a süti mennyibe kerül, majd amikor elmondják (illetve látja, mert ki is van írva) szó nélkül kimegy, és beb@ssza maga után az ajtót. Soha nem vett náluk még semmit, de tervezik, hogy egyszer meghívják majd egy sütire, csak hogy ne haragudjon rájuk ennyire.

2021. jan. 7. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/47 anonim ***** válasza:
28%

Ha az étterem feltünteti a számlán a szervizdíjat, arra fel kell számolnia a 27% áfát is. Meg akkor már felfelé kerekíti azt is, és így lesz a 10%-ból 15% "felár".

Ha nem tünteti fel, akkor ugyan nem fehér pénz, tehát az állam nem tud lenyúlni belőle, viszont így teljesen megfelel az általánosan elfogadott 10% is. És itt sokan erre mondjátok, hogy az borravaló, és nem fogjátok kifizetni. Ez kicsit olyan, mint a becsületkassza.

A vége az lesz, hogy ha ez a mentalitás általánosan elterjed, bevezetik mindenhol a 15-20% szervizdíjat, és többet fogtok fizetni, mint ha simán adnátok a 10% jattot.

Példa:

10.000 Ft-os számla = 11.000 Ft jattal.

Nem jattolsz, mert nem érdemli meg, ez a munkája, nehogymármegmondjáknekem, stb.

10.000 Ft-os számla, 15% szervizdíj = 11.500 Ft

2021. jan. 7. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/47 anonim ***** válasza:
100%
Mit össze nem kampányol itt néhány válaszoló. Mindenki azt fizet amit akar.
2021. jan. 7. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/47 anonim ***** válasza:
52%
#39: én nem akartam kampányolni, csak meglepett, hogy ez a borravaló nem fizetés általános felfogásnak tűnik a jelek szerint. Én azt hittem, hogy 100-ból 1-2 ilyen ember van csak. (És nem negatívumként, mert mindenki azt csinál, amit akar)
2021. jan. 7. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!